رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • فروشنده‌ها راحت شدند، اما انتظار نداشته باشید که تسلیم شوند.
  • سیاستگذاران اروپایی و آمریکایی مهار تورم را مقدم بر تحریک رشد قرار داده اند.
  • با رونمایی از به‌روزرسانی‌های CPI توسط اقتصادهای کلان، تورم در کانون توجه قرار خواهد گرفت.
  • EUR/USD برای تمدید تصحیح صعودی خود جا دارد، اما خریداران شانس کمی برای موفقیت دارند.

جفت EUR/USD بالاتر رفت و در معاملات آخر هفته در حدود 1.0050 حرکت کرد و از 0.9863 بهبود یافت – سطحی که آخرین بار در دسامبر 2002 مشاهده شد. ارز آمریکا در نیمه اول هفته قوی ماند اما از چهارشنبه شروع به تغییر مسیر کرد تا در روز پنجشنبه در نتیجه سر و صدای بانک های مرکزی منصرف شد.

بانک های مرکزی تورم را مقدم بر رشد می دانند

بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت طبق پیش بینی ها، نرخ بهره را 75 واحد افزایش دهد و نرخ سپرده را به 0.75 درصد برساند. بانک مرکزی همچنین متعهد شد که نرخ‌های افزایشی را حفظ کند زیرا «تورم بسیار بالاست و احتمالاً برای مدت طولانی بالاتر از هدف باقی می‌ماند». رئیس‌ کریستین لاگارد گفت که احتمالاً بیش از دو اما کمتر از پنج افزایش برای صعود نرخ‌ها به سمت خنثی شدن نیاز است و افزود که حرکت 75 واحدی نباید یک هنجار در نظر گرفته شود. علاوه بر این، بانک مرکزی پیش‌بینی تورم خود را برای سال جاری و سال آینده به طور صعودی بررسی کرد و در عین حال پیش‌بینی رشد را کاهش داد.

در مقابل، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، پیام مناقشه‌ای دیگری را ارائه کرد. پاول با اشاره به بازگرداندن تورم به 2 درصد گفت: بانک مرکزی باید “تا زمانی که کار انجام شود” صراحتا عمل کند.

اوراق قرضه دولتی پس از این رویدادها کاهش یافت و بازده کوتاه مدت باند آلمان به بالاترین میزان خود در بیش از یک دهه گذشته رسید. بازدهی خزانه داری ایالات متحده نیز افزایش یافت، اما در زیر اوج هفتگی خود باقی ماند و مانع از افزایش ارزش دلار شد.

لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز جمعه تصریح کرد: «ثبات قیمت ها اولویت اصلی است. علیرغم دو انقباض سه ماهه متوالی تولید ناخالص داخلی، سیاست گذاران ایالات متحده خطر رکود را رد کرده اند. در همین حال، اتحادیه با بدترین بحران از زمان ایجاد خود مواجه است. شرکت روسی گازپروم گاز اروپا را برای مدت نامعلومی قطع کرده است.

بحران انرژی اروپا تشدید می شود

پیش از اعلام بانک مرکزی اروپا، تمرکز بر افزایش سرسام آور قیمت های انرژی، ضربه زدن یکسان به خانوارها و مشاغل بود. اواسط هفته، تولیدکنندگان فلزات غیرآهنی اروپایی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فوندرلین، خواستار اقدام اضطراری اتحادیه اروپا برای جلوگیری از صنعتی‌زدایی دائمی شدند. تولیدکنندگان خاطرنشان کردند که «۵۰ درصد ظرفیت آلومینیوم و روی اتحادیه اروپا به دلیل بحران برق به اجبار قطع شده است».

اتحادیه اروپا در روزهای آینده برای تعیین سقف قیمت نفت برای روسیه تشکیل جلسه می‌دهد، که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به این موضوع که سقف قیمت نفت G7 “یک تصمیم کاملا احمقانه خواهد بود” و افزود که آنها “هیچ چیزی” را ارائه نمی‌کنند، اگر برخلاف آن باشد. به منافع اقتصادی روسیه نه گاز، نه نفت، نه زغال سنگ، نه نفت کوره، نه هیچ چیز.» علاوه بر این، مسکو از ساخت خطوط لوله جدید برای انتقال گاز خبر داد که برخی از آنها از مغولستان به چین می گذرد.

سودآوری در آستانه آخر هفته و لحن بهتر بازارهای جهانی بر دلار تاثیر گذاشته است، اما آیا شاهد آخرین رشد آن بوده‌ایم؟ اصلاح مقتضی بسیار مورد نیاز است، بنابراین ضررهای بیشتر USD ممکن است اما به احتمال زیاد در طول زمان پایدار نخواهد بود. سوداگران به خوبی از خطراتی که ایالات متحده ممکن است با آن مواجه شود آگاه هستند، اما هنوز دیدگاه روشنی در مورد اینکه چگونه بحران انرژی در زمستان اتحادیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، وجود ندارد.

ایالات متحده برای مقابله با چالش های اقتصادی موقعیت بهتری دارد و در نهایت مقیاس را بیشتر به سمت سود دلار متمایل می کند.

تاب آوری اقتصاد، چراغ امید

در یک نکته مثبت، داده های اقتصاد کلان انعطاف پذیری را نشان داده است. علیرغم این واقعیت که S&P Global در ماه آگوست تولیدات معاملاتی خود را نزولی بازبینی کرده است، داده های رسمی انتظارات را شکست داده است. PMI رسمی خدمات ISM ایالات متحده به طور غیرمنتظره ای در ماه به 56.9 افزایش یافت، در حالی که اتحادیه اروپا به طور صعودی تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم خود را به 0.8٪ QoQ بازبینی کرد. اعتماد مصرف کننده در هر دو سواحل اقیانوس اطلس در بحبوحه ادامه فشارهای تورمی ضعیف است و شفافیت بیشتری در مورد این موضوع در هفته آینده ارائه می شود.

روز سه‌شنبه، آلمان تخمین نهایی شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه اوت خود را منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رود 7.9 درصد سالانه تایید شود. در همان روز، ایالات متحده شاخص CPI آگوست را منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رود 8.1 درصد نسبت به ماه قبل 8.5 درصد افزایش داشته باشد.

در اواخر هفته، ایالات متحده فروش خرده فروشی اوت و برآورد اولیه شاخص احساسات مصرف کننده میشیگان در سپتامبر را منتشر خواهد کرد، در حالی که اتحادیه اروپا تخمین نهایی داده های تورم ماه اوت خود را منتشر خواهد کرد.

شایان ذکر است که فدرال رزرو آمریکا پیش از اعلام سیاست پولی خود در 21 سپتامبر وارد حالت خاموشی می شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت ارز EUR/USD قبل از بسته شدن به بالاترین سطح سه هفته ای 1.0112 رسید و از سطح خود عقب نشینی کرد زیرا خریداران دلار آماده تسلیم شدن نیستند. نمودار هفتگی نشان می دهد که شاخص های تکنیکال به سختی از حالت بیش از حد فروش خارج شدند، زیرا این جفت تقریباً 300 پیپ بالای میانگین نزولی 20 روزه قرار دارد. میانگین‌های حرکتی بالاتر شیب نزولی خود را حفظ می‌کنند، اما از نظر تکینیکال بسیار دور هستند. در این مرحله،این جهش متوسط به سختی به عنوان اصلاحی تلقی می شود و برای تأیید یک کف موقت کافی نیست.

در نمودار روزانه افزایش احتمالی پیش بینی می شود. این جفت برای اولین بار از اواسط آگوست بالاتر از میانگین 20 روزه است، اگرچه میانگین حرکتی شیب نزولی خود را حفظ کرده. ولی شاخص های تکنیکال با شتاب به سمت بالا حرکت می کنند، البته RSI در حدود خط وسط خود است. در نهایت، میانگین‌های حرکتی بالاتر به سمت جنوب و بسیار بالاتر از سطح فعلی حرکت می‌کنند و احتمال تغییر روند را محدود می‌کنند.

خریدارها ممکن است نیاز داشته باشند این جفت را به بالای منطقه قیمت 1.0220 برسانند تا مطمئن تر شوند. یک خط روند نزولی روزانه که از بالاترین سطح امسال در 1.1494 می آید، در اطراف این سطح سقوط می کند و مقاومت استاتیکی قوی ایجاد می کند. در صورت شکست آن، مقاومت بعدی منطقه قیمت 1.0340 است.

سطح حمایتی را می توان در 0.9990، 0.9920 و منطقه قیمت 0.9860 یافت. اگر این جفت به زیر سطح بعدی سقوط کند، روند نزولی بلندمدت احتمالاً سرعت خواهد گرفت و هدف بعدی مربوطه در 0.9700 خواهد بود.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

طبق نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet، جفت EUR/USD در سه ماه آینده به طور متوسط برابری می‌کند، اگرچه این نظرسنجی نکات جالبی را ارائه می‌دهد. اولین مورد این است که فروشنده ها بر سه بازه زمانی مورد مطالعه تسلط دارند و در همه موارد بیش از 50٪ را تشکیل می دهند. از سوی دیگر، خریدارها در دیدگاه یک ماهه به 24 درصد کاهش یافته اند که نشان می دهد فروشندگان همچنان کنترل را در دست دارند.

EURfore 637983341942398019 EURfore 637983341942398019

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-bears-take-a-breath-but-dont-expect-them-to-give-up-202209091530

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.