رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

شگفتی NFP برای قرار دادن دلار در مسیر صعودی

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، بازیگران بازار را با یک لحن مناقشه‌آمیز شگفت زده کرد.

ایالات متحده موفق شد 467 هزار شغل جدید در ژانویه ایجاد کند که تا حد زیادی بالاتر از انتظارات بازار است.

EUR/USD در صورت از دست دادن 1.1400 احتمالاً برای تمدید آخرین ریزش خود با مشکل مواجه خواهد شد.

جفت EUR/USD بزرگترین افزایش هفتگی خود را از مارس 2020 به ثبت رساند و تقریباً 350 پیپ اضافه کرد تا به بالاترین سطح 1.1483 در سال 2022 برسد و اکنون در حدود 1.1430 معامله شود. پس از آن که کریستین لاگارد، رئیس بانک اروپا، بازی‌کنان بازار را با لحن پر مناقشه خود متعجب کرد، پس از انتشار بیانیه ای، ارزش پول مشترک پس از نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا افزایش یافت. لاگارد به تورم رکورد در ژانویه توجه کرد. بر اساس گزارش یورواستات، قیمت‌های مصرف‌کننده در منطقه یورو در مقایسه با 4.4 درصد پیش‌بینی‌شده سالانه 5.1 درصد افزایش یافت و از رقم 5 درصد در دسامبر فراتر رفت. برآورد اولیه تورم آلمان در مدت مشابه 4.9 درصد بود که بسیار بالاتر از انتظارات بازار بود.

مناقشه آمیز بودن بانک مرکزی اروپا تحت الشعاع NFP خوش بینانه ایالات متحده قرار گرفت

بیانیه ماه فوریه بانک مرکزی منعکس کننده گزارش ماه دسامبر بود و نرخ های ثابت و پایان خرید PEPP در ماه مارس را اعلام کرد. ECB مجدداً تأکید کرد که خریدهای خود را تحت برنامه APP افزایش خواهد داد، که در اکتبر آینده شروع به کاهش خواهد کرد. شایان ذکر است که سیاستگذاران کلمه “در هر جهت” را در بند مربوط به باز بودن برای تعدیل سیاست پولی در صورت لزوم حذف کردند.

با این حال، رئیس لاگارد، مناقشه آمیز ترین بیانیه خود را ارائه کرد. او نه تنها نگرانی های منطقی مربوط به افزایش فشار قیمت ها را ابراز کرد و گفت که “در مقایسه با انتظارات ما در ماه دسامبر، خطرات چشم انداز تورم به ویژه در کوتاه مدت به سمت بالا متمایل شده است”، بلکه از ارائه اطلاعات درباره  نرخ بهره نیز خودداری کرد. افزایش امسال بعید است. بازیکنان بازار برای افزایش احتمالی نرخ بهره تا پایان سال 2022 عجله داشتند.

در نتیجه، بازده اوراق قرضه دولتی افزایش یافت. بازدهی اوراق قرضه دو ساله آلمان بیش از 30 واحد در هر هفته افزایش یافت که بزرگترین افزایش در بیش از یک دهه گذشته بود، در حالی که بازدهی خزانه داری 2 ساله ایالات متحده از 1.20% افزایش یافت. بازده اوراق قرضه بلندمدت نیز افزایش یافت، اما برای تحریک تقاضا برای ارز آمریکایی کافی نبود.

فراز و نشیب در داده های کلان

در آن طرف دریا، داده های مربوط به اشتغال ایالات متحده فشار بیشتری بر دلار در اواسط هفته وارد کرد. نظرسنجی ADP از ایجاد مشاغل خصوصی 301 هزار ضرر را نشان داد که بسیار بدتر از 207 هزار موقعیت شغلی پیش بینی شده جدید است. هزینه کارگر سه ماهه چهارم 0.3% افزایش یافت، بسیار کمتر از 9.3% قبلی و 1.5% مورد انتظار، اگرچه بهره وری غیرکشاورزی در همان دوره از انتظارات پیشی گرفت و 6.6% افزایش داشت.

روز جمعه پس از انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی کشور در ژانویه، دلار بازگشت. سرمایه‌گذاران با پیش‌بینی نتیجه‌ای ضعیف به سمت آن می‌رفتند، اما ایالات متحده موفق شد 467 هزار موقعیت شغلی جدید اضافه کند که 150 هزار مورد انتظار را سه برابر کرد. نرخ بیکاری بالاتر از 4٪ بود، در حالی که نرخ مشارکت به 62.2٪ جهش کرد که نشان دهنده یک بهبود کاملا سالم در این بخش است.

گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی برای یادآور موضع فدرال رزرو ایالات متحده بود که تا حد زیادی سخنان لاگارد را تحت الشعاع قرار داد.

سایر ارقام کلان اقتصادی که این روزها منتشر شد نشان داد که اقتصادهای بزرگ همچنان در تلاش برای بازگشت به سطوح رشد قبل از همه گیری هستند. برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم اتحادیه اروپا همان طور که انتظار می رفت 0.3% QQ بود، بسیار کمتر از آمار نهایی Q3 که 2.3% بود. خرده فروشی در اتحادیه به طور غیرمنتظره ای 3.0 درصد کاهش یافت، در حالی که مارکیت برآوردهای PMI ژانویه خود را به طور نزولی اصلاح کرد. ارقام آلمانی نیز به همین سرنوشت دچار شدند، اگرچه سفارشات کارخانه در این کشور 2.8 درصد در ماه دسامبر بهبود یافت.

هفته آینده از نظر انتشارات اقتصاد کلان سبک تر خواهد بود، اگرچه ایالات متحده تخمین نهایی شاخص قیمت مصرف کننده ژانویه و برآورد اولیه شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان فوریه را منتشر خواهد کرد. آلمان همچنین آمار نهایی CPI ژانویه خود را معرفی خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

پیشرفت بزرگ برای تایید بهبود بلندمدت EUR/USD  کافی نبود. نمودار هفتگی نشان می‌دهد که شاخص‌های تکنیکال از حالت پیش از حد فروش فاصله گرفتند، اما در سطوح منفی باقی ماندند، اگرچه شیب‌های صعودی را حفظ می‌کنند. در همان زمان، این جفت توانسته است ازمیانگین نزولی 20 روزه پیشی بگیرد اما تعداد انگشت شماری پیپ زیر میانگین نزولی 200 روزه معامله می شود که مقاومت دینامیکی را در حدود 1.1500 ارائه می کند.

در نمودار روزانه، این جفت پنج روز متوالی پیش از چرخش به جنوب در روز جمعه، بالاتر از میانگین 20 و 100 روزه خود مقابله می‌کند. میانگین 200 روزه، در عین حال، شیب نزولی خود را در منطقه قیمت 1.1670 حفظ می کند. اندیکاتورهای تکنیکال روند صعودی خود را از دست داده اند و مومنتوم در سطوح خنثی ثابت شده است، در حالی که RSI در حدود 59 است.

افزایش مجدد فشار فروش که جفت را به زیر 1.1400 می برد، باید هشداری برای گاوها باشد، زیرا این جفت می تواند به سرعت به سمت منطقه قیمتی 1.1300 کاهش یابد. زیر سطح دوم، سطح حمایت مربوطه بعدی در 1.1260 قرار می گیرد.

از سوی دیگر، این جفت برای بازگشت به مسیر صعودی و گسترش رالی خود به سمت منطقه قیمتی 1.1620 باید فراتر از 1.1500 حرکت کند.

technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

بر اساس نظرسنجی پیش بینی FXStreet، جفت ارز EUR/USD در کوتاه مدت خنثی است اما پس از آن روند کاهشی خود را از سر می گیرد. چشم انداز ماهانه و فصلی نشان می دهد که بیش از 70 درصد از کارشناسان نظرسنجی روی نزولی شرط بندی می کنند، در حالی که کمتر از 20 درصد انتظار سود بالاتر از سطح فعلی را دارند.

نمودار نمای کلی به شکست آتی زیر آستانه بحرانی 1.1000 اشاره می‌کند، زیرا تعداد کسانی که برای چنین پایین‌هایی شرط‌بندی می‌کنند در منظر وسیع‌تر افزایش یافته است.

sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-boom-nfp-upward-surprise-to-put-king-dollar-in-the-bullish-path-202202041522

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.