رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • در صورتی که داده های اقتصادی ایالات متحده افزایش 75 واحدی فدرال رزرو را تایید کند، صعود ممکن است به پایان برسد.
  • طلا برای سومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد.
  • 1780 دلار به عنوان سطح تکنیکال کلیدی برای XAU/USD همسو می شود.
  • داده های تورم جولای از ایالات متحده می تواند واکنش شدیدی را در هفته آینده ایجاد کند.

طلا ماه آگوست را با ثبات آغاز کرد و قبل از حذف بخشی از سود هفتگی خود در روز جمعه، به سمت 1800 دلار صعود کرد. کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و عملکرد غیر الهام بخش دلار باعث شد XAU/USD در نیمه اول هفته بیش از 1 درصد افزایش یابد. با این حال، پس از گزارش شغلی چشمگیر جولای از ایالات متحده، طلا مسیر خود را تغییر داد. گزارش تورم ماه جولای از ایالات متحده در هفته آینده سرعت دهنده مهم بعدی برای این جفت ارز خواهد بود.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

فروش دلار در ابتدای هفته ادامه یافت و شاخص دلار آمریکا به ضعیف ترین سطح خود در نزدیک به یک ماه اخیر زیر 106.00 رسید. داده‌های منتشر شده توسط ISM در روز دوشنبه نشان داد که شاخص هزینه های پرداختی نظرسنجی PMI تولیدی از 78.5 در ماه ژوئن به 60 در جولای کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش قابل توجه فشار قیمت‌ها است. سرمایه گذاران همچنان به کاهش 75 واحد پایه “bps” شرط بندی های افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سپتامبر بر اساس این داده ها ادامه دادند و طلا برای چهارمین روز متوالی در محدوده مثبت بسته شد.

با این حال، با شروع به تسلط جریان های امن بر بازارهای مالی، دلار آمریکا قدرت خود را دوباره جمع کرد و به XAU/USD اجازه نداد حرکت صعودی خود را حفظ کند. گزارش ها مبنی بر برنامه ریزی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به تایوان علیرغم هشدارهای شدید چین باعث شد بازارها در روز سه شنبه ریسک گریز شوند. علاوه بر این، اظهارات تندروانه مقامات فدرال رزرو به دلار کمک کرد تا به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه دهد.

چارلز ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو گفت که افزایش نرخ بهره 50 واحدی یک “ارزیابی معقول” برای نشست سپتامبر خواهد بود، اما درها را برای افزایش 75 واحدی باز گذاشت. علاوه بر این، جیمز بولارد، رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس، گفت که او می خواهد نرخ بهره را تا پایان سال جاری به محدوده 3.75-4 درصد برساند و می دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، استدلال کرد که بازارها در حال پیشی گرفتن از خود هستند. انتظار کاهش نرخ بهره در سال آینده

با این وجود، پس از ورود پلوسی به تایوان و از دست دادن روند بهبود دلار در اواسط هفته، سرمایه گذاران نفس راحتی کشیدند. شاخص PMI خدمات ISM در ماه جولای از 55.3 در ژوئن به 56.7 بهبود یافت، اما دلار با کاهش شاخص هزینه ها به 72.3 در مقایسه با انتظار بازار 81.6 از 80.1 به 72.3 رسید.

در روز پنجشنبه، XAU/USD در بحبوحه نزول بازده اوراق قرضه جهانی، شتاب صعودی بیشتری کسب کرد. پس از نشست سیاست گذاری در ماه اوت، بانک مرکزی انگلیس “BOE” اعلام کرد که نرخ بهره خود را 50 واحد افزایش داده و به 1.75 درصد رسانده است. در نکته نگران‌کننده‌ای، این بانک گفت که اکنون پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه آخر سال وارد رکود شود و در طول سال 2023 به رکود ت ادامه دهد. اگرچه دلار بلافاصله برخی از خروجی‌های پوند انگلیس را جذب کرد. بازاربه این حقیقت که XAU/GBP بیش از 1 درصد به صورت روزانه در روز پنجشنبه افزایش یافت واکنش نشان داد که تقاضای طلا همچنان قوی است.

اداره آمار کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ایالات متحده در ماه ژوئیه 528,000 افزایش یافته است که با اختلاف زیادی از پیش بینی بازار 250,000 پیشی گرفته است. جزئیات اساسی این گزارش نشان داد که نرخ بیکاری به 3.5 درصد کاهش یافته و تورم دستمزد سالانه، همانطور که با میانگین درآمد ساعتی اندازه گیری می شود، در 5.2 درصد ثابت مانده است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از این داده ها بیش از 5 درصد افزایش یافت و به بالای 2.8 درصد رسید که باعث شد XAU/USD در آستانه آخر هفته یک چرخش شدید داشته باشد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

داده های تراز معاملاتی چین در آغاز هفته به دقت توسط فعالان بازار رصد می شود. در صورت کاهش بیش از حد انتظار در مازاد معاملاتی، طلا به سختی می تواند قدرت خود را جمع کند و بالعکس. از اوایل تابستان، انتشار داده‌های ناامیدکننده از چین بر قیمت طلا در بحبوحه تأثیر منفی احتمالی آن بر چشم‌انداز تقاضا تأثیر گذاشته است.

گزارش تورم احتمالاً به طور قابل توجهی بر قیمت گذاری بازار در اندازه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سپتامبر تأثیر می گذارد. در حال حاضر، CME Group FedWatch Tool نشان می دهد که احتمال 66.5 درصد افزایش نرخ 75 bps توسط Fed وجود دارد. از آنجایی که مقامات فدرال رزرو از نادیده گرفتن چنین حرکت نرخی خودداری کردند، یک شاخص CPI بالاتر از 9 درصد باید به شرط‌های مناقشه‌آمیز فدرال رزرو اجازه دهد تا بر عملکرد بازار تسلط داشته باشند و فشار نزولی بر طلا را افزایش دهند.

روز جمعه، دانشگاه میشیگان شاخص احساسات مصرف کننده خود را برای ماه اوت منتشر خواهد کرد. سرمایه‌گذاران به‌جای داده‌های اعتماد مصرف کننده، به مؤلفه انتظارات تورمی بلندمدت نظرسنجی توجه خواهند کرد. در نسخه نهایی جولای، انتظارات تورمی بلندمدت 2.8 درصد بود. هر گزارش بالای 3 درصد می تواند به دلار کمک کند تا قدرت بیشتری پیدا کند و به XAU/USD آسیب برساند، در حالی که چاپ 2.8٪ یا پایین تر باید بر دلار تأثیر بگذارد.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

شاخص تکنیکال “RSI” در چارت روزانه در روز جمعه به عدد 50 کاهش یافت که نشان دهنده از دست دادن قدرت صعودی است.

در این زمان، طلا اندکی زیر 1780 دلار معامله می‌شد، جایی که فیبوناچی 23.6% اصلاحی آخرین روند نزولی و خط روند نزولی با هم تلاقی می‌کنند. برای اینکه از نظر تکنیکال صعودی بماند، XAU/USD باید آن سطح را به عنوان حمایت تأیید کند. در آن سناریو، 1800 دلار “سطح روانی میانگین 50 روزه” و 1830 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی” به عنوان اهداف صعودی بعدی همسو می شوند.

از جنبه منفی، اولین حمایت در 1740 دلار “میانگین 20 روزه” قبل از 1700 دلار “سطح روانی” و 1680 دلار “پایین ترین سطح 21 ژوئیه، سطح ثابت از مارس 2021” قرار دارد.

Gold technical outlook

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-recovery-could-end-if-us-cpi-data-confirms-75-bps-fed-hike-202208051553

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.