رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • با تغییر تمرکزها روی جکسون هول، کارشناسان به شیب نزولی اشاره می کنند.
  • طلا پس ازسقوط بیش از 2 درصدی، صعود پشت سر هم 4 هفته ای را شکست.
  • اظهارات پاول، رئیس FOMC می تواند تأثیر قابل توجهی بر ارزش دلار داشته باشد.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت نشان می دهد که فروشندگان به دنبال تسلط بر عملکرد XAU/USD هستند.

طلا هر روز هفته در محدوده منفی بسته شد و روکورد صعود چهار هفته ای را شکست. افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، به دلیل اظهارنظرهای مناقشه طلبانه فدرال رزرو و تشدید ترس از رکود جهانی، بر XAU/USD در طول هفته تاثیر گذاشته است. از آنجایی که تمرکز روی اطلاعات کلیدی منتشر شده از ظاهر ایالات متحده و بانک های مرکزی در سمپوزیوم جکسون هول هفته آینده است، فروشندگان به دنبال حفظ کنترل خود هستند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

داده‌های ناامیدکننده خرده‌فروشی و تولید صنعتی چین نگرانی‌ها را نسبت به کندی اقتصاد جهانی زنده کرد و به سرمایه‌گذاران تأثیر منفی بالقوه آن بر چشم‌انداز تقاضای طلا را یادآوری کرد. با تسلط جریان‌های امن بر بازارهای مالی در ابتدای هفته، XAU/USD در روز دوشنبه بیش از 1% از دست داد و در روز سه‌شنبه وارد فاز تثبیت شد.

در روز چهارشنبه، داده های ایالات متحده نشان داد که خرده فروشی در ماه جولای بدون تغییر باقی مانده است. این قرائت نتوانست واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند. بعداً در روز، صورتجلسه FOMC در ماه ژوئیه نشان داد که برخی از شرکت کنندگان گفتند که نرخ بهره باید به یک سطح “به اندازه کافی محدود کننده” برسد و برای کنترل تورم “مدتی” در آنجا باقی بماند. از آنجایی که انتشارات فدرال رزرو نظرات سیاست گذاران در مورد آخرین داده های تورم و اشتغال را شامل نمی شد، تا حد زیادی توسط فعالان بازار نادیده گرفته شد. با این وجود، با افزایش بیش از 3 درصدی بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در اواسط هفته، باعث شد طلا افت خود را به 1760 دلار برساند.

بازارها در نیمه اول روز پنجشنبه نسبتاً آرام بودند. داده های هفتگی منتشر شده توسط وزارت کار ایالات متحده نشان داد که مطالبات اولیه بیکاری به 250000 کاهش یافته است، در حالی که انتظار بازار 265000 بود. سایر داده‌ها نشان می‌دهند که شاخص انتشار سرفصل فعالیت‌های عمومی فعلی بررسی چشم‌انداز کسب‌وکار تولیدی بانک فدرال رزرو فیلادلفیا از 12.3- در جولای به 6.2 در ماه آگوست بهبود یافته است. یک نکته منفی این است که، فروش خانه های موجود در ایالات متحده برای ششمین ماه متوالی در ماه جولای کاهش یافت و به نرخ سالانه تعدیل فصلی 4.81 میلیون رسید. اگرچه واکنش دلار به داده‌های مختلط بی‌صدا بود، اما این ارز از اظهارنظرهای مناقشه‌آمیز فدرال‌رزرو سرمایه‌گذاری کرد و در برابر رقبای اصلی خود سودهای چشمگیری را به ثبت رساند.

مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، در اظهار نظر در مورد چشم انداز سیاست در طی مصاحبه با CNN، گفت: “بازارها درک درستی ندارند، اما مصرف کنندگان می دانند که نرخ ها بلافاصله پس از افزایش آنها کاهش نمی یابد.” در همین حال، جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، گفت که طرفدار ادامه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو است و اضافه کرد که ترجیح می دهد در نشست سیاست گذاری سپتامبر 75 واحد افزایش یابد. به دنبال این اظهارنظرها، طلا به پایین ترین سطح خود از اواخر جولای نزدیک به 1750 دلار سقوط کرد.

در غیاب انتشار داده‌های با تاثیر بالا، XAU/USD در تلاش برای بازگشت به بازار بود و در نهایت بیش از 2% را به صورت هفتگی از دست داد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

S&P Global نظرسنجی های اولیه PMI تولید و خدمات را برای ماه اوت در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود که شاخص‌های سرمایه‌گذاری نسبت به سطح جولای به میزان قابل توجهی بهبود یابد. جزئیات مربوط به فشارهای قیمتی از نزدیک توسط فعالان بازار بررسی خواهد شد. در صورتی که نظرسنجی ها به تورم ملایم تر اشاره کنند، دلار ممکن است برای حفظ قدرت خود و کمک به بهبود XAU/USD و بالعکس مشکل پیدا کند. کاهش قابل توجه در PMI فصلی نیز می تواند بر دلار تاثیر بگذارد. همچنین داده‌های فروش خانه جدید جولای برای انگیزه جدید مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بازار مسکن آمریکا به دلیل افزایش نرخ بهره و کاهش تقاضا برای وام مسکن در وضعیت بدی قرار دارد. از این رو، یک واکنش مستقیم بازار با چاپ ناامیدکننده ای که به دلار آمریکا آسیب می رساند را می توان شاهد بود.

روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده “BEA” دومین تخمین خود را برای رشد سالانه تولید ناخالص داخلی “GDP” در سه ماهه دوم منتشر خواهد کرد. بازارها انتظار دارند BEA تولید ناخالص داخلی را نسبت به تخمین اولیه 0.9- به 0.8- درصد افزایش دهد.

در نیمه دوم هفته، فعالان بازار به سمپوزیوم سالانه جکسون هول توجه زیادی خواهند کرد. در روز دوم این رویداد، در روز جمعه، رئیس FOMC، جروم پاول، سخنرانی خواهد کرد. در صورتی که پاول از دیدگاه بازار مبنی بر اینکه فدرال رزرو در نیمه دوم سال 2023 رو به افزایش است عقب نشینی کند، دلار باید بتواند به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه دهد و XAU/USD را پایین بیاورد. از سوی دیگر، در صورتی که رئیس به افزایش 50 واحدی “bps” نرخ بهره در ماه سپتامبر اشاره کند، به جای افزایش 75 واحدی، ممکن است این افزایش کمکی برای طلا ایجاد کند. در این صورت، بازده اوراق قرضه T ایالات متحده می تواند به شدت کاهش یابد و در را برای بازگشت قاطع طلا باز کند.

ابزار FedWatch Group CME نشان می‌دهد که بازارها در حال حاضر با احتمال 46.5 درصد افزایش 75 واحدی قیمت‌گذاری می‌کنند، که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران هنوز تصمیم خود را در مورد اندازه افزایش نرخ بعدی ندارند. از این رو، بسته به لحن پاول، طلا می تواند به طور قابل توجهی در هر جهت واکنش نشان دهد.

caledner

چشم انداز تکنیکال طلا

چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت به یک شیب نزولی اشاره می کند. شاخص “RSI” در نمودار روزانه به زیر 50 سقوط کرد و طلا در دو روز معاملاتی گذشته زیر میانگین 20 روزه بسته شد. از جنبه نزولی، حمایت فوری در 1740 دلار “سطح ایستا” بالاتر از 1720 دلار “سطح استاتیک” و 1700 دلار “سطح روانی، نقطه پایانی آخرین روند نزولی” قرار دارد.

میانگین 20 روزه به عنوان مقاومت موقت در 1770 دلار قبل از 1780 دلار همسو می شود “میانگین 50 روزه، فیبوناچی 23.6% اصلاحی”. در صورتی که قیمت بالاتر از آن افزایش یابد و شروع به در نظر گرفتن آن به عنوان حمایت کند، 1800 دلار “سطح روانی” می تواند به عنوان هدف بازیابی بعدی در نظر گرفته شود.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نیمی از کارشناسانی که در نظرسنجی FXStreet شرکت کردند، انتظار دارند که طلا همچنان به کاهش قیمت خود ادامه دهد در حالی که نیمی دیگر شاهد تثبیت زیان طلا هستند. میانگین قیمت هدف یک هفته ای 1736 دلار است. در دیدگاه یک ماهه، با پیش‌بینی کاهش قیمت طلا تا 1700 دلار، گرایش نزولی دست نخورده باقی می‌ماند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-technicals-point-to-bearish-tilt-as-focus-shifts-to-jackson-hole-202208191521

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.