رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • قیمت XAU/USD به دنبال اصلاح بیشتراست.
  • طلا برای سومین هفته متوالی با وجود بازگشت روز جمعه، افت کرد.
  • تا زمانی که حمایت 1700 دلاری وجود داشته باشد، می‌توان شاهد افزایش بود.
  • سرمایه گذاران به داده های PMI ایالات متحده و اعلامیه های سیاست بانک مرکزی اروپا توجه زیادی خواهند داشت.

طلا هفته را با آرامشی نسبتاً آرام آغاز کرد اما پس از اقدام متوالی روز دوشنبه تحت فشار نزولی شدید قرار گرفت. با ادامه افزایش قدرت دلار بر روی شرط‌های ریسک‌گریزی و شرط‌بندی فدرال رزرو، طلا برای اولین بار از اواخر ژوئیه در روز پنج‌شنبه به زیر 1700 دلار سقوط کرد و در روز جمعه رکورد سه روزه افت پشت سر هم را قطع کرد. با این وجود، این جفت برای سومین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شد. تقویم اقتصادی هفته آینده هیچ گونه انتشار داده های سطح بالایی را ارائه نخواهد کرد و سرمایه گذاران می توانند منتظر شکست های تکنیکال باشند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در غیاب انتشار داده های کلان اقتصادی پر تاثیر در روز دوشنبه، طلا با محدودیت نوسان کرد و اولین روز هفته را تقریبا بدون تغییر بست. با این حال، تغییر منفی که در تمایلات ریسک مشاهده شد، به دلار کمک کرد تا به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه دهد و به XAU/USD اجازه بازگشت مجدد را نداد.

گزارش‌های چین در مورد تشدید محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا در شنزن، نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز تقاضای طلا را احیا کرد و بر قیمت آن تأثیر گذاشت. در روز سه‌شنبه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که شاخص اعتماد مصرف‌کننده هیئت کنفرانس از 95.3 در ماه جولای به 103.2 در ماه آگوست بهبود یافته است. اگرچه این چاپ فراتر از انتظارات بازار بود، اما نتوانست باعث افزایش ریسک شود.

پردازش خودکار داده ها “ADP” در اواسط هفته گزارش داد که اشتغال در بخش خصوصی ایالات متحده در ماه اوت 132,000 نفر در مقایسه با انتظار بازار 288,000 افزایش یافته است. واکنش اولیه بازار باعث شد که دلار تا حدودی علاقه خود را از دست بدهد، اما تورم دستمزدها نشان داد که تغییر سالانه دستمزد سالانه 7.6 درصد در ماه آگوست بوده است که به ارز کمک می کند زیان خود را محدود کند و کار را برای جلب توجه XAU دشوار کند.

در روز پنج‌شنبه، جریان‌های امن همچنان بر بازارها تسلط یافتند و چین اعلام کرد کلانشهر چنگدو در جنوب غربی چین را که 21.2 میلیون نفر در آن ساکن هستند، قرنطینه کرده است. در اواخر روز، انتشار داده‌های خوش‌بینانه از ایالات متحده باعث تقویت دلار شد و باعث شد طلا به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک ماه گذشته به زیر 1690 دلار سقوط کند.

بررسی PMI تولید آگوست ISM نشان داد که فعالیت های معاملاتی در بخش تولید با سرعتی قوی در ماه آگوست به رشد خود ادامه داد. مهمتر از آن، مؤلفه شاخص اشتغال از 49.9 در ماه ژوئیه به 54.2 صعود کرد که امیدها را برای داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی قوی پس از گزارش ناامیدکننده ADP زنده کرد. کاهش شدیدی که در شاخص قیمت‌های پرداخت شده در نظرسنجی مشاهده شد نتوانست دلار را از مسیر خود خارج کند و شاخص دلار آمریکا به قوی‌ترین سطح خود در دو دهه گذشته در 109.98 رسید. در همین حال، بازدهی اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده از 2 درصد فراتر رفت و ابزار FedWatch گروه CME به احتمال 75 درصدی افزایش 75 واحدی نرخ در سپتامبر اشاره کرد.

اداره آمار کار ایالات متحده “BLS” روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه اوت 315000 افزایش یافته است که از اجماع بازار 300000 فراتر رفته است. جزئیات بیشتر این نشریه نشان داد که نرخ بیکاری با افزایش نرخ مشارکت نیروی کار به 62.4 درصد از 62.1 درصد در جولای به 3.7 درصد افزایش یافته و تورم دستمزد سالانه در 5.2 درصد ثابت مانده است. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا پس از گزارش مشاغل تقریباً 2 درصد کاهش یافت و به طلا کمک کرد تا 1700 دلار پیش از آخر هفته بازپس گیرد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

بازارهای ایالات متحده به دلیل تعطیلات روز کارگر در روز دوشنبه تعطیل خواهند بود و به همین دلیل احتمالاً چنین اقداماتی در بازار کماکان باقی خواهد ماند. در ساعات اولیه معاملات روز سه‌شنبه آسیایی، داده‌های PMI خدمات Caixin از چین توسط فعالان بازار به دقت مشاهده خواهد شد. نرخ زیر 50 می تواند به سرمایه گذاران یادآوری کند که دومین اقتصاد بزرگ جهان احتمال دارد به طلا آسیب برساند. از سوی دیگر، بهبود غیرمنتظره در داده‌ها می‌تواند به بهبود حال و هوای بازار کمک کند و برای این فلز گرانبها تسکین دهد.

روز چهارشنبه، ISM گزارش PMI خدمات آگوست را برای ماه اوت منتشر خواهد کرد. بازارها به عنوان PMI و مؤلفه شاخص اشتغال PMI تولید ISM توجه زیادی داشتند و واکنش مشابهی را می توان مشاهده کرد. تحلیلگران پیش بینی می کنند که PMI خدمات ISM در ماه آگوست به 54.5 کاهش یابد. شاخص اشتغال که در ژوئیه روی 49.1 قرار گرفت، اگر برای سومین ماه متوالی زیر 50 بماند، می تواند بر ارزش دلار تاثیر بگذارد. جروم پاول، رئیس FOMC نیز قرار است در ساعت 13:10 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه سخنرانی کند.

بانک مرکزی اروپا “ECB” تصمیم خود را در مورد نرخ بهره روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد. در هفته گذشته، مقامات بانک مرکزی اروپا تمایل خود را برای بررسی افزایش 75 واحدی اعلام کردند. با تداوم افزایش تورم منطقه یورو در بحبوحه بحران انرژی، بانک مرکزی اروپا می‌تواند تصمیم بگیرد که پیامی مناقشه‌آمیز ارائه دهد. در آن سناریو، ارز مشترک می تواند بخشی از خروج سرمایه از دلار را جذب کند. با این حال، شایان ذکر است که یک پیام  مناقشه‌آمیز ECB می‌تواند باعث کاهش یافتن در جفت XAU/EUR شود. حتی اگر دلار پس از رویداد بانک مرکزی اروپا افت کند، طلا بسته به واکنش XAU/EUR به سختی می تواند حرکت صعودی را به دست آورد.

در روز جمعه هیچ گونه اطلاعات کلان اقتصادی در سطح بالایی منتشر نخواهد شد و درک ریسک در کنار اقدام در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می تواند بر ارزش طلا در آستانه آخر هفته تاثیر بگذارد.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

قیمت XAUUSD از لحاظ تکنیکال نزولی هست ولی تا زمانی که حمایت 1700 دلاری وجود داشته باشد، می‌توان شاهد افزایش قیمت بود.

شاخص “RSI” پس از آزمایش عدد 30 در روز پنجشنبه به سمت شمال چرخید و به 40 رسید. این پیشرفت تکنیکال نشان می دهد که طلا می تواند در کوتاه مدت تصحیح صعودی خود را انجام دهد. در حالت صعودی، میانگین‌های 20 روزه و 50 روزه یک منطقه مقاومت مهم در 1750 دلار را تشکیل می دهند. بسته شدن روزانه بالاتر از این مانع می‌تواند راه را برای بازگشت طولانی‌مدت به سمت 1780 دلار ” فیبوناچی 23.6% اصلاح آخرین روند نزولی” و 1800 دلار “سطح روانی، میانگین 100 روزه” باز کند.

1700 دلار “سطح روانی، نقطه پایانی آخرین روند نزولی” به عنوان حمایت قابل توجه است. در صورتی که XAU/USD دوباره به زیر آن سطح سقوط کند و آن را به عنوان مقاومت تایید کند، می تواند 1680 دلار “پایین ترین سطح 21 ژوئیه” را هدف قرار دهد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

پس از اقدام این هفته، کارشناسان انتظار دارند که قیمت طلا در هفته آینده با نظرسنجی پیش بینی FXStreet که به چشم انداز بسیار نزولی در دیدگاه یک هفته ای اشاره می کند، ادامه یابد. چشم انداز یک ماهه تصویر متفاوتی را نشان می دهد، اما میانگین هدف 1690 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-looks-to-extend-correction-202209021525

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.