رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • برای شروران استراحتی وجود ندارد.
  • دیوانگی بانک‌های مرکزی باعث شد تا دلار در میان ریسک‌گریزی حرکت کند.
  • بحران انرژی اروپا به احتمال زیاد به فشار بر یورو ادامه خواهد داد.
  • EUR/USD همچنان در حال فروپاشی است و هیچ انتهایی دردید نیست.

جفت ارز EUR/USD در روز جمعه به 0.9706 سقوط کرد که پایین ترین سطح از اکتبر 2002 بود تا هفته را با ریزش شدید در حدود 0.9720 به پایان برساند. بازارهای مالی در نیمه اول هفته و پیش از رویدادهای سطح اول متوقف بودند.

75 تبدیل به 25 می شود

بانک‌های مرکزی با تصمیم چندین نهاد بزرگ در مورد سیاست‌های پولی، نوسانات را کاهش دادند. همانطور که به طور گسترده پیش بینی می شد، سیاست گذاران در سراسر جهان به طور گسترده نرخ ها را افزایش دادند تا سعی کنند تورم را کنترل کنند و آن را به سطوح راحت کاهش دهند، بدون توجه به خطراتی که چنین تصمیماتی برای رشد اقتصادی دارد. ترس از رکود بر بازارهای مالی سرازیر شد و ریسک گریزی را تحریک کرد و بازارهای سهام را به پایین‌ترین سطح چند ماهه رساند و تقاضای دلار را تقویت کرد.

فدرال رزرو ایالات متحده اولین کسی بود که تصمیم خود را اعلام کرد و نرخ بهره را 75 واحد به 3.24 درصد افزایش داد، واکنشی به تورم اصلی بالاتر از حد انتظار در ماه اوت. بانک مرکزی پیش‌بینی‌های تورم خود را به‌طور صعودی بررسی کرد و شاهد کاهش آن به 2 درصد در سال 2025 بود. در همان زمان، فدرال رزرو تخمین‌های رشد خود را کاهش داد و آن را فقط 0.2 درصد برای امسال و بالای 1 درصد برای سه سال آینده تعیین کرد.

جروم پاول تکرار کرد که او و همکارانش “به شدت متعهد هستند که تورم را به هدف 2 درصدی ما برگردانند” زیرا انتظار دارد “تورم پناهگاه برای مدتی بالا بماند.” او در نهایت افزود که «هیچ کس نمی داند که آیا این روند منجر به رکود خواهد شد یا اگر چنین است، این رکود چقدر قابل توجه خواهد بود»، اگرچه این امر فدرال رزرو را از پیشروی بیشتر باز نمی دارد.

در مجموع، بازارها بر این باورند که پاول و فدرال رزرو در حال آماده سازی برای افزایش 75 واحدی قبل از پایان سال هستند. چنین افزایش‌های بزرگ نرخ به نحوی نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران بسیار بیشتر به آنچه نشان می‌دهند توجه دارند و در عین حال نشان می‌دهد که چشم‌انداز مثبتی از نتیجه کارها ندارند.

اما فدرال رزرو در تصمیم خود تنها نبود. بانک ملی سوئیس نیز 75 واحد افزایش یافت، در حالی که بانک مرکزی انگلیس کمی متواضع شد و 50 واحد افزایش یافت، زیرا اندرو بیلی، رئیس کل BOE اذعان کرد که بریتانیا در رکود است، اما MPC تصمیم گرفت که تورم ریشه‌دار بر خطرات اقتصادی احتمالی آن برتری دارد.

در همین حال، و با تیره شدن تصویر در اتحادیه اروپا، فعالان بازار شانس افزایش 50 واحدی را از سوی بانک مرکزی اروپا در ماه اکتبر افزایش دادند، در حالی که 75 واحد نیز روی میز است.

کیش و مات شدن مسکو به اروپا

در این میان، ارز مشترک در نتیجه تشدید تنش‌ها بین اتحادیه اروپا و روسیه دچار شکست دیگری شد. ولادیمیر پوتین دستور برای تقویت نیروها در اوکراین را داد و 300000 غیرنظامی ذخیره را فراخواند، زیرا مسکو موقعیت خود را در قلمرو مورد تهاجم از دست داد. روز پنجشنبه، پوتین کشورهای غربی را با جنگ هسته ای تهدید کرد، در صورتی که به حمایت از اوکراین ادامه دهند.

تشدید جنگ با نزدیک شدن به فصل زمستان، بحران انرژی اروپا را تشدید می کند، که به نوبه خود، احتمال رکود طولانی تر و عمیق تر را افزایش می دهد. کمیسیون اروپا پیش از نشست وزرای انرژی اتحادیه اروپا در 30 سپتامبر آینده پیشنهادهای متفاوتی را برای مقابله با افزایش هزینه های گاز و برق برای خانوارها و صنایع ارائه کرده است. راه حل ترجیحی جدا کردن گاز از قیمت برق و تعیین سقف درآمد برای شرکت های تولید کننده است. انرژی بدون نیروگاه های گازسوز در همین حال، کشورهای مختلف اروپایی به دنبال احیای انرژی هسته ای برای مقابله با بحران هستند.

انقباض اقتصادی شدیدتر می شود

دلیل دیگری برای نگرانی از داده های آلمان بود. بر اساس انتشار رسمی، شاخص قیمت تولیدکننده در این کشور در ماه آگوست نسبت به 37.2 درصد در ماه جولای 45.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که نشان دهنده فشارهای قیمتی است.

روز جمعه، S&P Global برآوردهای اولیه PMI های سپتامبر خود را منتشر کرد. شاخص‌های اروپایی نشان دادند که اقتصاد به دلیل افزایش شدید قیمت‌های انرژی آسیب دیده، بیشتر به سمت انقباض فرو رفته است. شاخص خدمات آلمان از 47.7 در ماه آگوست به 45.4 کاهش یافت که پایین ترین میزان در طی دو سال گذشته بود، در حالی که PMI خدمات اروپا به 48.2 کاهش یافت که پایین ترین رقم در 19 ماه گذشته است. تولیدات تولیدی در اتحادیه اروپا به 48.5 کاهش یافت و PMI ترکیبی را به 48.2 رساند که کمترین میزان در 20 ماه گذشته است.

از سوی دیگر، ارقام ایالات متحده کاملاً دلگرم کننده بودند، زیرا فعالیت معاملاتی بر اساس برآوردهای اولیه بهبود یافت. S&P Global Manufacturing PMI از 51.5 به 51.8 بهبود یافت، در حالی که خروجی خدمات از 44.6 به 49.3 بهبود یافت.

هفته پیش رو با سخنرانی چندین عضو بانک مرکزی اروپا از جمله رئیس کریستین لاگارد آغاز خواهد شد. نکاتی در مورد هر کاری که بانک مرکزی می تواند در ادامه با سیاست پولی انجام دهد، احتمالاً یورو/دلار آمریکا را نوسان خواهد داشت.

در میان مرتبط‌‌ترین ارقام کلان اقتصادی برنامه‌ریزی‌شده برای روزهای آینده، نظرسنجی IFO آلمان در ماه سپتامبر در مورد وضعیت کسب‌وکار و نظرسنجی اکتبر GFK Consumer Confidence را داریم. در روز پنجشنبه، این کشور برآورد اولیه شاخص قیمت مصرف کننده سپتامبر را منتشر خواهد کرد که پیش بینی می شود 9.5 درصد در سال گذشته افزایش یابد. اتحادیه اروپا روز جمعه اطلاعات مربوط به تورم را منتشر خواهد کرد.

ایالات متحده سفارشات کالاهای بادوام آگوست را سه شنبه آینده منتشر خواهد کرد و انتظار می رود که قرائت نهایی تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم در -0.6٪ QY تایید شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

پس از توقف در هفته قبل، جفت ارز EUR/USD کاهش خود را در هفته گذشته از سر گرفت و هیچ سیگنال تکنیکال وجود ندارد که به زودی به کف خواهد رسید. نمودار هفتگی دو کاهش شدید متوالی را پس از تست خط روند نزولی که از بالاترین سطح 1.1494 در 11 سپتامبر امسال به دست آمده بود، نشان می دهد. و همچنان میانگین 20 روزه به موازات خط روند پایین تر قرار دارد، بیش از 500 پیپ بالاتر از سطح فعلی.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که شاخص‌های تکنیکال کاهش خود را بسیار پایین‌تر از خطوط میانی خود از سر گرفتند و شاخص RSI به میزان فروش بیش از حد خود نزدیک شد. در همان زمان، این جفت از میانگین 20 روزه نزولی دورتر می شود که در حال حاضر در 0.9960 است. میانگین‌های حرکتی بالاتر به طور محکمی صدها پیپ بالاتر از میانگین های پایین تر هستند.

این جفت در اکتبر 2002 به 0.9686 رسید که سطح حمایت اصلی و هدف نزولی اولیه بود. شکست زیر آن باید منجر به ادامه مسیر به سمت منطقه قیمت 0.9600 شود و پس از رسیدن به آن، اصلاح صعودی می تواند شروع شود. با این حال، اگر این ناحیه نیز تسلیم شود، تا رقم 0.9000 راه زیادی وجود ندارد.

پایین‌ترین قیمت‌های روزانه قبلی در منطقه قیمت 0.9800/10 مقاومت فوری را در برابر منطقه 0.9950 ایجاد می‌کند. اگر این جفت ارز از برابری بالاتر برود، فروشندگان افزایش می یابند، اگرچه افزایش بیش از 1.0060 می تواند باعث توقف شود و منجر به یک حرکت دیگر به سمت شمال به محدوده 1.0120/40 برسد.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet برای جفت ارز EUR/USD نشان می‌دهد که بانک‌ها و تحلیلگران پس از سقوط این جفت ارز در روز جمعه غافلگیر شده‌اند. هدف اکثر کارشناسان نظرسنجی این است که این جفت ارز در ماه‌های آینده بسیار پایین‌تر از نرخ برابری باقی بماند، اگرچه این جفت در حال حاضر در حدود 0.9700 است، اما میانگین اهداف از سطح فعلی بالاتر است. با این حال، انتظار می‌رود این جفت ارز در هفته‌های آینده تمایل نزولی خود را حفظ کند.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که سه میانگین حرکتی کاهش خود را تسریع کرده اند. در چشم انداز هفتگی، اکثر اهداف حدود 0.9600 جمع می شوند، با برخی از شرط بندی ها برای پیشرفت اصلاحی به سمت برابری که میانگین را بالا می برد. در نمایش های ماهانه و سه ماهه، این جفت به سختی از 1.0100 پیش می رود. آنچه بیشتر مرتبط است این است که تست بالقوه منطقه قیمت 0.9000 اکنون در دست است.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-no-rest-for-the-wicked-202209231517

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.