رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

آیا طلا بالاخره وضعیت پوشش تورمی خود را به دست می آورد؟

طلا افزایش بازده اوراق قرضه آمریکایی را نادیده گرفت و رشد هفتگی را ثبت کرد.

بازارها منتظرانتشارات FOMC  برای تایید یا رد افزایش 50 bps در ماه مارس هستند.

چشم انداز تکنیکال نشان می دهد که خریداران احتمالاً در کنترل باقی می مانند.

طلا علیرغم افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا توانست انعطاف پذیر بماند و برای دومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد. اقدام این هفته نشان می دهد که فلز گرانبها می تواند وضعیت خود را به عنوان یک محافظ تورم بازیابد و چشم انداز تکنیکال افزایش حرکت نزولی را نشان نمی دهد.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

کاهش ترس از درگیری نظامی روسیه و اوکراین باعث شد تا جریان ریسک در بازارهای مالی در ابتدای هفته تسلط یابد. دلار آمریکا که هفته قبل را پس از گزارش مشاغل در ماه ژانویه با وضعیت مثبتی به پایان رساند، برای یافتن تقاضا تلاش کرد و XAU/USD روز دوشنبه به بالای 1820 دلار صعود کرد.

در غیاب انتشار داده‌های کلان سطح بالا، جو خوش‌بینانه بازار به سه‌شنبه و چهارشنبه منتقل شد و به طلا کمک کرد تا پیش از انتشار آمارهای تورم مورد انتظار ایالات متحده به رشد بالاتری ادامه دهد.

در روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” به بالاترین سطح خود از سال 1982 به 7.5 درصد در ژانویه رسید، از 7 درصد در دسامبر. علاوه بر این، CPI اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، در همان دوره به 6 درصد افزایش یافت. هر دوی این موارد از انتظارات بازار فراتر رفتند و بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده با انتشار اخبار افزایش یافت. با افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا برای اولین بار از ژوئیه 2019 به بالای 2 درصد، دلار تقویت شد و XAU/USD از بالاترین سطح چند هفته ای که در 1841 دلار تعیین کرده بود، عقب نشینی کرد.

علاوه بر داده های داغ تورم، اظهارات مناقشه‌آمیز جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، تقویت بیشتری برای دلار آمریکا ایجاد کرد. بولارد اولین عضو FOMC بود که حمایت خود را از افزایش 50 واحدی در ماه مارس اعلام کرد و همچنین خاطرنشان کرد که مایل است فدرال رزرو تا ژوئیه نرخ بهره را 100 واحد پایه افزایش دهد.

در یادداشتی جداگانه، توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، لحن محتاطانه تری در مورد چشم انداز نرخ بهره اتخاذ کرد. بارکین می‌گوید: «باید اکنون به یک نیاز مبرم برای انجام یک صعود 50 امتیازی متقاعد شوم. “زمان آن رسیده است که کمی پس از شروع افزایش نرخ ها، ترازنامه را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.”

ابزار FedWatch گروه CME در اوایل روز جمعه نشان داد که بازارها با احتمال 90 درصد افزایش نرخ در ماه مارس، در مقایسه با 33 درصد فقط یک هفته پیش، قیمت گذاری کردند. در نیمه دوم روز، چندین رسانه خبری گزارش دادند که سیاستگذاران فدرال رزرو با اظهارات بولارد موافق نیستند و احتمال افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس به 65 درصد کاهش یافته است.

هفته آینده

در روز چهارشنبه، داده‌های خرده‌فروشی در سند اقتصادی ایالات متحده نشان داده می‌شود. بازارها پیش‌بینی می‌کنند که خرده‌فروشی در ماه ژانویه به میزان 1.7 درصد به‌صورت ماهانه افزایش یابد و پس از کاهش ناامیدکننده 1.9 درصدی در دسامبر، به فروش برسد. با این حال، احتمالاً واکنش بازار خاموش خواهد شد و سرمایه گذاران منتظر هستند تا فدرال رزرو صورتجلسه سیاست ژانویه خود را منتشر کند.

فعالان بازار به دنبال سرنخ های تازه در مورد زمان کاهش ترازنامه در انتشارات فدرال رزرو خواهند بود. نظرات سیاستگذاران در مورد چشم انداز تورم می تواند بر ارزش دلار نیز تاثیر بگذارد. در صورتی که بازارها به قیمت‌ها ادامه دهند، شاخص دلار آمریکا می‌تواند شتاب صعودی داشته باشد و افزایش رالی خود را برای طلا دشوار کند. حتی اگر XAU/USD کشش خود را از دست بدهد، اقدام این هفته نشان داد که نزول فلز زرد احتمالاً محدود باقی خواهد ماند.

در همین حال، سرمایه گذاران به نظرات مقامات فدرال رزرو توجه زیادی خواهند کرد و به دنبال تایید افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس خواهند بود. افزایش دیگر نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا می تواند باعث شود که خریدارهای طلا به حاشیه بروند. از سوی دیگر، اصلاح بازدهی باید راه را برای افزایش بیشتر در XAU/USD باز کند.

Calender

چشم انداز تکنیکال طلا

چشم انداز تکنیکال طلا نشان می دهد که سوگیری صعودی پس از حرکت این هفته دست نخورده باقی می ماند. میانگین 50 روزه از میانگین 200 روزه عبور کرده است و شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه به راحتی بالای 50 است.

هنگامی که XAU/USD در اوایل هفته به بالای 1,830 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی روند صعودی دسامبر- فوریه” بسته شد، به 1,840 دلار صعود کرد و در اواخر پنجشنبه به سمت جنوب چرخید. برای هدف گذاری 1850 دلار “سطح استاتیک”، طلا باید از 1830 دلار به عنوان حمایت استفاده کند و مقاومت موقت را که به نظر می رسد در 1840 دلار تشکیل شده است، پاک کند.

از طرفی، 1820 دلار “میانگین حرکتی 20 روزه، اصلاح فیبوناچی 38.2٪” به عنوان اولین سطح حمایتی همسو می شود. بسته شدن روزانه کمتر از این سطح می تواند راه را برای نزول اضافی به سمت 1810 دلار “میانگین 50 روزه، میانگبن 200 روزه” باز کند.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران انتظار دارند که طلا در کوتاه‌مدت به صعود خود ادامه دهد و میانگین هدف در نظر یک هفته‌ای به 1835 دلار برسد. دیدگاه یک ماهه تصویری ترکیبی را ترسیم می کند، با کارشناسانی که به طور مساوی در جهت بعدی طلا تقسیم می کنند.Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-is-gold-finally-regaining-its-inflation-hedge-status-202202111541+

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.