رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طلا در مسیر اصلاح و تصمیمات پر مناقشه فدرال رزرو

طلا پس از صعود به سمت بالاترین رکوردهای جدید، مسیر خود را معکوس کرد.

در صورت تشدید بیشتر تنش‌های سیاسی، طلا احتمالاً قدرت خود را بازیابد.

در صورتی که بازدهی اوراق قرضه تی آمریکا به بالاتر رفتن ادامه دهد، طلا می تواند به 1950 و 1940 دلار سقوط کند.

طلا هفته جدید را با گپ صعودی آغاز کرد و روز دوشنبه 2000 دلار را پس گرفت. با تداوم تسلط جریان های امن بر بازارهای مالی، طلا در فاصله ای نزدیک به بالاترین سطح تاریخ به بالای 2070 دلار در روز سه شنبه رسید. با این حال، پیش از دیدار روز پنجشنبه بین وزرای خارجه روسیه و اوکراین، تغییر مثبتی که در احساسات بازار مشاهده شد، بر فلز زرد فشار زیادی وارد کرد و آن را به زیر 2000 دلار رساند. اگرچه XAU/USD بازگشت را پشت سر گذاشت، اما افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده اجازه نداد آن را بالای 2000 دلار نگه دارد و این جفت در نهایت هفته را تقریباً بدون تغییر به پایان رساند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

 

گزارش ها حاکی از آن است که ایالات متحده قصد دارد واردات نفت روسیه را در آخر هفته ممنوع کند، باعث شد تا بازارها در ابتدای هفته ریسک گریز شوند. علاوه بر این، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه در بیانیه‌ای ویدیویی از غرب خواست تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کند.

جو بازار در روز سه‌شنبه ادامه یافت زیرا هیئت‌های روسیه و اوکراین نتوانستند پیشرفتی در دستیابی به آتش‌بس داشته باشند. شاخص S&P 500 در بزرگترین کاهش یک روزه خود در مدت زمان طولانی، نزدیک به 3 درصد از دست داد و طلا به بالاترین سطح خود از آگوست 2018 به 2071 دلار رسید.

روز چهارشنبه، اظهارات مقامات اوکراینی، خوش بینی را برای کاهش تنش درگیری احیا کرد و باعث شد فلز زرد علاقه خود را به عنوان یک پناهگاه امن از دست بدهد. ایهور ژوکوا، معاون رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین گفت که اوکراین برای راه حل دیپلماتیک آماده است. علاوه بر این، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به روزنامه آلمانی بیلد گفت که هدف از مذاکرات روز پنجشنبه پایان دادن به جنگ بود و خاطرنشان کرد که اگر روسیه نیز همین کار را انجام دهد، اوکراین آماده است مصالحه کند. XAU/USD به زیر 2000 دلار سقوط کرد و 2.8 درصد به صورت روزانه کاهش یافت.

با این وجود، ریسک کوتاه مدت باقی ماند و طلا در روز پنج شنبه موفق به افزایش مجدد شد. دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین پس از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که آنها قادر به پیشرفت در زمینه آتش بس نیستند. کولبا گفت: «اگر کشوری که تجاوز را آغاز کرده تمایلی به انجام آن نداشته باشد، ما نمی‌توانیم جنگ را متوقف کنیم.» از سوی دیگر، لاوروف تأکید کرد که آنها می‌خواهند اوکراین بی‌طرف باشد و گفت که به اوکراین یادآوری کرده است که روسیه قبلاً خواسته های خود را ارائه کرده است. در نیمه دوم روز، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم سالانه در ایالات متحده، همانطور که توسط شاخص قیمت مصرف کننده اندازه گیری می شود، از 7.5% در ژانویه به بالاترین سطح چند دهه اخیر 7.9% در فوریه جهش کرد. بازده اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از این داده ها برای اولین بار از اواسط فوریه به بالای 2 درصد رسید و حفظ شتاب بهبود برای XAU/USD را دشوار کرد.

روز جمعه پس از اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت تغییرات مثبتی در مذاکرات با اوکراین وجود دارد، طلا در بحبوحه بهبود وضعیت بازار به کاهش ادامه داد.

هفته بعد

به طور گسترده انتظار می رود که فدرال رزرو آمریکا چرخه انقباض خود را با 25 واحد افزایش نرخ پایه در زمان پایان نشست دو روزه سیاست FOMC در روز چهارشنبه 16 مارس آغاز کند.

پس از نشست ژانویه، سیاستگذاران FOMC تا حد زیادی احتمال افزایش 50 واحدی نرخ بهره در ماه مارس را رد کردند. اگرچه ابهام در چشم انداز اقتصادی و تورم با جنگ روسیه و اوکراین تشدید شده است، بعید است فدرال رزرو بازارها را با افزایش سورپرایز کند.

با این حال، جروم پاول، رئیس FOMC می‌تواند با تأیید افزایش ۲۵ واحدی دیگر نرخ بهره در نشست بعدی، راه را برای تشدید سیاست‌های تهاجمی‌تر باز کند. قیمت نفت خام پس از 8 درصد افزایش در ماه فوریه، در ماه مارس تقریباً 15 درصد افزایش یافته است، که نشان می دهد تورم احتمالاً با سرعتی شتابان به افزایش خود ادامه می دهد. گزارش شگفت انگیز مشاغل فوریه باید به سیاست گذاران اجازه دهد تا به جای بهبود شرایط بازار کار، بر کنترل تورم تمرکز کنند.

بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها در حال حاضر با احتمال 57.9 درصدی یک افزایش 25 واحدی نرخ بهره را در ماه می قیمت گذاری می کنند. بازده اوراق قرضه آمریکایی باید همچنان بر اساس چشم انداز سیاست مناقشه‌جو افزایش یابد و بر طلا تاثیر بگذارد.

از طرف دیگر، یک غافلگیری که سناریو با احنمال کمتر است، می تواند باعث شود بازده اوراق قرضه T به سمت پایین حرکت کند و باعث افزایش نرخ XAU/USD شود.

خرده‌فروشی فوریه در فهرست اقتصادی ایالات متحده نیز نمایش داده خواهد شد، اما فعالان بازار باید به این داده‌ها توجه کمی داشته باشند یا اصلاً توجهی نداشته باشند.

روز پنجشنبه، بانک انگلستان “BOE” تصمیمات سیاستی خود را نیز اعلام خواهد کرد. در صورتی که GBP/USD پس از رویداد BOE افزایش یابد، فشار فروش پیرامون دلار می تواند به XAU/USD کمک کند تا بالاتر رود و بالعکس.

در همین حال، سرمایه گذاران همچنان به سرفصل های سیاسی توجه خواهند کرد. طلا یکی از حساس‌ترین دارایی‌ها به تغییرات روحیه ریسک بوده است و در صورت ادامه تشدید تنش‌ها، احتمالاً به یافتن تقاضا ادامه خواهد داد.

چشم انداز تکنیکال طلا

در نمودار روزانه، شاخص قدرت نسبی “RSI” به راحتی بالای 50 قرار دارد، که نشان می دهد که آخرین کاهش همچنان می تواند به عنوان اصلاح تکنیکال روند صعودی شدیدی که از اوایل فوریه شروع شده است در نظر گرفته شود. با این وجود، XAU/USD هفته را کمتر از فیبوناچی 23.6% اصلاحی این روند صعودی به پایان رساند و در را برای ضررهای اضافی به سمت 1950 دلار باز کرد “بازگردانی فیبوناچی 38.2٪”. با بسته شدن روزانه زیر این سطح، این جفت ارز می تواند خط روند صعودی را در 1940 دلار آزمایش کند.

در روند صعودی، 1990 دلار “فبوناچی 23.6% اصلاحی” به عنوان اولین مقاومت تکنیکال قبل از 2000 دلار “سطح روانی” و 2010 دلار “سطح استاتیک” قرار می گیرد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که کارشناسان انتظار دارند که فلز زرد در هفته آینده به سمتی معامله شود. با این حال، تغییر صعودی قابل توجهی در چشم انداز یک ماهه با میانگین قیمت هدف بالای 2000 دلار وجود دارد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-gold-to-extend-downward-correction-on-hawkish-fed-202203111529

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.