رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • شاخص XAU/USD فقط به یک تصمیم فدرال رزرو نیاز دارد تا صعودی شود.
  • طلا علیرغم شروع مثبت هفته، افت کرد.
  • غافلگیری فدرال رزرو می تواند بر بازدهی ایالات متحده تأثیر بگذارد و به XAU/USD کمک کند تا کشش بیشتری پیدا کند.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت عدم علاقه خریدار را نشان می دهد.

فشار فروش گسترده پیرامون دلار در نیمه اول هفته به طلا کمک کرد تا روز چهارشنبه به بالاترین سطح چند هفته اخیر خود یعنی 1675 دلار برسد. با انتشار داده‌های خوش‌بینانه اقتصاد کلان از ایالات متحده که به دلار کمک می‌کند تا قدرت خود را احیا کند، اما XAU/USD مسیر خود را معکوس کرد و در نهایت هفته را در محدوده منفی زیر 1650 دلار به پایان رساند. همانطور که سرمایه گذاران برای اعلامیه های سیاست مورد انتظار فدرال رزرو آماده می شوند، تصویر تکنیکال نشان می دهد که فروشندگان به دنبال تسلط بر عمل فلز زرد هستند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

به دنبال مقاله وال استریت ژورنال که ادعا می کرد فدرال رزرو ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای بحث در مورد اینکه آیا و چگونه می تواند برنامه هایی برای افزایش کمتر نرخ در دسامبر ارائه دهد، دلار در روز دوشنبه برای یافتن تقاضا به مشکل خورد. علاوه بر این، داده‌های منتشر شده توسط S&P Global در اواخر روز دوشنبه نشان داد که فعالیت‌های معاملاتی در بخش خصوصی با سرعت فزاینده‌ای در اوایل اکتبر با کاهش PMI ترکیبی از 49.5 در سپتامبر به 47.3 ادامه یافت. به نوبه خود، XAU/USD توانست جایگاه خود را حفظ کند.

آژانس مالی مسکن فدرال آمریکا روز سه‌شنبه گزارش داد که قیمت مسکن با نرخی قوی‌تر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد در ماه اوت کاهش یافت و به دلار اجازه نداد دوباره قدرت خود را به دست آورد و به طلا کمک کرد تا جایگاه خود را حفظ کند. علاوه بر این، شاخص اعتماد مصرف کننده هیئت کنفرانس از 107.8 در ماه سپتامبر به 102.5 در ماه اکتبر کاهش یافت و انتظار بازار 105.9 را از دست داد. در حالی که قیمت دلار در بحبوحه کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در روز چهارشنبه افزایش یافت، فلز زرد افزایش یافت و به بالاترین سطح خود در دو هفته گذشته در 1675 دلار رسید. در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا از ایالات متحده، افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا به میزان 50 واحد پایه “bps” باعث کاهش بازدهی جهانی شد.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که طبق انتظار، نرخ های کلیدی خود را 75 واحد افزایش داده است. در طول کنفرانس مطبوعاتی، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، از تعهد به افزایش بیش از حد نرخ بهره در ماه دسامبر خودداری کرد و هیچ جزئیاتی در مورد یک حرکت انقباض کمی احتمالی به اشتراک گذاشت که باعث شد ارز مشترک تحت فشار فروش سنگین قرار گیرد. دلار برخی از خروج سرمایه از یورو را جذب کرد و حفظ حرکت صعودی خود را برای XAU/USD دشوار کرد. علاوه بر این، اولین برآورد دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده “BEA” نشان داد که اقتصاد ایالات متحده با سرعت سالانه 2.6٪ در سه ماهه سوم در مقایسه با اجماع بازار 2.4٪ رشد کرد.

با افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بر اساس داده های خوش بینانه تولید ناخالص داخلی “GDP” به بالای 4 درصد، طلا دوباره تحت فشار نزولی قرار گرفت و در هفته به زیر 1650 دلار منفی شد.

BEA روز جمعه اعلام کرد که تورم در ایالات متحده، همانطور که توسط شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” اندازه گیری می شود، بدون تغییر در 6.2 درصد به صورت سالانه در ماه سپتامبر باقی مانده است. شاخص قیمت اصلی PCE، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای تورم، از 4.9 درصد در ماه اوت به 5.1 درصد افزایش یافت که بالاتر از برآورد 5.2 درصدی تحلیلگران بود. علیرغم تورم نسبتاً ملایم، بازده اوراق قرضه T ایالات متحده افزایش یافت و این فلز گرانبها را مجبور کرد تحت فشار نزولی باقی بماند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

ISM گزارش PMI تولید اکتبر را در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. واکنش بازار به نظرسنجی‌های PMI S&P Global نشان می‌دهد که چاپ ناامیدکننده احتمالاً بر دلار تأثیر می‌گذارد. با این حال، پیش از اعلام سیاست های فدرال رزرو در روز چهارشنبه، تأثیر این گزارش بر ارزش بازار دلار باید کوتاه مدت بماند.

به طور گسترده انتظار می رود که فدرال رزرو پس از نشست سیاستی خود در ماه نوامبر، نرخ بهره خود را 75 واحد به محدوده 3.75 تا 4 درصد افزایش دهد. اگرچه سیاست‌گذاران FOMC بارها گفته‌اند که تصمیم‌های خط‌مشی خود را بر اساس داده‌های دریافتی قرار می‌دهند و هیچ راهنمایی رو به جلو ارائه نمی‌کنند، سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌هایی از افزایش کوچک‌تر در دسامبر خواهند بود، همانطور که مقاله WSJ پیشنهاد کرد. در حال حاضر، ابزار FedWatch گروه CME نشان می دهد که بازارها با احتمال 51.5 درصدی قیمت گذاری می کنند که فدرال رزرو تا پایان سال 2022 در مجموع 125 bps نرخ سیاست خود را افزایش دهد. موقعیت بازار نشان می دهد که در صورتی که سرمایه گذاران متقاعد شوند که فدرال رزرو در دسامبر افزایش 50 واحدی را انتخاب کند، دلار فضای بیشتری برای نزول دارد. در این سناریو، XAU/USD به احتمال زیاد در کنار کاهش بازدهی ایالات متحده، شتاب صعودی خواهد داشت. علاوه بر این، با شروع قیمت‌گذاری در بازارها در اوج جنگ‌طلبی فدرال رزرو، که وزن بیشتری بر دلار آمریکا وارد می‌کند، می‌تواند باعث افزایش ریسک شود.

در روز پنج‌شنبه، PMI خدمات ISM در اسناد اقتصادی ایالات متحده معرفی می‌شود، اما فعالان بازار باید در عواقب تصمیمات سیاست‌گذاری فدرال رزرو توجه چندانی به آن نداشته باشند.

در نهایت، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش مشاغل اکتبر را در روز جمعه منتشر خواهد کرد. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” به دنبال افزایش بهتر از انتظار ۲۶۳،۰۰۰ در سپتامبر ۲۰۰۰۰ افزایش یابد. واکنش بازار به چند نسخه اخیر NFP با چاپ قوی که به دلار کمک کرد تا از رقبای خود پیشی بگیرد و بالعکس، ساده بود. پاسخ مشابهی را می توان پیش از آخر هفته شاهد بود.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا علیرغم اینکه این سطح را دو بار در اوایل هفته تست کرده بود، نتوانست قیمت روزانه خود را بالاتر از میانگین 20 روزه به پایان برساند. علاوه بر این، شاخص “RSI” در نمودار روزانه پس از رسیدن به مقاومت در حدود 50 به سمت جنوب چرخید و به سمت 40 کاهش یافت که نشان می دهد فروشندگان به دنبال حفظ کنترل عملکرد طلا هستند.

در جهت نزولی، 1620 دلار “نقطه پایانی روند نزولی شش ماهه” به عنوان حمایت بحرانی همسو می شود. سقوط به زیر این سطح می‌تواند باعث فروش تکنیکال شود و باعث شود که XAUUSD به سمت 1600 دلار و 1575 دلار “سطح ثابت از آوریل 2020” کاهش یابد.

اگر XAUUSD با کندل روزانه بالاتر از 1670 دلار “میانگین 20 روزه” بسته شود و بتواند تثبیت شود، می تواند 1680 دلار “میانگین 50 روزه”، 1700 دلار “سطح روانی”و 1720 دلار “میانگین 100 روزه و اصلاح فیبوناچی 23.6 درصد” را هدف قرار دهد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet به چشم‌انداز صعودی در کوتاه‌مدت اشاره می‌کند که میانگین هدف یک هفته‌ای آن 1660 دلار است. دیدگاه یک ماهه تصویری ترکیبی را به تصویر می‌کشد که نیمی از کارشناسان نظرسنجی دیدگاه صعودی را در مقابل نزولی 40 درصد اتخاذ کرده‌اند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-needs-a-dovish-fed-to-ditch-bears-202210281532

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.