رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طلا به دلیل موضع مناقشه‌آمیز فدرال رزرو برای افت بیشتر آماده است.

طلا در نیمه دوم هفته متحمل ضررهای سنگینی شد.

چشم انداز سیاست مناقشه‌آمیز فدرال رزرو موجب تقویت دلار شده است.

XAU/USD با تمرکز به گزارش مشاغل ژانویه ایالات متحده نزولی می شود.

طلا در عرض سه روز با دوبرابر شدن چشم انداز سیاست مناقشه‌آمیز توسط فدرال رزرو آمریکا، تمام سودهایی را که از ابتدای سال به ثبت رسانده بود، پاک کرد. XAU/USD در روز چهارشنبه به بالاترین سطح خود از نوامبر به 1853 دلار رسید، اما در نهایت بیش از 3 درصد از آن سطح را از دست داد تا هفته را در اعماق قلمرو منفی زیر 1800 دلار به پایان برساند.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

در روز دوشنبه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که فعالیت‌های معاملاتی بخش خصوصی در ژانویه با سرعتی بسیار ملایم‌تر از دسامبر گسترش یافته است و شاخص PMI تولیدی Markit و PMI خدمات به ترتیب به 55 و 50.9 کاهش یافت. بازارها به دلیل داده های ضعیف ریسک گریز بودند و بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده همچنان به پایین آمدن خود ادامه داد و به طلا این امکان را داد که بر اساس ادامه هفته گذشته رشد کند.

اگرچه در غیاب انتشار داده های سطح بالا در روز سه شنبه، بازارها نسبتاً آرام باقی ماندند، XAU/USD توانست برای اولین بار در نزدیک به دو ماه گذشته از 1850 دلار عبور کند.

فدرال رزرو روز چهارشنبه اعلام کرد که تنظیمات سیاست خود را بدون تغییر رها کرده و گفته است که برنامه تسهیل کمی “QE” طبق برنامه در اوایل ماه مارس به پایان می رسد. در ادامه بیانیه آمده است: «شاخص‌های فعالیت اقتصادی و اشتغال به تقویت خود ادامه داده‌اند.» با این حال، در طول کنفرانس مطبوعاتی، اظهارات جروم پاول، رئیس FOMC در مورد چشم‌انداز سیاست‌ها باعث افزایش ارزش دلار شد و باعث کاهش شدید XAU/USD شد.

پاول داده های تیره بازار کار را کم اهمیت جلوه داد و گفت که آنها «کمی فرصت» برای افزایش نرخ ها بدون آسیب رساندن به اشتغال دارند. رئیس هیئت مدیره همچنین خاطرنشان کرد که دستمزدها با سریع ترین سرعت در سال های اخیر افزایش یافته است.

علاوه بر این، پاول اشاره کرد که سیاستگذاران طرفدار افزایش نرخ بهره در ماه مارس بودند اما از رد افزایش 50 واحدی خودداری کردند. وی در پایان توضیح داد که پس از اولین افزایش نرخ، توجه خود را به سمت کاهش ترازنامه معطوف خواهند کرد و برای ارائه برنامه نیاز به دو جلسه دارند.

این اظهارنظرهای مناقشه آمیزباعث شد که شاخص‌های اصلی وال استریت همچنان متحمل ضرر شوند و باعث تقویت دلار شد. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بیش از 5 درصد افزایش یافت و پس از کاهش به 1.7 درصد در اوایل هفته، 1.8 درصد افزایش یافت.

روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده “BEA” گزارش داد که اقتصاد ایالات متحده با نرخ سالانه 6.9 درصد در سه ماهه چهارم رشد کرده است. با فراتر رفتن این رقم از انتظار بازار 5.5 درصدی با حاشیه گسترده، دلار آمریکا به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه داد و XAU/USD را مجبور کرد کاهش قیمت خود را زیادتر کند.

در نهایت، داده‌های ماهانه BEA در روز جمعه نشان داد که شاخص قیمت اصلی هزینه‌های مصرف شخصی “PCE” در دسامبر از 4.7 درصد در نوامبر به 4.9 درصد به صورت سالانه در مقایسه با برآورد تحلیلگران 4.8 درصدی افزایش یافت. جزئیات اصلی این نشریه نشان می‌دهد که هزینه‌های شخصی در ماه دسامبر به طور ماهانه 0.6٪ کاهش یافته و درآمد شخصی 0.3٪ افزایش یافته است. شاخص دلار آمریکا از بالاترین رقم 19 ماهه خود در 97.44 اواخر روز جمعه عقب نشینی کرد، اما افزایش هفتگی بیش از 1.5 درصد را ثبت کرد.

هفته پیش رو چه خواهد شد

ISM شاخص های PMI تولید و خدمات را هفته آینده منتشر خواهد کرد، اما با توجه به اینکه دلار چقدر به راحتی تاثیر منفی ارقام ضعیف PMI Markit را از بین می برد، بعید است که این داده ها به طور قابل توجهی به دلار آسیب بزنند، حتی اگر از اجماع بازار خارج شوند.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا “ECB” و بانک انگلستان “BOE” تصمیمات سیاستی را اعلام خواهند کرد.

انتظار نمی رود بانک مرکزی اروپا هیچ تغییری در تنظیمات سیاست خود ایجاد کند و یک موضع خنثی می تواند با برجسته کردن واگرایی سیاست با فدرال رزرو به دلار کمک کند تا جایگاه خود را حفظ کند.

به نظر می رسد BOE برای دومین بار متوالی نرخ بهره خود را 25 واحد افزایش دهد. در صورتی که BOE از افزایش نرخ خودداری کند، GBP/USD ممکن است با فشار نزولی شدید مواجه شود و بازگشت XAU/USD را دشوارتر کند. از سوی دیگر، چشم‌انداز سیاست‌های  همراه با افزایش نرخ بهره می‌تواند دستاوردهای دلار را حداقل در کوتاه‌مدت محدود کند.

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش مشاغل ژانویه را منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ژانویه به دنبال افزایش غم انگیز نوامبر و دسامبر به میزان 238000 افزایش یابد. ردیف پایین نشان می‌دهد که فضایی برای یک شگفتی مثبت وجود دارد و آمار NFP قوی‌تر از پیش‌بینی‌شده باید در کوتاه‌مدت به نفع دلار باشد. از سوی دیگر، سومین مطالعه ناامیدکننده متوالی می‌تواند بر دلار تاثیر بگذارد و در را برای بازگشت به XAU/USD باز کند.

با این وجود، پاول تصریح کرد که آنها کنترل تورم را بر اشتغال در اولویت قرار می دهند و سرمایه گذاران می توانند رشد ناچیز حقوق و دستمزد را نادیده بگیرند. با این حال، میانگین درآمد ساعتی نقطه داده کلیدی برای تماشا خواهد بود. انتظار می‌رود که تورم دستمزد سالانه از 4.7 درصد به 5.1 درصد افزایش یابد. سیاستگذاران فدرال رزرو نگران هستند که افزایش مداوم دستمزدها می تواند باعث شود تورم مصرف کننده برای مدت طولانی بالا بماند. از این رو، تورم دستمزد بالا را باید به عنوان یک دلار مثبت دید و بالعکس.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا از اواسط دسامبر به زیر خط روند صعودی رسید، میانیگن حرکتی 200 روزه و میانگین 100 روزه. با تأیید سوگیری نزولی، شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه به زیر 50 رسید. این واقعیت که RSI بالای 30 باقی می ماند نشان می دهد که قبل از اینکه از نظر تکنیکال بیش از حد فروش شود، فضای بیشتری برای نزولی وجود دارد.

حمایت اول در 1770 دلار “سطح ایستا” قرار دارد. در صورتی که این سطح به مقاومت تبدیل شود، هدف نزولی بعدی را می توان در 1755 دلار “سطح ایستا” مشاهده کرد.

در روند صعودی، میانگین 100 روزه اولین مقاومت را در 1795 دلار تشکیل می دهد. حتی اگر XAU/USD آن سطح را پس بگیرد، میانگین 200 روزه به عنوان مانع بعدی در 1805 دلار قرار می گیرد. فقط یک کندل روزانه بالاتر از دومی می تواند خریداران را جذب کند و به طلا کمک کند تا فشار نزولی را از بین ببرد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

بر اساس نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet ، طلا در کوتاه مدت تحت فشار نزولی باقی خواهد ماند. با این حال، میانگین هدف در نمای یک هفته‌ای با 1781 دلار مطابقت دارد که نشان می‌دهد افت ممکن است محدود باقی بماند. شیب نزولی نیز در نمای یک ماهه مشهود است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-poised-for-further-losses-on-feds-hawkish-stance-202201281512

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.