رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

سقوط به زیر سطح 1.1000 در میدان تنش جنگ اروپای شرقی

جنگ در اروپای شرقی، ریسک گریزی به سود دلار را برانگیخت.

اروپا و ایالات متحده پیشرفت اقتصادی خود را در سه ماهه اول سال 2022 حفظ می کنند.

EUR/USD در آستانه از سرگیری کاهش خود به سمت سطح بحرانی 1.1000 است.

جفت ارز EUR/USD در روز پنجشنبه به 1.1105 سقوط کرد که پایین ترین سطح از ژوئن 2020 بود و کمی قبل از بسته شدن هفتگی بهبود یافت. با حمله روسیه به اوکراین و انجام یک حمله نظامی گسترده، ارزش دلار آمریکا به دلیل ریسک گریزی افزایش یافت. مسکو تا پایان روز پنجشنبه کنترل چرنوبیل را به دست گرفت و تا جمعه به کیف نزدیک شد. به گفته اطلاعات آمریکا، هدف اصلی برکناری ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و تحمیل رهبری مطلوب برای رژیم روسیه است.

دنیای غرب عمل جنگ را محکوم کرده و تحریم‌های مالی متعددی را علیه مردم و مؤسسات روسیه اعمال کرده است، اما تاکنون، این تحریم‌ها هیچ تأثیری بر عزم رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای تصرف اوکراین نداشته است.

چرا اوکراین اهمیت دارد؟

قلمرو اوکراین تا سال 1991 بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی منحل شد. در سال 2014، با حمله مسکو به شبه جزیره کریمه و ضمیمه کردن آن، انقلابی علیه رئیس جمهور طرفدار روسیه به پایان رسید. با وجود اینکه اوکراین به عنوان یک کشور نوظهور شناخته می شود، دومین کشور بزرگ از نظر مساحت در اروپا است، با زمین های کشاورزی حاصلخیز گسترده که آن را به یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان تبدیل می کند. اما این کشور همچنین دارای ذخایر زیادی از نیکل، مس، آهن، نئون و سایر کالاهای با رتبه بالا است.

رییس جمهور زلنسکی کشور را به طور پیوسته در برنامه غربی‌سازی رهبری کرده و از ناتو خواسته است – خط قرمزی برای رئیس‌جمهور پوتین، که معتقد است این سازمان توسط ایالات متحده رهبری می‌شود و تنها هدفش محدود کردن قدرت روسیه است. تسلط بر اوکراین راهی برای ایجاد تعادل مجدد در تعادل جهانی پس از نتیجه فاجعه بار جنگ سرد برای شرق، به علاوه بازیابی منابع متعدد، از جمله منابع هسته ای است.

در زمان نگارش این مقاله، نیروهای روسی در کیف هستند، اگرچه ممکن است چند روز طول بکشد تا در نهایت کنترل کشور را به دست گیرند. با در نظر گرفتن این موضوع، بازارهای مالی احتمالاً به معاملات در کنار احساسات ادامه خواهند داد.

بانک های مرکزی در پس زمینه

با توجه به این که همه چشم‌ها به این درگیری معطوف است، به نظر می‌رسد بازار موقتاً فراموش کرده است که تورم هم به اروپا و هم در ایالات متحده ضربه می‌زند و ممکن است بانک‌های مرکزی نیاز داشته باشند که سیاست‌های پولی خود را زودتر و با سرعتی سریع‌تر از برنامه‌ریزی شده تشدید کنند.

کلس Knot عضو شورای حاکمیتی بانک مرکزی اروپا گفت که انتظار دارد بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سه ماهه آخر سال جاری افزایش دهد و افزود که او از پایان دادن به برنامه خرید دارایی در سریع ترین زمان ممکن حمایت می کند. رافائل بوستیک، عضو فدرال رزرو ایالات متحده در سراسر حوضچه، اظهار داشت که در صورت تداوم تورم، در سال جاری برای چهار یا بیشتر افزایش نرخ بهره آماده است. یک چیز وجود دارد که سیاستگذاران از سراسر جهان روی آن همگرایی دارند: تحولات اوکراین می تواند به چشم انداز اقتصادی خطر بیافزاید و به رشد آسیب برساند.

داده های اقتصادی به طور موقت نادیده گرفته شد

بازیکنان بازار توجه چندانی به ارقام کلان اقتصادی منتشر شده در چند روز اخیر نشان ندادند، اگرچه شایان ذکر است که طبق PMI های فلش مارکیت فوریه، رشد اقتصادی به طور پایدار در جای خود باقی مانده است. شاخص‌های اعتماد آلمان و اتحادیه اروپا در راستای بهبودی مداوم، خوانش‌های مثبتی را نشان دادند. اتحادیه اروپا تورم ژانویه را 5.1 درصد در سال تایید کرد، در حالی که شاخص اصلی قیمت PCE آمریکا در ژانویه به 5.2 درصد سالانه افزایش یافت. در نهایت، سفارش کالاهای بادوام ایالات متحده در همان ماه 1.6 درصد افزایش یافت که بسیار بهتر از آنچه پیش بینی می شد.

ایالات متحده تخمین دوم از تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم را گزارش کرد که طبق انتظار به 7 درصد افزایش یافت. تولید ناخالص داخلی آلمان در همین دوره 0.3- درصد گزارش شد که بهتر از -0.7 درصد پیش بینی شده بود.

هفته آینده به روز رسانی های خرده فروشی و تورم را از آلمان ارائه خواهد کرد که تخمین اولیه شاخص قیمت مصرف کننده فوریه خود را منتشر خواهد کرد. اتحادیه اروپا همچنین برآورد اولیه تورم فوریه و خرده فروشی ژانویه را منتشر خواهد کرد.

تقویم ایالات متحده PMI های رسمی ISM و ارقام اشتغال فوریه را ارائه می دهد. انتظار می رود گزارش ADP نشان دهد که بخش خصوصی پس از از دست دادن 301 هزار در ماه قبل، 328 هزار موقعیت را احیا کرده است. در روز جمعه، این کشور گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود نشان دهد کشور در ماه 400 هزار شغل جدید اضافه کرده است. انتظار می رود نرخ بیکاری به 3.9 درصد کاهش یابد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت EUR/USD در حدود 1.1230 معامله می شود و آماده است تا پس از تکمیل پیشرفت اصلاحی خود، افت بلندمدت خود را از سر بگیرد. نمودار هفتگی نشان می دهد که فروشندگان در ابتدای هفته در حدود میانگین حرکتی 200 روزه کمی نزولی ظاهر شدند تا بعداً از روند صعودی حول یک میانگین کاملاً نزولی 20 روزه دفاع کنند که پایین تر از میانگین های طولانی تر قرار دارد. در این بین، شاخص های تکنیکال در سطوح منفی باقی می مانند و RSI کاهش خود را از سر گرفت که نشان دهنده افزایش علاقه فروش است.

با توجه به خوانش‌های تکنیکال نمودار روزانه، ریسک نیز به سمت نزولی منحرف می‌شود، زیرا این جفت ارز در حال رشد پایین‌تر از میانگین‌های حرکتی خود است، با میانگین 20 در حال حاضر در حدود 1.1350، بدون جهت پایین‌تر از میانگین‌های نزولی طولانی‌تر. در عین حال، شاخص‌های تکنیکال نزدیک به انباشت فروش هستند، فاقد قدرت جهت‌گیری هستند و منعکس‌کننده تثبیت مداوم هستند.

سطح حمایت فوری، پایین ترین سطح 1.1105 در سال 2022 است و شکست زیر آن رقم روانی 1.1000 را نشان می دهد. هنگامی که این جفت ارز پایین تر از دومی قرار گرفت، می تواند در چند روز آینده لغزش خود را تا 1.0920 افزایش دهد. از سوی دیگر، بهبودی فراتر از رقم 1.1300، می تواند مقداری از فشار نزولی را کاهش دهد و به پیشروی اصلاحی ابتدا به سمت 1.1360 و بعد به منطقه 1.1440 کمک کند.

technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

بر اساس نظرسنجی پیش بینی FXStreet، جفت ارز EUR/USD می تواند بالاتر از سطح 1.1200 باقی بماند، اما انتظار می رود در چشم انداز سه ماهه نزولی شود. در کوتاه مدت، خریدار‌ها اکثریت را تشکیل می دهد، اما در نمای بلند مدت به 28 درصد کاهش می یابد، با فروشنده‌ها در واقع 47 درصد. سپس این جفت به طور متوسط در 1.1187 مشاهده می شود.

نمودار نمای کلی نشان می‌دهد که در نمایش‌های هفتگی و ماهانه، این جفت برای بیشترین مقدار بین 1.1000 و 1.1400 قرار دارد، اما در چشم انداز سه ماهه، بیشتر اهداف بین 1.10 و 1.12 قرار دارند، با انحراف گسترده‌تر به سمت بالا. با این وجود، سه میانگین حرکتی شیب نزولی خود را حفظ می‌کنند، زیرا پایین‌ترین حد ممکن است.

sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-losses-below-the-11000-level-on-the-cards-amid-eastern-european-war-202202251531

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.