رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • راهنمای مبتدیان رمزارز برای حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و تأثیرات آن بر بیت کوین
  • اعلام حقوق و دستمزد غیرکشاورزی برای 6 ژانویه در ساعت 13:30 GMT برنامه ریزی شده است.
  • انتظارات در حدود 200 هزار در مقایسه با 263 هزار ماه قبل است.
  • اگر عدد NFP بالاتر از حد انتظار باشد، سرمایه گذاران می توانند انتظار فروش کوتاه مدت قیمت بیت کوین را داشته باشند.

قیمت بیت کوین “BTC” و بازارهای ارزهای دیجیتال از زمان سقوط COVID-19 در مارس 2020 بسیار با بازارهای سهام مرتبط بوده است. از آن زمان، اخبار اقتصاد کلان بر بیت کوین، اتریوم و سایر آلتکوین ها و حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP”تأثیر گذاشته است. انتشار ماهانه یکی از این رویدادهای مهم است که نسخه دسامبر آن در 6 ژانویه در ساعت 13:30 GMT منتشر می شود.

حقوق و دستمزد غیرکشاورزی چیست؟

حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، همچنین به عنوان NFP شناخته می شود، اندازه گیری تعداد کارگرانی است که در طول ماه قبل در ایالات متحده  به کار گرفته شده اند. این آمار توسط اداره آمار کار “BLS” ارائه می‌شود و مشاغلی مانند کارگران مزرعه، کارگران دولتی، خانوارهای خصوصی، مالکان و کارمندان غیرانتفاعی را استثنا نمی‌کند.

چرا NFP مهم است؟

طبق BLS، تعداد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی شامل مشاغلی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تقریباً 80٪ به تولید ناخالص داخلی ایالات متحده “GDP” کمک می کند. از این رو، NFP ارزیابی مهمی از چشم انداز شغل ارائه می دهد و به نوبه خود، چشم اندازی از شرایط فعلی بازار ارائه می دهد.

علاوه بر این، NFP همچنین توسط بانک مرکزی ایالات متحده، فدرال رزرو، برای ارزیابی سیاست پولی آنها مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. فدرال رزرو وظیفه ای مضاعف برای حفظ نرخ اشتغال و تورم در سطوح سالم برای اقتصاد دارد. بنابراین، اندازه‌گیری مشاغل اضافه یا از دست رفته، لحن را برای تصمیم آینده فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره تعیین می‌کند.

در اینجا چند نمونه سریع آورده شده است.

مثال 1: اگر داده‌های NFP برای دسامبر بالاتر از ماه قبل باشد، نشان می‌دهد که مشاغل بیشتری اضافه شده‌اند. این یک پیشرفت مثبت است و نشان‌دهنده اقتصاد قوی‌تر است و به دلار آمریکا اجازه تقویت می‌دهد.

یک دلار قوی تر معمولا برای بازار سهام منفی است. از این رو، عدد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی بالاتر که فراتر از انتظار است، معمولاً باعث می شود که بازار سهام به طور موقت ضربه بخورد. از آنجایی که بازارهای کریپتو در زمان‌های اخیر ارتباط زیادی با بازارهای سنتی داشته‌اند، احتمالاً تأثیر مشابهی بر قیمت بیت‌کوین خواهد داشت.

مثال 2: اگر اعداد NFP کمتر از حد انتظار باشد، ممکن است منجر به کاهش ارزش دلار آمریکا شود که به طور ناخواسته باعث رشد بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال “از جمله BTC” خواهد شد.

کریپتو در مقابل NFP

با نگاهی به تصویر کلان داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در مقابل قیمت بیت کوین، این یک دید کلی از آنچه تاکنون اتفاق افتاده و انتظارات بعدی را ارائه می دهد.

نمودار پیوست شده در زیر نشان می دهد که قیمت بیت کوین تقریباً همیشه زمانی که داده های واقعی NFP بالاتر از انتظارات یا پیش بینی ها منتشر شده اند کاهش یافته است. تنها استثناها را می توان در آگوست و دسامبر 2022 مشاهده کرد، جایی که بیت کوین علی رغم اعداد ضعیف NFP شاهد افزایش کوتاه مدت بود.

BTC/USD 4-hour chart vs. NFP

انتظارات و ADP گزارش NFP دسامبر

در 6 ژانویه، اعداد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی دسامبر در ساعت 13:30 به وقت گرینویچ اعلام می‌شود و پیش‌بینی‌ها حدود 200 هزار نفر است. برای ارزیابی مکان اعداد NFP، سرمایه گذاران می توانند به اعداد استخدامی پردازش خودکار داده های ایالات متحده “ADP” که روز پنجشنبه منتشر شد، نگاهی بیندازند.

ADP سطح اشتغال خصوصی غیرکشاورزی را ردیابی می کند و معمولاً دو روز قبل از انتشار اعداد NFP توسط BLS منتشر می شود – اگرچه این هفته به دلیل کوتاه شدن هفته در جشن های سال نو، داده ها در روز پنجشنبه منتشر شد. از این رو، فعالان بازار می توانند از ADP برای به دست آوردن درک اساسی از آنچه از حقوق و دستمزد غیرکشاورزی انتظار دارند استفاده کنند.

بر اساس اعداد ADP منتشر شده در 5 ژانویه، مشاغل خصوصی در ماه گذشته 235,000 نفر افزایش یافت در حالی که انتظار می رفت 150,000 نفر باشد. از آنجایی که اعداد ADP از انتظارات پیشی گرفته است، سرمایه گذاران انتظار روند مشابهی را برای NFP دارند.

بنابراین، یک عدد بالاتر از حد انتظار برای دلار آمریکا بهتر خواهد بود، که تاثیر منفی بر بازار سهام و ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

قیمت بیت کوین ممکن است کاهش یابد

قیمت بیت کوین در حال تلاش برای غلبه بر سطح مقاومت در 16,836 دلار است که بالاترین سطح حجم معامله از 5 نوامبر است. جالب اینجاست که با نقطه میانی محدوده بزرگتری که BTC ایجاد کرده است،یعنی از 15,443 دلار به 18,230 دلار کاملا مطابقت دارد.

از آنجایی که شاخص “RSI”در حال عبور از منطقه بیش از حد خرید است، احتمال بازگشت خریدارها بسیار کم است. علاوه بر این، اعداد NFP قوی منجر به فروش بیت کوین می شود.

شکست سطح روانی 16000 دلار احتمالاً می تواند منجر به کاهش قیمت تا 15443 دلار شود.

BTC/USDT 12-hour chart

اگر فروش ناشی از اعلام اعداد NFP با افزایش سریع فشار خرید و افزایش رشد همراه شود، همه چیز می تواند به نفع خریدارها باشد. اگر چنین وضعیتی اتفاق بیفتد، RSI باید از نقطه میانی در 50 جهش کند.

در چنین حالتی، قیمت بیت‌کوین می‌تواند از سطح حمایت 16624 دلاری جهش کند و به 17306 دلار و حتی 18401 دلار صعود کند.

منابع: https://www.fxstreet.com/cryptocurrencies/news/bitcoin-weekly-forecast-a-crypto-beginners-guide-to-nonfarm-payrolls-and-its-effects-on-btc-202301061145

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.