رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

آیا هنوز قیمت به کف خود نرسیده است؟

با نامشخص بودن آینده اقتصادی، بانک‌های مرکزی مناقشه‌‌ای تر می‌شوند.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمار تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول خود را هفته آینده منتشر خواهند کرد.

EUR/USD از نظر تکنیکال در بلندمدت نزولی است و اکنون قصد دارد منطقه 1.0620 را آزمایش کند.

جفت ارز EUR/USD برای دومین هفته متوالی از حدود 1.0760 جهش کرد و پس از رسیدن به بالاترین سطح 1.0935 در روز پنجشنبه، در نزدیکی خود ثابت شد. در آخرین روز معاملاتی هفته، در حالی که عوامل خطر بر سرفصل های تشویق کننده اقتصاد کلان برتری داشت، دلار به قدرت خود بازگشت.

هفته پیش چه اتفاقی افتاد؟

این اوج گیری به دنبال تغییر غیرمنتظره ی تندرو از سوی برخی از سیاست گذاران اروپایی بود، زیرا معاون رئیس لوئیس دی گویندوس گفت که معتقد است تورم به اوج خود نزدیک شده است، اما اضافه کرد که افزایش نرخ بهره در نیمه دوم سال ممکن است، در مورد داده های کلان اقتصادی همچنین، فرماندار پیر وونش گفت که مایل است در ماه جولای نرخ سپرده را افزایش دهد.

با این حال، این شور و شوق کوتاه مدت بود زیرا فعالان بازار در میان نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی ایالات متحده، افزایش مشکلات تنگناها و بحران اروپای شرقی به تقاضای ایمنی ادامه دادند. بازدهی اوراق 10 ساله خزانه داری آمریکا در این هفته با 3 درصد افزایش یافت و در حال حاضر 2.93 درصد است. تورم در ایالات متحده در ماه مارس به 8.5 درصد سالانه رسید، که بالاترین میزان در چهار دهه است، در حالی که تورم اتحادیه اروپا در 7.4 درصد تأیید شد، همچنین بالاترین نرخ چند دهه اخیر، اگرچه کمی کمتر از برآورد اولیه است. امیدها به کاهش تورم قوی‌تر از نشانه‌های اقتصاد کلان مبنی بر کاهش واقعی فشار قیمت‌ها است.

ناآرامی بازارهای مالی با شیوع ویروس کرونا در شانگهای تشدید شده است. این منطقه در 24 ساعت گذشته موارد سرایت و مرگ و میر بی سابقه را گزارش کرده است که به احتمال زیاد به معنای ادامه قرنطینه است. بر اساس آخرین گزارش، 20 درصد از کشتی های کانتینری فعال جهان در حال حاضر در راهبندان در بنادر شلوغ به دام افتاده اند. تقریباً 30 درصد از عقب ماندگی ها در چین است. مسائل مربوط به زنجیره تامین یکی از دلایل اصلی تورم جهانی بوده است.

از سوی دیگر، تهاجم روسیه به اوکراین هزاران غیرنظامی کشته شده است. حملات مداوم مسکو به ماریوپل منجر به تحریم های بین المللی بیشتر شده است، در حالی که ایالات متحده و چندین کشور اروپایی تدارکات تسلیحات خود را به کیف افزایش داده اند. این بحران نه تنها به مشکلات تنگناها دامن می زند، بلکه قیمت کالاها را نیز تشدید می کند که در نهایت باعث تشدید شاخص های قیمت مصرف کننده می شود.

هفته پیش رو چه خواهد شد؟

مناقشه‌آمیزی بانک مرکزی به یک امر عادی تبدیل شده است. نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول شامل سخنرانی‌های سیاست‌گذاران سراسر جهان است و تقریباً همه بانک‌های مرکزی، به جز بانک ژاپن، راه را برای تشدید سیاست‌های پولی مناقشه‌تر هموار می‌کنند، که به هر حال به نظر می‌رسد برای مهار این وضعیت کافی نیست.

چنین سناریویی زمینه مساعدی را برای افزایش دلار فراهم می‌کند، که احتمالاً در هفته‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت، زیرا هیچ یک از عوامل منفی تأثیرگذار بر بازارها در آینده قابل پیش‌بینی کاهش نخواهد یافت. سهام‌های پربازده نیز احتمالاً سقوط خواهند کرد، اگرچه شاخص‌های ایالات متحده احتمالاً آسیب کمتری خواهند دید، زیرا فدرال رزرو ایالات متحده مدت‌هاست که راه را برای افزایش شدید نرخ‌ها هموار کرده است، که بیشتر آنها قبلاً قیمت‌گذاری شده‌اند.

در مورد اقدامات آتی بانک مرکزی اروپا، هنوز تایید نشده است که آیا سیاست گذاران در ماه جولای، همانطور که این هفته پیش بینی می شود، اقدام خواهند کرد، یا اینکه آیا آنها افزایش 25 یا 50 واحدی را انتخاب خواهند کرد، که جای شگفتی هایی را باقی می گذارد که ممکن است به طور موقت ارزش پول رایج را تقویت کند.

رشد و تورم در کانون توجه

روز جمعه، S&P Global برآوردهای اولیه PMI ماه آوریل خود را منتشر کرد. شاخص تولید آلمان انتظارات بازار را از دست داد اما به 54.1 رسید که همچنان نشان دهنده رشد است، در حالی که PMI خدمات با چاپ 54.5 پیش بینی را شکست داد. ارقام اتحادیه اروپا از انتظارات فراتر رفت، اگرچه بخش تولید با سرعت کمتری نسبت به ماه قبل گسترش یافت. در نهایت، PMI تولیدی ایالات متحده در همان ماه با چاپ 59.7 از انتظارات پیشی گرفت، اما شاخص خدمات از 58 قبلی به 54.7 کاهش یافت.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

EUR/USD هفته را بدون تغییر در حدود 1.0800 به پایان رساند و پتانسیل نزولی بلندمدت را دست نخورده حفظ کرد. نمودار هفتگی نشان می‌دهد که در نزدیکی 38.2% اصلاحی آخرین کاهش روزانه خود قرار دارد که بین 1.1184 و 1.0756 در حدود 1.0920 اندازه‌گیری شده است. در بازه زمانی فوق، میانگین 20 روزه شیب نزولی خود را به خوبی بالاتر از سطح فعلی و پایین تر از سطوح طولانی تر حفظ می کند، زیرا شاخص های تکنیکال در نزدیکی مقادیر بیش از حد فروش با قدرت جهت ناهموار شناور هستند. با این حال، هیچ نشانه ای از فرسودگی نزولی وجود ندارد که ممکن است به پیشرفت اصلاحی در چند روز آینده اشاره کند.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که ریسک به سمت نزول منحرف شده است. میانگین حرکتی نزولی با سقف 20 پیشرفت می کند که با سطح فیبوناچی فوق الذکر همگرا می شود، در حالی که میانگین حرکتی 100 روزه نیز اکنون در انتهای بالای محدوده روزانه به سمت جنوب حرکت می کند. در این میان، شاخص‌های تکنیکال در سطوح منفی باقی می‌مانند، به طوری که ممنتوم تثبیت می‌شود و RSI شیب نزولی خود را حفظ می‌کند، که منعکس کننده علاقه فروش رایج است.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که ریسک به سمت نزول منحرف شده است. میانگین حرکتی نزولی 20 روزه با سطح فیبوناچی فوق الذکر همگرا می شود، در حالی که میانگین 100 روزه نیز اکنون در انتهای بالای محدوده روزانه به سمت جنوب حرکت می کند. در این میان، شاخص‌های تکننیکال در سطوح منفی باقی می‌مانند، به طوری که ممنتوم تثبیت می‌شود و RSI شیب نزولی خود را حفظ می‌کند، که منعکس کننده علاقه فروش رایج است.

یک لغزش به زیر منطقه قیمت 1.0760 باید در را برای آزمایش 1.0635 باز کند، که در مارس 2020 ثبت شده است. اسلایدهای بیشتر در زیر منطقه دوم، منطقه 1.0520 را در مسیر به پایین ترین قیمت چند ساله در ژانویه 2017 در 1.0339 نشان می دهد. از سوی دیگر، این جفت باید 1.0920 را پاک کند تا شانس بازیابی بیشتر را داشته باشد و ابتدا 1.1010 و بعد منطقه 1.1100 را هدف قرار دهد.

technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، جفت EUR/USD در حال افزایش رکود خود در کوتاه مدت است، اما تعداد کسانی که برای جهش شرط بندی می کنند در بازدیدهای ماهانه و سه ماهه افزایش می یابد. میانگین هدف کوتاه مدت 1.0767 است، در حالی که دردیدگاه وسیع تر، این جفت در اطراف سطح 1.0900 دیده می شود.

نمودار کلی، با این حال، نشان می دهد که فروشنده‌ها همچنان کنترل را در دست دارند. سه میانگین حرکتی مورد مطالعه، شیب نزولی را ارائه می دهند. با این وجود، این جفت به سختی بالاتر از رقم 1.1200 دیده می شود، در حالی که تعداد شرط ها تا 1.0600 و کمتر همچنان در حال افزایش است.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-far-from-a-bottom-as-fears-could-turn-into-panic-202204221517

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.