رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

خریدارها با وجود داده های کلیدی ایالات متحده در حاشیه باقی می مانند.

شکست طلا در رسیدن به بالای 2000 دلار، فروشندگان را در این هفته جذب کرد.

رسیدن قیمت روزانه به زیر 1930 دلار می تواند راه را برای ضررهای اضافی به 1900 دلار باز کند.

نوسانات طلا می تواند بر اساس داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ایالات متحده و داده های تورم PCE در ماه مارس افزایش یابد.

طلا هفته را با روند صعودی آغاز کرد و روز دوشنبه به بالاترین سطح خود در بیش از یک ماه اخیر نزدیک به 2000 دلار رسید. با تسلط جریان های ریسک بر بازارهای مالی در روز سه شنبه، فلز زرد متحمل ضررهای سنگینی شد. پس از یک مرحله تثبیت در حدود 1950 دلار در نیمه دوم هفته، XAU/USD با فشار نزولی مجدد در روز جمعه مواجه شد و در پایان تقریباً 2 درصد به صورت هفتگی کاهش یافت.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

شرایط معاملاتی در روز دوشنبه عید پاک باعث شد طلا تا 2000 دلار افزایش یابد. با این حال، دلار آمریکا توانست جایگاه خود را در بحبوحه افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حفظ کند و ادامه صعود XAU/USD را دشوار کرد. جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، روز دوشنبه گفت که فدرال رزرو ممکن است بخواهد 75 واحد افزایش نرخ بهره را در نظر بگیرد و مجدداً تأکید کرد که برای مهار تورم، نرخ سیاستی باید تا پایان سال به 3.5 درصد افزایش یابد.

با بازگشت معامله گران اروپایی از تعطیلات چهار روزه، فروش جهانی اوراق قرضه در روز سه شنبه افزایش یافت و بازدهی اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا به فاصله 3 درصدی رسید. علاوه بر این، شاخص‌های اصلی وال استریت به دلیل ارقام زیاد سود به شدت افزایش یافت و باعث انحلال در موقعیت‌های طلا شد.

در ساعات معاملاتی آسیایی در روز چهارشنبه، بازده اوراق بهادار 10 ساله محافظت شده از تورم خزانه داری ایالات متحده “TIPS” برای اولین بار در بیش از دو سال گذشته به محدوده مثبت رفت. این توسعه بازار باعث شد که طلا به عنوان پوشش تورمی علاقه خود را از دست بدهد و XAU/USD به زیر 1940 دلار سقوط کرد. علیرغم این واقعیت که دلار آمریکا در اواسط هفته متحمل ضررهای سنگینی در برابر رقبای اصلی خود، به ویژه یورو شد، این جفت ارز نتوانست یک بازگشت قانع کننده داشته باشد.

اظهارات مناقشه آمیز جروم پاول، رئیس FOMC در روز پنجشنبه به دلار کمک کرد تا قدرت خود را بازیابد. اگرچه زیان XAU/USD در بحبوحه تغییر منفی که در خلق و خوی ریسک مشاهده شد محدود باقی ماند، این فلز گرانبها برای جذب خریدارها تلاش کرد.

پاول، رئیس FOMC، در حین سخنرانی در نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول در روز پنج‌شنبه، تکرار کرد که آن‌ها در حال برنامه‌ریزی هستند تا نرخ‌های بهره را «سریع» به حالت خنثی برسانند. هنگامی که از پاول در مورد قیمت گذاری بازار سه افزایش 50 واحدی در سه جلسه آینده پرسیده شد، پاول اذعان کرد که افزایش نرخ 50 واحدی روی میز است و حرکت رو به جلو خواهد بود. پاول در مورد وضعیت اقتصاد ایالات متحده خاطرنشان کرد که بازار کار ایالات متحده هنوز بسیار فشرده است و اقتصاد بسیار قوی است.

با ادامه افزایش بازدهی جهانی پس از رویداد روز جمعه صندوق بین‌المللی پول، طلا روند کاهشی خود را افزایش داد و به پایین‌ترین رقم دو هفته اخیر یعنی 1931 دلار سقوط کرد. داده های ایالات متحده نشان می دهد که S&P Global Composite PMI از 57.7 در ماه مارس به 55.1 در آوریل کاهش یافته است. این گزارش بدتر از اجماع بازار 58.1 بود اما تأثیر کمی بر ارزش دلار در بازار داشت. بنابراین، XAU/USD برای دومین روز متوالی ضرر کرد و هفته را زیر 1950 دلار بسته است.

هفته بعد چه خواهد شد؟

داده های سفارشات کالاهای بادوام مارس و شاخص اعتماد مصرف کننده هیئت کنفرانس برای ماه آوریل در سند اقتصادی ایالات متحده در روز سه شنبه نمایش داده می شود. با این حال، پیش از گزارش سه ماهه اول تولید ناخالص داخلی پنجشنبه، سرمایه گذاران احتمالاً داده های روز سه شنبه را نادیده می گیرند.

بازارها انتظار دارند که اقتصاد ایالات متحده با نرخ سالانه 1 درصد در سه ماهه اول به دنبال رشد 6.9 درصدی ثبت شده در سه ماهه چهارم سال 2021 رشد کند. از سوی دیگر، چاپ ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی می تواند باعث شود که دلار علاقه خود را از دست داده و درها را برای بهبود XAU/USD باز کند.

در روز جمعه، آوریل، داده های تورم منطقه یورو توسط فعالان بازار به دقت زیر نظر خواهد بود. در اوایل هفته، چندین سیاستگذار بانک مرکزی اروپا “ECB” تمایل خود را برای افزایش نرخ بهره در اوایل ماه جولای اعلام کردند و گفتند که نرخ بهره ممکن است تا پایان سال مثبت شود. اگرچه کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنجشنبه تکرار کرد که در میان افزایش عدم اطمینان، “اختیارات” را حفظ خواهند کرد، اما نرخ تورم داغتر از حد انتظار می تواند به افزایش EUR/USD کمک کند. در چنین سناریویی، فشار فروش پیرامون دلار باید به افزایش قیمت طلا کمک کند.

در نهایت، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” را که سنجش ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم است، در روز جمعه منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که شاخص قیمت اصلی PCE در ماه مارس از 5.4 درصد در فوریه به 5.3 درصد در سال کاهش یابد. یک رقم ملایم تورم PCE باید بر دلار تاثیر بگذارد و از طلا حمایت کند و بالعکس برای نتیجه قوی‌تر.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

به نظر می رسد که سطح اصلاحی فیبوناچی 50 درصدی روند صعودی فوریه تا مارس، حمایت قوی 1930 دلار را تشکیل داده است. میانگین 50 روزه نیز این سطح را تقویت می کند. در همین حال، شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه نزدیک به 50 است که نشان می دهد فروشندگان در حال تلاش برای تسلط بر قیمت طلا هستند.

با بسته شدن روزانه زیر 1930 دلار، XAU/USD می‌تواند به 1900 دلار “سطح روانی، فیبوناچی اصلاحی 61.8 درصد” سقوط کند و بعداً 1880 دلار “سطح استاتیک، میانگین 100 روزه” را هدف قرار دهد.

در روند صعودی، 1960 دلار “فبوناچی 38.2% اصلاحی” به عنوان اولین مقاومت همسو می شود. در صورتی که خریداران موفق شوند آن سطح را به حمایت تبدیل کنند، 1980 دلار “سطح استاتیک” می تواند به عنوان هدف صعودی بعدی جلوتر از 2000 دلار “سطح روانی، فیبوناچی 23.6% اصلاحی” دیده شود.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسات طلا

بلاتکلیفی طلا در کوتاه‌مدت توسط نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet منعکس شده است، که نشان می‌دهد 50 درصد از کارشناسان از دیدگاه یک هفته‌ای در مقابل 30 درصد و 20 درصد نزولی و خنثی خوش‌بین هستند. دیدگاه فصلی با هدف متوسط 2034 دلار بسیار صعودی است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-bulls-to-remain-on-sidelines-ahead-of-key-us-data-202204221516

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.