رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • فروشندگان کنترل خود را حفظ می کنند مگر اینکه XAU/USD 1670 دلار را پس بگیرد
  • پس از شکست حمایت 1700 دلاری، طلا دوباره سقوط کرد.
  • XAU/USD باید بالای 1670 دلار تثبیت شود تا فشار نزولی را از بین ببرد.
  • داده‌های رشد چین، عملکرد بازار اوراق قرضه ایالات متحده در هفته آینده از نزدیک بررسی خواهد شد.

حرکت قیمت این هفته بار دیگر ثابت کرد که نقطه محوری 1700 دلار برای طلا چقدر مهم است. پس از سقوط به زیر این سطح در ابتدای هفته، فلز زرد روند نزولی خود را افزایش داد و به ضعیف ترین سطح خود در دو هفته اخیر نزدیک به 1630 دلار رسید و سپس بخشی از ریزش خود را در نیمه دوم هفته پاک کرد. با این وجود، XAU/USD با از دست دادن بیش از 2 درصد به صورت هفتگی، به یک صعود پشت سر هم دو هفته ای پایان داد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

تغییر منفی در احساسات ریسک در بحبوحه تشدید تنش‌های سیاسی باعث تقویت دلار در اوایل روز دوشنبه شد و XAU/USD را مجبور کرد که تحت فشار نزولی قوی باقی بمانند. سقوط قاطع به زیر 1700 دلار، فروشندگان تکنیکال را به خود جلب کرد و این جفت در پایان 1.6 درصد به صورت روزانه از دست داد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حمله به پل روی تنگه کرچ در کریمه را «اقدامی تروریستی» از سوی اوکراین خواند. در ساعات بعد، گزارش‌هایی مبنی بر انفجارهای کیف در اثر حملات موشکی روسیه باعث پرواز به سمت امنیت در بازارها شد. در همین حال، تصمیم مقامات چینی برای تعطیلی جزئی مناطق Changning و Putuo در شانگهای، چشم انداز تقاضای شکننده این فلز گرانبها را به سرمایه گذاران یادآوری کرد.

با بازگشایی بازارهای اوراق قرضه ایالات متحده پس از سه روز آخر هفته در روز سه شنبه، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به زیر 4 درصد کاهش یافت و به XAU/USD کمک کرد تا ضرر خود را محدود کند. تصمیم بانک انگلستان برای راه‌اندازی تسهیلات بازپرداخت وثیقه موقت برای حمایت از عملکرد بازار باعث شد تا بازدهی جهانی کاهش یابد.

در غیاب انتشار داده‌های پرتأثیر در روز چهارشنبه، بازدهی 10 ساله آمریکا به پایین‌تر شدن ادامه داد و طلا موفق شد رشدهای روزانه کمی را ثبت کند.

اداره آمار کار ایالات متحده روز پنجشنبه گزارش داد که تورم در ایالات متحده، همانطور که با شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه گیری می شود، از 8.3 درصد در ماه اوت به 8.2 درصد در سال در سپتامبر کاهش یافت. با این حال، شاخص CPI اصلی در همان دوره به 6.6% افزایش یافت، در حالی که انتظار بازار 6.5% از 6.3% بود. با واکنش اولیه به این ارقام، بازدهی 10 ساله ایالات متحده به بالاترین سطح خود از سال 2008 نزدیک به 4.1 درصد رسید و طلا به پایین ترین سطح دو هفته اخیر 1642 دلار سقوط کرد. علیرغم گزارش تورم داغ، سرمایه گذاران از شرط بندی بر روی افزایش 100 واحدی نرخ بهره فدرال رزرو در ماه نوامبر خودداری کردند و دلار آمریکا قدرت خود را از دست داد و راه را برای بازگشت قاطع XAU/USD باز کرد. علاوه بر این، شاخص‌های اصلی وال استریت پس از باز شدن در قلمرو منفی، رشد چشمگیری را به ثبت رساندند و وزن بیشتری بر دلار آمریکا وارد کردند.

دلار از جو محتاطانه بازار در بحبوحه درام سیاسی جاری در بریتانیا در اوایل روز جمعه سود برد و حفظ شتاب بهبود برای طلا را دشوار کرد. در نیمه دوم روز، داده های ایالات متحده نشان داد که فروش خرده فروشی تقریباً بدون تغییر در 684 میلیارد دلار در ماه سپتامبر باقی مانده است. در نهایت، مؤلفه انتظارات تورمی مصرف‌کننده 5 ساله در نظرسنجی احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان از 2.7 درصد در سپتامبر به 2.9 درصد در اوایل اکتبر افزایش یافت و به شاخص دلار آمریکا اجازه داد تا پیش از آخر هفته قیمتش بالاتر رود.

هفته بعد چه خواهد شد؟

چین بازار اصلی طلا است و روز سه‌شنبه، داده‌های تولید ناخالص داخلی “GDP” سه‌ماهه سوم این کشور منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد چین با نرخ سالانه 3.4 درصد در سه ماهه سوم به دنبال رشد 0.2 درصدی ثبت شده در سه ماهه دوم رشد کند. در صورتی که داده های تولید ناخالص داخلی کمتر از حد انتظار بازار باشد، طلا برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه خواهد شد و بالعکس.

از منظر دلار، چهارشنبه ممکن است مهم باشد زیرا مجوز ساخت مسکن در سپتامبر در اسناد اقتصادی ایالات متحده نشان داده خواهد شد. بازار مسکن از افزایش نرخ ها رنج می برد و سیاست گذاران FOMC نگرانی های خود را در مورد “اصلاح” ابراز کرده اند. کاهش قابل توجه این داده ها می تواند باعث از دست دادن قدرت دلار شود و به افزایش قیمت طلا کمک کند. فروش خانه های موجود در سپتامبر در روز پنجشنبه نیز می تواند تأثیر مشابهی بر ارزش بازار دلار داشته باشد.

هیچ گونه داده پرتأثیر دیگری از ایالات متحده منتشر نخواهد شد و طلا به احتمال زیاد نسبت به نوسانات بازده اوراق قرضه ایالات متحده حساس باقی خواهد ماند. از آنجایی که بازارها در حال قیمت گذاری کامل در افزایش ۷۵ واحدی دیگر نرخ بهره فدرال رزرو در ماه نوامبر هستند، بازدهی ایالات متحده ممکن است فضای زیادی برای صعود نداشته باشد. از این رو، XAU/USD می تواند آن را به عنوان فرصتی برای ایجاد یک بازگشت / اصلاح تکنیکال ببیند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

شاخص XAUUSD حالت نزولی خود را حفظ کرده همچنین “RSI” در نمودار روزانه به زیر 50 سقوط کرد و XAU/USD علیرغم اینکه این سطح را دو بار در نیمه دوم هفته تست کرده بود، نتوانست کندل روزانه را بالاتر از میانگین 20 روزه بسته نگه دارد و شیب نزولی گرفت.

از جنبه نزولی، 1640 دلار “پایین ترین سطح دو هفته ای” به عنوان حمایت اولیه جلوتر از 1620 دلار “نقطه پایان آخرین روند نزولی” و 1600 دلار “سطح روانی” قرار می گیرد.

در صورتی که این جفت به بالای 1665 دلار ” فیبوناچی 23.6% اصلاحی” صعود کند، احتمالاً با مقاومت فوری در 1670 دلار روبرو خواهد شد که میانگین 20 روزه در آن قرار دارد. بسته شدن کندل روزانه بالاتر از این سطح می تواند خریداران را جذب کند و دری را برای بهبودی طولانی به سمت 1690 دلار باز کند “فیبوناچی 38.2% اصلاح”.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نیمی از کارشناسانی که در نظرسنجی FXStreet شرکت کردند، انتظار دارند که طلا در هفته آینده با افزایش میانگین هدف یک هفته‌ای به 1670 دلار برسد. دیدگاه یک ماهه تصویر متفاوتی را نشان می دهد، اما چشم انداز یک چهارم نشان می دهد که اکثر کارشناسان پیش بینی می کنند که فلز زرد تا پایان سال به بالای 1700 دلار برسد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-sellers-to-retain-control-unless-xau-usd-reclaims-1-670-202210141514

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.