رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • پیشرفت اصلاحی ممکن است ادامه یابد، اما یورو محکوم به شکست است
  • انقباض قیمت کمک چندانی به کاهش تورم نمی کند.
  • طرح انرژی سبز اروپا نتیجه معکوس می دهد زیرا روسیه همچنان به کاهش عرضه خود ادامه می دهد
  • از آنجایی که آشفتگی اقتصادی ثابت می‌ماند، افت قیمت های پیش‌روی یورو/دلار آمریکا هست.

جفت ارز EUR/USD هفته را با نزول آغاز کرد و به پایین ترین سطح 22 سال اخیر یعنی 0.9535 سقوط کرد، در اواسط هفته مسیر خود را تغییر داد تا رشد قابل توجهی داشته باشد و سپس در حدود آستانه 0.9780 قرار گرفت.

نوسانات بار دیگر به دلیل نگرانی‌های مرتبط با تورم و چشم‌انداز رکود اقتصادی جهانی در بحبوحه تلاش بانک‌های مرکزی برای انقباض کمی “QT” ایجاد شد. با ادامه فشارهای قیمتی، سیاستگذاران از سراسر جهان فرآیندهای تخلیه نقدینگی را آغاز کردند که به نوبه خود، پیشرفت اقتصادی را تضعیف کرد.

BOE به صدا در می آید

بازده اوراق قرضه دولتی به شدت افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران شاهد کاهش تورم به این زودی نبودند. بازدهی اوراق خزانه داری ایالات متحده در روز چهارشنبه به بالاترین حد در چند سال اخیر رسید که بازدهی اوراق دو ساله به 4.34 درصد و اوراق 10 ساله به 4.01 درصد رسید. هر چه بازده بالاتر برود، اوراق قرضه بیشتر سقوط می کند.

این وضعیت منحصر به ایالات متحده نیست. چهارشنبه گذشته، بانک انگلستان تصمیم گرفت با خرید بدهی های بلندمدت برای تثبیت بازارهای مالی پس از سقوط GBP/USD به پایین ترین سطح تاریخ 1.0317، مداخله کند. در همان زمان، بانک مرکزی اعلام کرد که برنامه QT خود را حفظ خواهد کرد اما فروش اوراق ها را تا 31 اکتبر به تعویق انداخت. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که نخست وزیر جدید انگلیس، لیز تراس، بودجه کوچکی را اعلام کرد که شامل 45 میلیارد پوند کاهش مالیات بدون بودجه بود که باعث ایجاد آشفتگی مالی شد.

اقدامات دولت بریتانیا و BOE به طور مساوی مورد انتقاد قرار گرفتند، اما سهام و اوراق قرضه در سراسر جهان پس از تصمیم بانک مرکزی سقوط کردند. بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده تقریباً 20 واحد کاهش یافت در حالی که شاخص های ایالات متحده به پایین ترین سطح سال 2022 سقوط کردند. به نوبه خود، دلار بیش از حد خریده شد شروع به عقب نشینی کرد زیرا کاهش بازدهی بر دلار تأثیر گذاشت.

بیشتر پیش‌پرداخت هفتگی یورو/دلار آمریکا را می‌توان به این آشفتگی مالی نسبت داد، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم اتحادیه اروپا در وضعیت بهتری نسبت به ایالات متحده قرار دارد. در واقع، این کشورها با چالش هایی مواجه است که می تواند به معنای شدیدترین شکست اقتصادی تاریخ باشد. تورم ریشه‌دار در اتحادیه با آخرین انتشارات رسمی تایید شد. شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده آلمان در ماه سپتامبر 10.9 درصد افزایش یافت، در حالی که HCPI اتحادیه اروپا در همان دوره به 10 درصد رسید، به بالاترین حد چند دهه اخیر.

دولت های اروپایی غافلگیر شدند

عامل دیگری که بر پیشرفت اتحادیه اروپا تأثیر منفی می گذارد، بحران انرژی است. از زمانی که روسیه وارد جنگ با اوکراین شد، جریان گاز این کشور به اتحادیه تقریباً 50 درصد کاهش یافته است. قیمت انرژی به دلیل تلاش قاره کهن برای تامین گاز کافی برای مقابله با زمستان افزایش یافت. کاهش مالیات بحث برانگیز دولت بریتانیا نتیجه مستقیم افزایش قیمت انرژی و پویایی بازار انرژی اروپا است.

کمیسیون اتحادیه اروپا یک مداخله اضطراری در بازارهای انرژی اروپا “برای مقابله با افزایش چشمگیر اخیر قیمت ها” را پیشنهاد کرد. این پیشنهاد شامل تعهد به کاهش حداقل 5 درصدی مصرف برق در ساعات اوج قیمت انتخابی، سقف درآمد موقت برای تولیدکنندگان برق غیرمتعارف، و سهم همبستگی موقت در سود اضافی حاصل از فعالیت‌های نفت، گاز، زغال‌سنگ، و بخش های پالایشگاهی هست.

اما چنین بحرانی تنها به گردن روسیه نیست، بلکه ماهیت تقلبی بازار عمده فروشی انرژی اروپا نیز مقصر است. علاوه بر این، دولت های اروپایی انتقال از انرژی فسیلی و هسته ای به منابع تجدیدپذیر را مجبور کرده اند. سیاست‌های سبز یک دهه است که در راس برنامه‌ها قرار داشته و انرژی هسته‌ای در نتیجه آسیب دیده است، به طوری که برخی از کشورها اکنون به فکر بازگرداندن آنها به زندگی هستند.

در رأس همه اینها، سیاستگذاران هر دو سواحل اقیانوس اطلس اصرار دارند که در عین حال که به طور پنهانی با اقدامات مناقشه‌آمیز تر تهدید می شوند، سرعت سریع انقباضات کمی را حفظ خواهند کرد.

تورم ثابت می ماند

در جبهه داده ها، ارقام آلمانی ترسناک بودند. قیمت عمده فروشی مواد غذایی در ماه سپتامبر 19 درصد افزایش یافت. نظرسنجی IFO در مورد وضعیت کسب و کار در همان ماه به 84.3 کاهش یافت که بدتر از پیش بینی ها بود، در حالی که نظرسنجی Gfk Consumer Confidence Survey از 36.8- در ماه قبل به 42.5- در اکتبر سقوط کرد. در اتحادیه اروپا، شاخص احساسات اقتصادی نیز انتظارات را از دست داد و از 97.3 در ماه اوت به 93.7 در سپتامبر در سپتامبر کاهش یافت.

ارقام ایالات متحده آن چیزی نبودند که ما آن را دلگرم کننده بدانیم، اما تصویر انعطاف پذیرتری را ترسیم کردند. سفارشات کالاهای بادوام در ماه آگوست 0.2 درصد کاهش یافت، در حالی که شاخص اصلی، سفارشات کالاهای سرمایه غیردفاعی، 1.3 درصد بهبود یافت. بر اساس گزارش CB، اعتماد مصرف کننده در این کشور بیش از حد انتظار بهبود یافته است، در حالی که تایید شده است که تولید ناخالص داخلی با سرعت سالانه 0.6 درصد در سه ماه منتهی به ژوئن کاهش یافته است.

در نهایت، ایالات متحده شاخص قیمت اصلی مصرف شخصی را منتشر کرد که شاهد افزایش 4.9 درصدی سالانه در ماه اوت بود که بیش از 4.7 درصد پیش بینی شده توسط بازار بود. تورم بالاتر از حد انتظار به معاملات ریسک گریز دامن زد، سهام را پایین آورد و بازدهی را بالا برد و به دلار کمک کرد تا پیش از پایان هفتگی بهبود یابد.

روز دوشنبه آینده، S&P Global تخمین نهایی PMI تولیدی سپتامبر برای اتحادیه اروپا و ایالات متحده را منتشر خواهد کرد، در حالی که دومی شاخص رسمی ISM را که در 52.8 پیش‌بینی شده و از آگوست بدون تغییر است، منتشر خواهد کرد. روز چهارشنبه نوبت به PMI خدمات ISM می رسد که انتظار می رود به 56.5 کاهش یابد.

آلمان و اتحادیه اروپا داده‌های خرده‌فروشی مربوطه خود را در ماه اوت منتشر خواهند کرد، در حالی که ایالات متحده هفته انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ماه سپتامبر را به پایان خواهد رساند. انتظار می رود این کشور 250 هزار شغل جدید در ماه اضافه کند، در حالی که نرخ بیکاری ثابت 3.7 درصد پیش بینی می شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

جفت ارز EUR/USD قبل از عقب نشینی در روز جمعه به 0.9853 رسید. در زیر آن ناحیه 38.2% اصلاحی فیبوناچی 1.0197/0.9535، در حدود 0.9790 قرار می گیرد. همچنین فیبوناچی اصلاحی 23.6% در 0.9685 قرار دارد.

گزارش های تکنیکال در نمودار هفتگی نشان می دهد که EUR/USD به سختی شروع به اصلاح شرایط فروش بیش از حد کرده است. شاخص RSI در 29 در باقی می مانند، اما قدرت نزولی خود را از دست داده و عمدتاً صاف هستند. در همین حال، میانگین حرکتی 20 روزه شیب نزولی خود را بسیار بالاتر از سطح فعلی حفظ می کند و به موازات یک خط روند نزولی که از بالاترین سطح امسال در 1.1494 می آید، حرکت می کند. خط روند در روزهای آینده مقاومتی در حدود 1.0070 ایجاد خواهد کرد.

بر اساس نمودار روزانه، فروشنده ها هرگز کنترل خود را از دست ندادند. این جفت در طول هفته زیر یک میانگین نزولی 20 روزه، در حال حاضر در حدود 0.9890 قرار دارد. میانگین های حرکتی بالا تر به سمت جنوب در حرکت اند. در همین حال، شاخص های تکنیکال پیش از سرگیری افت خود در سطوح منفی، شرایط شدید فروش بیش از حد را اصلاح کردند. آنها با یک حرکت نزولی قوی به سمت آخر هفته حرکت می کنند که به کاهش بیشتر قیمت اشاره دارد.

شکست به زیر سطح 0.9685 فوق الذکر باید مورد نزولی را تأیید کند، با این که جفت حمایت های در 0.9600 و 0.9535 خواهد یافت. اگر از آن رد شود، 0.9400 هدف نزولی احتمالی بعدی است. از سوی دیگر، اگر جفت ارز بتواند از 0.9870 عبور کند، احتمال پیشرفت اصلاحی دیگری به سمت منطقه قیمتی 1.0030/70 وجود دارد.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet برای جفت یورو/دلار آمریکا حاکی از تمدید اصلاح صعودی است، به‌هرحال این جفت ارز برای بقیه سال کمتر از برابری معامله می‌شود. چشم انداز کوتاه مدت خنثی است، زیرا خریدار و فروشنده‌ها به طور مساوی 42 درصد هستند. خریدارها در بازدیدهای ماهانه و سه ماهه پیشتاز هستند اما کمتر از 50 درصد کارشناسان نظرسنجی هستند. به طور متوسط، این جفت در چند هفته آینده به سختی بالای 0.9800 دیده می شود در حالی که در نمای سه ماهه به سطح 0.9900 نزدیک می شود.

نمودار نمای کلی نشان می‌دهد که میانگین حرکتی کوتاه‌مدت قدرت نزولی خود را از دست داده و صاف شده است، اما همچنین میانگین‌های طولانی‌تر شیب نزولی خود را حفظ می‌کنند. با نادیده گرفتن برخی از شرط بندی ها، این جفت به طور متوسط بین 0.9500 و 1.0400 در ماه های آینده دیده می شود.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-corrective-advance-may-continue-but-the-eur-is-doomed-202209301526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.