رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

جهش موقتی رو به پایین یا جهش گربه‌ی مرده؟

ریسک گریزی همچنان ادامه دارد زیرا داده های رشد و تورم نگران کننده تر می شوند.

فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا همچنان به سمت باریک شدن حرکت می کنند.

EUR/USD در حال اصلاح شرایط انباشت شدید فروش است و می تواند در کوتاه مدت به رشد خود ادامه دهد.

EUR/USD آمریکا هفته را با رشدهای قوی درست زیر سطح 1.0600 پایان داد. دلیل اصلی این پیشرفت، ضعف گسترده دلار، علیرغم احساسات مستمر ریسک گریزی بود.

چرا دلار تسلیم شد؟

با توجه به اینکه دلایل شناخته شده پشت ترس های مداوم دست نخورده باقی می مانند، توضیح کاهش ارزش دلار دشوار است. تورم در سطوح نگران کننده ای قرار دارد و آخرین آمار منتشر شده سطح آسایش بانک های مرکزی را دو یا حتی سه برابر می کند. تاخیر رشد اقتصادی در بحبوحه افزایش محدودیت های مرتبط با پاندمی در آسیا ادامه دارد. اشتغال جهانی و رشد دستمزدها، بدون توجه به سیاستگذاران مطمئن، از حد مطلوب فاصله زیادی دارد.

به طور کلی، اقتصادهای بزرگ در تلاش برای بازیابی نوعی تعادل قبل از همه گیری هستند، اما راه پراز دست انداز است و راه طولانی در پیش است.

دلار آمریکا در ماه‌های گذشته به عنوان پناهگاه امن ترجیح داده شده است و در برابر اکثر رقبای اصلی به بالاترین حد چند ساله خود رسیده است. جفت ارز EUR/USD به 1.0348 سقوط کرد که پایین ترین سطح از ژانویه 2017 است. شرایط فوق العاده خرید تا حدی کاهش اخیر دلار را توضیح می دهد.

عامل دیگری که ممکن است به روند صعودی این جفت کمک کرده باشد، بانک مرکزی اروپا است. اعضای شورای دولتی به طور مناقشه‌آمیز اعلام کرده بودند که تمایل خود را برای افزایش هر چه سریعتر نرخ ها اعلام کرده‌اند، در حالی که داده‌های ژوئیه اکنون روی میز است. بازارهای مالی اکنون با احتمال 52 درصدی برای افزایش 50 واحدی در ابتدای سه ماهه سوم، قیمت گذاری می کنند که از 40 درصد در هفته قبل افزایش یافته است.

فدرال رزرو ایالات متحده موضع بسیار مناقشه‌آمیز تری دارد، اما از مدت ها قبل پیش بینی می شد. در چند روز گذشته مسیر باریک شدن ثابت باقی ماند. بدون غافلگیری به معنای عدم واکنش بازار است.

علاوه بر مشکلات دلار، رشد ایالات متحده توسط مؤسسات مختلف در طول هفته به صورت نزولی بازنگری شده است. S&P، Wells Fargo و حتی JP Morgan اکنون انتظار دارند اقتصاد با سرعت کمتری نسبت به تخمین قبلی رشد کند. داده های اقتصادی منتشر شده این روزها به وضوح به این سمت اشاره دارد. شاخص نظرسنجی تولید فدرال رزرو می فیلادلفیا به 2.6 سقوط کرد که پایین ترین سطح از زمان شروع پاندمی است. سفارشات و محموله های جدید افزایش یافتند، اما بهایش پرداخت شد، اشتغال و موجودی ها کاهش یافت. چشم انداز نیز نزولی بود و به آینده ای تاریک قابل پیش بینی اشاره داشت.

حرکت بعدی چیست؟

اما آیا این پایان صعود دلار است؟ به ندرت. کاهش صرفا اصلاحی در تصویر بزرگ است. در همین حال، وال استریت یک هفته پرتلاطم دیگر را پشت سر گذاشت، زیرا میانگین صنعتی داوجونز و S&P 500 برای ششمین هفته متوالی سقوط کردند. شاخص‌ها همچنین می‌توانند در آینده نزدیک اصلاح شوند، اما در آستانه ورود به بازار نزولی هستند.

تقاضا برای اوراق قرضه دولتی باعث کاهش بازدهی اوراق قرضه شده است، اگرچه نه چندان زیاد، زیرا سرمایه گذاران مدام گمانه زنی می کنند تورم بالاتر منجر به منافع بهتری از اوراق قرضه امن خواهد شد.

فراتر از فشارهای تورمی و نابسامانی های مرتبط با ویروس کرونا، اتحادیه اروپا نیز در حال مبارزه با روسیه است. تمایل سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو باعث تشدید تنش با مسکو شده است که از منابع انرژی خود به عنوان برگ برنده استفاده می کند. نمایندگان اتحادیه اروپا نتوانسته اند در مورد تحریم کامل واردات نفت به توافق برسند، زیرا برخی از کشورها هنوز به این کشور دردسرساز وابسته هستند.در حال حاضر یورو سرمایه گذاری جذابی نیست.

گفته می‌شود، پیشرفت اصلاحی می‌تواند ادامه یابد، اما نظریه EUR/USD صعودی طولانی‌مدت روی میز نیست.

نکات بیشتری در مورد سلامت اقتصادی هفته آینده از طریق شاخص های اولیه S&P در ماه می برای اتحادیه اروپا و ایالات متحده ارائه خواهد شد. همچنین سفارشات کالاهای بادوام آوریل و دومین برآورد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول را منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت EUR/USD با تعداد انگشت شماری پیپ بالاتر از 1.0545 معامله می شود، یعنی 23.6% اصلاحی کاهش مارس/مه. سطح مقاومت فیبوناچی بعدی 1.0667 است که یک هدف صعودی بالقوه برای روزهای آینده است.

نمودار هفتگی نشان می‌دهد که شاخص‌های تکنیکال اصلاح شرایط شدید فروش بیش از حد را آغاز کرده‌اند، اما در سطوح منفی باقی مانده‌اند. جهت میانگین حرکتی 20 روزه در حدود 1.1000 به شدت پایین می‌آیند، در حالی که میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر بیش از 400 پیپ بالاتر  رشد می‌کنند که منعکس کننده طول آخرین سقوط است.

پیش بینی های تکنیکال در نمودار روزانه به پتانسیل صعودی محدود اشاره دارد. این جفت در حال حاضر بالاتر از میانگین 20 روزه نزولی است که با حمایت فیبوناچی فوق الذکر همگرا می شود. اندیکاتور Momentum از خط وسط خود به محدوده مثبت عبور کرده است، اما در حال از دست دادن قدرت صعودی خود است، در حالی که اندیکاتور RSI در حدود 47 ثابت شد. به طور کلی، هنوز هیچ نشانه ای از افزایش بیشتر در پیش نیست.

اگر این جفت ارز به زیر سطح 1.0540 بشکند، فروشندگان می توانند به حمایت حدود 1.0470 برسند، در حالی که ریزش‌های اضافی سطح 1.0339 را در ژانویه 2017 نشان می دهد.

از سوی دیگر، گسترش بیش از 1.0670 باید از افزایش به سمت منطقه قیمت 1.0760 در مسیر تا 1.0820 حمایت کند.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که این جفت تمایل به پیشرفت در سطوح آشنا دارند. چشم انداز هفتگی خنثی است و EUR/USD به طور میانگین 1.0564 دیده می شود. انتظار می‌رود که رفتار جانبی در هفته‌های آینده ادامه یابد، در حالی که خریدارها اکثریت را در دید وسیع‌تر تشکیل می‌دهند. با این حال، تنها 49 درصد از کارشناسان نظرسنجی آن را در سطوح بالاتر و به طور متوسط در 1.0617 می بینند.

نمودار اجمالی به یک جهش کوتاه مدت اشاره می کند، با میانگین حرکتی بالاتر، اگرچه این جفت به سختی بالای 1.0600 دیده می شود. میانگین حرکتی ماهانه ثابت باقی می‌ماند و بیشتر اهداف در سطح فعلی انباشته می‌شوند، اگرچه برخی از شرط‌ها به دنبال پیشرفت اصلاحی به سمت 1.1000 هستند. در نهایت،آمار سه ماهه خنثی به نزولی هستند که نشان دهنده علاقه خرید طولانی مدت محدود است. شرط‌بندی روی پایین‌ترین قیمت سالانه افزایش یافته است، در حالی که پیشرفت‌های فراتر از 1.1000 به سختی قابل مشاهده است.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-interim-bottom-or-dead-cat-bounce-202205201519

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.