رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

نظریه های تکنیکال پس از ریزش هفتگی اخیر نزولی می شوند.

طلا بزرگترین کاهش یک هفته ای خود از نوامبر را به ثبت رساند.

افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در اواسط هفته تاثیر زیادی بر فلز زرد داشت.

ریسدن قیمت روزانه زیر 1920 دلار می تواند راه را برای ضررهای اضافی باز کند.

طلا هفته را تحت فشار نزولی شدید آغاز کرد و اواخر روز چهارشنبه به پایین ترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته در 1895 دلار رسید. پس از بهبودی به سمت 1950 دلار در نیمه دوم هفته، فلز زرد کشش خود را از دست داد و در نهایت بیش از 2 درصد به صورت هفتگی سقوط کرد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

افزایش امیدها برای راه حل دیپلماتیک برای مناقشه روسیه و اوکراین باعث شد جریان های ریسک در بازارهای مالی در ابتدای هفته تسلط پیدا کند و یافتن تقاضا برای طلا را دشوار کرد. میخائیلو پودولیاک، مذاکره‌کننده و مشاور رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه گفت که روسیه در حال مذاکره سازنده است و افزود که آنها می‌توانند در عرض چند روز به نتایجی دست یابند. به طور مشابه، لئونید اسلوتسکی، نماینده روس، خاطرنشان کرد که پیشرفت قابل توجهی در آخرین دور مذاکرات حاصل شده است.

در روز سه‌شنبه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که شاخص قیمت تولیدکننده “PPI” بدون تغییر در 10 درصد به صورت سالانه باقی ماند و افزایش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده باعث شد که XAU/USD به پایین‌تر شدن ادامه دهد. در همین حال، پس از اینکه مشاور رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی گفت که آنها انتظار دارند حداکثر ظرف چند هفته یا حداکثر در ماه مه به توافق صلح با روسیه دست یابند، جو بازار همچنان خوش بین بود.

پس از نشست سیاست دو روزه خود، فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که نرخ بهره را 25 واحد پایه “bps” افزایش خواهد داد. خلاصه بازبینی پیش‌بینی‌ها نشان داد که سیاست‌گذاران انتظار دارند تا پایان سال شش افزایش دیگر نرخ بهره را داشته باشند. واکنش اولیه بازار به دورنمای نرخ تندروانه فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا را به بالاترین سطح از می 2019 به 2.23 درصد رساند و طلا را مجبور کرد به زیر 1900 دلار کاهش یابد. در خلال کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس FOMC، بازدهی اوراق قرضه شروع به کاهش کرد و دلار قدرت خود را از دست داد، که باعث بازگشت XAU/USD شد.

پاول خاطرنشان کرد که آنها همچنان انتظار داشتند که تورم در نیمه دوم سال با وجود افزایش عدم اطمینان کاهش یابد. رئیس با لحن مطمئنی اتخاذ کرد و به بازارها اطمینان داد که بدون لطمه زدن به فعالیت اقتصادی با تورم مقابله خواهند کرد. پاول گفت: «ما متعهد هستیم که اجازه ندهیم تورم بالا ریشه دوانده شود. خبر خوب این است که اقتصاد و بازار کار بسیار قوی است و می تواند افزایش نرخ بهره را کنترل کند.

تغییر منفی که در احساسات ریسک در روز پنجشنبه شاهد بودیم به طلا کمک کرد تا بازگشت خود را افزایش دهد. مقامات روسیه و اوکراین هر دو گزارش هایی مبنی بر نزدیک شدن به توافق صلح را رد کردند. در اواخر روز، رویترز گزارش داد که هنوز شکاف بسیار زیادی بین مواضع اوکراین و روسیه وجود دارد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در نکته نگران‌کننده‌تر گفت: «روسیه ممکن است در فکر حمله شیمیایی باشد».

با محتاط ماندن سرمایه گذاران در آستانه آخر هفته، طلا در روز جمعه در محدوده نسبتاً محدودی نوسان داشت…

هفته بعد

سفارشات کالاهای بادوام فوریه و PMI تولید مارکیت در روز پنجشنبه تنها انتشار داده های سطح بالا از ایالات متحده خواهند بود. از این رو، فعالان بازار بر سرفصل های پیرامون بحران روسیه و اوکراین متمرکز خواهند ماند.

واکنش طلا به تغییرات در خلق و خوی ریسک از اواخر فوریه بسیار ساده بوده است. در صورتی که تحولات هفته آینده حاکی از تشدید بیشتر درگیری باشد، طلا باید قدرت خود را جمع کند و شروع به پاک کردن ضررهای این هفته کند.

از سوی دیگر، اگر بازارها به آتش بس امیدوار باشند، این فلز گرانبها ممکن است دوباره تحت فشار فروش قرار گیرد. دشوار است بگوییم که آیا ما تصویر روشنی از اتفاقات هفته آینده در جبهه سیاسی خواهیم داشت یا خیر، اما درگیری طولانی مدت روسیه و اوکراین باید سرمایه گذاران را مجبور کند از دارایی های حساس به ریسک دوری کنند. سخنگوی کرملین روز جمعه گفت: «هیئت روسیه در مذاکرات صلح اوکراین آمادگی خود را برای کار بسیار سریعتر از اکنون ابراز کرده است». هیئت اوکراینی آمادگی مشابهی برای تسریع مذاکرات نشان نداده است اما این مذاکرات ادامه دارد.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا از اوایل فوریه به زیر خط روند صعودی رسید و در سه روز گذشته زیر میانگین حرکتی 20 روزه بسته شد که نشان دهنده تغییر نزولی در چشم انداز تکنیکال است. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه برای اولین بار در بیش از یک ماه گذشته به زیر 50 رسید که نشان می‌دهد فروشندگان شروع به تسلط بر عملکرد XAU/USD کرده‌اند.

در جهت نزولی، 1920 دلار ” فیبوناچی 50% اصلاح آخرین روند صعودی” به عنوان اولین حمایت همسو می شود. با رسیدن قیمت روزانه به کمتر از این سطح، طلا احتمالاً منطقه 1890 دلاری / 1900 دلاری “فیبوناچی 61.8% اصلاحی، سطح روانی” را قبل از افزایش کاهش به 1880 دلار “میانگین 50 روزه” آزمایش خواهد کرد.

در صورتی که خریداران بتوانند طلا را به بالای 1950 دلار برگردانند “بازگردانی فیبوناچی 38.2%”، مقاومت های بعدی را می توان در 1975 دلار “بالاترین قیمت 24 فوریه” و 1990 دلار “23.6% اصلاح فیبوناچی” مشاهده کرد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

علیرغم تغییر نزولی چشم‌انداز تکنیکال کوتاه‌مدت، نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که کارشناسان شاهد بازگشت فلز زرد به سمت 1950 دلار در هفته آینده هستند. دیدگاه یک ماهه به یک سوگیری بسیار صعودی با هدف متوسط 1987 دلار اشاره دارد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-technicals-turn-bearish-after-weekly-decline-202203181521

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.