رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

نوسانات همچنان ادامه می یابد زیرا سرمایه گذاران آشفته هستند.

طلا پس از صعود به بالای 1970 دلار به شدت کاهش یافت و هفته را در محدوده منفی به پایان رساند.

چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت تا زمانی که حمایت 1870 دلاری حفظ شود، صعودی باقی می ماند.

جنگ طولانی روسیه و اوکراین می تواند به افزایش ارزش فلز زرد کمک کند.

طلا در طول هفته به شدت در نوسان بود زیرا حساس ترین دارایی نسبت به تغییرات ریسک پذیری باقی ماند. پس از صعود چشمگیر به بالاترین سطح خود از سپتامبر 2020 به 1974 دلار در روز پنجشنبه، فلز زرد در اوایل سشن روز جمعه آمریکا به زیر 1900 دلار سقوط کرد و به یک زنجیره برد سه هفته ای پایان داد.

اتفاقات هفته گذشته

بهبود حال و هوای بازار در ابتدای هفته به دلیل امیدهای دوباره راه حل دیپلماتیک برای بحران روسیه و اوکراین، افزایش قیمت طلا را بر اساس دستاوردهای هفته قبل دشوار کرد. کاخ سفید اواخر روز یکشنبه اعلام کرد که بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود در اواخر هفته ملاقات کند و به بازارها اجازه می‌دهد نفس راحتی بکشند.

بازارها در روز سه‌شنبه نسبتاً آرام ماندند و طلا در نیمه دوم روز با کاهش بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و بازگشت سرمایه‌گذاران آمریکایی از آخر هفته طولانی، کاهش یافت. علاوه بر این، داده‌های ایالات متحده نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی با سرعتی قوی در ماه فوریه به رشد خود ادامه داد و Markit Composite PMI به شدت از 51 در ژانویه به 56.6 بهبود یافت.

طلا روز چهارشنبه توانست بالای 1900 دلار نگه داشته شود و فروشندگان در حاشیه ماندند زیرا گزارش‌ها مبنی بر انباشتن نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین باعث سرد شدن جریان‌های ریسک شده است.

در ساعات معاملات آسیایی روز پنجشنبه، روسیه اعلام کرد که یک “عملیات نظامی ویژه” را علیه اوکراین آغاز کرده است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که هدف آن غیرنظامی کردن اوکراین است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، حکومت نظامی اعلام کرد و رسانه‌های خبری اوکراین گزارش دادند که روسیه اهدافی را در سراسر این کشور گلوله باران می‌کند. واکنش بازار باعث پرواز شدید به سمت ایمنی شد و باعث تقویت طلا شد و XAU/USD را به منطقه 1950 دلاری رساند. زمانی که بازارهای اروپایی باز شدند، طلا روند صعودی خود را افزایش داد و به بالاترین سطح خود در 17 ماه گذشته رسید و به 1974 دلار رسید و سهام اروپایی متحمل ضررهای سنگینی شدند.

با این حال، واکنش غرب به تجاوز روسیه به اوکراین، نگرانی‌ها را نسبت به پیامدهای منفی جنگ طولانی روسیه و اوکراین بر اقتصاد جهانی کاهش داد. بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده روز پنجشنبه مجموعه‌ای از تحریم‌ها را اعلام کردند، اما از قطع ارتباط روسیه با سیستم سوئیفت خودداری کردند و در عین حال تاکید کردند که این یک گزینه قابل اعمال است. علاوه بر این، بخش انرژی روسیه تا حد زیادی دست نخورده بود. شیب مثبت خفیف که در تمایلات ریسک و سودجویی مشاهده شد، XAU/USD را مجبور کرد که سودهای روزانه خود را در اواخر پنجشنبه پاک کند.

در همین حال، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که رشد سالانه تولید ناخالص داخلی واقعی در سه ماهه چهارم را در برآورد دوم خود از 6.9 درصد به 7 درصد افزایش داده است. این قرائت مطابق با انتظارات بازار بود و تا حد زیادی توسط سرمایه گذاران نادیده گرفته شد.

روز جمعه، گزارش‌هایی مبنی بر حرکت نیروهای روسی به سمت کیف، پایتخت اوکراین با هدف سرنگونی دولت، بازارها را مجبور به اتخاذ مواضع محتاطانه کرد. فلز زرد نیمه اول روز را در محدوده نسبتاً فشرده بالای 1900 دلار سپری کرد. در اوایل نشست آمریکا، گزارش‌هایی مبنی بر تمایل روسیه برای اعزام هیئتی به مینسک برای گفتگو با اوکراین، خوش‌بینی برای پایان دیپلماتیک جنگ را زنده کرد. XAU/USD تحت فشار نزولی قرار گرفت و به کاهش ادامه داد.

هفته بعد

چندین انتشار داده های سطح بالا در تقویم اقتصادی هفته آینده منتشر خواهد شد، اما سرمایه گذاران احتمالاً بر سرفصل های ژئوپلیتیکی متمرکز خواهند بود. اقدام بازار این هفته نشان داد که طلا بهترین دارایی امن است، اما زمانی که خلق و خوی سیاستمداران بهتر می شود، اولین دارایی یعنی طلا فروخته می شود.

در صورتی که روسیه مجدداً بر قصد خود برای جستجوی راه حل دیپلماتیک تاکید کند و از پیشروی نیروهای خود در اوایل هفته آینده خودداری کند، احتمالاً طلا با فشار فروش بیشتری مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، یک درگیری نظامی طولانی مدت با قصد روسیه برای تصرف کیف و تحریم های اضافی غرب می تواند از این فلز گرانبها حمایت کند.

در روز سه شنبه، ISM PMI تولید را برای ماه فوریه منتشر خواهد کرد. روز چهارشنبه، گزارش اشتغال بخش خصوصی ADP و فدرال رزرو برای انگیزه تازه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در نیمه دوم هفته، دفتر اقتصادی ایالات متحده PMI خدمات ISM را در روز پنجشنبه و حقوق و دستمزد غیرکشاورزی را در روز جمعه ارائه خواهد کرد. مهمتر از همه، جروم پاول، رئیس FOMC در برابر کمیته بانکی سنای ایالات متحده شهادت خواهد داد و جالب است که ببینیم پاول چگونه به سؤالات در مورد تأثیر احتمالی جنگ روسیه و اوکراین بر چشم انداز سیاست پاسخ می دهد. پاول احتمالاً تکرار می کند که اولویت آنها کنترل تورم است. اگر رئیس به احتمال افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس اشاره کند، طلا می تواند شروع به کاهش کند. از طرف دیگر، بازارها در حال حاضر شانس بسیار کمی برای افزایش دو دوز در ماه مارس را تعیین می کنند و در صورتی که پاول مخالف آن باشد، فروش دلار باید محدود شود.

سیاست گذاران FOMC بارها گفته اند که نگران بازار کار نیستند، اما با این وجود، فعالان بازار به تورم دستمزد توجه زیادی خواهند کرد. انتظار می رود میانگین درآمد ساعتی به صورت سالانه از 5.7 درصد در ژانویه به 5.2 درصد در فوریه کاهش یابد. قرائت قوی تر از حد انتظار می تواند به دلار کمک کند تقاضا را پیدا کند و بر XAU/USD تاثیر بگذارد، اما تا زمانی که ژئوپلیتیک محرک اصلی بازار باقی بماند، احتمالاً واکنش بازار کوتاه مدت خواهد بود.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

علیرغم اصلاح شدیدی که در پایان هفته شاهد بودیم، چشم انداز کوتاه مدت طلا هنوز به یک تغییر نزولی اشاره نمی کند. خط روند صعودی که از اوایل فوریه می‌آید دست نخورده باقی می‌ماند، شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه بالای 50 است و قیمت بسیار بالاتر از میانگین‌های حرکتی 20 روزه، 50 روزه، 100 روزه و 200 روزه است.

حمایت اولیه در 1870 دلار “سطح ایستا، خط روند صعودی” قرار دارد. در صورتی که XAU/USD روزانه کمتر از آن سطح بسته شود، می‌تواند کاهش قیمت خود را تا 1850 دلار افزایش دهد “سطح ایستا، میانگین 20 روزه”.

در روند صعودی، 1900 دلار “سطح روانی” به عنوان اولین مقاومت در یک سطح قرار می گیرد. اگر خریداران توانستند آن سطح را به پشتیبانی تبدیل کنند، 1910 دلار “سطح ایستا” می تواند به عنوان مانع بعدی قبل از 1920 دلار “سطح ایستا” دیده شود.

technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet به یک سوگیری اندکی نزولی در کوتاه‌مدت اشاره می‌کند که میانگین هدف یک هفته‌ای آن 1886 دلار است. چشم انداز یک ماهه تصویر متفاوتی را ترسیم می کند.

Sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-volatility-to-continue-as-investors-stay-on-edge-202202251526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.