رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • اولین نشانه‌های کاهش موقت
  • پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، احتمال افزایش 75 واحدی نرخ بهره را در سپتامبر افزایش داد.
  • بحران انرژی در اروپا در حال بدتر شدن است، زیرا روسیه تسلیم نمی شود.
  • EUR/USD سرانجام می تواند مناقشه را متوقف کند و بهبودی خود را آغاز کند.

جفت یورو/دلار آمریکا به پایین‌ترین قیمت چندساله خود یعنی 0.9898 سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت از دسامبر 2002 بود، اما توانست ضرر هفتگی خود را کاهش دهد و در حدود 1.0050 قرار گرفت که در هفته اندکی بالاتر بود. دلار در ابتدای هفته افزایش یافت اما با وجود شرایط محتاطانه در بازارهای مالی، پس از آن قدرت خود را از دست داد.

فعالان بازار منتظر سرنخ‌هایی بودند که از سوی اقتصاددانان و سیاست‌گذارانی که در سمپوزیوم اقتصادی جکسون هول گرد هم آمده بودند، دریافت کردند. این رویداد از روز پنجشنبه آغاز شد و تا آخر هفته ادامه خواهد داشت.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، در سخنان افتتاحیه روز جمعه پیام معروف خود را تکرار کرد. تمرکز فدرال رزرو بر ثبات قیمت‌ها باقی می‌ماند و اشاره می‌کند که «کاهش تورم احتمالاً مستلزم یک دوره پایدار رشد است» و مستلزم حفظ یک سیاست محدودکننده برای «مدتی» است.

سخنان پاول باعث کاهش بیشتر دلار شد و به EUR/USD کمک کرد تا به بالاترین سطح هفتگی جدید برسد، اما احتمال افزایش 75 واحدی نرخ بهره در سپتامبر را نیز افزایش داد. واضح است که تنها هدف بانک مرکزی کنترل تورم است، علیرغم آسیب هایی که می تواند به اقتصاد وارد کند.

بازارها نباید مشکلات اروپا را نادیده بگیرند

در همین حال، اتحادیه اروپا و ایران در حال مذاکره برای بازگرداندن توافق هسته ای 2015 از جمله ایالات متحده هستند. که در دولت ترامپ و همزمان با اعمال تحریم‌ها علیه تهران عقب‌نشینی کرد. این روزها، اتحادیه نیاز به احیای توافق برای جایگزینی تامین انرژی از دست رفته روسیه در بحبوحه تحریم های اروپا علیه این کشور به دلیل تهاجم اوکراین دارد. همه طرف های درگیر در ارتباطات خود بسیار محتاط هستند، اما به طور کلی، پیشرفت در حال انجام است.

وضعیت اوکراین اما در طرف دیگر این طیف قرار دارد. جنگ ادامه دارد و آخرین مورد در این مورد اختلال در انرژی نیروگاه هسته ای در Zaporizhzhia است. کیف و مسکو یکدیگر را مسئول این رویداد می‌دانند، اگرچه اوکراین گزارش داد که انرژی دوباره احیا شده است.

چرا مهم است؟ خوب، اولاً، جهان غرب تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرد که روسیه با قطع مقررات گاز و نفت به اتحادیه پاسخ داد. این منجر به بحران انرژی در قاره کهن می شود و کمبود را برای زمستان آینده تهدید می کند. در همان زمان، قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش می یابد و به تورم خارج از کنترل دامن می زند. همچنین، یک نیروگاه هسته‌ای بدون برق می‌تواند به چرنوبیل دیگری تبدیل شود.

رشد و تورم در طوفان

اما بیشتر تمرکز بر رشد اقتصادی است. ارقام اقتصاد کلان منتشر شده در این روزها متفاوت بوده است، اگرچه اکثر آنها “دلگرم کننده” تلقی می شوند و از دارایی های پربازده حمایت می کنند. اما شرایط حساس در اروپا می‌تواند شکننده باشید. به همین دلیل است که علیرغم کاهش اقتصادی، دلار امن در نزدیکی بالاترین سطح چند ماهه اخیر خود در بازار FX باقی می ماند.

اس اند پی گلوبال برآوردهای اولیه PMI خود را در ماه اوت منتشر کرد، در حالی که بیشتر شاخص های اروپایی انتظارات را پشت سر گذاشتند اما نشان از انقباض داشتند. با این حال، در ایالات متحده، انقباض شدیدی در تولید خدمات وجود داشت و این شاخص به 44.1 سقوط کرد. با این حال، بازنگری‌های تولید ناخالص داخلی بهتر از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌شد انجام شد، به‌طوری‌که شاخص سه ماهه دوم آلمان به 0.1 درصد و ایالات متحده به -0.6 درصد ارتقا یافت.

خبرهای خوب بیشتری از تورم ایالات متحده منتشر شد، زیرا شاخص قیمت اصلی PCE در ماه جولای 0.1 درصد نسبت به ماه قبل 4.6 درصد افزایش یافت – کمتر از انتظارات بازار و ارقام ژوئن و نشان دهنده کاهش فشارهای تورمی است. در نهایت، شاخص احساسات مصرف کننده میشیگان ایالات متحده در ماه اوت در 58.2 تأیید شد – بهتر از حد انتظار.

هفته پیش رو تخمین های اولیه تورم ماه اوت را برای آلمان و اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد، در حالی که ایالات متحده گزارش ماهانه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و PMI رسمی ISM تولید آگوست را منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت EUR/USD در حدود 1.0050 معامله می شود، و چارت هفتگی اولین اشاره ها را از پایین بودن موقتی این حالت نشان می دهد، اگرچه بازار همچنان به سمت نزول منحرف شده ولی کندل فعلی دارای یک فتیله بلند رو به پایین است، همچنین این جفت در بالاترین حد هفتگی خود قرار دارد. همین نمودار نشان می دهد که شاخص های تکنیکال شیب نزولی خود را در زیر میانگین های خود حفظ کرده اند، در حالی که میانگین 20 روزه در حدود 1.0410 به شدت پایین آمده که تقریباً 1000 پیپ زیر میانگین های بالاتر هست. در نهایت، یک خط روند نزولی روزانه که از بالاترین سطح امسال در 1.1494 به دست می آید، برای روزهای آینده در منطقه 1.0260، یک هدف بالقوه صعودی نشان میدهد.

چارت روزانه نشان می دهد که این جفت به طور ثابت صعودی است اما همچنین پتانسیل صعودی محدود دارد. شاخص های تکنیکال از حالت تقریباً بیش از حد فروش فاصله گرفتند و در حالی که شیب صعودی خود را حفظ کردند. در همان زمان، یک میانگین 20 روزه نزولی مقاومت دینامیکی را ارائه می دهد که در حال حاضر در حدود 1.0140 است.

فراتر از سطح فوق، این جفت می تواند بهبود خود را به سمت 1.0260 گسترش دهد، در حالی که افزایش های بالاتر از آن سطح باید کف ایجاد شده را تأیید کند. از سوی دیگر، فشار فروش مجدد به زیر آستانه 1.0000 بار دیگر در را برای پایین ترین سطح زیر آستانه 0.9900 باز می کند.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که جفت ارز EUR/USD ممکن است در کوتاه مدت تحت فشار باقی بماند، اما احتمالاً پس از آن بهبود خواهد یافت. فروشنده ها بر نمای هفتگی مسلط هستند و در 62% و با میانگین هدف 0.9992 قرار دارند. تساوی در چشم انداز ماهانه تغییر می کند. به نظر می رسد خریداران کنترل فصلی را در دست دارند، به طوری که این جفت به طور میانگین 1.0176 دیده می شود. شایان ذکر است که تعداد کسانی که برای سطوح پایین تر شرط بندی می کنند با گذشت زمان کاهش می یابد.

نمودار نمای کلی نشان می‌دهد که میانگین‌های حرکتی هفتگی و ماهانه به سمت پایین‌تر می‌روند، اگرچه با شیب‌های نزولی ملایم به‌عنوان شرط‌بندی جدید بالاتر از سطح فعلی ظاهر شد. میانگین حرکتی ماهانه ثابت است، زیرا گسترش اهداف بالقوه کاملاً یکنواخت است. با این حال، شرط‌های جدید بالای 1.1000 ظاهر شده‌اند، اگرچه کسانی که به دنبال پایین‌ترین قیمت‌ها هستند هنوز هم حضور دارند.

EUR/USD Sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-first-signs-of-an-interim-bottom-202208261518

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.