رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

چرا کسی باید ارز مشترک را بخرد؟

بانک‌های مرکزی ترس از رکود تورمی را احیا کردند و در مورد تورم بالا مدام هشدار دادند.

ایالات متحده و آلمان در هفته آینده ارقام جدید شاخص قیمت مصرف کننده را گزارش خواهند کرد.

اصلاح کوچک قیمت برای متقاعد کردن خریداران کافی نیست.

یک هفته کاملاً نوسانی با معامله‌ی EUR/USD در حدود 1.0560 به پایان رسید، که فاصله چندانی با پایین ترین سطح سال تا به امروز 1.0470 ندارد. این جفت بخشی از ضررهای هفتگی قبلی خود را تصحیح کرد اما به طور کلی موضع نزولی خود را حفظ کرد.

بانک های مرکزی را مقصر بدانیم

بانک‌های مرکزی این هفته در کانون توجه قرار گرفتند، زیرا تورم بیش از حد از کنترل خارج می‌شود و انقباض اقتصادی به یک هنجار جدید تبدیل شده است. بانک مرکزی استرالیا اولین بانک بود که نرخ نقدی خود را 25 واحد افزایش داد. در بیانیه همراه آمده است: «اقتصاد ثابت کرده است که انعطاف‌پذیر است و تورم سریع‌تر و به سطحی بالاتر از حد انتظار افزایش یافته است».

روز چهارشنبه نوبت فدرال رزرو آمریکا بود که احتمالاً مورد انتظارترین رویداد هفته بود. همانطور که انتظار می رفت، بانک مرکزی نرخ وجوه فدرال رزرو را 50 واحد به محدوده 0.75% تا 1% افزایش داد و اعلام کرد که بانک از اول ژوئن شروع به کاهش ترازنامه خواهد کرد. نرخ ماهانه هم پس از سه ماه به 95 میلیارد دلار افزایش یافت.

بازارهای مالی واکنش کمی به این خبر نشان دادند که تقریباً مطابق با انتظارات بود. با این حال قسمت سخت ماجرا با کنفرانس مطبوعاتی رئیس جروم پاول از سر گذشت. از جمله، پاول افزایش‌های بالقوه 75 واحد را رد کرد و سرمایه‌گذاران موضع «کمتر تهاجمی» را تشویق کردند. وال استریت افزایش یافت و در کنار ارزهای پربازده به ضرر دلار آمریکا حرکت کرد. جفت ارز EUR/USD پس از اعلام این خبر به بالاترین سطح هفتگی 1.0641 رسید، سپس در اوایل روز پنجشنبه به پایین ترین سطح هفتگی 1.0492 سقوط کرد.

کاتالیزور بهبود دلار بانک انگلستان بود. کمیته سیاست پولی BOE به اتفاق آرا با افزایش 25 واحدی در تا 1 درصد موافقت کرد. با این حال، بانک مرکزی برآوردهای رشد خود را برای سال جاری و سال آینده به طور نزولی اصلاح کرد. علاوه بر این، اندرو بیلی، فرماندار بریتانیا هشدار داد که بریتانیا در معرض خطر سقوط به سمت رکود قبل از پایان سال قرار دارد و اضافه کرد که تورم ممکن است در ماه‌های آینده به بالای 10 درصد برسد.

بررسی واقعیت برای فعالان بازار

بررسی واقعیت تا سواحل ایالات متحده گسترش یافت زیرا اقتصاد آمریکا با رکود تورمی مواجه است، یعنی کاهش رشد اقتصادی همراه با افزایش تورم. وال استریت در روز پنج‌شنبه سقوط کرد و دلار آمریکا دوباره ثبات خود را به دست آورد.

همچنین، فعالان بازار متوجه شدند که فدرال رزرو مناقشه‌آمیز تر از حد انتظار نبوده باشد، اما در واقع سخت ترین اقدامات را اعمال می کند. مقامات بانک مرکزی اروپا از ژوئیه به عنوان تاریخ احتمالی برای بحث در مورد افزایش نرخ بهره یاد کرده اند، اما در آن لحظه، فدرال رزرو احتمالا دوباره 50 واحد  دیگر فشار آورده است. در بلندمدت، عدم تعادل بانک‌های مرکزی به نفع ارز آمریکایی ادامه خواهد داد.

یکی دیگر از عوامل مهمی که بر ارز مشترک تاثیر می گذارد، بحران اروپای شرقی است. روسیه از عزم خود برای تسلط بر اوکراین عقب نشینی نمی کند و همچنان به این کشور حمله می کند. اتحادیه اروپا در تلاش است تا انرژی روسیه را جایگزین کند و علیرغم اعلام بسته ششم تحریم‌ها، هنوز نمی‌تواند درباره تحریم کامل نفت به توافق برسد. کمیسیون اروپا معافیت ممنوعیت نفت را برای مجارستان و اسلواکی تا سال 2024 پیشنهاد کرده است. تا زمانی که این تهدید ادامه دارد، یورو شانس کمی برای تجمع در برابر رقیب آمریکایی خود دارد.

داده ها چه می‌گویند؟

رشد اقتصادی هنوز در مسیر درستی قرار دارد اما کند می شود. شاخص PMI تولید ISM ایالات متحده در ماه آوریل به 55.4 رسید که نسبت به 57.1 در ماه مارس کاهش داشت. شاخص خدمات به 54.6 رسید که به انتظارات نیز نرسید و پایین تر از میزان قبلی بود.

روز جمعه، این کشور گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی آوریل را منتشر کرد که نشان می‌دهد 428 هزار شغل جدید در ماه اضافه شده است. نرخ بیکاری 3.6 درصد بود، کمی بالاتر از برآورد 3.5 درصد. علاوه بر این، میانگین درآمد ساعتی 5.5 درصد در سال تایید شد که بر فشارهای تورمی افزوده و دردسر بزرگی برای سیاستگذاران است.

در آن طرف اقیانوس ، اوضاع بهتر از این نیست. خرده فروشی آلمان و اتحادیه اروپا در ماه مارس کاهش یافت و انتظارات بازار را از دست داد، در حالی که PMI خدمات جهانی S&P با بازبینی نزولی مواجه شد. همچنین، سفارشات کارخانه آلمان در ماه مارس 3.1 درصد کاهش یافت.

هفته پیش رو از نظر رویدادهای سطح اول با تمرکز اصلی بر تورم، آرام تر خواهد بود. انتظار می رود آلمان شاخص قیمت مصرف کننده ماه آوریل را در 7.8 درصد سالانه تایید کند، در حالی که پیش بینی می شود ایالات متحده گزارش دهد که CPI سالانه در همان ماه به 8.4 درصد کاهش یافته است. انتظار می‌رود که CPI اصلی 6.0 درصد باشد، در مقایسه با 6.5 درصد قبلی.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

نمودار هفتگی EUR/USD نشان می دهد که روند نزولی قوی و در حال حرکت است و آخرین پیشرفت نیز به عنوان اصلاحی دیده می شود. این جفت در حال حاضر بیش از 500 پیپ زیر میانگین 20 روزه کاملاً نزولی معامله می‌شود که به سمت جنوب و پایین‌تر از میانگین های حرکت می‌کند. در این میان، شاخص‌های تکنیکال به سختی قدرت خود را جمع‌آوری کرده‌اند و در بازه‌های بیش از حد فروش قرار دارند.

اوج قیمت هفتگی در 1.0641، سطح مقاومت فوری است و به دنبال آن رقم 1.0700 قرار دارد. اگر جفت ارز بالاتر از دومی تثبیت شود، با هدف نزدیک شدن به منطقه قیمت 1.0800، یک پیشرفت اصلاحی پایدارتر ممکن است رخ دهد. سطح حمایت اصلی، پایین‌ترین سطح سال 1.0470 است، با شکست زیر آن 1.0339، پایین‌ترین سطح چند ساله ثبت شده در ژانویه 2017 هست.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسات EUR/USD

طبق نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet، انتظار می‌رود که جفت ارز EUR/USD در هفته آینده به سقوط ادامه دهد، زیرا 78 درصد از کارشناسان نظرسنجی نزولی هستند و این جفت به طور متوسط در 1.0510 مشاهده می‌شود. این احساسات در چشم انداز ماهانه و سه ماهه صعودی می شود، به طور متوسط در 1.0683 در اول با 52٪ از خریدارها در میان کارشناسان دیده می شود. تعداد فروشنده ها در نمای سه ماهه به 19 درصد کاهش می یابد و این جفت به سمت منطقه 1.0700 بهبود می یابد.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که فروشنده ها همچنان کنترل کامل را در دست دارند. میانگین حرکتب هفتگی به شدت پایین تر است، با بیشتر اهداف در اطراف یا پایین تر از سطح فعلی. میانگین حرکتی ماهانه نیز قدرت نزولی را نشان می دهد، در حالی که سه ماهه شیب نزولی خود را حفظ می کند. با این حال، در چشم انداز گسترده تر، بیشتر اهداف در منطقه 1.08/1.10 جمع می شوند، که نشان می دهد بازیگران بازار حداقل به دنبال یک پیشرفت اصلاحی هستند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-why-would-anyone-buy-the-shared-currency-202205061521

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.