رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

پوتین دنیا را زیر پا می‌گذارد، سرمایه‌گذاران به سمت ریسک‌گریزی می‌روند.

برنامه‌های بانک‌های مرکزی با جنگ روسیه علیه اوکراین شکست خورد و سطوح نامشخصی از عدم اطمینان را ایجاد کرد.

در بحبوحه افزایش سرسام آور قیمت کالاها، تورم به کانون توجه بازگشت.

EUR/USD به سطح 1.1000 نفوذ کرد که نشان دهنده ادامه افت قیمت در آینده است.

جفت ارز EUR/USD به پایین ترین سطح 1.0885 رسیده است – سطحی که از می 2020 مشاهده نشده است. بسیاری از زیان های ارز مشترک را می توان به جنگی که در مرزهای آن در جریان است نسبت داد. حمله روسیه به اوکراین اکنون در نهمین روز خود است و بدون توجه به دو دور مذاکرات صلح، مسکو بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، زاپوریژژیا، را در روز جمعه بمباران کرد. یک انفجار در آنجا می تواند ده برابر بدتر از انفجار چرنوبیل باشد.

طبل های جنگ به خوش بینی بازار ضربه زد

رهبران تمام کشورهای غربی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواسته اند تا جنگ را متوقف کند، اما بی فایده است. او روز پنجشنبه گفت که مقصدش رسیدن به اهدافش است و هر چه باشد ادامه خواهد داد. و در حالی که پوتین با ایجاد مسیرهای امن برای تخلیه غیرنظامیان موافقت کرد، او بر بمباران شهرهای اوکراین اصرار داشت.

برای بازارهای مالی، تحولات هفتگی منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت کالاها، به‌ویژه کالاهای مرتبط با انرژی شد. قیمت گاز و نفت به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسید که با اخباری مبنی بر توقف جریان گاز در امتداد خط لوله یامال-اروپا تشدید شد. همچنین، سهام اتحادیه اروپا با مواجهه معاملات با روسیه به شدت کاهش یافت، اگرچه سهام مربوط به دفاع و امنیت سایبری به شدت افزایش یافت.

تحریم های مالی جهانی، اقتصاد روسیه را تا مرز پیش می برد. روبل به پایین ترین سطح خود سقوط کرد، در حالی که بازارهای سهام محلی در طول هفته بسته بودند. با این وجود، تهاجم به تشدید ادامه می‌دهد و تعداد تلفات غیرنظامیان هر روز افزایش می‌یابد. محیط ریسک گریز به دارایی های امن رونق بخشید، به طوری که دلار آمریکا به ویژه در برابر رقبای اروپایی خود قدرت گرفته.

بانک مرکزی خیلی دیر با تورم مبارزه می کند

در این میان فشارهای تورمی به کانون توجه بازگشته است. روسای بانک مرکزی در سراسر جهان خاطرنشان کردند که جنگ روسیه و اوکراین تورم را بدتر می کند و در عین حال سطوح جدیدی از عدم اطمینان را ایجاد می کند.

بانک مرکزی اروپا خلاصه آخرین جلسه خود را منتشر کرد که نشان داد اعضا معتقدند کاهش تسهیلات پولی باید آغاز شود، و اضافه کرد که اعضا بر این باورند که احتمالاً تورم برای مدت طولانی‌تری بالاتر از پیش‌بینی‌ها ادامه خواهد داشت. علاوه بر این، سیاستگذاران خاطرنشان کردند که بزرگ‌ترین خطر دیگر سخت‌تر کردن سیاست‌های پولی خیلی زود نیست، بلکه خیلی دیر است. بازیگران بازار شانس رشد بانک مرکزی اروپا از سال 2023 تا اواخر امسال را دارند.

پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده درآن طرف اقیانوس، در مورد گزارش سیاست پولی نیمه سالانه در مقابل کنگره شهادت داد و گفت که با افزایش 25 واحدی در ثانیه در ماه مارس راحت خواهد بود، اگرچه افزود که اگر فشارهای قیمتی چنین چیزی را توجیه کند، ممکن است بیش از این باشد.

با این حال، با توجه به جنگ ادامه دار که قیمت مواد خام و کالاها را به بالاترین سطح چند ساله سوق می دهد، به نظر می رسد هر کاری که بانک مرکزی انجام می دهد ممکن است خیلی کم و دیر باشد.

از نظر داده ها، آلمان گزارش داد که برآورد اولیه شاخص قیمت مصرف کننده فوریه به 5.1 درصد در سال گذشته افزایش یافته است. تورم اتحادیه اروپا در همین دوره به بالاترین حد خود یعنی 5.8 درصد رسید، بدون اینکه نشانه ای از نزول داشته باشد، اما برعکس، بالاتر رفت.

ایالات متحده PMI ISM فوریه را منتشر کرد، که شاخص تولید با چاپ 58.5 بهتر از حد انتظار بود، اما خدمات ناامیدکننده با کاهش به 56.5 بود. تا پایان هفته، این کشور گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی فوریه را منتشر کرد که نشان می‌داد این کشور توانسته است ۶۷۸ هزار شغل جدید در ماه اضافه کند. نرخ بیکاری به 3.9٪ کاهش یافت، در حالی که نرخ مشارکت به 62.3٪ افزایش یافت که همه اینها باعث افزایش بیشتر دلار شد.

هفته پیش رو در بخش بنیادی با حرکت آهسته آغاز خواهد شد، زیرا تنها رقم مرتبط در تقویم اقتصاد کلان، نسخه نهایی تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم اتحادیه اروپا است. با این حال، روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا در حال برگزاری یک جلسه سیاست گذاری است، در حالی که ایالات متحده ارقام تورم فوریه را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود 7.8 درصد سالانه چاپ شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت ارز EUR/USD که از نظر روانی سطح قابل توجه 1.1000 را شکسته بود، اکنون جا دارد تا رکود خود را به 1.0870، در ماه می 2020 افزایش دهد. نمودار هفتگی سیگنال‌های کاهش بیشتری را در آینده نشان می‌دهد، زیرا شاخص‌های تکنیکال تقریباً به‌طور عمودی به سمت جنوب حرکت می‌کنند و به مقادیر بیش از حد فروش نزدیک می‌شوند. در همین حال، میانگین  20 روزه به پایین‌تر از شاخص‌های طولانی‌تر که در حال حاضر در حدود 1.1350 است، شتاب گرفت.

این جفت در نمودار روزانه بیش از حد فروخته می شود، بدون نشانه هایی از فرسودگی. اندیکاتورهای تکنیکال علیرغم اینکه در سطوح شدید قرار دارند، به شدت پایین می روند زیرا این جفت بیش از 300 پیپ زیر نزدیکترین میانگین حرکتی رشد می کند. پیشرفت‌های اصلاحی امکان‌پذیر است، اما فروشندگان احتمالاً از شانس خود برای پرش استفاده می‌کنند.

خط اول مقاومت تکنیکال در 1.1030 و پس از آن منطقه قیمت 1.1100/20 قرار می گیرد. فراتر از دومی، این جفت می تواند به 1.1200 نزدیک شود و همچنان موضع نزولی بلندمدت خود را حفظ کند. از سوی دیگر، حمایت در 1.0870 فوق الذکر قرار می گیرد، در حالی که زیر آن، 1.0760 هدف بالقوه بعدی برای فروشنده‌ها است.

technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet برای جفت ارز EUR/USD نشان می‌دهد که بازیکنان بازار به سختی انتظار کاهش شدید روز جمعه را داشتند. اکثر تحلیلگران انتظار نداشتند که این جفت از آستانه 1.1000 عبور کند، به همین دلیل است که این جفت ارز در سه بازه زمانی مورد مطالعه صعودی دیده می شود، اگرچه به طور متوسط زیر 1.1200 قرار دارد.

با توجه به نمودار کلی، ریسک در کوتاه مدت به سمت نزولی منحرف می شود، زیرا میانگین حرکتی به طور محکم به سمت جنوب در حدود 1.1000 حرکت می کند. از سوی دیگر، میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر، شیب نزولی ملایمی را ارائه می‌دهند، زیرا دامنه اهداف ممکن در حدود رقم 1.1000 کاملاً محدود است.

sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-putin-puts-the-world-on-its-toes-investors-run-to-safety-202203041521

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.