رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

خریدارها باید از سطح 1.1500 خارج شوند تا مجدداً کنترل خود را به دست گیرند.

با بازیابی اقتصاد، تورم و بانک های مرکزی همچنان در ابهام باقی می مانند.

داده های اقتصاد کلان دلسرد کننده ایالات متحده بر دلار آمریکا فشار می آورد.

EUR/USD در یک پیشرفت اصلاحی بلندمدت صعودی، 1.1500 یک نشانه است.

جفت EUR/USD سرانجام از خواب بیش از یک ماهه خود بیدار شد و به 1.1482 صعود کرد و هفته را با تعداد انگشت شماری پایین تر از سطح به پایان رساند. دلار آمریکا در برابر همه رقبای اصلی خود سقوط کرد و کاتالیزور آن تورم ایالات متحده بود. شاخص قیمت مصرف کننده در دسامبر در 7 درصد سالانه تایید شد که بالاترین میزان از سال 1982 است.

تورم و بانک های مرکزی

فشار قیمت موضوع اصلی تا سال 2021 بوده است، زیرا جهان شروع به بهبودی از ضربه اولیه پاندمیک کرد. اختلالات زنجیره تامین و تغییر در رفتار مصرف منجر به رسیدن تورم به بالاترین حد چند دهه اخیر در اقتصادهای توسعه‌یافته شد که به نوبه خود بانک‌های مرکزی را وادار کرد تا سیاست‌های پولی خود را سخت‌تر کنند، علی‌رغم اینکه پیشرفت در بهبود اقتصادی بسیار دور از انتظار است.

تا چهارشنبه گذشته، انتشار داده‌های تورم تمایل به افزایش ریسک‌گریزی داشت، زیرا ترس فدرال رزرو آمریکا از بازیابی حمایت‌های مالی باعث کاهش سهام و بازده اوراق قرضه دولتی به نفع دلار شد. با این حال، این بار متفاوت بود. سهام‌ها پیشرفت کردند، در حالی که بازده اوراق قرضه دولتی تقریباً این قرائت را نادیده گرفت و دلار سقوط کرد.

چنین واکنشی را می‌توان با کم بودن ارقام برای تغییر مسیر تعیین شده برای بانک مرکزی ایالات متحده توضیح داد. در پایان سال 2021، سیاستگذاران ایالات متحده در نهایت به این نتیجه رسیدند که فشارهای قیمتی فقط گذرا نیست و تصمیم گرفتند سیاست پولی خود را تشدید کنند. در آخرین جلسه خود، FOMC به سه افزایش نرخ بهره در سال 2022 اشاره کرد، در حالی که پاول و شرکایش پیشنهاد کردند که ترازنامه برای اواخر سال اجرا شود. جنگ طلبی فدرال رزرو قبل از انتشار قیمت گذاری شد.

نبرد برای بهبودی ادامه دارد

رکود دلار با داده های ضعیف ایالات متحده که در طول هفته منتشر شد، تندتر شد. شاخص قیمت تولیدکننده در ماه دسامبر به 9.7 درصد سالانه رسید، در حالی که شاخص اصلی به 8.3 درصد رسید که منعکس کننده فشارهای تورمی مداوم است. همچنین، مطالبات اولیه بیکاری در هفته منتهی به 7 ژانویه برای دومین هفته متوالی بیش از 230 هزار نفر افزایش یافت. روند صعودی را می توان در میانگین قرائت 4 هفته ای نیز قدردانی کرد که در همان هفته به 210 هزار رسید.

در روز جمعه، این کشور فروش خرده‌فروشی دسامبر را منتشر کرد که بسیار بدتر از حد انتظار بود و 1.9 درصد کاهش یافت. قرائت اصلی، گروه کنترل خرده فروشی، به -3.1٪ کاهش یافت. در نهایت، برآورد اولیه شاخص احساسات مصرف کننده میشیگان در ژانویه بدتر از پیش بینی شد و از 70.6 قبلی به 68.8 کاهش یافت.

در آن طرف اقیانوس، سیاستگذاران اروپایی مواضع انتظار و دید خود را حفظ می کنند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که آنها درک می کنند که افزایش قیمت ها برای بسیاری از مردم نگران کننده است و خاطرنشان کرد که آنها این نگرانی را بسیار جدی می گیرند و افزود: “مردم می توانند اعتماد کنند که تعهد ما به ثبات قیمت ها تزلزل ناپذیر است. انتظارات تورمی و اعتماد به ارز.” معاون رئیس بانک مرکزی اروپا، لوئیس دو گویندوس، گفت که اقتصاد اروپا در حال عادت کردن به ویروس کرونا است، و افزود: «شاید تورم به اندازه پیش‌بینی چند ماه پیش گذرا نباشد، اگرچه او انتظار دارد که در سال‌های 2023 و 2024 کمتر از هدف بانک مرکزی اروپا باقی بماند. .

اخبار آینده داده‌ها

اتحادیه اروپا یک تقویم اقتصاد کلان کمیاب داشت که اطلاعات کمی را منتشر می کرد. آلمان رشد تولید ناخالص داخلی واقعی را گزارش داد که 2.7 درصد بهتر از -4.6 درصد قبلی بود، در حالی که تراز معاملاتی اتحادیه اروپا در نوامبر کسری 1.3 میلیارد یورو را نشان داد.

در هفته آینده، نوبت آلمان و اتحادیه اروپا خواهد بود که قرائت نهایی ارقام تورم دسامبر خود را منتشر کنند که به ترتیب 5.3 درصد سالانه و 5 درصد سالانه پیش بینی شده است. علاوه بر این، این کشور نظرسنجی ژانویه ZEW و شاخص قیمت تولیدکننده دسامبر را منتشر خواهد کرد، در حالی که اتحادیه تخمین اولیه اعتماد مصرف کننده در ژانویه را نیز ارائه خواهد کرد.

ایالات متحده داده های مربوطه را منتشر نخواهد کرد، اگرچه تقویم کلان اقتصادی شامل داده های معمول هفتگی بیکاری و برخی ارقام مربوط به مسکن است.

calneder

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت EUR/USD در اطراف سطح 1.1440 معامله می شود و بیشتر سودهای هفتگی خود را حفظ می کند. این جفت به 61.8% فیوبناچی اصلاحی کاهش 1.1691/1.1185 خود در حدود 1.1495 نزدیک شده است و در حال حاضر در اطراف 50% اصلاحی قرار دارد.

نمودار هفتگی نشان می دهد که آخرین بهبودی از پایین ترین سطح سال 2021 یک اصلاح طولانی مدت بود، زیرا این جفت از اواخر ماه مه که به 1.2266 رسید تقریباً در یک حرکت نزولی بوده است. همان نمودار نشان می دهد که جهت میانگین حرکتی 20 روزه بطور محکم پایین تر است و از زیر میانگین 200 روزه عبور می کند، هر دو در اطراف 1.1500. در این میان، شاخص‌های تکنیکال ، شیب صعودی خود را حفظ می‌کنند، اگرچه در سطوح منفی قرار دارند، اما از اشاره به پیشرفت بلندمدت پایدار دارند.

نمودار روزانه از دیدگاه بلندمدت حمایت می کند، حداقل تا زمانی که این جفت در زیر ناحیه 1.1500 باقی بماند. میانگین 100 روزه در اطراف سطح مقاومت فیبوناچی فوق الذکر قرار می گیرد و قدرت منطقه قیمت 1.1500 را تقویت می کند. اندیکاتورهای فنی پس از نزدیک شدن به شرایط انباشت خرید، قدرت صعودی خود را از دست داده اند. جالب‌تر اینکه دو شمع آخر روزانه فتیله‌های بلندی را به سمت بالا نشان می‌دهند که به خرید خستگی اشاره دارد.

اگر این جفت از ناحیه مقاومت 1.1500 خارج شود، وضعیت صعودی آشکارتر خواهد شد. منطقه قیمت مقاومتی بعدی و هدف صعودی احتمالی در 1.1570/80 خواهد آمد، در حالی که زمانی که بالاتر از دومی باشد، یک اصلاح کامل به سمت 1.1691 محتمل به نظر می رسد.

پتانسیل صعودی باید در شکست به زیر 1.1385، یعنی 38.2% اصلاحی فیبوناچی ذکرشده، قدرت را از دست بدهد و سپس به سمت سطح 1.1250 عقب نشینی کند و در مسیر 1.1185 قرار گیرد.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet  نشان می دهد که 75 درصد از کارشناسان نظرسنجی منتظر ادامه رئند صعودی در کوتاه مدت هستند، اگرچه 77 درصد از آنها رسیدن قیمت به سطوح پایین تررا  در دیدگاه یک ماهه یپش‌بینی کرده اند. در چشم انداز سه ماهه، خریدارها 22 درصد را به خود اختصاص می دهند در حالی که کسانی که حرکت نزولی را پیش‌بینی می کنند، 69 درصد هستند. به طور کلی، به نظر می‌رسد که سود سفته‌بازی پیشرفت فعلی را به‌عنوان یک اصلاح مناسب می‌بیند، اما همچنان به دنبال خرید دلار در بلندمدت باشید.

در نمودار نمای کلی، میانگین حرکتی کوتاه مدت به شدت بالاتر است، که تا حدی توسط برخی از پیش‌بینی‌های صعودی بسیار تحریف شده است. حرکت مثبت در چشم انداز ماهانه محو می شود، در حالی که میانگین حرکت بلندمدت بدون جهت است و بیشتر اهداف 1.0900 و 1.1300 را جمع می کنند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-bulls-need-to-take-out-the-11500-level-to-reaffirm-their-leadership-202201141525

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.