رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • طلا 1700 دلار را به عنوان هدف بهبود بعدی در نظر دارد.
  • طلا بر روی کاهش بازده اوراق قرضه جهانی سرمایه گذاری کرد.
  • XAU/USD در صورتی که بتواند 1680 دلار را رد کند، می‌تواند شتاب صعودی داشته باشد.
  • بررسی‌های ISM PMI و گزارش مشاغل سپتامبر در سند اقتصادی ایالات متحده نمایش داده می‌شود.

طلا هفته را تحت فشار فروش آغاز کرد و در روز دوشنبه به سمت 1620 دلار کاهش یافت و پس از بازگشت به بازار، چهار روز متوالی در محدوده مثبت بسته شد. XAU/USD پیش از بررسی‌های هفته آینده ISM PMI و گزارش مشاغل سپتامبر، به باخت پشت سر هم دو هفته‌ای پایان داد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

آشفتگی بازارهای اوراق قرضه جهانی ناشی از فروش طلای بریتانیا در ابتدای هفته بر طلای کم بازده تأثیر گذاشت. با افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 4 درصد در روز دوشنبه، XAU/USD به سمت جنوب چرخید و کمترین بسته شدن روزانه خود را از مارس 2020 به 1622 دلار ثبت کرد.

فلز زرد روز سه‌شنبه فشار نزولی را از بین برد و روز را با اندکی بالاتر بسته شد. داده های ماهانه منتشر شده توسط هیئت کنفرانس نشان داد که شاخص اعتماد مصرف کننده در ایالات متحده از 103.6 در ماه اوت به 108.00 در ماه سپتامبر بهبود یافته است. اگرچه دلار با واکنش اولیه تا حدی تقویت شد، جزئیات اصلی نشریه نشان داد که انتظارات نرخ تورم مصرف کننده یک ساله از 7 درصد به 6.8 درصد کاهش یافته است که صعود دلار را محدود می کند.

روز چهارشنبه، بانک انگلستان “BoE” در بازار طلایی مداخله کرد و باعث کاهش شدید بازده اوراق قرضه جهانی شد. بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که خرید موقت اوراق قرضه دولتی با تاریخ طولانی را برای بازگرداندن عملکرد بازار انجام خواهد داد. با کاهش 10 درصدی بازده طلای 10 ساله بریتانیا، بازده اوراق قرضه T 10ساله ایالات متحده بیش از 5 درصد از دست داد و به طلای همبسته معکوس اجازه داد تا شتاب صعودی داشته باشد. XAU/USD نزدیک به 2 درصد افزایش یافت و بزرگترین رشد یک روزه خود از اواخر مارس را به ثبت رساند.

اقدام BoE علاقه بازارها را از دلار آمریکا دور کرد و راه را برای اصلاح معوقه در شاخص دلار آمریکا “DXY” هموار کرد. در شرایطی که دلار با فشار نزولی قوی مواجه شد، DXY در نیمه دوم هفته بیش از 2 درصد سقوط کرد. در ساعات معاملات آسیایی در روز جمعه، داده‌های چین نشان داد که شاخص PMI تولیدی NBS از 49.4 در ماه اوت به محدوده انبساطی در سپتامبر به بالای 50 رسید و به طلا کمک کرد تا به بالاترین سطح خود در یک هفته گذشته بالای 1670 دلار در روز جمعه برسد.

در همین حال، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده “BEA” روز پنجشنبه گزارش داد که تولید ناخالص داخلی واقعی “GDP” با نرخ سالانه 0.6 درصد در سه ماهه دوم کاهش یافته است. این قرائت با برآورد قبلی و انتظارات بازار مطابقت داشت و نتوانست واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند. BEA روز جمعه اعلام کرد که شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی از 6.4 درصد در ماه ژوئیه به 6.2 درصد به صورت سالانه در ماه آگوست کاهش یافته است. با این حال، تورم اصلی PCE در همان دوره به 4.9 درصد افزایش یافت و حفظ حرکت صعودی خود را برای طلا دشوار کرد.

همچنین شایان ذکر است که بانک خلق چین “PBoC” اقداماتی را برای محدود کردن کاهش ارزش CNY در این هفته ارائه کرده است. PBoC با افزایش نسبت مورد نیاز از 0 به 20 درصد، قانون ذخایر الزامی را برای فروش آتی CNY بانک ها احیا کرد. در صورتی که این اقدام تأثیر مورد نظر را بر نرخ ارز CNY داشته باشد، تقاضای چین برای طلا می تواند بهبود یابد و قیمت را حمایت کند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

فعالان بازار هفته آینده بازارهای اوراق قرضه جهانی را زیر نظر خواهند داشت. به نظر می‌رسد که بازار طلایی بریتانیا به دنبال مداخله BoE تثبیت شده است، اما در صورتی که دولت بریتانیا نتواند به نگرانی‌ها در مورد سوق دادن اقتصاد به سمت مسیر بدهی ناپایدار رسیدگی کند، سرمایه‌گذاران می‌توانند به سرعت اعتماد خود را از دست بدهند. یک دوره دیگر از فروش جهانی اوراق قرضه می تواند بر این فلز گرانبها تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، اگر بریتانیا با تعدیل مجدد سیاست مالی به بازارهای طلایی تسکین بیشتری دهد، یک گام دیگر در بازدهی اوراق قرضه پایین تر می تواند به رشد طلا کمک کند.

سند اقتصادی ایالات متحده داده های PMI تولید ISM را نشان خواهد داد که انتظار می رود در روز دوشنبه در 52.8 در سپتامبر بدون تغییر باقی بماند. جزء تورم این نظرسنجی، شاخص قیمت پرداخت شده، در ماه آگوست به 52.5 کاهش یافت و در ماه سپتامبر به زیر 50 رسید که نشان دهنده کاهش قیمت نهاده ها برای بخش تولید و افزایش XAU/USD است. روز چهارشنبه، ISM گزارش PMI خدمات را منتشر خواهد کرد. فشار قیمت ها در بخش خدمات در ماه آگوست نسبتا قوی بود و شاخص قیمت های پرداخت شده به 71.5 رسید. کاهش قابل توجه تورم بخش خدمات احتمالاً به دلار آسیب می رساند و بالعکس.

روز جمعه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده گزارش مشاغل ماه سپتامبر را منتشر خواهد کرد. پیش بینی می شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی پس از افزایش 315000 نفری در ماه اوت، 250000 نفر افزایش یابد. ادعاهای اولیه هفتگی بیکاری از اواسط تابستان به طور پیوسته در حال کاهش بوده است، اما مؤلفه های اشتغال نظرسنجی PMI آگوست نشان دهنده کندی قابل توجهی در رشد اشتغال در بخش خصوصی است.

بر اساس آخرین خلاصه پیش بینی ها “SEP”، مقامات فدرال رزرو نرخ بیکاری را تا پایان سال 3.8 درصد و تا پایان سال 2023 4.4 درصد می دانند. سیاست گذاران به صراحت اعلام کردند که مبارزه با تورم را در اولویت قرار خواهند داد و تا زمانی که نخواهند رسید به افزایش نرخ ها ادامه می دهند. نشانه هایی از افزایش مداوم بیکاری را مشاهده کنید. از این رو، بعید است که ارقام بازار کار در ماه سپتامبر بر چشم انداز سیاست فدرال رزرو تأثیر قابل توجهی داشته باشد. با این وجود، سرمایه‌گذاران می‌توانند رشد ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌شده NFP را به‌عنوان بهانه‌ای برای فروش دلار ببینند و در را برای اقدامات صعودی در XAU/USD پیش از آخر هفته باز کنند. از طرف دیگر، اگر NFP با سرعتی قوی‌تر از پیش‌بینی‌شده افزایش یابد، فعالان بازار می‌توانند به دنبال افزایش سود دلاری خود باشند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا با مقاومت فوری در 1680 دلار روبرو می شود، جایی که میانگین 20 روزه قرار دارد. در صورتی که فلز زرد از آن سطح بالاتر رفت و شروع به استفاده از آن به عنوان حمایت کند، می تواند 1690 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاح آخرین روند نزولی” و 1700 دلار “سطح روانی” را هدف قرار دهد. در حالت ایده آل، شاخص “RSI” در نمودار روزانه بالای 50 در آن سناریو باقی می ماند و این تغییر صعودی در چشم انداز تکنیکال را تایید می کند.

در جهت نزولی، 1665 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی” به عنوان حمایت اول قبل از 1650 دلار “سطح استاتیک” تراز می شود. بسته شدن کندل روزانه پایین تر از آن می تواند به عنوان یک پیشرفت نزولی قابل توجه در نظر گرفته شود و باعث کاهش XAU/USD به سمت نقطه پایانی روند نزولی در 1620 دلار شود.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet تصویر متفاوتی را برای طلا در چشم‌اندازهای یک هفته و یک ماه نشان می‌دهد. میانگین اهداف برای این دوره های زمانی به ترتیب 1666 دلار و 1690 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-eyes-1-700-as-next-recovery-target-202209301533

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.