رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • خریدارها به دنبال حفظ کنترل قبل از داده های کلیدی ایالات متحده هستند.
  • قیمت طلا در پایان یک هفته پرنوسان را در محدوده مثبت به پایان رساند.
  • با وجود موضع مناقشه‌آمیز فدرال رزرو، دلار آمریکا در پایان هفته قدرت خود را از دست داد.
  • XAUUSD می تواند بازیابی خود را در صورت تایید 1675 دلار به عنوان حمایتی، تمدید کند.

به دنبال کاهش روز دوشنبه، قیمت طلا دوباره افزایش یافت و روز سه شنبه افزایش شدیدی را ثبت کرد. اگرچه لحن مناقشه‌ای فدرال رزرو ایالات متحده XAUUSD را مجبور کرد که کشش خود را در اواسط هفته از دست بدهد، بهبود حال و هوای بازار و کاهش گسترده دلار آمریکا در آستانه آخر هفته به این جفت ارز کمک کرد تا روند صعودی را پشت سر بگذارند و هفته را در محدوده مثبت ببندند. داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” هفته آینده می تواند به قیمت طلا کمک کند تا جهت کوتاه مدت بعدی خود را تعیین کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

تغییر منفی که در خلق ریسک در ابتدای هفته مشاهده شد، به دلار آمریکا “USD” کمک کرد تا در برابر رقبای خود انعطاف‌پذیر بماند و باعث شد که قیمت طلا همچنان به کاهش خود ادامه دهد. داده‌های ناامیدکننده PMI از چین که نشان می‌دهد فعالیت‌های تجاری در ماه اکتبر کاهش یافته است، باعث شد سرمایه‌گذاران به دنبال پناهندگی بروند.

روز سه‌شنبه، با کاهش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا پس از تصمیم بانک مرکزی استرالیا مبنی بر افزایش تنها ۲۵ واحد، قیمت طلا مسیر خود را تغییر داد. در نیمه دوم روز، داده های ایالات متحده نشان داد که فرصت های شغلی JOLTS در آخرین روز کاری سپتامبر به 10.7 میلیون افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 10 میلیون بود و به دلار آمریکا کمک کرد تا جایگاه خود را پیدا کند. علاوه بر این، شاخص PMI تولید ISM در اکتبر به 50.2 رسید و از پیش‌بینی 50 تحلیل‌گران پیشی گرفت. اگرچه قیمت طلا برای حفظ حرکت صعودی خود در ساعات معاملاتی آمریکا بر اساس داده‌های خوش‌بینانه ایالات متحده تلاش کرد، اما در نهایت نزدیک به 1 درصد در روز افزایش یافت.

گزارش ماهانه منتشر شده توسط Automatic Data Processing “ADP” در روز چهارشنبه نشان داد که اشتغال در بخش خصوصی ایالات متحده در ماه اکتبر 239000 نفر افزایش یافته است. این گزارش پیش بینی بازار 193000 را شکست داد، اما نتوانست دلار آمریکا را تقویت کند، زیرا سرمایه گذاران قبل از اعلامیه های سیاست موردانتظار فدرال رزرو ایالات متحده در حاشیه ماندند. در همین حال، قیمت طلا با افزایش روز سه‌شنبه توانست رشد کند و به سمت 1660 دلار پیش رفت.

همانطور که انتظار می رفت، فدرال رزرو پس از نشست نوامبر، نرخ بهره خود را 75 واحد”bps” به محدوده 3.75-4 درصد افزایش داد. در بیانیه سیاست خود، فدرال رزرو خاطرنشان کرد که هنگام تعیین سرعت افزایش نرخ بهره، «انباشته شدن، تاخیرهای سیاستی و تحولات اقتصادی و مالی» را در نظر خواهد گرفت. این اظهار نظر باعث افزایش ریسک شد زیرا به افزایش کمتر 50 واحدی در دسامبر اشاره کرد. با این حال، جروم پاول، رئیس FOMC، موضع مناقشه‌ای فدرال رزرو را با اشاره به اینکه انتظار دارد در خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی دسامبر “SEP”، به اصطلاح نمودار نقطه‌ای، بالاتر از نرخ نهایی بازنگری شود، مجدداً تأیید کرد. پاول توضیح داد که رسیدن به حد بالای نرخ سیاست برای آنها مهمتر از اندازه یا سرعت افزایش نرخ است. به نوبه خود، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده افزایش یافت و قیمت طلا یک چرخش شدید انجام داد و روز را در عمق منفی زیر 1640 دلار بسته بود.

با تأثیر مثبت موضع سیاست فدرال رزرو بر روی دلار دست نخورده باقی مانده در روز پنجشنبه، XAUUSD به پایین ترین سطح خود از اواخر سپتامبر نزول کرد و در فاصله قابل توجهی از پایین ترین سطح چند ساله خود در 1615 دلار در 28 سپتامبر قرار گرفت.

بهبود حال و هوای بازار به دلیل خوش‌بینی مجدد در مورد کاهش محدودیت‌های کرونا توسط چین باعث تقویت قیمت طلا شد و درها را برای بازگشت قاطع باز کرد. دلار آمریکا برای یافتن تقاضا به عنوان پناهگاه امن تلاش کرد و به XAUUSD کمک کرد تا پیش از گزارش مشاغل اکتبر به سمت 1650 دلار افزایش یابد.

اداره آمار کار ایالات متحده روز جمعه گزارش داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه اکتبر 261,000 افزایش یافت که با اختلاف زیادی از انتظار بازار 200,000 فراتر رفت. تورم دستمزد سالانه، همانطور که با میانگین درآمد ساعتی اندازه گیری شد، با این حال، از 5 درصد به 4.7 درصد کاهش یافت. شاخص‌های اصلی وال‌استریت پس از این گزارش به‌طور قاطع افزایش یافتند و XAUUSD بر اساس افزایش‌های قبلی، هفته را در پایه ثابت بالای 1660 دلار به پایان رساند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تاثیر بالا در نیمه اول هفته، فعالان بازار توجه زیادی به تحولات پیرامون سیاست صفر کووید در چین خواهند داشت. در صورتی که چین تصمیم بگیرد موضع خود را در مورد بازگشایی بازار کاهش دهد و شایعات بازار را تأیید کند، احتمالاً قیمت طلا به دلیل چشم انداز بهبود تقاضا تقویت می شود.

روز سه‌شنبه، انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده برگزار می‌شود، اما به سختی می‌توان گفت که این نتیجه می‌تواند چه تأثیری بر عملکرد دلار آمریکا در برابر رقبای خود یا جو کلی بازار داشته باشد.

اداره آمار کار ایالات متحده اطلاعات شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” را روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که CPI سالانه از ۶.۶ درصد در سپتامبر به ۶.۹ درصد در اکتبر افزایش یابد. تورم قوی تمایل فدرال رزرو را به ماندن در مسیر انقباضی مناقشه‌ای به سرمایه گذاران یادآوری می کند و باعث می شود قیمت طلا تحت فشار نزولی مجدد قرار گیرد. از سوی دیگر، نرخ پایین‌تر از پیش‌بینی‌شده CPI احتمالاً به بازارها اجازه می‌دهد تا 75 واحد  شرط‌های افزایش نرخ در دسامبر را کاهش دهند و در کوتاه‌مدت باعث افزایش XAUUSD شود. طبق گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها همچنان با احتمال 48 درصد افزایش نرخ 50 bps در آخرین جلسه سیاست FOMC در سال قیمت گذاری می کنند.

روز جمعه، سند اقتصادی ایالات متحده، نظرسنجی احساسات مصرف کننده دانشگاه میشیگان را برای ماه نوامبر ارائه خواهد کرد. به‌جای عنوان شاخص اعتماد مصرف‌کننده، بازارها به انتظارات تورمی مصرف‌کننده 5 ساله توجه خواهند کرد. در ماه اکتبر، مولفه تورم بلندمدت از 2.7 درصد در سپتامبر به 2.9 درصد افزایش یافت. یک واکنش مستقیم بازار به این داده ها با قرائت 3٪ یا بالاتر از XAUUSD و بالعکس قابل مشاهده است.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

با وجود موضع مناقشه‌آمیز فدرال رزرو، دلار آمریکا در پایان هفته قدرت خود را از دست داد. XAUUSD می تواند بازیابی خود را در صورت تایید 1675 دلار به عنوان ناحیه حمایتی، از سر گیرد.

شاخص “RSI” در نمودار روزانه به بالای 50 صعود کرد و قیمت طلا برای اولین بار در دو هفته گذشته در روز جمعه بالاتر از میانگین حرکتی ساده 20 روزه “SMA” بسته شد که نشان دهنده یک تغییر صعودی در چشم اندازتکنیکال کوتاه مدت است.

در روند صعودی، 1675 دلار “سطح استاتیک، میانگین 50 روزه” به عنوان یک سطح محوری کلیدی تراز می شود. در صورتی که خریداران آن سطح را به عنوان حمایت تایید کنند، صعودهای بیشتری به سمت 1700 دلار و 1720 دلار “فیبوناچی 23.6% از روند نزولی بلندمدت، میانگین 100 روزه” می تواند شاهد باشیم.

از جنبه نزولی، میانگین 20 روزه اولین حمایت را در 1650 دلار قبل از 1620 دلار “نقطه پایان روند نزولی” و 1600 دلار “سطح روانی” تشکیل می دهد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی قیمت طلا

با وجود بازگشت قاطع روز جمعه، به نظر نمی‌رسد کارشناسان درباره ادامه روند صعودی قیمت طلا در کوتاه مدت متقاعد نشده باشند. میانگین هدف در چشم انداز یک هفته و یک ماهه به ترتیب برابر با 1639 دلار و 1653 دلار است.

Gold sentiment outlook

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-bulls-look-to-retain-control-ahead-of-key-us-data-202211041526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.