رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • گزارش تورم ایالات متحده می تواند در را برای بازگشت قیمت باز کند.
  • طلا نتوانست حرکت قانع کننده ای در هر دو جهت انجام دهد.
  • داده های تورم ماه اوت از ایالات متحده می تواند واکنش قابل توجهی را ایجاد کند.
  • چشم انداز تکنیکال طلا به تثبیت قیمت اشاره دارد.

پس از شروع آرام هفته، طلا کاهش یافت اما توانست بالای 1700 دلار باقی بماند. در شرایطی که دلار در آستانه تعطیلات آخر هفته با فشار شدید فروش مواجه است، XAU/USD اصلاح صعودی خود را افزایش داد و در روز جمعه به بالاترین سطح ده روزه نزدیک به 1730 دلار رسید. با این وجود، جفت ارز نتوانست شتاب صعودی خود را حفظ کند و هفته را با تغییرات اندکی زیر 1720 دلار بسته است. داده های تورم ماه اوت از ایالات متحده در هفته آینده می تواند تأثیر قابل توجهی بر ارزش طلا داشته باشد.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

معاملات روز دوشنبه کاهش یافت زیرا بازارهای مالی ایالات متحده به دلیل تعطیلات روز کارگر بسته بودند. با بازگشت حجم معاملات به سطح نرمال در روز سه شنبه، ریسک گریزی در بازارها آشکار شد و دلار شروع به تقویت کرد و باعث شد XAU/USD کاهش یابد.

پس از تصمیم گازپروم مبنی بر توقف عرضه گاز به اروپا در اواخر روز جمعه، معاون مدیرعامل این شرکت ویتالی مارکلوف روز سه شنبه اعلام کرد که تا زمانی که زیمنس انرژی جایگزین تجهیزات معیوب نشود، خط لوله نورد استریم 1 راه اندازی نخواهد شد. با این حال، در آخر هفته، زیمنس اعلام کرد که از آن خواسته نشده است که این کار را انجام دهد و افزود که تحریم ها تعمیر و نگهداری را ممنوع نمی کند. تشدید نگرانی ها در مورد عمیق تر شدن بحران انرژی در منطقه یورو باعث تقویت بیشتر دلار شد.

در همین حال، ISM روز سه شنبه گزارش داد که PMI خدمات از 56.7 در ماه جولای به 56.9 در ماه آگوست بهبود یافته است. شاخص اشتغال به منطقه گسترش بالای 50 بازگشت و شاخص قیمت های پرداخت شده، جزء تورم، از 72.3 به 71.5 کاهش یافت. احتمال افزایش 75 واحدی “bps” نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر پس از این داده ها به بالای 70 درصد رسید که باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و فشار بیشتر بر طلا شد.

داده‌های چین در اوایل چهارشنبه نشان داد که واردات و صادرات هر دو در ماه آگوست با سرعت کمتری نسبت به انتظار افزایش یافتند. اگرچه ارقام ناامید کننده معاملات از چین باعث شد طلا در نیمه اول روز در بازار باقی بماند، فلز زرد مسیر خود را در جلسه آمریکا تغییر داد. آمار فدرال رزرو نشان داد که شرکت‌های آمریکایی در ماه ژوئیه شاهد پیشرفت در عرضه نیروی کار و فشار قیمت بودند که باعث شد شاخص دلار آمریکا از بالاترین سطح چند دهه گذشته در 110.78 فاصله بگیرد.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا “ECB” اعلام کرد که طبق انتظار، نرخ های کلیدی خود را 75 واحد افزایش داده است. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، لحن محتاطانه ای را در رابطه با افزایش نرخ در آینده اتخاذ کرد، اما بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده بیش از 10 درصد افزایش یافت که باعث زیان XAU/USD شد. به نوبه خود، XAU/USD نیز علیرغم عملکرد غیر الهام بخش دلار، زیان روزانه را ثبت کرد. در سخنرانی در همان روز، جروم پاول، رئیس FOMC، مجدداً تاکید کرد که آنها باید به شدت در مورد تورم عمل کنند و گفت که تاریخ نسبت به کاهش پیش از موعد این سیاست هشدار می دهد. با این وجود، این اظهارات هیچ تاثیر ماندگاری بر عملکرد دلار آمریکا در برابر رقبای خود نداشت.

پیش از تعطیلات آخر هفته، تغییر مثبتی که در تمایلات ریسک شاهد بود، باعث فروش عمیق دلار شد و طلا به بالاترین سطح خود در بیش از یک هفته گذشته در 1729.55 دلار رسید. با این حال در پایان سشن اروپایی، سود این فلز گرانبها را محدود کرد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

اداره آمار کار ایالات متحده اطلاعات شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” را برای ماه اوت در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. پیش بینی می شود که به صورت ماهانه، CPI 0.1٪ کاهش یابد. CPI اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف میکند، بدون تغییر در 0.3 درصد باقی بماند. سیاستگذاران FOMC از تایید افزایش 75 واحدی نرخ بهره در ماه سپتامبر خودداری کردند و گزارش تورم ملایم می‌تواند باعث افزایش احتمال افزایش نرخ 50 واحدی شود. در این سناریو، بازده اوراق قرضه آمریکایی احتمالا به شدت کاهش می یابد و باعث افزایش قاطع طلا می شود. از طرف دیگر، چاپ‌های CPI قوی‌تر از حد انتظار می‌توانند افزایش نرخ 75 bps را تقویت کنند و اجازه ندهند XAU/USD به سمت شمال بچرخد. با این حال، شایان ذکر است که بازارها در حال حاضر به سمت افزایش نرخ بیش از حد متمایل شده اند، که نشان می دهد سود بالقوه دلار می تواند محدود بماند.

ارقام خرده فروشی در ماه اوت در گزارش اقتصادی ایالات متحده در روز پنجشنبه نمایش داده می شود، اما سرمایه گذاران بعید به نظر می رسد که به این داده ها واکنش نشان دهند زیرا آنها برای تغییرات قیمت تعدیل نشده اند.

در روز جمعه، آگوست، داده‌های تولید صنعتی و خرده‌فروشی از چین برای انگیزه‌های تازه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. پیش‌بینی می‌شود که هر دو چاپ، گسترش قوی‌تری نسبت به آمار ثبت‌شده در ماه جولای نشان دهند. اگر این ارقام ناامید کننده باشد، طلا برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا سرمایه گذاران امید خود را برای بهبود مستمر تقاضای طلا از دست می دهند و بالعکس.

در نهایت، گزارش شاخص احساسات مصرف کننده سپتامبر دانشگاه میشیگان در روز جمعه منتشر خواهد شد. فعالان بازار احتمالاً به جای شاخص اعتماد، به مؤلفه انتظارات تورمی بلندمدت این نظرسنجی توجه زیادی دارند. کاهش انتظارات تورمی مصرف‌کننده در 5 تا 10 سال باید به دلار آسیب برساند، در حالی که یک افزایش غیرمنتظره می‌تواند به تقویت ارز کمک کند و بر XAU/USD تاثیر بگذارد.

cover

چشم انداز تکنیکال طلا

به دنبال اقدامات احتمالی قیمت این هفته، چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت طلا به یک سوگیری خنثی ونزولی اشاره دارد. میانگین حرکتی شیب نزولی خود را کمتر کردند و شاخص (RSI) در نمودار روزانه هنوز به 50 نرسیده است، که نشان می دهد XAU/USD علیرغم تلاش برای جمع آوری حرکت صعودی، احتمال تصحیح بیشتری در همین مسیر صعودی را دارد.

در روند صعودی، 1740 دلار “میانگین20 روزه، میانگین50 روزه” به عنوان مقاومت کلیدی همسو می شود. با بسته شدن کندل روزانه بالاتر از این سطح، حرکت قیمت در جهت 1760 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی آخرین روند نزولی” و 1790 دلار “میانگین 100 دوره ای” مشاهده می شود.

همچنین 1700 دلار “سطح روانی، نقطه پایانی روند نزولی” به عنوان حمایت قابل توجه دست نخورده باقی می ماند. در صورتی که طلا به زیر آن سطح سقوط کند و شروع به استفاده از آن به عنوان مقاومت کند، فروشنده‌ها می‌توانند 1680 دلار “کمترین سطح 21 ژوئیه” و 1675 دلار “حمایت ثابت از مارس 2021” را هدف قرار دهند.

Gold technical outlook

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-soft-us-inflation-report-could-open-the-door-for-a-rebound-202209091548

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.