رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تورم ایالات متحده و تلاطم اتحادیه اروپا به کاهش بیشتر آن اشاره دارد.
  • شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده کمتر از حد انتظار کاهش یافت و فدرال رزرو در همان مسیر قرار گرفت.
  • اروپا با تشدید تنش ها با روسیه با افزایش موارد کووید، با آشفتگی مواجه است.
  • EUR/USD هفته را همانطور که شروع کرده بود به پایان رساند، همچنان در مسیر پایین ترین سطح سالانه خود قرار دارد.

جفت EUR/USD برای هفته ثابت است و در نزدیکی 0.9730 معامله می شود. به طور کلی، نوسانات در نیمه اول هفته کم بود زیرا فعالان بازار منتظر رویدادهای سطح اول ایالات متحده بودند. اعلامیه‌های مختلف باعث ایجاد برخی حرکت‌های وحشیانه در میان هیئت‌های مالی شد، اما نتوانست بر روند دلار تأثیر بگذارد.

فدرال رزرو آمریکا و تورم

تنش ها قبل از جلسه FOMC و شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده افزایش یافت، زیرا تورم و تلاش های بانک های مرکزی برای کنترل آن موضوع اصلی در بیشتر سال بوده است. فدرال رزرو ایالات متحده برخی از لفاظی های معروف مناقشانه را ارائه کرد که هیچ تاثیری بر EUR/USD نداشت. سیاستگذاران تکرار کردند که مصمم به حفظ سیاست پولی محدودکننده برای کنترل تورم بالا هستند. کمی پیشروی بیش از حد از سوی مقامات صورت گرفت که گفتند وقتی به سطحی که آنها را محدود می‌دانند رسیدند، «مناسب است که آن را برای مدتی در آنجا نگه دارند».

با توجه به تورم، CPI ایالات متحده در ماه ژوئن 9.1% سالانه افزایش یافت و به بالاترین سطح چند دهه اخیر رسید و فدرال رزرو ایالات متحده را مجبور کرد تا سرعت افزایش 75 واحدی در هر جلسه را حفظ کند. در ماه سپتامبر، رقم تورم سالانه به 8.2 درصد رسید که برای سومین ماه متوالی کاهش یافت اما انتظارات بازار 8.1 درصد را از دست داد. با این حال، شاخص قیمت اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، به 6.6 درصد در سال 2018 افزایش یافت که بالاترین رقم چند دهه اخیر است.

این اعلامیه باعث کاهش دیوانه‌وار قیمت شد، در ابتدا EUR/USD را به پایین‌ترین سطح هفتگی جدید فرستاد، از جایی که به بالاترین سطح هفتگی جدید جهش کرد. سرمایه گذاران وحشت کردند و از دارایی های پربازده فرار کردند و در نتیجه شاخص های ایالات متحده به پایین ترین حد سالانه سقوط کردند. با این وجود، و از آنجایی که سرمایه گذاران متوجه شدند که فدرال رزرو مسیر برنامه ریزی شده خود را تغییر نخواهد داد، دلار آمریکا قدرت خود را از دست داد. وال استریت افزایش یافت، در حالی که EUR/USD در عرض چند ساعت تقریباً 200 پیپ افزایش یافت.

مشکلات اتحادیه اروپا افزایش می یابد

اخبار اروپا بسیار کمتر دلگرم کننده بود. این اتحادیه با تشدید تنش ها بین روسیه و اوکراین، با حملات گسترده مسکو به کشور همسایه خود و تهدیدات احتمالی جنگ جهانی سوم در صورت پیوستن اوکراین به ناتو، مواجه است. جنگ مداوم منجر به قطع گاز خود در قاره کهن توسط روسیه شد و اکنون با افزایش قیمت ها و کمبودها در آستانه زمستان دست و پنجه نرم می کند.

تورم خارج از کنترل نیز در اروپا امری است. در هفته گذشته، آلمان تایید کرد که تورم سالانه در سپتامبر 10.9 درصد افزایش یافته است، در نسخه هماهنگ اتحادیه اروپا. اما برخلاف کاری که فدرال رزرو انجام می دهد، بانک مرکزی اروپا “ECB” در حال سخت گیری با بازار است. بانک مرکزی اروپا در سپتامبر 75 واحد این حرکت را کاهش داد، اما به احتمال زیاد به جای یک قاعده، یک استثنا است. در سال جاری تاکنون، بانک مرکزی دو افزایش نرخ بهره را در مجموع 125 واحد انجام داده است که بسیار کمتر از نرخ 300 واحدی فدرال رزرو است. فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا قبل از پایان سال هر کدام دو جلسه سیاست پولی دیگر خواهند داشت.

علاوه بر همه اینها، اتحادیه اروپا از موج جدید کروناویروس رنج می برد. تاکنون، دولت‌ها هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، اما کمپین‌های واکسیناسیون خود را تقویت کرده‌اند و هشدار داده‌اند که در آستانه زمستان احتیاط کنند. آلمان قوانین مربوط به استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی و سیستم بهداشتی را مجدداً معرفی کرده است. اقدامات بیشتر در دست تجزیه و تحلیل هستند، از جمله آزمایش‌های منظم و دستور عمومی‌تر ماسک.

مکث در رویدادهای سطح اول

اتحادیه اروپا داده های جالبی را برای هفته آینده برنامه ریزی کرده است. آلمان نظرسنجی اکتبر ZEW در مورد احساسات اقتصادی را منتشر خواهد کرد، در حالی که اتحادیه اروپا گزارش نهایی شاخص قیمت مصرف کننده سپتامبر خود را منتشر خواهد کرد. این کشور همچنین میزان اعتماد مصرف کننده اکتبر را منتشر خواهد کرد که قبلاً 28.8- بود. تقویم اقتصاد کلان ایالات متحده شامل رویدادهای مرتبط نیست، اما برخی گزارش‌های جزئی که می‌تواند به سلامت اقتصادی این کشور اشاره کند، درج نمی‌شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

سناریوی اقتصاد کلان موارد کمی برای صعود EUR/USD فراهم می کند. اما در مورد تکنیکال چطور؟

خب، نمودار هفتگی نشان می‌دهد که این جفت یک LL و یک LH را ثبت کرده‌اند که معمولاً به عنوان یک علامت نزولی شناخته می‌شود. شاخصهای تکنیکال در سطوح منفی باقی می مانند و شتاب بازار به سمت بالا اصلاح می شود، اما RSI در حدود 29 کاهش می یابد. همین نمودار نشان می دهد که این جفت در زیر خط روند نزولی باقی می ماند که از بالاترین سطح امسال در 1.1494، در حال حاضر در حدود 0.9990 است، در حالی که میانگین 20 روزه به موازات خط روند ادامه می‌دهد، که نشان‌دهنده علاقه فروش مداوم است.

نمودار روزانه نشان می دهد که طی چند روز گذشته، فروشندگان حول میانگین نزولی 20 روزه ظاهر شدند که در حال حاضر در حدود 0.9790 است. میانگین‌های حرکتی بالاتر، مطابق با روند غالب، به سمت جنوب حرکت می‌کنند. در حال حاضر، شاخص Momentum در سطوح مثبت با شیب صعودی ملایم باقی می‌ماند، اما شاخص RSI در حال حاضر به پایین‌تر از خط وسط خود می‌رود و نشانه های احتمالی نزول را افزایش میدهد.

کاهش شدیدتر ممکن است با شکستن به پایین ترین سطح هفتگی در 0.9630 رخ دهد، و سپس برای تست پایین ترین سطح 2022 در 0.9535 هدف قرار گیرد. در زیر آن، سطح حمایت مربوطه بعدی و هدف نزولی بالقوه رقم 0.9400 است. افزایش تثبیت بالای 0.9800 ممکن است باعث پیشرفت حالت اصلاحی قیمت شود، اگرچه هر چه این جفت به خط روند ذکر شده نزدیکتر شود، احتمال برگشت آن بیشترمی شود.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، EUR/USD احتمالا هفته آینده کاهش خود را از سر خواهد گرفت، زیرا اکثر کارشناسان نظرسنجی در سطوح پایین تر قرار دارند. چنین احساساتی در نمایش های ماهانه و فصلی گسترش می یابد. به طور متوسط، این جفت در کوتاه مدت بالای 0.9700 نگه داشته می شود، اما پس از آن پایین تر از سطح است، که شانس شکستن از 0.9535 را افزایش می دهد، پایین ترین قیمت چند ساله در این ماه.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین حرکتی کوتاه مدت فاقد قدرت جهت گیری واضح است، زیرا اهداف بالقوه کم و بیش به طور مساوی تقسیم شده و از منطقه قیمت فعلی فاصله چندانی ندارند. با این حال، میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر، شیب‌های نزولی را ارائه می‌کنند که واضح‌ترین آنها، شیب ماهانه است. همین نمودار نشان می‌دهد که بیشتر اهداف در نمای سه ماهه بین 0.9200 و 0.9800 جمع می‌شوند که در راستای نقض پایین‌ترین سطح سالانه 2022 است.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-us-inflation-and-eu-turbulence-hint-at-further-slides-202210141519

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.