رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • فروشنده ها با تغییر تمرکز به گزارش مشاغل ایالات متحده، به دنبال حفظ کنترل خود هستند.
  • طلا روز جمعه متحمل ضررهای سنگین شد و هفته را در محدوده منفی بسته کرد.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت به یک تغییر نزولی اشاره دارد.
  • گزارش مشاغل آگوست ایالات متحده می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش دلار تأثیر بگذارد.

طلا هفته در روز دوشنبه به پایین ترین سطح خود در نزدیک به یک ماه گذشته به زیر 1730 دلار سقوط کرد و سپس مجدداً رشد کرد. اگرچه XAU/USD در روز پنجشنبه توانست به بیش از 1760 دلار صعود کند، اما برای رسیدن به شتاب صعودی تلاش کرد و در آستانه آخر هفته به زیر 1740 دلار عقب نشینی کرد. با تاکید مجدد سیاستگذاران فدرال رزرو بر اهمیت آمار تورم و اشتغال در ماه اوت قبل از نشست سپتامبر، طلا ممکن است در آستانه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” در روز جمعه، با مشکل رو به رو شود.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

افزایش دلار که توسط اظهارنظرهای مناقشه آمیز فدرال رزرو در هفته گذشته آغاز شد به روز دوشنبه منتقل شد و شاخص دلار آمریکا به بالای 109.00 صعود کرد. در همین حال، تصمیم بانک خلق چین “PBoC” مبنی بر کاهش نرخ اولیه وام یک ساله “LPR” و LPR پنج ساله به ترتیب 5 واحد پایه و 15 واحد تغییر کرد که به سرمایه گذاران بدتر شدن چشم انداز اقتصادی چین را یادآوری کرد و باعث بیشتر شدن وزن بر شانه های طلا شد.

در روز سه‌شنبه، داده‌های منتشر شده توسط S&P Global نشان داد که فعالیت معاملاتی در بخش تولید ایالات متحده در اوایل آگوست با کاهش PMI ترکیبی از 47.7 در ژوئیه به 45 ادامه یافت. این خوانش بدتر از انتظار بازار در 47.5 بود و باعث شد ارزش دلار از بین برود. سیان جونز، اقتصاددان ارشد در S&P Global Market Intelligence، درباره یافته‌های این نظرسنجی اظهار داشت: “یکی از زمینه‌های فرصت برای شرکت‌ها در کاهش بیشتر فشارهای تورمی بود”. در بحبوحه گزارش‌ها مبنی بر کاهش هزینه‌های برخی اجزای اصلی، قیمت‌های ورودی و هزینه‌های تولید با کمترین نرخ در یک سال و نیم افزایش یافتند. طلا بر فشار فروش پیرامون دلار سرمایه گذاری کرد و در روز سه شنبه بیش از 0.5 درصد افزایش یافت.

در نیمه دوم هفته، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده “BEA” اعلام کرد که اقتصاد ایالات متحده با نرخ سالانه 0.6٪ در سه ماهه دوم کاهش یافته است. این قرائت بالاتر از تخمین اولیه 0.9٪ بود و از انتظار بازار برای انقباض 0.8٪ فراتر رفت. در همین حال، پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، روز پنجشنبه گفت که او می‌خواهد قبل از تصمیم‌گیری در مورد اندازه افزایش نرخ بهره در سپتامبر، نرخ تورم بعدی را ببیند، اما افزود که افزایش 50 واحدی “bps” همچنان یک حرکت قابل توجه خواهد بود. پس از این اظهارنظرها، دلار برای حفظ قدرت خود تلاش کرد و XAU/USD برای سومین روز متوالی در محدوده مثبت بسته شد. علاوه بر این، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بیش از 2 درصد در روز پنجشنبه کاهش یافت که باعث تقویت بیشتر طلا شد.

در روز جمعه، گزارش ماهانه منتشر شده توسط BEA نشان داد که تورم در ایالات متحده، همانطور که توسط شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” اندازه گیری می شود، از 6.8 درصد در ژوئن به 6.3 درصد در جولای کاهش یافته است. در ترکیب با این داده‌های تورم ملایم، اظهارنظرهای کذب از سوی رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، باعث فروش دلار شد. بوستیچ خاطرنشان کرد که پس از مشاهده آخرین ارقام تورم PCE، به سمت افزایش 50 واحدی نرخ بهره در سپتامبر تمایل داشت. با این حال، جروم پاول، رئیس FOMC، به افزایش شدید دلار کمک کرد زیرا او موضع مناقشه آمیز خود را تکرار کرد و گفت که بازگرداندن ثبات قیمت احتمالاً مستلزم حفظ یک سیاست محدودکننده برای “مدتی” است. در مورد حرکت سیاست سپتامبر، پاول گفت که این تصمیم بر اساس کل داده ها از جلسه ژوئیه خواهد بود. پس از فرونشستن گرد و غبار، XAU/USD به سمت جنوب چرخید و به زیر 1740 دلار سقوط کرد و تمام سودهای هفتگی خود را در این فرآیند از بین برد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

در روز دوشنبه هیچ گونه اطلاعاتی با تأثیرگذاری بالا منتشر نخواهد شد و احتمالاً معاملات طلا همچنان خاموش خواهد ماند. در روز سه‌شنبه، شاخص اعتماد مصرف‌کننده هیئت کنفرانس برای ماه آگوست برای انگیزه‌های تازه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. کاهش تورم در ماه جولای ممکن است به بهبود احساسات مصرف کننده در ماه اوت کمک کرده باشد و چنین نتیجه ای می تواند به دلار کمک کند تا از رقبای خود پیشی بگیرد.

گزارش اقتصادی ایالات متحده روز چهارشنبه گزارش اشتغال جدید ADP را ارائه خواهد کرد. از آنجایی که این اولین نسخه خواهد بود، تشخیص واکنش احتمالی بازار دشوار است. در طول نشست اروپایی، داده های شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده “HICP” را برای ماه اوت منتشر خواهد کرد. بازارها انتظار دارند که HICP سالانه از 8.9 درصد در ماه جولای به 8.6 درصد در ماه آگوست کاهش یابد. افزایش بیش از حد انتظار می تواند باعث افزایش یورو شود و باعث از دست دادن تقاضای دلار شود. اگرچه XAU/USD می‌تواند در آن سناریو جذابیت بیشتری پیدا کند، اما در صورت افزایش بازدهی جهانی، صعود مداوم آن دشوار خواهد بود.

در روز پنجشنبه، PMI تولید ISM از ایالات متحده برای انگیزه جدید مورد توجه قرار خواهد گرفت. کارشناسان پیش بینی می کنند که شاخص PMI تا حد زیادی بدون تغییر در 52.6 در ماه آگوست باقی بماند و انتظار دارند که شاخص قیمت های پرداخت شده از 60 در جولای به 75 برسد. در صورتی که مؤلفه تورم تأیید کند که فشارهای قیمتی در ماه اوت کاهش یافته است، طلا می تواند به سمت شمال حرکت کند و بالعکس.

در نهایت، سرمایه گذاران توجه زیادی به گزارش مشاغل آگوست اداره آمار کار ایالات متحده خواهند داشت. فدرال رزرو ایده رکود عمیق در ایالات متحده در بحبوحه شرایط سخت بازار کار را رد می کند. تصمیم نرخ ماه سپتامبر تا حد زیادی به تحولات بازار کار بستگی دارد و رشد ناامیدکننده حقوق و دستمزد غیرکشاورزی می‌تواند با افزایش احتمال افزایش 50 واحدی نرخ بهره در سپتامبر، باعث فروش عمیق دلار شود. از سوی دیگر، یک چاپ دیگر بالای 500 هزار می‌تواند افزایش بیشتر نرخ را تایید کند و دلار را تقویت کند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

پس از رفتار قیمت XAUUSD در روز جمعه، شاخص (RSI) در نمودار روزانه به زیر 50 سقوط کرد که نشان دهنده یک شیب نزولی در چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت است. علاوه بر این، طلا پس از آزمایش سطح در روز پنجشنبه نتوانست به بالاتر از SMA 20 روزه صعود کند.

از جنبه نزولی، 1720 دلار “سطح استاتیک” به عنوان اولین حمایت جلوتر از 1700 دلار “سطح روانی، نقطه پایانی آخرین روند نزولی” قرار می گیرد. بسته شدن کندل روزانه پایین تر از آن می تواند در را برای یک کاهش بیشتر به سمت 1680 دلار “پایین ترین سطح 21 ژوئیه” باز کند.

1760 دلار “میانگین 20 روزه و میانگین 50 روزه” اولین مقاومت را قبل از 1780 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی آخرین روند نزولی” و 1800 دلار “سطح روانی، سطح ایستا” تشکیل می دهد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که اکثر کارشناسان نظرسنجی انتظار دارند طلا در هفته آینده افزایش یابد. با این حال، چشم انداز یک ماهه تصویری متفاوت را نشان می دهد و نیمی از کارشناسان قیمت را در حدود 1730 تا 1735 دلار می بینند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-bears-look-to-retain-control-as-focus-shifts-to-us-jobs-report-202208261550

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.