رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

ارزش XAUUSD می‌تواند با غافلگیری فدرال رزرو آمریکا پایین بیاید.

طلا بالاترین قیمت هفتگی خود را از اواسط نوامبر به ثبت رساند.

کاهش شدید بازده اوراق قرضه آمریکا و بریک‌اوت تکنیکال XAU/USD را افزایش داد.

تمرکز بر انتشار داده های سطح بالا در ایالات متحده و جلسه سیاست FOMC است.

پس از شروع ناامید کننده هفته، طلا رشد چشمگیری داشت و روز چهارشنبه از یک منطقه مقاومت کلیدی عبور کرد و در روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو ماه اخیر به 1850 دلار رسید. از آنجا، فلز زرد به حالت تثبیت رفت و بخشی از سودهای هفتگی خود را پس داد، اما در نهایت دومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد.

چه اتفاقی هفته گذشته افتاد

صحبت ها و نظرات بازار در مورد فدرال رزرو ایالات متحده که افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس را در نظر داشت، در نیمه اول هفته افزایش یافت و باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شد. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا بیش از 5 درصد افزایش یافت و در اوایل روز چهارشنبه با 1.9 درصد به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر رسید.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو گفت که او در ماه مارس، درست قبل از شروع دوره خاموشی فدرال رزرو در روز شنبه، 15 ژانویه، طرفدار افزایش 50 bps نیست. بعلاوه، بیل آکمن، سرمایه گذار میلیاردر، استدلال کرد که فدرال رزرو برای بازگرداندن اعتبار خود باید 50 واحد در ثانیه افزایش یابد. در نهایت، آنا ونگ، اقتصاددان ارشد ایالات متحده برای اقتصاد بلومبرگ، گفت که مدل داخلی آنها از تابع واکنش فدرال رزرو نشان می دهد که افزایش نرخ 50 واحدی در ماه مارس ضروری است.

در نیمه دوم هفته، جریان های امن شروع به تسلط بر بازارهای مالی کردند و عقب نشینی شدیدی که در بازده اوراق قرضه آمریکا شاهد بودیم به افزایش قیمت طلا دامن زد.

درگیری مداوم بین روسیه و اوکراین، تلاش‌های بانک خلق چین برای کاهش سیاست‌های خود در میان بدتر شدن چشم‌انداز اقتصادی و افت شدیدی که در وال استریت مشاهده شد، سرمایه‌گذاران را مجبور کرد به دنبال پناهندگی بروند. داده های منتشر شده توسط وزارت کار ایالات متحده در روز پنج شنبه نشان داد که 286000 ادعای اولیه – بالاترین میزان از اکتبر – برای مزایای بیکاری در ایالات متحده در هفته گذشته وجود داشته است که بیشتر بر احساسات تأثیر می گذارد.

XAU/USD نزدیک به 2 درصد نسبت به سطح قیمت روز سه‌شنبه افزایش یافت و در اواخر پنجشنبه در 1849 دلار به قوی‌ترین سطح خود از 22 نوامبر رسید. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا تمام سودهای هفتگی خود را پاک کرد و در روز جمعه به زیر 1.8 درصد بازگشت.

پیش بینی هفته بعد

روز چهارشنبه، فدرال رزرو تصمیم نرخ سیاستی خود را اعلام خواهد کرد و بیانیه سیاست پولی را پس از نشست دو روزه خود منتشر خواهد کرد.

سناریوی ملایم: فدرال رزرو با پیشنهاد این که در رابطه با تشدید سیاست‌ها حمایتی لحن ملایم خواهد داشت و صبور خواهد ماند. بازده T-bond  ایالات متحده می تواند با چنین تغییری در چشم انداز سیاست به شدت کاهش یابد و موجب تقویت XAU/USD شود. جروم پاول، رئیس FOMC باید نگرانی‌های جدیدی را در مورد بازار کار و چشم‌انداز رشد ابراز کند تا سرمایه‌گذاران را متقاعد کند که برای ادامه افزایش نرخ‌ها پس از مارس عجله نخواهند کرد. طبق ابزار FedWath گروه CME، تنها 10 درصد احتمال دارد که فدرال رزرو نرخ سیاست خود را در ماه مارس بدون تغییر نگه دارد.

سناریوی پرمناقشه: رئیس پاول قطعاً باید به سؤالاتی در مورد امکان افزایش 50 bps در ماه مارس پاسخ دهد. اگر پاول فاش کند که در مورد چنین گزینه ای صحبت کرده اند، بازده T-bond  ایالات متحده می تواند افزایش یابد و طلا را وادار به نزول کند. علاوه بر این، تصمیم برای افزایش کاهش خرید ماهانه دارایی نیز می تواند به عنوان یک تحول صعودی برای دلار ارزیابی شود.

محتمل ترین سناریو این است که فدرال رزرو تنظیمات سیاست خود را بدون تغییر رها کند و تکرار کند که سیاست گذاران به نظارت دقیق تحولات اقتصادی ادامه خواهند داد. در این صورت، داده‌های شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی “PCE” روز جمعه، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای تورم، می‌تواند واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند. از ماه نوامبر، فدرال رزرو روشن کرده است که کنترل تورم را بر اشتغال در اولویت قرار می دهد و آمار تورم PCE قوی تر از حد انتظار می تواند باعث شود سرمایه گذاران دوباره قیمت گذاری یک مسیر سیاست تهاجمی را آغاز کنند.

گزارش اقتصادی هفته آینده ایالات متحده رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه چهارم را نشان خواهد داد. انتظار می رود تولید ناخالص داخلی سالانه از 2.3 درصد در سه ماهه سوم به 5.8 درصد افزایش یابد. چنین بازگشتی در فعالیت‌های اقتصادی باید به دلار کمک کند تا قدرت خود را حفظ کند، در حالی که عکس آن می‌تواند بر روی طلا تاثیر بگذارد، حتی اگر فدرال رزرو از ارائه یک پیام غیرقانونی خودداری کند.

سایر انتشارات داده های سطح بالا از ایالات متحده شامل سفارشات کالاهای بادوام دسامبر، شاخص اعتماد مصرف کننده هیئت کنفرانس و PMI اولیه تولید و خدمات در ژانویه IHS Markit است. با این وجود، بعید است که فعالان بازار در انتظار اعلام سیاست های فدرال رزرو به این داده ها واکنش نشان دهند.

econimic calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا در اوایل هفته به سمت میاگین 200 روزه سقوط کرد، اما برای حفظ خود بالاتر از این سطح کار دشواری نداشت و این نشان می‌دهد که فروشندگان در حاشیه می‌مانند. یک سوگیری صعودی توسط شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه تأیید می شود که به راحتی بالای 50 قرار دارد.

به نظر می رسد مقاومت ایستا در 1850 دلار شکل گرفته است. در صورتی که XAU/USD از آن سطح بالاتر رود و شروع به استفاده از آن به عنوان حمایت کند، می تواند منطقه 1870 دلاری را هدف قرار دهد. در حالت ایده‌آل، این حرکت با کاهش دیگری در بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده همراه خواهد بود.

از طرف دیگر، 1830 دلار ” سطح فیبوناچی 23.6% اصلاحی از روند صعودی که از اکتبر شروع شد و در اواسط نوامبر به پایان رسید” به عنوان اولین حمایت همسو می شود. بسته شدن روزانه کمتر از این سطح می‌تواند راه را برای اصلاح طولانی‌تر به سمت 1815 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی” باز کند. اگر این جفت به زیر منطقه 1805/1800 دلار سقوط نکند، جایی که خط روند صعودی با میانگین حرکتی 200 روزه مطابقت دارد، چشم انداز کوتاه مدت احتمالاً صعودی باقی خواهد ماند.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

پس از اقدام این هفته، یک شیب صعودی در نظرسنجی پیش بینی FXStreet مشهود است. میانگین پیش بینی ها برای بازدیدهای یک هفته ای و یک ماهه به ترتیب 1850 دلار و 1870 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-could-turn-south-on-a-hawkish-fed-surprise-202201211526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.