رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و بانک مرکزی اروپا در مرکز توجه قرار دارند.
  • بانک مرکزی اروپا تصمیم سیاست پولی خود را پنجشنبه آینده اعلام خواهد کرد.
  • تولید ناخالص داخلی جدید ایالات متحده و آلمان در حال نزدیک شدن به یک هفته نوسان برای EUR/USD است.
  • حرکت نزولی یورو/دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح چند ساله اخیر زیر 0.9500 اشاره دارد.

جفت ارز EUR/USD فاز تثبیت خود را برای سومین هفته متوالی تمدید کرد و در روز جمعه در حدود 0.9790 قرار گرفت. طبق معمول، همه چیز در مورد دلار آمریکا بود و اینکه افزایش سفته بازی تصمیم به خرید یا فروش دلار گرفته است.

حس خوش بینی باعث شد که دلار آمریکا در روز دوشنبه تحت فشار فروش قرار گیرد و به EUR/USD کمک کرد تا به بالاترین سطح هفتگی 0.9875 برسد. وال استریت در بحبوحه اطمینان از اینکه اقتصاد ایالات متحده انعطاف پذیری خود را در برابر بحران جهانی حفظ خواهد کرد، افزایش یافت، در حالی که بازده اوراق قرضه دولتی – که معمولاً منعکس کننده نگرانی های رشد و تورم است – ثابت ماند.

افزایش سرسام آور شاخص قیمت مصرف کننده

زمانی که بریتانیا، اتحادیه اروپا و کانادا بروزرسانی‌هایی را درباره تورم منتشر کردند، اوضاع تغییر کرد. این ارقام بسیار دلسرد کننده بود زیرا شاخص قیمت مصرف کننده در اکثر اقتصادهای بزرگ علیرغم اقدامات مناقشه‌آمیز بانک های مرکزی در بالاترین حد خود طی چند سال گذشته بود. شاخص قیمت مصرف کننده اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر 9.9% سالانه تایید شد، در حالی که قرائت اصلی آن 4.8% بود، همانطور که قبلا برآورد شده بود. تشدید سیاست‌های پولی در سراسر جهان، شانس رکود جهانی را تقویت کرده است، در حالی که برای مهار تورم سرسختانه کار چندانی انجام نمی‌دهد.

رکورد CPI به این معنی است که بانک‌های مرکزی، و به‌ویژه فدرال رزرو ایالات متحده، به افزایش نرخ بهره ادامه می‌دهند تا زمانی که تورم به سطوح راحت‌تر کاهش یابد. از این رو، فاعلان بازار در یک رکود اقتصادی برای قیمت گذاری عجله کردند. سهام سقوط کرد، در حالی که بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به سطوحی رسید که آخرین بار در سال 2008 مشاهده شده بود. اسکناس 2 ساله حساس به سیاست پولی تا 4.63 درصد افزایش یافت، در حالی که بازده اوراق 10 ساله به 4.29 درصد رسید. این منحنی بیش از سه ماه است که معکوس شده است که نشان دهنده نگرانی سرمایه گذاران در مورد رشد اقتصادی است.

دلار آمریکا با انتشار این خبر افزایش یافت و بر یورو/دلار آمریکا فشار آورد که باعث کاهش سود اولیه هفتگی شد. رفتار ریسکی بازار احتمالاً در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت، زیرا هیچ نشانه ای وجود ندارد که تصویر کلان فعلی به زودی بهبود یابد.

اروپا با مشکلات بیشتری نسبت به آمریکا مواجه است

در همین حال، منطقه یورو همچنان با قیمت انرژی مبارزه می کند. جنگی که توسط روسیه آغاز شد، رهبران اتحادیه اروپا را در آستانه زمستان قرار داده است. شورای اروپا روز جمعه نشست دیگری داشت، اما یک بار دیگر نتوانستند در مورد محدود کردن قیمت گاز به اجماع دست یابند. با این وجود، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که آنها توانسته اند یک “نقشه راه محکم برای ادامه کار روی موضوع قیمت انرژی” ایجاد کنند.

از نظر داده ها، تقویم کلان اقتصادی سبک بود. با این وجود، بدتر شدن اعتماد تجاری وجود دارد. نظرسنجی ZEW آلمان نشان داد که اعتماد معاملاتی در این کشور به شدت کاهش یافته در حالی که در کل اتحادیه پایین مانده است. همچنین، بر اساس برآوردهای اولیه، اعتماد مصرف کننده اتحادیه اروپا در ماه اکتبر به 30- سقوط کرد.

هفته آخر ماه اکتبر با انتشار برآوردهای اولیه از شاخص های مدیران خرید اکتبر خود توسط S&P Global آغاز می شود. انتظار می رود فعالیت های تولیدی در آلمان و اتحادیه اروپا در سطح انقباض باقی بماند، در حالی که انتظار می رود تولید خدمات حتی بیشتر کاهش یابد. در ایالات متحده، تمرکز بر PMI خدمات و اینکه آیا قادر به بازیابی در قلمرو توسعه است یا خیر خواهد بود.

ایالات متحده در روز سه‌شنبه، میزان اعتماد مصرف‌کننده CB را در اکتبر منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رود از 108 در سپتامبر به 105.6 کاهش یابد، در حالی که آلمان از نظرسنجی IFO در مورد آب و هوای معاملاتی برای همان ماه رونمایی خواهد کرد.

تصمیم بانک مرکزی اروپا و تولید ناخالص داخلی در راه است

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا تصمیم خود را در مورد سیاست پولی اعلام خواهد کرد. بازیگران بازار 75 واحد نرخ بهره را افزایش داده اند، به طوری که نرخ تسهیلات سپرده بانک مرکزی اروپا 1.5٪ و نرخ عملیات اصلی تامین مالی 2٪ پیش بینی شده است. با این حال، بازیگران بازار به دنبال سرنخ هایی در مورد اقدامات سیاست پولی آتی برای جهت گیری خواهند بود. با این حال، بانک مرکزی اروپا دو قدم از فدرال رزرو آمریکا عقب تر است. در شرایط برابر اقتصادی، نگهداری دلار در حال حاضر بسیار بهتر از نگه داشتن یورو است. تفاوت نرخ ها از نظر روند EUR/USD یک عامل مهم است.

در همان زمان، ایالات متحده برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را منتشر خواهد کرد. انتظار می رود اقتصاد در سه ماه منتهی به سپتامبر 2 درصد رشد داشته باشد و روند منفی را که رشد برای دو فصل متوالی کاهش یافته بود، برگرداند. این کشور همچنین سفارشات کالاهای بادوام سپتامبر را منتشر خواهد کرد.

سرانجام در روز جمعه، آلمان تخمین اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را که تا 0.4 درصد افزایش یافته و اولین برآورد شاخص قیمت مصرف کننده در همان ماه را منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود تورم در ماه اکتبر 11.5 درصد افزایش یابد که یک رکورد جدید است. از سوی دیگر، ایالات متحده شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ماه سپتامبر را که معیار تورم مورد علاقه فدرال رزرو است، قبلاً 4.9 درصد سالانه منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

از منظر تکنیکال، به نظر می رسد امیدی برای یورو وجود ندارد. فتیله بلند رو به بالا در آخرین کندل های هفتگی نشان می دهد که فروشندگان از اضافه کردن موقعیت در سطوح بالاتر خوشحال هستند. فروشنده‌ها درست جلوتر از خط روند نزولی که از بالاترین قیمت ماهانه فوریه در 1.1494 آمده است، همسو می‌شوند و در حال حاضر مقاومتی در حدود 0.9970 ایجاد می‌کنند.

نمودار هفتگی نشان می دهد که میانگین 20 روزه در امتداد خط روند فوق الذکر حرکت می کند. در همین حال، میانگین 100 روزه به میانگین 200 روزه نزدیک می شود، هر دو بیش از 1200 پیپ بالاتر از قیمت فعلی، یک اشاره اولیه به تغییر روند. در نهایت، Momentum همچنان در سطوح منفی به پیش می‌رود و تا حدی قدرت صعودی خود را از دست می‌دهد، در حالی که شاخص RSI در حدود 29 تثبیت می‌شود، که همگی احتمالات را به سمت نزول نشان میدهند.

نمودار روزانه از یک گسترش نزولی حمایت می کند زیرا این جفت به زیر میانگین های حرکتی نزولی رسیده است، اندیکاتور مومنتوم در سطوح منفی به شدت به سمت جنوب حرکت می کند، در حالی که RSI پایین تر شد و در حال حاضر در حدود 43 است، همچنین پیش بینی لغزش های بیشتر را دارد.

سطح حمایت فوری 0.9630 است، جایی که این جفت در 13 اکتبر به پایین ترین سطح خود رسید،درست پس ازآن پایین ترین سطح چند دهه اخیر که در اواخر سپتامبر در 0.9535 ثبت شد وجود دارد. پس از پایین آمدن از آن، ریزش احتمالاً به سمت آستانه 0.9400 ادامه خواهد یافت. از سوی دیگر، مقاومت در 0.9840، منطقه قیمت 0.9910، و خط روند فوق در 0.9970 یافت می شود.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی EUR/USD FXStreet نشان می‌دهد که فروشنده‌ها کنترل کامل این جفت را در دست گرفتند. 71 درصد از کارشناسان نظرسنجی برای پایین ترین سطح در کوتاه مدت شرط بندی می کنند، در حالی که تعداد فروشندگان در چشم انداز ماهانه و سه ماهه بالای 50 درصد باقی می ماند. این جفت به طور متوسط زیر علامت 0.9700 دیده می شود که خطر شکست نزولی به سمت پایین ترین سطح چند ساله جدید زیر سطح 0.9535 را افزایش می دهد.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین حرکتی کوتاه مدت کمی نزولی است و بیشتر اهداف بالقوه درست زیر سطح فعلی هستند. از سوی دیگر، میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر، مطابق با تسلط فروشنده‌ها، به شدت پایین‌تر هستند. شایان ذکر است که در نمای ماهانه، بیشتر اهداف بین 0.9500 تا 1.000 جمع می شوند که نشان دهنده یک اصلاح صعودی بالقوه است. با این وجود، چشم انداز سه ماهه انباشت بزرگی بین 0.9100 و 0.9600 را نشان می دهد که از این مورد برای پایین تر بودن حمایت از یورو اشاره دارد.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-us-gross-domestic-product-and-the-ecb-taking-center-stage-202210211513

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.