رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طبل جنگ در اروپای شرقی برای تضعیف روحیه

تنش های سیاسی بین روسیه و اوکراین بر بازارهای مالی حاکم است.

صورتجلسه فدرال رزرو ایالات متحده نتوانست سرنخ جدیدی در مورد سیاست پولی ارائه کند.

EUR/USD از نظر تکنیکال خنثی است اما می تواند با شکست واضح سقف 1.1400 صعودی شود.

جفت EUR/USD هفته را با تغییرات اندکی به پایان می رساند و در منطقه قیمتی 1.1350/60 معامله می شود. فعالیت‌های مالی تماماً به این احساسات مربوط می‌شد، و این موضوع مستقیماً با عناوین مرتبط با تنش‌های سیاسی بین روسیه و اوکراین مرتبط بود. وضعیت در مرز همچنان نامشخص است، پس از آن که در روز پنجشنبه چند گلوله باران در دونباس رخ داد و همه زنگ خطر را در غرب به صدا درآورد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که مسکو بهانه ای برای حمله به اوکراین آماده می کند، در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، واشنگتن را به نادیده گرفتن خواسته های امنیتی خود متهم کرد.

احساسات ریسک گریزی به احتمال زیاد کنترل را حفظ می کند

احساسات مرتبط با ریسک به طور موقت در طول هفته بهبود یافت، بیشتر زمانی که تیترها حاکی از عقب نشینی نیروهای روسیه از سوی روسیه بود. با این حال، تا پایان هفته، مسکو تمرینات جدیدی را در روز شنبه اعلام کرد. در بیشتر موارد، با دور شدن سرمایه‌گذاران از دارایی‌های با بازده بالاتر، جو بازار ضعیف بود. برای تغییر، دلار به نفع سایر دارایی‌های امن مانند طلا یا ین کنار گذاشته شد و در نتیجه جفت‌هایی مانند EUR/USD در محدوده‌های محدودی قرار گرفتند.

در جاهای دیگر، سهام  وال استریت برای دومین هفته متوالی سقوط کرد که منعکس کننده لحن محتاطانه بود، در حالی که اوراق قرضه دولتی ایالات متحده افزایش یافت و در نتیجه بازدهی پایین‌تری داشت که به نوعی بر عدم استحکام دلار افزود.

آیا روسیه بالاخره به کیف حمله خواهد کرد؟ و آن وقت چه اتفاقی می تواند بیفتد؟ خب، به نظر می‌رسد که پوتین از آنچه می‌خواهد، یعنی کنترل اوکراین و جلوگیری از اتخاذ یک سبک زندگی غربی‌شده توسط این کشور، بیشتر از پاسخ قوی غرب، علی‌رغم جمله‌بندی قوی رهبران ناتو، دور شود. چنین سناریویی احتمالاً بازارهای مالی را برای مدتی در حالت بدون ریسک نگه می دارد، اما بعید به نظر می رسد که به عنوان موتور اصلی بازار برای بیش از چند هفته بیشتر باقی بماند.

فدرال رزرو سرمایه گذاران را ناامید می کند

مقامات فدرال رزرو آمریکا مدام به افزایش نرخ بهره در آینده اشاره می کنند. بانک مرکزی صورتجلسه آخرین جلسه FOMC را در روز چهارشنبه منتشر کرد و این سند آنچه را که بازار قبلاً می دانست تأیید کرد. سیاستگذاران آماده صعود هستند و برنامه هایی را برای کاهش ترازنامه خود ادامه می دهند. سرمایه گذاران از رای دادن اعضا که رویکردی سنجیده برای تشدید سیاست پولی را حفظ کردند، ناامید شدند.

تقویم اقتصاد کلان شامل برخی ارقام مرتبط بود که به هر حال نتوانستند تأثیرگذار باشند. اتحادیه اروپا دومین تخمین از تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم خود را منتشر کرد که 0.3٪ QQ تایید شد. آلمان از نظرسنجی ZEW فوریه پرده برداری کرد که نشان داد احساسات اقتصادی در این کشور انتظارات را از دست داده است و به 54.3 رسید، در حالی که برای اتحادیه اروپا کمتر از حد انتظار به 48.6 کاهش یافته است.

ایالات متحده فروش خرده فروشی ژانویه را منتشر کرد که به طور غیرمنتظره ای 3.8٪ در ماه افزایش یافت که بسیار بهتر از 2.0٪ انتظار می رفت. تولید صنعتی و استفاده از ظرفیت در ژانویه بهبود یافت، اگرچه ادعاهای اولیه بیکاری در هفته منتهی به 11 فوریه به 248 هزار نفر رسید.

رویداد بعدی در تقویم چیست؟

هفته آینده از نظر داده‌ها، هفته شلوغ‌تری خواهد بود، زیرا با انتشار تخمین‌های اولیه PMI فوریه برای اروپا و ایالات متحده توسط مارکیت آغاز می‌شود. آلمان نظرسنجی IFO Business Climate و نظرسنجی GFK رضایت مصرف‌کننده را منتشر خواهد کرد، در حالی که اتحادیه اروپا برآوردهای تورم ژانویه را منتشر خواهد کرد.

تقویم ایالات متحده شامل تخمین دوم از تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم و سفارشات کالاهای بادوام ژانویه، در میان گزارش های جزئی دیگر است.

Economic calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

نمودار هفتگی جفت EUR/USD نشان می‌دهد که علیرغم معامله در وضعیت سبز، یک LL و یک LH را به ثبت رسانده است که ریسک را به سمت نزول سوق می‌دهد. علاوه بر این، میانگین 20 روزه دارای سقف نزولی است که مقاومت در کنار سطح فیبوناچی در حدود آستانه 1.1400 ایجاد می کند. اندیکاتورهای تکنیکال در سطوح منفی قرار گرفته اند و بدون قدرت جهت به سمت بسته شدن حرکت می کنند.

نمودار روزانه نشان می دهد که این جفت سه روز گذشته را در حالت تثبیت گذرانده است، بالای میانگین حرکتی 20 روزه ولی پایین‌تر از میانگین 100 روزه. اندیکاتور ممنتوم به سطوح انباشت خرید نزدیک شد، اما به شدت پایین تر شد، در حالی که اندیکاتور RSI در حدود 51 بی جان باقی می ماند، که نشان دهنده عدم وجود علاقه به معامله است.

در صورتی که این جفت به بالای 1.1400 بشکند، در حالی که سطح مقاومت بعدی مربوطه 1.1470 باشد، شانس پیشرفت قوی تری دارد. فراتر از دومی، این جفت جا برای حرکت تا منطقه قیمتی 1.1600/20 دارد. سطح 1.1300 جلوتر از 1.1240 حمایت می کند. اگر بعدا تسلیم شود، جفت می‌تواند نزول خود را به سمت 1.1160 و در مسیر تا پایین‌ترین کف سالانه 1.1120 افزایش دهد.

Technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که سود سفته‌بازی همچنان برای دلار در حال افزایش است. نتایج را در سه بازه زمانی مورد مطالعه نشان می‌دهد که در نمایش‌های ماهانه و فصلی بالاتر از 70 درصد است. دامنه اهداف احتمالی در چند هفته آینده به خوبی محدود است، که نشان دهنده عدم قطعیت مداوم است، زیرا دیده می شود که این جفت تقریباً بین 1.1000 و 1.1400 نگه داشته شده است. با این حال، گسترش اهداف احتمالی در نمای سه ماهه افزایش می‌یابد، به طوری که این جفت تا سطح 1.1500 و بالاتر از 1.2200 دیده می‌شود.

نمودار نمای کلی نشان می‌دهد که میانگین‌های حرکتی شیب‌های صعودی قبلی خود را از دست داده‌اند و اکنون حالت‌های خنثی به نزولی متمایل می‌شوند. همچنین قابل توجه است که در هر بازه زمانی پیش بینی شده، بیشتر اهداف در اطراف یا پایین تر از سطح فعلی جمع می شوند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-war-drums-in-eastern-europe-to-keep-dampening-the-mood-202202181519

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.