رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

آیا پیشرفت اصلاحی قیمت به پایان رسیده است؟

بحران اروپای شرقی همچنان بازارهای مالی را در حالت بدون ریسک تحت فشار قرار می دهد.

فدرال رزرو آمریکا سرمایه گذاران را با یک مسیر سختگیرانه غافلگیر کرد.

EUR/USD به کاهش خود ادامه داد و به پایین ترین سطح سالانه زیر 1.0805 نزدیک تر است.

جفت ارز EUR/USD در هفته گذشته توانست مقداری قدرت را بازیابی کند، اما آن را در حدود 1.1020 پایان داد، یعنی پایین تر از 38.2% اصلاحی رکود 2022 در 1.1070. بازارهای مالی همه در مورد تحولات روسیه و اوکراین و عدم پیشرفت در مذاکرات صلح پس از سه هفته بود.

جنگ و فدرال رزرو آمریکا

تقریباً، روسیه مایل به یافتن راه حل دیپلماتیک است تا زمانی که مطابق با استراتژی اصلی آن باشد، یعنی اینکه کیف استقلال منطقه دونباس را از طریق ایجاد جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک به رسمیت بشناسد. از سوی دیگر، به گفته یکی از دستیاران رئیس جمهور زلنسکی، ایهور ژوکوا، اوکراین به صراحت اعلام کرد که با «یک اینچ از خاک اوکراین» مذاکره نخواهد کرد.

عناوین متناقض در مورد پیشرفت در مذاکرات، دلار را به عنوان پناهگاه امن در طول هفته به عقب و جلو انداخت و معاملات مربوط به احساسات برای مدت کوتاهی با تصمیم سیاست پولی فدرال رزرو ایالات متحده متوقف شد.

همانطور که انتظار می رفت، بانک مرکزی ایالات متحده نرخ اصلی را 25 واحد در ثانیه افزایش داد و به محدوده 0.25٪ – 0.50٪ رساند، اما فعالان بازار را با اعلامیه های تازه برای جلسات آتی شگفت زده کرد. طرح نقطه شامل شش افزایش نرخ دیگر برای امسال بود، در حالی که رئیس جروم پاول گفت که آنها در برنامه خود برای کاهش ترازنامه “پیشرفت عالی” داشته اند و اضافه کرد که جزئیات می تواند تا زمان نشست ماه مه مورد توافق قرار گیرد.

رئیس پاول خاطرنشان کرد که درگیری روسیه و اوکراین خطری برای رشد اقتصادی و تورم است، چیزی که رهبران چندین بانک مرکزی نیز به آن اشاره کرده اند. با این وجود، تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو همچنان در حال انباشته شدن هستند، بدون اینکه کرملین یک اینچ تسلیم شود.

پاندمیک تمام نشده است

این در حالی است که همه گیری ویروس کرونا به تیتر اخبار بازگشت. چین از شیوع بی سابقه ای خبر داد و از قرنطینه شدید در شهرهای بزرگ خبر داد. اروپا همزمان با ورود موج جدیدی به منطقه و افزایش تعداد مبتلایان، محدودیت ها را لغو می کند. جهان در حال حرکت به سمت یادگیری زندگی با این بیماری است، اما آیا می تواند موفق شود؟

ثابت شده است که واکسن ها به طور موثر از بیماری های جدی جلوگیری می کنند، اما یک واکسن در هر چهار ماه غیرقابل تحمل به نظر می رسد. داروهای ضد ویروسی که تاکنون ساخته شده اند نیز کمک می کنند، اما هنوز کامل نیستند.

علیرغم اقدام چین، بعید به نظر می رسد که غرب تصمیم بگیرد به قرنطینه بازگردد یا هر اقدام دیگری که مستلزم محدودیت باشد، اتخاذ کند.

آیا اقتصادها تنش را احساس می کنند؟

چند گزارش اقتصاد کلان منتشر شده در چند روز گذشته نشان می دهد که اقتصادها گرمای جنگ را احساس می کنند. نظرسنجی مارس ZEW آلمان نشان داد که احساسات اقتصادی به -39.3 در این کشور و به -38.7 برای کل اتحادیه اروپا کاهش یافته است. در همین حال، تورم در اتحادیه افزایش یافت، زیرا در ماه فوریه به 5.9 درصد سالانه تجدید نظر شد.

در آن طرف اقیانوس، خرده فروشی در ماه فوریه ایالات متحده 0.3٪ افزایش یافت، در حالی که شاخص قیمت تولید کننده در همان دوره 10٪ تأیید شد.

هفته آینده تخمین های اولیه PMI تولید مارکیت مارس را برای اروپا و ایالات متحده ارائه خواهد کرد، در حالی که دومی سفارشات کالاهای بادوام فوریه را منتشر خواهد کرد.

Calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

از نظر تکنیکال ، بازیابی EUR/USD اصلاح کننده به نظر می رسد. همانطور که گفته شد، این جفت در زیر مقاومت فیبوناچی واقع در 1.1070 در حال رشد است و نتوانست برای دومین هفته متوالی سودهای فراتر از آن را حفظ کند.

نمودار هفتگی نشان می دهد که این جفت به زیر تمام میانگین های متحرک خود ادامه می دهد و میانگین 20 روز به سمت جنوب و زیر میانگین های طولانی تر شتاب می گیرد. اندیکاتورهای تکنیکال نسبت به خوانش های فروش بیش از حد نسبتاً کمی افزایش یافته اند که نشان دهنده علاقه خرید محدود است.

نمودار روزانه نشان می دهد که این جفت پس از ناکامی در عبور از میانگین نزولی ثابت 20 روزه در حال عقب نشینی است، در حالی که شاخص های تکنیکال در سطوح منفی به سمت جنوب چرخیده اند که در صورت سقوط جفت به زیر 1.0960، سطح حمایت فیبوناچی بعدی، به لغزش های بیشتر اشاره می کند.

پایین تر از دومی، لغزش می تواند در ابتدا تا 1.0900 گسترش یابد، در مسیر تا پایین ترین سطح سال 1.0805. یک شکست پایین تر، سطح حمایت ایستا قوی را در 1.0760 نشان می دهد.

از سوی دیگر، سطح 1.1070 فوق الذکر اولین مقاومت است، جلوتر از 1.1150. بهبودی فراتر از این می تواند باعث بهبود این جفت تا منطقه قیمتی 1.1240 شود.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که جفت ارز EUR/USD می‌تواند بهبودی خود را در روزهای آینده تمدید کند، اگرچه احتمالاً سودها محدود خواهد بود. 50 درصد از کارشناسان نظرسنجی برای سطوح بالاتر در چشم انداز هفتگی و ماهانه شرط بندی می کنند، اما این رقم در نظر سه ماهه به 40 درصد کاهش می یابد. به طور متوسط، این جفت بین منطقه قیمتی 1.10/1.11 مشاهده می شود، که به این معنی است که خریدار شروع به از دست دادن اعتقاد خود کرده اند.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که برخی از فعالان بازار به دنبال پایین ترین سطح زیر آستانه 1.0800 هستند، اگرچه میانگین حرکتی سه بازه زمانی مورد مطالعه ثابت است، زیرا بیشتر اهداف بین 1.1000 و 1.1400 جمع می شوند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-corrective-advance-over-202203181512

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.