رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

دلار تا کجا می تواند پیش برود؟

تورم خارج از کنترل، کند شدن رشد، و روسیه با هم ترکیب شدند تا بازارها را در حالت وحشت قرار دهند.

بانک های مرکزی از سرتاسر جهان در حال حرکت در مسیر سخت گیرانه هستند.

EUR/USD در درازمدت به شدت بیش از حد فروش می رود، اما هنوز جای سقوط دارد.

جفت EUR/USD در نهایت فاز تثبیت خود را ترک کرد و به پایین ترین حد خود رسید و به پایین ترین سطح چند ساله 1.0348 سقوط کرد. هفته را با تعداد انگشت شماری پیپ بالاتر از سطح بسته شد، و فروشندگان اکنون پوزیشن های فروش را به بالاتر از رقم 1.0400 اضافه کردند.

طوفان کامل

این سقوط روز پنجشنبه و پس از انتشار آمار تورم ایالات متحده در روز قبل رخ داد. شاخص قیمت مصرف کننده در ماه آوریل 8.3 درصد افزایش یافت که بالاتر از پیش بینی بازار 8.1 درصد بود. انتشار اصلی به 6.2% رسید، همچنین بالاتر از 6% مورد انتظار، که منعکس کننده فشارهای تورمی گسترده است که به سختی مهار می شود.

همچنین، تعداد بیشتری از بانک‌های مرکزی از سراسر جهان به قطار سخت‌گیرانه پیوستند. چندین مقام بانک مرکزی اروپا اظهار داشتند که پس از پایان برنامه خرید اوراق قرضه گسترده که به نام APP در ماه ژوئیه به پایان رسید، نرخ‌ها صعود خواهند داشت. در آن طرف اقیانوس، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، تکرار کرد که بانک مرکزی احتمالاً در دو جلسه بعدی خود، نرخ بهره را 50 واحد افزایش خواهد داد.

فدرال رزرو دو قدم جلوتر از همتایان اصلی خود است، اما چندین بانک مرکزی در مقابل فدرال رزرو فعالیت می کنند و همچنین سیاست های پولی سخت گیرانه تری را اعلام می کنند. تنها استثنا بانک ژاپن است، زیرا هاروهیکو کورودا، رئیس کل بانک ژاپن، گفت که آنها دستورالعمل‌های خود را حفظ خواهند کرد و در انجام اقدامات تسهیل بیشتری دریغ نمی‌کنند.

در نهایت، تنش بین روسیه و کشورهای غربی به روحیه ریسک گریز افزود. فنلاند اعلام کرده است که موضع بی طرف خود را کنار می گذارد و برای پیوستن به ناتو درخواست می دهد، در حالی که سوئد در حال بررسی اقدام مشابهی است. مسکو تهدید کرد در صورت پیوستن فنلاند به سازمان، تلافی خواهد کرد.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس جمهور روسیه هشدار داد که کمک نظامی به اوکراین خطر ایجاد درگیری بین روسیه و ناتو را به همراه دارد. در همین حال، اوکراین اعلام کرده است که ترانزیت گاز گازپروم در خاک خود را متوقف می کند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت روسیه “مستقیم ترین تهدید” برای نظم بین المللی است.

پیامدهای بازار

بنابراین، تورم خارج از کنترل، کاهش رشد و تخلیه نقدینگی عظیم توسط بانک‌های مرکزی برای مقابله با پاندمی انجام شده است. به هر حال، شایان ذکر است که بیماری هنوز به پایان نرسیده است و موارد ابتلا دوباره در حال افزایش است و موج جدیدی را پیش بینی می کند و اقداماتی را آغاز می کند که بر بار جهانی می افزاید.

منطقی به نظر می‌رسد که سود معامله به‌ویژه از دارایی‌های پربازده و نوسانی مانند سهام و کریپتوها شروع به عقب‌نشینی کرد. و در واقع، کاهش سهام یک اصلاح صرف به نظر می رسد. به نمودار ماهانه میانگین صنعتی داوجونز نگاهی بیندازید:

DJIA

این شاخص در حال حاضر در حول محور 23.6% اصلاحی صعود مارس 2020/ژانویه 2022 در نوسان است. حتی بیشتر از این، اگر کاهش اولیه سال 2020 ناشی از پاندمی را حذف کنیم، شاخص از مارس 2009 افزایش یافته است. DJIA باید 2000 واحد بیشتر کاهش دهد تا به 23.6% اصلاحی دوره 2009/2022 برسد. باید 5000 واحد بیشتر از دست بدهد تا 38.2% اصلاحی را شکسته و در واقع در خطر ورود به بازار نزولی بلندمدت قرار گیرد.

دلار تا حد زیادی در کوتاه مدت بیش از حد خرید است و کاهش اصلاحی روی میز نیست. با این وجود، سناریوی کلی به نفع تداوم قدرت دلار است.

اعتماد سرمایه گذاران آماده‌باش

داده های منتشر شده این روزها نشان می دهد که این احساسات کاهش یافته است. اعتماد سرمایه گذاران اتحادیه اروپا Sentix در ماه می به 22.5- کاهش یافت، در حالی که نظرسنجی ZEW آلمان در همان ماه تصویر مشابهی را ارائه داد و اشاره کرد که عقب نشینی اقتصادی احتمالاً ادامه خواهد داشت. همچنین، شاخص اولیه احساسات مصرف کننده میشیگان ایالات متحده در ماه می به 59.1 سقوط کرد که پایین ترین میزان در بیش از یک دهه گذشته است.

با توجه به تورم، آلمان CPI سالانه را در ماه آوریل 7.8 درصد سالانه تایید کرد. شاخص قیمت تولیدکننده اتحادیه اروپا در همان ماه به 11 درصد افزایش یافت که هر دو نشان می‌دهند که قیمت‌های بیش از حد فقط مختص ایالات متحده نیست.

در هفته پیش رو، تمرکز بر تخمین دوم اتحادیه اروپا از تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول خواهد بود که پیش‌بینی شده است 0.2% QQQ، در حالی که ایالات متحده فروش خرده‌فروشی آوریل را منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رود 0.7% افزایش داشته باشد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت EUR/USD پس از شش هفته ریزش متوالی به شدت انباشت فروش داشت. انتشارهای تکنیکال در چشم انداز وسیع تر، منعکس کننده یک حرکت نزولی قوی است که احتمالاً با کاهش بیشترقیمت در هفته های آینده همراه خواهد بود. با این وجود، یک پیشرفت اصلاحی یا حداقل یک مرحله تثبیت کننده دیگر در کار است و به تقویت روند غالب کمک می کند.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که این جفت ارز بسیار پایین‌تر از میانگین‌های حرکتی کاملاً نزولی، مطابق با آخرین سقوط، در حال رشد است. با این حال، شاخص های تکنیکال شروع به نشان دادن نشانه هایی از ریزش نزولی کرده اند. اندیکاتور RSI اکنون در حدود 26 ثابت است، در حالی که اندیکاتور ممنتوم نسبت به پایین ترین حد چند هفته ای، اندکی بالاتر است.

هدف اصلی نزولی و سطح حمایت فوری 1.0339 است که پایین‌ترین سطح از ژانویه 2017 است. این جفت در ژانویه 2003 به 1.0334 رسید که قدرت سطح را تقویت کرده و یک شکست احتمالی مرتبط‌تر را ایجاد می‌کند. پس از پایین آمدن از دومی، این جفت ارز به رقم 1.0200 نزدیک می شود.

سطح مقاومت مربوطه به 1.0470 می رسد که پایین ترین سطح قبلی در سال 2022 است. افزایش بیشتر از آن می‌تواند باعث شود که این جفت پیشرفت اصلاحی خود را به سمت منطقه 1.0600 گسترش دهد، جایی که فروشندگان احتمالاً دوباره قدرت می گیرند.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که قبل از اصلاح صعودی، یک پایین‌تر دیگر وجود دارد. 70 درصد از کارشناسان نظرسنجی انتظار دارند EUR/USD کاهش خود را در هفته آینده ادامه دهد و این جفت به طور متوسط در 1.0380 مشاهده شود. با این حال، فروشنده‌ها در نمای ماهانه فقط به 17 درصد کاهش می‌یابند، در حالی که خریدار‌ها به 83 درصد می‌رسند و انتظار می‌رود این جفت به سمت منطقه 1.0600 بازگردد. تعداد کمی از کارشناسان آن را تا 1.1000 می دانند، اگرچه درصد کمی است. در چشم انداز سه ماهه، خریدار‌ها هنوز اکثریت هستند، اما این جفت همچنان در 1.0600 گیر کرده است.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که سه میانگین حرکتی شیب نزولی خود را حفظ می کنند. محدوده اهداف بالقوه در چشم انداز هفتگی و ماهانه کاملاً محدود است اما در نمای طولانی تر به 1.00/1.12 افزایش می یابد. با این حال، بیشترین انباشت اهداف ممکن زیر رقم 1.0600 است که مطابق با روند نزولی غالب است.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-how-far-can-the-dollar-go-202205131518

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.