رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • خریدارها تا زمانی که 1900 دلار دست نخورده باقی می‌ماند در قدرت هستند.
  • قیمت طلا برای دومین هفته متوالی نتوانست حرکت قاطعی را در هر دو جهت انجام دهد.
  • خریدارهای XAUUSD احتمالا تا زمانی که حمایت 1900 دلاری پابرجاست، همچنان علاقه مند خواهند بود.
  • اعلامیه های سیاست فدرال رزرو و گزارش مشاغل ژانویه ایالات متحده می تواند نوسانات را افزایش دهد.

قیمت طلا در سه روز اول هفته افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از اواسط آوریل یعنی نزدیک به 1950 دلار رسید. با این حال، با افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در نیمه دوم هفته، XAUUSD کشش خود را از دست داد و افزایش خود را اصلاح کرد تا هفته را تقریباً بدون تغییر ببندد. علاوه بر این، تعطیلات سال نو در چین باعث شد تا نوسانات قیمت طلا محدود بماند. اعلامیه های سیاست فدرال رزرو و گزارش مشاغل ژانویه در هفته آینده می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا افزایش صعودی این جفت ارز قدرت بیشتری دارد یا خیر.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد؟

دلار آمریکا هفته جدید را در حالی آغاز کرد که جریان های ریسک همچنان بر بازارهای مالی تسلط داشتند. از آنجایی که شاخص های اصلی وال استریت در روز دوشنبه افزایش شدیدی را ثبت کردند، دلار برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه شد و XAUUSD افزایش یافت.

داده‌های ایالات متحده در روز سه‌شنبه نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی در اوایل ژانویه به انقباض ادامه داد و S&P Global Manufacturing PMI و خدمات PMI به ترتیب به 46.6 و 46.8 رسیدند. کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد بازرگانی در S&P Global Market Intelligence، در بیانیه مطبوعاتی خاطرنشان کرد که هزینه های ورودی در سال جدید در بحبوحه افزایش تورم دستمزدها شتاب گرفت. واکنش اولیه به این اظهار نظر صعود XAUUSD را محدود کرد، اما این جفت در نهایت به افزایش روزانه اندکی دست یافت.

در غیاب انتشار داده های سطح بالا، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به پایین تر از 3.5 درصد در اواسط هفته ادامه داد و قیمت طلا به سمت 1950 دلار پیش رفت. روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اعلام کرد که اقتصاد ایالات متحده با نرخ سالانه 2.9٪ در سه ماهه چهارم رشد کرده است، در حالی که انتظار بازار 2.6٪ بود. اطلاعات دیگر از ایالات متحده نشان می دهد که مطالبات اولیه بیکاری هفتگی از 192 هزار به 186 هزار کاهش یافته است و سفارشات کالاهای بادوام در دسامبر 5.6 درصد افزایش یافته است که از انتظار بازار 2.5 درصد فراتر رفته است. بر اساس داده‌های خوش‌بینانه، بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده به بالای 3.5 درصد بازگشت و XAUUSD را مجبور کرد به سمت جنوب حرکت کند.

با تثبیت بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا در آستانه پایان هفته بالای 3.5 درصد، قیمت طلا در کانالی تنگ نوسان کرد. داده های ایالات متحده نشان داد که شاخص قیمت سالانه هزینه های مصرف شخصی اصلی “PCE” از 4.7 درصد در نوامبر به 4.4 درصد در دسامبر کاهش یافته است. این گزارش مطابق با اجماع بازار بود و تا حد زیادی توسط فعالان بازار نادیده گرفته شد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

در روز سه‌شنبه، داده‌های PMI تولیدی و غیرتولیدی NBS چین در ماه دسامبر برای انگیزه جدید مورد بررسی قرار خواهند گرفت. پیش‌بینی می‌شود فعالیت بخش خدمات با رشد همراه باشد و انقباض در بخش تولید ادامه یابد. در صورتی که چاپ‌های PMI کمتر از برآوردها باشد و تأثیر منفی ویروس کرونا بر اقتصاد چین را که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا در جهان است به سرمایه‌گذاران یادآوری کند، XAUUSD می‌تواند برای جلب توجه خود با مشکل مواجه شود و بالعکس.

ISM داده‌های PMI تولیدی ایالات متحده را برای ژانویه منتشر خواهد کرد که پیش‌بینی می‌شود از 48.4 در دسامبر به 48.7 کاهش یابد. انتظار می رود قیمت های پرداختی این نظرسنجی از 39.4 به 32.2 کاهش یابد. با این حال، پیش از اعلام سیاست های فدرال رزرو، سرمایه گذاران احتمالاً مواضع خود را بر اساس این داده ها قرار می دهند.

به طور گسترده انتظار می رود که فدرال رزرو نرخ بهره خود را 25 واحد پایه “bps” به محدوده 4.5-4.75 درصد افزایش دهد. با توجه به CME Group FedWatch Tool، احتمال کمی وجود دارد که فدرال رزرو افزایشی بزرگتر از 25 ماه مارس را انتخاب کند. از این رو، تصمیم گیری نرخ به خودی خود بعید است که واکنش قابل توجهی ایجاد کند و سرمایه گذاران باید به نظرات جروم پاول، رئیس FOMC در مورد چشم انداز سیاست توجه زیادی داشته باشند. موقعیت بازار همچنین نشان می دهد که حداقل در کوتاه مدت، فضای زیادی برای کاهش بیشتر دلار آمریکا وجود ندارد.

در صورتی که پاول به عقب نشینی از روایت «محور فدرال رزرو» ادامه دهد و تلاش کند بازارها را متقاعد کند که هیچ برنامه ای برای کاهش نرخ بهره تا قبل از سال 2024 ندارند، بازده اوراق قرضه آمریکا ممکن است بالاتر رفته و بر XAUUSD تأثیر بگذارد. با این حال، سرمایه گذاران بعید است قبل از دیدن آمار اشتغال و تورم در ماه ژانویه، روی افزایش ثابت دلار آمریکا شرط بندی کنند. علاوه بر این، فدرال رزرو خلاصه به روز شده پیش بینی های اقتصادی خود را در ماه مارس منتشر خواهد کرد و احتمالاً تا آن زمان از تغییر زبان خود در مورد چشم انداز سیاست خودداری خواهد کرد.

در آخرین روز معاملاتی هفته، گزارش مشاغل ژانویه اداره آمار کار ایالات متحده و نظرسنجی PMI خدمات ISM ایالات متحده برای انگیزه جدید مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تورم دستمزد داده های بازار کار می تواند بر ارزش دلار آمریکا تأثیر بگذارد. در ماه دسامبر، دلار آمریکا در برابر رقبای خود با وجود رشد قوی‌تر از حد انتظار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” تضعیف شد، زیرا میانگین درآمد ساعتی از 5 درصد در نوامبر به 4.6 درصد در سال کاهش یافت. اگر داده ها نشان دهنده کاهش بیشتر تورم دستمزدها در ژانویه باشد، دلار آمریکا ممکن است تحت فشار فروش قرار گیرد و به XAUUSD کمک کند تا به بالاترین سطح خود برسند.

در نهایت، زیرشاخص قیمت‌های پرداختی گزارش PMI ISM به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت، به خصوص اگر بیانیه سیاست فدرال رزرو یا پاول به تورم خدمات به عنوان دلیل اصلی تمایل خود برای ثابت نگه داشتن نرخ‌ها در سطوح بالا اشاره کنند. انتظار می رود این مؤلفه از 67.6 در دسامبر به 65.5 کاهش یابد. چاپ کمتر از حد اجماع باید به دلار آمریکا آسیب برساند و XAUUSD را تقویت کند و بالعکس.

calender

تحلیل تکنیکال طلا

سوگیری صعودی XAUUSD دست نخورده باقی می ماند زیرا این جفت ارز در کانال صعودی از اوایل نوامبر به کار خود ادامه می دهد. علاوه بر این، شاخص “RSI” در نمودار روزانه پس از اصلاح از ناحیه بیش از حد خرید بالای 70 باقی می ماند.

در صورتی که این جفت در کندل روزانه زیر 1920 دلار “نقطه میانی کانال” بسته شود، می تواند اصلاح نزولی را به سمت حد پایین کانال در 1900 دلار افزایش دهد. این سطح توسط میانگین حرکتی ساده 20 روزه “SMA” تقویت می شود. اگر جفت به زیر آن سطح سقوط کند و شروع به استفاده از آن به عنوان مقاومت کند، این می تواند به عنوان یک توسعه نزولی دیده شود و فروشندگان را جذب کند. در آن سناریو، 1880 دلار به عنوان حمایت کوتاه مدت بعدی در نظر گرفته می شود.

در روند صعودی، به نظر می رسد مقاومت استاتیک در 1950 دلار شکل گرفته است. بالاتر از آن سطح، 1960 دلار “سطح استاتیک از آوریل” و 1980 دلار”سطح استاتیک از آوریل” به عنوان موانع بعدی دیده می شوند. با همسویی این سطوح در خارج از کانال صعودی، خریداران می‌توانند روی رشد بیشترقیمت شرط‌بندی کنند و منتظر اصلاح نزولی دیگری باشند.

Gold technical analysis

نظرسنجی پیش بینی طلا

به گفته اکثر کارشناسان نظرسنجی FXStreet، XAUUSD در کوتاه مدت صعودی باقی می ماند. میانگین هدف در چشم انداز یک هفته ای 1931 دلار است. چشم انداز یک ماهه و قصلی هر دو تصویر متفاوتی را نشان می دهد، اما میانگین اهداف برای این بازه های زمانی بالای 1900 دلار است.

Gold forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-bulls-to-remain-in-control-as-long-as-1-900-stays-intact-202301271526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.