رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • آیا XAU/USD می‌تواند با افزایش 75 واحدی فدرال‌رزرو افزایش یابد؟
  • طلا به زیر 1700 دلار شکست و بیش از 2 درصد در هفته کاهش قیمت داشت.
  • تصمیم فدرال رزرو و نمودار نقطه ای قرار است نوسانات بازار را در هفته آینده افزایش دهد.
  • چشم انداز تکنیکال XAU/USD نشان می دهد که سوگیری نزولی دست نخورده باقی می ماند و فضایی برای اصلاح وجود دارد.

طلا هفته جدید را با روند صعودی آغاز کرد و روز دوشنبه به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر نزدیک به 1730 دلار رسید. با این حال، در ادامه هفته، XAU/USD تحت فشار نزولی شدید قرار گرفت و به پایین‌ترین سطح چند ساله اخیر خود به زیر 1660 دلار سقوط کرد و قبل از پایان هفته، بازگشتی را آغاز کرد. تصمیم سیاست فدرال رزرو در هفته آینده محرک اصلی بازار خواهد بود زیرا چشم انداز تکنیکال طلا نشان می دهد که تمایل نزولی علیرغم رشد روز جمعه دست نخورده باقی می ماند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در بحبوحه تغییر مثبت در تمایلات ریسک، دلار برای یافتن تقاضا در روز دوشنبه تلاش کرد و شاخص دلار آمریکا با شکاف نزولی باز شد. با این حال، در طول ساعات معاملات آمریکا، طلا بخشی از صعود روزانه خود را با افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا پاک کرد. حراج 10 ساله اوراق خزانه منجر به بازدهی بالای 3.33 درصدی نسبت به 2.75 درصد در حراج قبلی شد و به افزایش بازدهی کمک کرد.

روز سه شنبه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم در ایالات متحده، همانطور که با شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه گیری می شود، از 8.5 درصد در ماه ژوئیه به 8.3 درصد بر اساس سالانه در ماه اوت کاهش یافت. این گزارش قوی تر از انتظار بازار 8.1% بود. مهمتر از آن، شاخص اصلی قیمت مصرف کننده سالانه، که قیمت های بی ثبات مواد غذایی و انرژی را کاهش می دهد، از 5.9 درصد در ژوئیه به 6.3 درصد افزایش یافت. با واکنش اولیه بازار به داده‌های داغ تورم، شرط‌بندی‌های فدرال‌رزرو بر بازارهای مالی تسلط یافت. دلار در برابر رقبای اصلی خود تقویت شد و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا به بالاترین سطح خود از اواسط ژوئن یعنی بالای 3.4 درصد رسید. به نوبه خود، XAU/USD در روز سه شنبه بیش از 1 درصد به صورت روزانه افت قیمت داشت.

اگرچه صعود دلار در روز چهارشنبه قدرت خود را از دست داد، اما طلا نتوانست دوباره رشد کند. تنها داده ها از ایالات متحده نشان می دهد که شاخص قیمت تولید کننده سالانه “PPI” از 9.8 درصد در ماه جولای به 8.7 درصد در ماه آگوست کاهش یافته است. شاخص‌های اصلی وال استریت پس از فروش الهام‌گرفته از CPI در روز سه‌شنبه، اندکی بهبود یافتند، اما بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده توانست نزدیک به 3.4% باقی بماند و اجازه نداد XAU/USD بالاتر رود.

در بحبوحه جو بد بازار، دلار به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه داد و طلا در روز پنجشنبه به زیر 1700 دلار سقوط کرد. به دنبال انتشار داده‌های اقتصاد کلان مختلط از ایالات متحده، بازدهی ایالات متحده شروع به افزایش کرد و XAU/USD به زیر حمایت اصلی 1680 دلار سقوط کرد که باعث فروش تکنیکال شد. طلا روز پنجشنبه نزدیک به 2 درصد پایین آمد و قبل از انجام اصلاحات تکنیکال به ضعیف ترین سطح خود از آوریل 2020 به 1654 دلار رسید.

انتشار ماهانه اداره سرشماری ایالات متحده نشان داد که خرده فروشی در ایالات متحده 0.3٪ به صورت ماهانه در ماه اوت افزایش یافته است. علاوه بر این، وزارت کار ایالات متحده گزارش داد که در هفته منتهی به 10 سپتامبر 213,000 مورد ادعای اولیه بیکاری وجود داشته است که نسبت به 218,000 در هفته قبل کاهش یافته است. در یک نکته منفی، شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا از 6.2 در ماه آگوست به -9.9 در سپتامبر کاهش یافت و انتظار بازار 2.8 را با اختلاف زیادی از دست داد.

در روز جمعه، نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان در ماه سپتامبر نشان داد که انتظارات تورمی یک ساله مصرف‌کنندگان به 4.6 درصد کاهش یافته و انتظار تورم پنج ساله از 2.9 درصد به 2.8 درصد کاهش یافته است. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا در روز پس از این گزارش منفی شد و طلا رشد کرد و تا 1680 دلار افزایش یافت.

هفته بعد چه خواهد شد؟

روز چهارشنبه، فدرال رزرو تصمیم خود در مورد نرخ بهره را اعلام خواهد کرد و خلاصه به روز شده پیش بینی ها را منتشر خواهد کرد که اصطلاحاً نمودار نقطه ای نامیده می شود. طبق گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها در حال حاضر با احتمال 20 درصد افزایش نرخ 100 واحد پایه “bps” قیمت گذاری می کنند. موقعیت بازار نشان می دهد که بازده اوراق قرضه T ایالات متحده در صورتی که فدرال رزرو تصمیم بگیرد نرخ سیاستی را 75 واحد افزایش دهد و به محدوده 3 تا 3.25 درصد برساند، ممکن است کاهش یابد و باعث از دست دادن نرخ دلار شود.

در ژوئن، نمودار نقطه‌ای نشان داد که انتظار می‌رود نرخ پایانی در سال 2023 3.8 درصد باشد. نمودار نقطه ای جدید احتمالاً نشان می دهد که نرخ سیاست احتمالاً تا پایان سال به 4٪ افزایش می یابد. اگر اکنون پیش‌بینی می‌شود که نرخ پایانه در سال آینده به 4.5 درصد افزایش یابد و قبل از شروع کاهش در سال 2024 در آنجا بماند، تأثیر منفی بالقوه افزایش 75 واحدی نرخ بهره بر دلار احتمالا کوتاه‌مدت خواهد ماند.

کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس FOMC نیز توسط فعالان بازار از نزدیک تماشا خواهد شد. اگر پاول در سال 2023 نگرانی های خود را در مورد خطرات رکود اقتصادی افزایش دهد، ممکن است ارزش دلار برای دلار دشوار باشد. هرگونه اظهارنظر در مورد کاهش فشارهای زنجیره تامین یا شرایط در بازار کار می تواند بر دلار تاثیر بگذارد. با این وجود، احتمالاً پاول به بازارها اطمینان می دهد که آنها به مبارزه با تورم متعهد هستند و خاطرنشان می کند که هنوز نشانه های قانع کننده ای از رسیدن تورم به اوج خود را مشاهده نکرده اند.

آخرین رشد دلار نشان می‌دهد که می‌توانیم پس از اعلامیه‌های سیاست فدرال رزرو، شاهد اقدام «شایعه را بخر واقعیت را بفروش» باشیم. به طور گسترده ای انتظار می رود که فدرال رزرو در مسیر انقباضی باقی بماند و در این مرحله جای زیادی برای غافلگیری وجود ندارد. بازارها قبلاً از انتظارات مبنی بر اینکه بانک مرکزی ایالات متحده می تواند سیاست کاهشی را در نیمه دوم سال آغاز کند، دست کشیدند. با این حال، با توجه به وضعیت نسبتاً سالم اقتصاد ایالات متحده، شرط‌بندی در برابر دلار برای سرمایه‌گذاران آسان نیست. از این رو، حتی اگر دلار در کوتاه‌مدت پس از رویداد فدرال رزرو ضعیف شود، احتمالاً تغییر قابل توجهی در چشم‌انداز سیاست لازم است تا ارزش این ارز به طور پیوسته در برابر رقبای اصلی خود از دست برود.

روز جمعه، S&P Global گزارش های اولیه PMI تولید و خدمات برای ایالات متحده را منتشر خواهد کرد. واکنش بازار به ارقام PMI احتمالاً ساده است، زیرا گزارش‌های قوی‌تر از پیش‌بینی‌شده به XAU/USD آسیب می‌رسانند و بالعکس.

بانک مرکزی انگلیس “BoE” نیز تصمیم خود در مورد نرخ بهره را روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد. اجماع بازار حاکی از افزایش 50 واحدی نرخ بهره است، اما برخی از کارشناسان این احتمال را می‌بینند که بانک بتواند به جای آن افزایش 75 واحدی را انتخاب کند. با توجه به شرایط فروش بیش از حد این جفت ارز، یک نتیجه مناقشه‌ای BoE می‌تواند باعث افزایش شدید پوند/دلار آمریکا شود. خروج سرمایه از دلار، در آن صورت، می تواند به طلا کمک کند تا به روشی غیرمستقیم جذب شود.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا در روز جمعه به مرز پایین کانال نزولی خود رسید و شاخص “RSI” در نمودار روزانه از 50 برگشت که نشان می‌دهد طلا در فاز اصلاحی قرار دارد و در عین حال نزولی است.

در روند صعودی، 1680 دلار “نقطه میانی کانال نزولی، حمایت قبلی” به عنوان مانع بعدی جلوتر از 1700 دلار “سطح روانی، سطح ایستا” قرار می گیرد. بسته شدن کندل روزانه بالاتر ازآن می تواند خریداران بیشتری را جذب کند و در را برای افزایش به سمت بالای کانال در 1720 دلار باز کند، جایی که میانگین 20 روزه نیز در آن قرار دارد.

حمایت موقت در 1665 دلار “سطح استاتیک” بالاتر از 1654 دلار “پایین ترین سطح 16 سپتامبر” و 1640 دلار “سطح استاتیک از آوریل 2020” قرار دارد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی FXStreet Forecast به یک سوگیری بسیار نزولی در کوتاه مدت اشاره می کند و میانگین هدف یک هفته ای نزدیک به 1650 دلار است. چشم انداز یک ماهه تصویر مشابهی را با هدف متوسط 1643 دلار ترسیم می کند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-can-xau-usd-gain-traction-on-a-75-bps-fed-hike-202209161533

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.