رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • آیا فروشندگان همچنان شرایط فروش بیش از حد را نادیده می گیرند؟
  • طلا در روز جمعه به شدت کاهش یافت و دومین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شد.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت به شرایط فروش بیش از حد اشاره دارد.
  • داده های تورم PCE ایالات متحده و Fedspeak هفته آینده توسط فعالان بازار به دقت زیر نظر خواهند بود.

طلا توانست در اکثریت هفته در بحبوحه نوسانات بازار انعطاف پذیر بماند، اما در روز جمعه متحمل ریزش سنگین شد و در نهایت نزدیک به 2 درصد در هفته از دست داد. بانک اقتصادی در نیمه اول هفته آینده هیچ گونه اطلاعات سطح بالایی را ارائه نخواهد کرد و معامله گران می توانند به دنبال سیگنال هایی مبنی بر آغاز یک اصلاح تکنیکال باشند.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

در آستانه اعلامیه های مورد انتظار بانک مرکزی، طلا هفته جدید را با آرامش نسبتاً آرام آغاز کرد و ریزش هفته قبل را تثبیت کرد. XAU/USD در روز دوشنبه نزدیک به 1680 دلار بسته شد و در روز سه‌شنبه افت قیمت اندکی را ثبت کرد.

روز چهارشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بسیج نظامی جزئی را اعلام کرد و تهدید به تلافی جویانه هسته ای کرد و گفت که غرب می خواهد روسیه را نابود کند. وزارت دفاع روسیه توضیح داد که 300000 نیروی ذخیره فراخوانی خواهند شد و آنها قبل از استقرار آموزش نظامی خواهند دید. تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی به فلز گرانبها اجازه داد تا تقاضا را به عنوان پناهگاهی امن پیدا کند و XAU/USD قبل از از دست دادن شتاب صعودی خود در نیمه دوم روز به بالای 1680 دلار صعود کرد.

فدرال رزرو ایالات متحده اعلام کرد که سیاست خود را 75 واحد پایه “bps” افزایش داده و به محدوده 3-3.25٪ همانطور که انتظار می رفت، رسید. خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی “SEP”، به‌اصطلاح نمودار نقطه‌ای، نشان داد که دید متوسط سیاست‌گذاران از نرخ سیاست در پایان سال 2023 در مقایسه با 3.8 درصد در نمودار نقطه‌ای ژوئن، 4.6 درصد بود. علاوه بر این، دید متوسط نرخ وجوه فدرال در پایان سال 2024 از 3.4 درصد به 3.9 درصد افزایش یافت. شیبی که در SEP مشاهده شد باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شد و طلا را مجبور به کاهش کرد. در جریان کنفرانس مطبوعاتی، جروم پاول، رئیس FOMC اذعان کرد که هیچ “راهی بی دردسر” برای مهار تورم وجود ندارد. پاول افزود: «تأخیر در کاهش تورم تنها منجر به درد بیشتر خواهد شد.

دلار آمریکا تحت فشار فروش قرار گرفت و شاخص دلار آمریکا “DXY” بخش بزرگی از سودهای فدرال رزرو را در روز پنجشنبه حذف کرد و به افزایش نرخ XAU/USD کمک کرد. پس از اینکه بانک ژاپن “BoJ” تنظیمات سیاست پولی خود را در روز پنجشنبه بدون تغییر رها کرد، ین ژاپن به میزان قابل توجهی در برابر رقبای اصلی خود تضعیف شد و باعث مداخله در بازار ارز شد. احتمالاً BoJ دلار را برای بازخرید ین با هدف محدود کردن کاهش ارزش پول فروخته است. در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از آن اقدام، شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن توضیح داد که آنها نگران حرکات بیش از حد ارزهای خارجی هستند اما از اظهار نظر در مورد اندازه مداخله خودداری کردند. در همین حال، بانک انگلستان و بانک ملی سوئیس نرخ های سیاستی خود را به ترتیب 50 و 75 واحد افزایش دادند. به دنبال نوسانات شدید در طول ساعات معاملات اروپا در اطلاعیه های بانک مرکزی، بازارها در طول سشن آمریکا رکود داشتند و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده افزایش خود را افزایش داد و اجازه نداد XAU/USD به بالاترین سطح خود برسد.

روز جمعه، داده های ناامید کننده PMI از منطقه یورو و انگلیس باعث شد که یورو و پوند انگلیس علاقه خود را از دست بدهند. از این رو، دلار دوباره قدرت خود را جمع کرد و DXY به بالاترین سطح خود در دو دهه گذشته بالای 112.00 رسید. تحت فشار تقویت مجدد دلار، طلا به زیر 1650 دلار شکست و به پایین‌ترین سطح خود از آوریل 2020 رسید. داده‌های ایالات متحده نشان داد که S&P Global Services PMI و Composite PMI هر دو در اوایل سپتامبر به شدت افزایش یافتند و باعث افزایش دوباره DXY شد. طلا را مجبور می کند تا قبل از تعطیلات آخر هفته روی زمین بماند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

هیئت کنفرانس “CB” اطلاعات مربوط به اعتماد مصرف کننده ایالات متحده را روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. S&P 500 در هفته گذشته بیش از 3 درصد از دست داد و یک گزارش خوش‌بینانه می‌تواند راه را برای بازگشت سهام ایالات متحده باز کند و باعث شود DXY کاهش یابد. در آن سناریو، طلا می‌تواند یک جهش مجدد داشته باشد. با این وجود، این داده ها به خودی خود نباید به طور قابل توجهی بر قیمت گذاری بازار چشم انداز نرخ بانک مرکزی ایالات متحده تأثیر بگذارد. بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، احتمال 70 درصد افزایش 75 bps دیگر نرخ بهره فدرال رزرو در ماه نوامبر وجود دارد.

روز چهارشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده قرائت نهایی خود را از رشد سالانه تولید ناخالص داخلی “GDP” برای سه ماهه دوم منتشر خواهد کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم 0.6 درصد کاهش یابد که مطابق با برآورد قبلی است. از آنجایی که این داده ها یک تجدید نظر خواهند بود، بعید است که واکنش بازار قابل توجهی را ایجاد کند.

در ساعات معاملات آسیایی روز جمعه، داده‌های PMI تولیدی NBS و PMI غیرتولیدی از چین از نزدیک توسط فعالان بازار مشاهده خواهد شد. در صورت بهبودی معنی‌دار در این قرائت‌های PMI، خریدارهای طلا می‌توانند آن را فرصتی برای شرط‌بندی بر روی یک بازگشت ثابت بدانند. پیش از تعطیلات آخر هفته، شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE”، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم، در اسناد اقتصادی ایالات متحده نشان داده خواهد شد.

داده های قوی تر از حد انتظار شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” در اوایل ماه، سرمایه گذاران را متقاعد کرد که نرخ بهره فدرال رزرو را 75 واحد افزایش دهد. از آنجایی که تورم PCE یک شاخص عقب مانده است، تأثیر آن بر ارزش دلار می تواند کوتاه مدت باقی بماند. صرف نظر از این، عقب نشینی در رقم Core PCE سالانه می تواند بر دلار و بالعکس تأثیر بگذارد.

سرمایه گذاران همچنین هفته آینده Fedspeak را زیر نظر خواهند داشت. شرایط بسیار بیش از حد خرید دلار نشان می دهد که هرگونه اظهار نظر خوش بینانه در مورد چشم انداز تورم یا اظهار نظری که می تواند کمتر از اظهارات پاول تلقی شود، می تواند راه را برای اصلاح عمیق دلار هموار کند و به طلا کمک کند تا برخی از ریزش های خود را پاک کند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا نزدیک به مرز پایین کانال نزولی که از ماه مارس می آید معامله می شود. علاوه بر این، شاخص RSI در آستانه سقوط به زیر 30 است که به شرایط فروش بیش از حد اشاره دارد. در صورتی که XAU/USD شروع به اصلاح کند، 1660 دلار “نقطه میانی کانال نزولی” می تواند به عنوان اولین هدف بازیابی بالاتر از 1680 دلار “سطح استاتیک” و 1700 دلار “میانگین 20 روزه” دیده شود.

از جنبه نزولی، بسته شدن روزانه به زیر 1640 دلار “سطح ایستا از آوریل 2020” می تواند فروشندگان بیشتری را به همراه داشته باشد و باعث شود که قیمت طلا به 1630 دلار “سطح استاتیک از آوریل 2020” و 1615 دلار “سطح استاتیک از آوریل 2020” برسد.

Gold technical outlook

نظرسنجی پیش بینی طلا

نظرسنجی FXStreet Forecast نشان می‌دهد که کارشناسان انتظار دارند طلا در هفته آینده وارد مرحله تثبیت شود و میانگین هدف روی 1651 دلار باشد. چشم انداز یک ماهه تصویری متفاوت را نشان می دهد که کمتر از 50 درصد از کارشناسان دیدگاهی نزولی در مقابل 33 درصد صعودی دارند.

Gold forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-will-sellers-continue-to-ignore-oversold-conditions-202209231524

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.