رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طلا به عنوان دارایی امن می درخشد.

طلا در طول این هفته بر جریان های امن سرمایه گذاری کرد.

تنش زدایی از تنش های سیاسی می تواند باعث اصلاح عمیق در XAU/USD شود.

بسته شدن معاملات در قیمت بالای 1910 دلار می تواند راه را برای سودهای اضافی به 1925 دلار باز کند.

طلا هفته را در شرایطی استوار آغاز کرد که سرمایه گذاران به دنبال پناه بردن از ترس تشدید شده از تهاجم روسیه بودند. اگرچه گزارش‌هایی مبنی بر شروع بازگشت نیروهای روسی به پایگاه‌ها باعث شد تا فلز زرد علاقه خود را به عنوان یک پناهگاه امن در روز سه‌شنبه از دست بدهد، اما در نیمه دوم هفته توانست قدرت خود را دوباره به دست آورد و برای اولین بار از ژوئن 2021 به بیش از 1900 دلار رسید. خلق و خوی بازار در روز جمعه محتاط باقی ماند، XAU/USD به طور هفتگی نزدیک به 2 درصد افزایش یافت.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، آخر هفته به CNN گفت که روسیه ممکن است قبل از 20 فوریه به اوکراین حمله کند.

با این حال، روز سه‌شنبه، پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد تصمیم به خروج بخشی از نیروها گرفته‌اند، سرمایه‌گذاران نفس راحتی کشیدند. شاخص‌های جهانی سهام بالاتر رفتند و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده نزدیک به 3 درصد افزایش یافت و طلا را مجبور کرد تا سود روز دوشنبه را پاک کند.

یک بار دیگر، جو بازار در روز چهارشنبه تکرار کرد که حمله روسیه به اوکراین هنوز بسیار محتمل است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت: «تاکنون هیچ تنش‌زدایی در زمین و هیچ نشانه‌ای از کاهش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین ندیده‌ایم».

در همین حال، داده های منتشر شده توسط اداره سرشماری ایالات متحده نشان داد که فروش خرده فروشی در ایالات متحده 3.8 درصد به صورت ماهانه در ژانویه افزایش یافته است. این آمار با حاشیه وسیعی از انتظار بازار 2% فراتر رفت اما تا حد زیادی توسط فعالان بازار نادیده گرفته شد. بعداً در همان روز، صورتجلسه سیاست‌گذاری فدرال رزرو ایالات متحده در ژانویه نشان داد که اکثر سیاست‌گذاران نسبت به دوره پس از 2015 از افزایش سریع‌تر نرخ هدف برای نرخ صندوق‌های فدرال حمایت می‌کنند.

بازارها در روز پنج‌شنبه ریسک گریز بودند زیرا سرمایه‌گذاران در حالی که تلاش می‌کردند بفهمند که آیا درگیری نظامی بین اوکراین و روسیه وجود خواهد داشت یا خیر، همچنان در خطر باقی ماندند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل گفت که آنها نمی توانند تأیید کنند که روسیه نیروهایش را عقب می کشد. با از دست دادن بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا بیش از 3 درصد، XAU/USD برای اولین بار در هشت ماه گذشته به بالای 1900 دلار رسید.

در یک تحول مثبت، بلینکن دعوت برای دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در هفته آینده را پذیرفت و امیدها برای راه حل دیپلماتیک برای بحران را احیا کرد و به جریان های ریسک اجازه داد تا قبل از آخر هفته به بازارها بازگردند. با این وجود، پس از اینکه وزیر دفاع ایالات متحده گفت که روسیه همچنان در حال انتقال نیروها به سمت مرز است و هنوز قادر به انجام حمله است، فعالان بازار موضع محتاطانه ای اتخاذ کردند.

اتفاقات هفته بعد

سیاست احتمالاً در هفته آینده محرک اصلی بازار باقی خواهد ماند. تنش زدایی می تواند باعث افزایش ریسک شود و طلا را تحت فشار شدید فروش قرار دهد. از سوی دیگر، تهدید طولانی‌مدت حمله روسیه می‌تواند با وادار کردن سرمایه‌گذاران به دور ماندن از دارایی‌های حساس به ریسک، تقویت دیگری برای طلا ایجاد کند.

بازارهای ایالات متحده به مناسبت روز رئیس جمهور در روز دوشنبه تعطیل خواهند بود. IHS مارکت PMI پیشرفته تولید فوریه را در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد و هیئت کنفرانس شاخص اعتماد مصرف کننده را منتشر خواهد کرد.

در روز پنجشنبه، دومین تخمین دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده از رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم برای انگیزه جدید مورد توجه قرار خواهد گرفت. در نهایت، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی “PCE”، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، در روز جمعه در سند اقتصادی ایالات متحده ارائه خواهد شد. بر اساس سالانه، انتظار می‌رود که شاخص قیمت Core PCE از 4.9 درصد در فوریه به 4.8 درصد در ژانویه کاهش یابد. چاپ قوی‌تر از پیش‌بینی‌ها می‌تواند به دلار کمک کند تا تقاضا را ایجاد کند و بر XAU/USD تاثیر بگذارد، اما واکنش بازار احتمالاً تا زمانی که عدم قطعیت‌های سیاسی ادامه دارد، کوتاه‌مدت خواهد ماند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا باید به بالای 1900 دلار “سطح ایستا، سطح روانی” برسد و شروع به استفاده از این سطح به عنوان حمایت برای افزایش صعود خود کند. در روند صعودی، 1910 دلار “سطح ایستا” به عنوان هدف صعودی بعدی بالاتر از 1925 دلار “سطح ایستا” قرار می گیرد.

شایان ذکر است که شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه اکنون بالای 70 است که به شرایط خرید بیش از حد اشاره می کند. آخرین باری که RSI روزانه به بالای 70 در اواسط نوامبر صعود کرد، طلا اصلاح عمیقی را انجام داد. اقدام مشابهی را می‌توان در هفته آینده انتظار داشت، اما زیان XAU/USD احتمالاً محدود باقی می‌ماند مگر اینکه جریان‌های ریسک با حل مناقشه روسیه و اوکراین بر بازارها مسلط شوند.

حمایت در 1870 دلار “مقاومت قبلی، سطح ایستا”، 1850 دلار “سطح ایستا” و 1838 دلار “میانگین حرکتی 20 روزه ” قرار دارد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

بر اساس نظرسنجی FXStreet Forecast، طلا برای تمدید صعود خود در هفته آینده دشوار خواهد بود. میانگین یک هفته ای 1893 دلار اندکی کمتر از قیمت این هفته است. در میان مدت، یک شیب صعودی در میان کارشناسان مشاهده می‌شود که تعدادی از آنها افزایش قیمت طلا را به بالای 1950 دلار در آن بازه زمانی می‌بینند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-gold-shines-as-the-go-to-safe-haven-asset-202202181529

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.