رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

پلکانی به جهنم، NFP و فدرال رزرو احتمالاً روند فعلی را تقویت می کنند.

فدرال رزرو آمریکا قرار است در هفته آینده ماشه را فشار داده و نرخ بهره را افزایش دهد.

خبر‌هایی که از روسیه و چین می آیند احتمالاً سرمایه گذاران را نگران نگه می دارند.

EUR/USD بیش از حد فروخته شده است اما جا دارد تا به 1.0339 سقوط کند.

جفت ارز EUR/USD در روز پنجشنبه به پایین ترین حد 5 سال اخیر یعنی 1.0470 سقوط کرد، پس از آن مقداری بهبود یافت، اما همچنان هفته را با قیمت در ناحیه قرمز در حدود 1.0530 به پایان رساند. در واقع هیچ چیز جدیدی برای کاهش بیشتر این جفت وجود نداشت به جز همان نگرانی های بازار که سرمایه گذاران را به سمت ایمنی سوق می دهد و همه آنها به رشد اقتصادی مرتبط هستند.

در جبهه جنگ، گازپروم، تامین کننده گاز روسیه، صادرات به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت به روبل متوقف کرد. آلمان و یونان اعلام کردند که ممکن است گاز بیشتری به هر دو کشور ارسال کنند، اما نمایندگان اتحادیه اروپا به طور کلی این وضعیت را تلاشی برای باج‌گیری از سوی مسکو می‌دانند که مطمئناً تنش‌ها بین دو اقتصاد را تشدید خواهد کرد. قیمت انرژی همچنان در حال افزایش است، تورم بالا را دامن می‌زند و بانک‌های مرکزی را به سمت سیاست‌های پولی مناقشه‌آمیزتر سوق می‌دهد.

در همین حال، مشکلات زنجیره تامین و تنگناها، یکی دیگر از دلایل افزایش تورم، در بحبوحه سیاست تحمل صفر چین برای ویروس کرونا افزایش یافت. این کشور تقریباً 26 میلیون نفر را در شانگهای قرنطینه کرده است و طی روزهای اخیر، شیوع بیماری در پکن نگرانی ها از محدودیت های بیشتر را که بر رشد اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد تشدید کرده است.

بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو به کدام جهت می روند؟

در بین بانک های مرکزی، فدرال رزرو آمریکا در آستانه تصمیم رسمی سیاست پولی که هفته آینده اعلام می شود، در یک دوره خاموشی قرار دارد. با این وجود، بازیگران بازار در انتظار افزایش حداقل 50 واحدی نرخ بهره هستند، در حالی که احتمال زیادی وجود دارد که سیاستگذاران جزئیات عمیقی در مورد کاهش ترازنامه منتشر کنند. اگر اینطور باشد، این بزرگترین افزایش در بیش از دو دهه خواهد بود و آغاز یک چرخه بسیار شدید مناقشه‌آمیز خواهد بود.

شایان ذکر است که بانک مرکزی تا حد زیادی چنین حرکتی را پیش بینی کرده است و بیشتر آن در حال حاضر قیمت گذاری شده است. ابهامات و یک محرک با پتانسیل بازار از ترازنامه ناشی می شود و اینکه آیا بانک مرکزی ایالات متحده آماده شروع کاهش آن است و یا خیر. با چه سرعتی همچنین، و با توجه به اینکه فدرال رزرو قرار است در هر جلسه، ماشه را بکشد، سرمایه‌گذاران به دنبال سرنخ‌هایی در مورد میزان افزایش ماه ژوئن خواهند بود، زیرا حرکت 75 واحدی روی میز گذاشته شده است.

در آن طرف اقینوس، سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا به سمت مناقشه حرکت کرده اند. معاون رئیس لوئیس دی گویندوس در ابتدای هفته گفت که افزایش نرخ بهره می تواند به سرعت پس از پایان برنامه خرید اوراق قرضه به دنبال داشته باشد، به این معنی که در حال حاضر انتظار می رود در ماه جولای در اتحادیه اروپا افزایش یابد. پیر وونش، عضو شورای حکومتی نیز به افزایش نرخ بهره در آینده اشاره کرد و به بالا بردن نرخ های بالای صفر قبل از پایان سال اشاره کرد. نرخ بهره از ژوئن 2014 زیر 0 درصد بوده است.

فدرال رزرو ایالات متحده قبلاً معیار اصلی را به محدوده 0.25٪ -0.50٪ رسانده است و احتمالاً تا پایان سال آن را به حدود 2.75٪ برساند. از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا به سختی برنامه‌ریزی می‌کند تا نرخ‌های بهره را تا آن زمان به بالای 0 درصد افزایش دهد، در حالی که بازار حداکثر سه افزایش و در آن مرحله تدریجی را پیش‌بینی می‌کند. در این مرحله، بازیکنان بازار به حرکت 50 bps در طول سال اشاره می کنند. عدم تعادل آشکار بین هر دو بانک مرکزی به رکود EUR/USD آمریکا دامن می‌زند و احتمالاً در ماه‌های آینده آن را تحت فشار قرار خواهد داد.

علائم نگران کننده حاکی از رکود

در چند روز گذشته، داده های کلان اقتصادی هشدارهایی را ایجاد کرده است. بر اساس برآوردهای اولیه، رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه اول سال 1.4 درصد کاهش یافت، در حالی که تولید ناخالص داخلی آلمان در همان دوره رشد متوسط 0.2 درصدی را ثبت کرد. تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول اتحادیه اروپا به 0.2 درصد رسید که کمتر از 0.3 درصد مورد انتظار بود.

همچنین، شاخص قیمت مصرف کننده آلمان به بالاترین میزان در چهار دهه گذشته یعنی 7.4 درصد در سال افزایش یافت، در حالی که تورم سالانه در اتحادیه به 7.5 درصد رسید، یکی دیگر از بالاترین نرخ های چند دهه اخیر. در ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی مارس به 6.6% در سال جهش کرد، در حالی که شاخص اصلی قیمت PCE در 5.2% تایید شد، کمتر از 5.3% مورد انتظار. گمانه‌زنی‌های فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه تورم ممکن است به اوج خود رسیده باشد، اگرچه هنوز در بالاترین حد خود در چند سال اخیر قرار دارد و کاهش ماه آوریل، حداقل، اندک بوده است.

ایالات متحده همچنین سفارشات کالاهای بادوام ماه مارس را منتشر کرد که رشد متوسط 0.8 درصدی در ماه مارس داشت که کمتر از 1 درصد مورد انتظار بود. ترس از رکود اقتصادی آتی در ایالات متحده، حال و هوای ناامیدکننده بازار و تقاضا برای اوراق قرضه دولتی امن را افزایش داده است. بازدهی اوراق خزانه داری در هفته گذشته افزایش یافت، گرچه سودها متوسط بود، به طوری که اوراق 10 ساله در حال حاضر 2.84 درصد بازدهی دارد.

این فقط جلسه هفته آینده فدرال رزرو نخواهد بود. بانک انگلستان همچنین تصمیم سیاست پولی خود را اعلام خواهد کرد، در حالی که ایالات متحده گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی را در روز جمعه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود این کشور در ماه آوریل 400 هزار شغل جدید ایجاد کند، در حالی که نرخ بیکاری ثابت 3.6 درصد پیش‌بینی می‌شود. اشتغال یکی از دو پایه ای است که تصمیم فدرال رزرو بر آن استوار است، اگرچه اکنون دغدغه اصلی سیاست گذاران نیست. بخش شغل پس از سال اول همه‌گیری به طور پیوسته در حال بهبود است و از این منظر فشار را از روی فدرال رزرو برداشته است. با این حال، گزارش ماهانه می تواند تصویر کلی پیشرفت اقتصادی ایالات متحده را روشن کند.

همچنین، ایالات متحده PMI تولید ISM آوریل را منتشر خواهد کرد که پیش بینی می شود از 57.1 به 58.0 بهبود یابد و PMI خدمات ISM که در 59.0 مشاهده می شود.

در اروپا، تمرکز بر خرده‌فروشی آلمان در ماه مارس خواهد بود که 0.3 درصد رشد داشته است، در حالی که اتحادیه اروپا نیز فروش خرده‌فروشی را برای همان ماه منتشر می‌کند که با رشد متوسط 0.2 درصدی ماهانه مواجه است.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

سقوط جفت ارز EUR/USD باعث شده است که این جفت به صورت هفتگی بیش از حد فروش شود، هرچند که کف موقتی هنوز تایید نشده است. نمودار هفتگی نشان می دهد که این جفت بیش از 600 پیپ زیر میانگین 20 روزه کاملاً نزولی معامله می شود، که کاهش آن را به زیر MA های طولانی تر ادامه می دهد. شاخص های تکنیکال شیب نزولی خود را در سطوح شدید حفظ می کنند که منعکس کننده قدرت فروشندگان است.

این جفت پس از شش روز افت متوالی، جمعه را با افزایش اندک به پایان می رساند. اندیکاتورهای تکنیکال نیز به همین ترتیب جهش های متوسطی را ثبت کرده اند اما در سطح فروش بیش از حد باقی می مانند. در همان زمان، این جفت ارز بسیار پایین‌تر از میانگین‌های حرکتی نزولی در حال توسعه است و تقریباً به صورت عمودی به سمت جنوب حرکت می‌کند و حدود 250 پیپ بالاتر از سطح فعلی است.

این جفت جا دارد تا رکود خود را در ابتدا به سمت 1.0400 در یک شکست به پایین ترین سطح هفتگی در 1.0470 ادامه دهد و بعداً 1.0339 را هدف قرار دهد که پایین ترین سطح ماهانه ژانویه 2017 است. پایین ترین سطح سال گذشته در 1.0635، سطح مقاومت فوری، پیش از منطقه قیمت 1.0700 است. بسته شدن روزانه بالاتر از دومی می تواند منجر به بهبودی تندتر شود که ممکن است در منطقه قیمت 1.0880/1.0920 خاتمه یابد.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی نشان می‌دهد که این جفت در هفته آینده تحت فشار باقی می‌ماند، اگرچه در حدود سطح 1.0600 تثبیت می‌شود، زیرا خریدار‌ها، فروشنده‌ها و آن‌هایی که هیچ تغییر مرتبطی مشاهده نمی‌کنند به طور مساوی توزیع می‌شوند. خریدارها اکثریت را در نمایش های ماهانه و سه ماهه تشکیل می دهند، تا حدی به این دلیل که سرمایه گذاران انتظار اصلاح صعودی را دارند، اما همچنین به این دلیل که رکود عظیمی که این روزها شاهد بودیم باعث شد که برخی از موقعیت های فروش کوتاه مدت باشند. به طور متوسط، این جفت به ترتیب در 1.0870 و 1.0803 مشاهده می شود

طبق نمودار نمای کلی، این جفت هنوز هم فضایی برای افزایش نزولی دارد. سه میانگین متحرک دارای شیب نزولی هستند. بالای دامنه پتانسیل در همه موارد 1.1200 است، در حالی که پایین ترین سطح بالقوه در میان مدت افزایش یافته است، با نزدیک شدن به 1.0200 در چشم انداز سه ماهه.

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-stairway-to-hell-nfp-and-fed-likely-to-fuel-the-current-trend-202204291524

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.