رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • قدرت دلار آمریکا حاکی از تست 1500 دلار دارد.
  • آشفتگی سیاسی در بریتانیا باعث افزایش تقاضا برای دلار شد.
  • چین، ایالات متحده و آلمان هفته آینده تولید ناخالص داخلی خود را منتشر خواهند کرد.
  • XAU/USD با برگشت از 1610 دلار در خطر افزایش رکود خود قرار دارد

در حالی که تقاضا برای دلار آمریکا در اواسط هفته و در میان شرایط ریسک گریز از سر گرفته شده بود، روز جمعه برای دومین هفته متوالی کاهش یافت و به 1614.81 دلار در هر اونس نزدیک شد. بازارهای مالی در میان یک تقویم کمیاب اقتصاد کلان، با آشفتگی سیاسی در بریتانیا که کمی چاشنی به یک هفته آرام اضافه کرده بود.

مشکلات بریتانیا ریسک گریزی را تحریک می کند

لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا پس از 44 روز ریاست جمهوری، روز پنجشنبه استعفای خود را اعلام کرد. کمیته 1922 به سرعت مسابقه رهبری دیگری را اعلام کرد که هفته آینده برگزار می شود. بحران سیاسی ناشی از مینی بودجه شکست خورده تراس، از جمله کاهش مالیات و یک سیاهچاله مالی به ارزش تقریبی 60 میلیارد پوند بود. جرمی هانت، صدراعظم خزانه داری، سعی کرد با برگرداندن برخی از اقدامات، تراس را نجات دهد، اما به هر حال دولت بریتانیا منفجر شد.

علاوه بر این، شاخص قیمت مصرف کننده بریتانیا در ماه سپتامبر 10.1 درصد افزایش یافت و رقم اصلی سالانه 6.5 درصد رسید. سطوح بالاتر تورم پشت آشفتگی بازار بوده است، زیرا اتحادیه اروپا و کانادا نیز شاخص‌های CPI خود را منتشر کردند، که نشان می‌دهد انقباض کم بانک‌های مرکزی برای کاهش قیمت‌ها کار چندانی انجام نمی‌دهد.

رشد جهانی در معرض خطر

تورم جهانی در بالاترین حد چند ساله خود باقی مانده است و عزم سیاستگذاران برای کنترل آن خطرات رکود جهانی را از بین می برد. علاوه بر این، چین اقدامات محدودکننده خود را در برابر کرونا افزایش داده است و به سیاست صفر کووید خود پایبند است. اقدامات چین برای تحت کنترل نگه داشتن این بیماری همه گیر در اوایل سال جاری برای اقتصاد جهانی مخرب بود، زیرا قرنطینه شانگهای تنگناها و مشکلات زنجیره تامین را تشدید کرد که تا حدی عامل افزایش قیمت ها بود.

با توجه به اینکه چین بزرگترین واردکننده طلا است، وضعیت اقتصاد آن برای فلز زرد مهم است و در هفته آینده تمرکز بازار بر روی داده های تاخیری چین خواهد بود. چهارشنبه آینده، چین تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود پس از کاهش 2.6 درصدی در سه ماه گذشته، 3.5 درصد افزایش یابد. این کشور همچنین فروش خرده فروشی، تولید صنعتی و تراز معاملاتی سپتامبر را منتشر خواهد کرد. قرائت های سالم می تواند باعث تقویت موقت احساسات بازار شود.

ایالات متحده در روز پنجشنبه سفته بازان را مشغول خواهد کرد، زیرا این کشور داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم خود را منتشر خواهد کرد. انتظار می رود اقتصاد در سه ماه منتهی به سپتامبر 2 درصد رشد داشته باشد و روند منفی را که رشد برای دو فصل متوالی کاهش یافته بود، برگرداند. سفارشات کالاهای بادوام سپتامبر در همان زمان منتشر خواهد شد. هر دو می توانند بر انتظارات فدرال رزرو و دلار آمریکا تأثیر بگذارند که به نوبه خود بر قیمت طلا تأثیر می گذارد.

cover

چشم انداز تکنیکال XAU/USD

نمودار هفتگی XAUUSD نشان می‌دهد که ریسک همچنان به سمت نزولی است. این فلز درخشان چند روز گذشته را زیر سطح مقاومت فیبوناچی بحرانی در 1658.50 دلار سپری کرد، یعنی 61.8% اصلاحی از 1614.81 تا 1729.54 دلار. در همان زمان، این فلز بسیار پایین‌تر از میانگین‌های حرکتی خود به رشد خود ادامه می‌دهد، و میانگین 20 روزه کاملاً بالاتر از سطح فعلی به سمت جنوب حرکت می‌کند. در این میان، شاخص‌های تکنیکال در سطوح منفی باقی می‌مانند، با ثبات RSI در نزدیکی حالت فروش بیش از حد و مومنتوم به سمت شمال در حرکت است.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که، علی‌رغم آخرین بهبود، XAU/USD جا دارد تا نزول خود را به پایین‌ترین حد در سال 2022 برساند. SMA 20 تا حدی قدرت نزولی خود را از دست داده و در حدود 1665 دلار تثبیت شده است، اما میانگین های حرکتی بالاتر با شیب نزولی و بسیار بالاتر از سطح فعلی حرکت می کنند. شاخص مومنتوم نزول خود را به زیر خط وسط خود رسانده و شیب نزولی خود را حفظ کرده است، در حالی که RSI نسبت به پایین ترین حد هفتگی خود که در حال حاضر در حدود 40 است، کاهش یافته.

موانع بزرگ زیر 1610 دلار، منطقه حمایتی فوری تشکیل داده اند. در زیر آن، طلا می‌تواند افت خود را تا کف 1565.02 دلار در مارس 2020 افزایش دهد. حمایت بعدی آستانه 1500 دلاری است. یک پیشرفت پایدار فراتر از مقاومت فوق می تواند منجر به یک برگشت اصلاحی صعودی به سمت 1671.90 دلار شود، یعنی 50% فیبوناچی اصلاحی مذکور.

XAU/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی XAU/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که فعالان بازار منتظر هستند تا XAU/USD در هفته‌های آینده تحت فشار باقی بماند. برای چشم انداز هفتگی، 80 درصد از کارشناسان نظرسنجی برای سطوح پایین تر از سطح فعلی شرط بندی می کنند و میانگین هدف آن 1619 دلار در هر اونس است. فروشنده ها در چشم انداز ماهانه 72 درصد هستند در حالی که در نمای سه ماهه به 50 درصد کاهش می یابند.

میانگین‌های حرکتی در نمودار نمای کلی، شیب‌های نزولی شدیدی را ارائه می‌دهند، در راستای گسترش نزولی، با این که فلز درخشان در نزدیک‌مدت حدود 1600 دلار دیده می‌شود اما در چند هفته آینده کمتر از آن خواهد بود. چشم انداز سه ماهه گسترش گسترده ای از اهداف بالقوه را نشان می دهد که به بهبود بالقوه تا پایان سال اشاره دارد.

XAU/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/xau-usd-weekly-forecast-usd-strength-hinting-at-a-test-of-1-500-202210211526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.