رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • جفت XAU/USD همچنان نسبت به بازدهی ایالات متحده حساس است زیرا تمرکز به CPI تغییر کرده است.
  • قیمت طلا برای دومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد.
  • XAU/USD برای جذب مجدد خریداران باید بالای 1700 دلار تثبیت شود.
  • داده های تورم CPI سپتامبر از ایالات متحده، انتشار کلیدی هفته آینده خواهد بود.

طلا توانست بر اساس رشد هفته گذشته رشد کند و در روز دوشنبه قاطعانه افزایش یافت. شکست بالای 1700 دلار در روز سه شنبه خریداران تکنیکال را به خود جلب کرد و XAU/USD به بالاترین سطح خود از 12 سپتامبر در 1730 دلار در اواسط هفته رسید. با این حال، تقویت مجدد دلار در آستانه آخر هفته باعث شد این جفت ارز بخش بزرگی از افزایش قیمت هفتگی خود را از بین ببرد. داده های تورم سپتامبر از ایالات متحده می تواند واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند و به این فلز گرانبها کمک کند تا جهت بعدی خود را تعیین کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

بهبود جو بازار در ابتدای هفته، یافتن تقاضا را برای دلار دشوار کرد و همین باعث کشش به سمت طلا شد. در این میان، تصمیم دولت بریتانیا برای لغو طرح پیشنهادی لغو مالیات 45 درصدی بر افراد پردرآمد باعث کاهش دوباره بازده اوراق قرضه جهانی شد. با کاهش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در روز دوشنبه، نزدیک به 5 درصد کاهش یافت، XAU/USD بیش از 2 درصد افزایش یافت و بزرگترین رشد یک روزه خود از مارس را به ثبت رساند. در طول ساعات معاملاتی آمریکا، داده‌های منتشر شده توسط ISM نشان داد که فشار قیمت‌ها در بخش تولید در ماه سپتامبر در حالی که اشتغال کاهش یافته است، همچنان کاهش می‌یابد.

در روز سه‌شنبه، جریان‌های ریسک همچنان بر بازارهای مالی تسلط داشتند و فروش دلار افزایش یافت. از آنجایی که شاخص دلار آمریکا “DXY” بیش از 1 درصد در روز کاهش یافت، فلز زرد به بالای 1700 دلار صعود کرد و خریداران تکنیکال را به خود جلب کرد و به بالاترین سطح چند هفته اخیر 1730 دلار رسید. همچنین شایان ذکر است که تصمیم بانک مرکزی استرالیا “RBA” مبنی بر افزایش تنها 25 واحد پایه نرخ بهره در نشست آسیایی، باعث افزایش سهام جهانی شد. احتمال افزایش 75 واحدی نرخ بهره فدرال رزرو توسط گروه CME در نوامبر به 50 درصد کاهش یافت که منعکس کننده تأثیر افزایش شدید RBA بر قیمت گذاری بازار چشم انداز نرخ بهره فدرال رزرو است.

طلا پس از رشد نزدیک به 4 درصدی در دو روز اول سه ماهه چهارم، وارد مرحله تثبیت شد و در اواسط هفته کاهش اندکی را به ثبت رساند. ADP گزارش داد که اشتغال بخش خصوصی در ایالات متحده در ماه سپتامبر 208000 نفر در مقایسه با انتظار بازار 200000 افزایش یافت. علاوه بر این، نظرسنجی PMI خدمات ISM نشان داد که تورم ورودی همچنان با سرعتی قوی در بخش خدمات افزایش می‌یابد. مهمتر از آن، مؤلفه شاخص اشتغال در ماه سپتامبر به 53 افزایش یافت و با اختلاف زیادی از برآورد 49.6 تحلیلگران پیشی گرفت. انتشار داده‌های خوش‌بینانه به DXY کمک کرد تا دوباره رشد کند و به XAU/USD اجازه نداد تا حرکت صعودی را دوباره جمع‌آوری کند.

بازارها در ساعات معاملاتی اروپا در روز پنجشنبه نسبتاً آرام ماندند و طلا در کانالی محدود در حدود 1720 دلار نوسان کرد. در نیمه دوم روز، اظهارنظرهای تندخویانه مقامات فدرال رزرو به افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا کمک کرد و فلز زرد را مجبور کرد در پشتوانه باقی بماند. رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، گفت که نبرد فدرال رزرو با تورم احتمالاً هنوز در روزهای اولیه خود است و مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، مجدداً تأکید کرد که آنها نرخ ها را در قلمرو محدودکننده افزایش خواهند داد و آنها را برای مدتی در آنجا نگه خواهند داشت. در نهایت، نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس به بازارها یادآوری کرد که بانک مرکزی ایالات متحده “خیلی دوربین تر” از توقف در سیاست های سختگیرانه است.

اداره آمار کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه سپتامبر 263000 افزایش یافته است که بهتر از اجماع بازار 250000 نفر بوده است و نرخ بیکاری از 3.7% در ماه اوت به 3.5% کاهش یافته است. با تقویت گزارش مشاغل خوش‌بینانه، اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به 4 درصد صعود کرد و باعث شد طلا در آستانه آخر هفته به منطقه 1700 دلاری بازگردد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

اوایل هفته آینده هیچ گونه اطلاعاتی با تاثیرگذاری بالا از ایالات متحده منتشر نخواهد شد. FOMC صورتجلسه جلسه سیاست گذاری سپتامبر را در روز چهارشنبه منتشر خواهد کرد. در این مرحله، بعید است که این نشریه هیچ شگفتی بزرگی در مورد چشم انداز سیاست فدرال رزرو ارائه دهد. طرح نقطه ای نرخ دیگر بر قصد سیاستگذاران برای بالا بردن نرخ بهره به بالای 4.5 درصد و حفظ آن در سال آینده تاکید کرد. در صورتی که این بیانیه نشان دهد که تعیین‌کنندگان نرخ بیشتر از آنچه بیانیه سیاستی ماه سپتامبر بازارها را به این باور رسانده است نگران چشم‌انداز رشد هستند، دلار ممکن است علاقه خود را از دست بدهد و در را برای افزایش قیمت طلا باز کند. با این حال، پیش از گزارش تورم روز پنجشنبه، واکنش بازار احتمالا کوتاه مدت خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود که شاخص قیمت مصرف‌کننده “CPI” از 8.3 درصد در ماه اوت به 8.5 درصد در ماه سپتامبر به صورت سالانه افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که CPI سالانه، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، از 6.3 درصد به 6.5 درصد برسد. سرمایه گذاران احتمالاً وزن بیشتری را روی رقم اصلی می گذارند و چاپ بالای 6.5 درصد می تواند باعث افزایش بازدهی دیگر شود. از سوی دیگر، کاهش غیرمنتظره تورم اصلی باید به XAU/USD کمک کند تا شتاب صعودی را جمع آوری کند. با این وجود، فدرال رزرو به صراحت اعلام کرد که نسبت به یک قرائت تورم بیش از حد واکنش نشان نخواهند داد و واکنش اولیه بازار ممکن است محو شود، مگر اینکه به طور قابل توجهی بر قیمت گذاری بازار در اقدام بعدی FED تأثیر بگذارد.

اداره سرشماری ایالات متحده داده های خرده فروشی ماه سپتامبر را منتشر خواهد کرد. پیش از تعطیلات آخر هفته، نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان برای ماه اکتبر توسط فعالان بازار به‌ویژه مؤلفه انتظار تورم مصرف‌کننده 5 ساله که از 2.9 درصد در آگوست به 2.7 درصد در سپتامبر کاهش یافته بود، از نزدیک تماشا می‌کند. کاهش دیگر در این داده ها می تواند باعث شود دلار تحت فشار فروش قرار گیرد و بالعکس.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

قیمت XAU/USD پس از اصلاح حرکت نزولی خود است. شاخص تکنیکال “RSI” در نمودار روزانه تا پایان هفته به 50 کاهش یافت که نشان می دهد طلا در کوتاه مدت حرکت صعودی خود را از دست داده و خنثی شده است. در صورتی که XAU/USD بتواند بالای 1700 دلار بماند، احتمالاً با مقاومت اولیه 1710 دلار “فیبوناچی 50% اصلاح آخرین روند نزولی” قبل از 1720 دلار “میانگیم 50 روزه” مواجه خواهد شد. با بسته شدن کندل روزانه بالاتر از آن، جفت می‌تواند 1730 دلار “فیبوناچی 61.8% اصلاحی” را آزمایش کند و اگر بتواند آن را به حمایت تبدیل کند، 1760 دلار “میانگین 100 روزه” را هدف قرار دهد.

در جهت نزولی، 1690 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی” به عنوان حمایت موقت قبل از 1680 دلار ” میانگین 20 روزه” تراز می شود. اگر طلا به پایین‌تر از آن سقوط کند و شروع به استفاده از آن به عنوان مقاومت کند، می‌تواند ریزش خود را به سمت 1665 دلار افزایش دهد “فیبوناچی 23.6% اصلاحی”.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

علیرغم کاهشی که در نیمه دوم هفته شاهد بودیم، نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که کارشناسان انتظار دارند طلا در کوتاه‌مدت صعودی باقی بماند و میانگین هدف یک هفته‌ای آن به 1710 دلار برسد. به همین ترتیب، چشم انداز یک ماهه نیز به یک شیب صعودی اشاره دارد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-remains-sensitive-to-us-yields-as-focus-shifts-to-cpi-202210071608

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.