رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

آیا XAU/USD می‌تواند بالاتر برود با توجه به تحریم های روسیه توسط غرب؟

XAU/USD با وجود افزایش بازدهی ایالات متحده، بخشی از زیان هفته قبل را جبران کرد

غرب تصمیم گرفت معاملات طلای بانک مرکزی روسیه را مسدود کند.

طلا باید از 1950 دلار به عنوان حمایت استفاده کند تا بتواند رشد خود را افزایش دهد.

طلا نیمه اول هفته را در محدوده نسبتاً فشرده بالای 1920 دلار در نوسان سپری کرد، اما پس از شکستن بیش از 1950 دلار در روز پنجشنبه، دوباره قدرت خود را به دست آورد. اگرچه فلز زرد تلاش کرد تا حرکت صعودی خود را در روز جمعه حفظ کند، اما به صورت هفتگی بیش از 1 درصد افزایش یافت.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در غیاب انتشار داده های کلان سطح بالا در روز دوشنبه، طلا یک اصلاح تکنیکال را انجام داد و در پایان روز اول هفته را در محدوده مثبت بسته شد. با این حال، با بازکردن سیاست‌گذاران FOMC برای یک سیاست تهاجمی، بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده افزایش یافت و XAU/USD را مجبور کرد در روز سه‌شنبه کاهش یابد.

جروم پاول، رئیس FOMC روز دوشنبه گفت که نیاز آشکاری برای «حرکت سریع» به سطح خنثی‌تر یا حتی سطوح محدودکننده برای مهار تورم وجود دارد. پاول افزود: «اگر ما نیاز داشته باشیم که نرخ وجوه فدرال رزرو را بیش از 25 واحد پایه “bps” افزایش دهیم، این کار را انجام خواهیم داد. به طور مشابه، لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، استدلال کرد که افزایش نرخ بهره 50 واحدی نباید از گزینه‌ها خارج شود. مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، خاطرنشان کرد: «داده‌ها به ما می‌گویند که آیا 50 bps درست است یا خیر». “من همه گزینه‌ها را روی میز دارم.”

تغییر منفی که در تمایلات ریسک مشاهده شد باعث شد بازده اوراق قرضه آمریکایی در روز چهارشنبه به سمت جنوب حرکت کند و به طلا کمک کرد تا روند صعودی داشته باشد.

روز پنجشنبه، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا یک بار دیگر جهت خود را معکوس کرد و روزانه نزدیک به 4 درصد افزایش یافت. با این حال، طلا افزایش بازدهی را نادیده گرفت و در همان روز رشد چشمگیری را به ثبت رساند.

آمریکا و متحدانش روز پنجشنبه اعلام کردند که تراکنش‌های مالی بانک مرکزی روسیه در زمینه طلا را مسدود خواهند کرد تا تامین مالی جنگ و دور زدن تحریم‌ها برای این کشور دشوار شود. کارشناسان بر این باورند که بانک مرکزی روسیه بیش از 100 میلیارد دلار طلا در ذخایر خود دارد که تقریباً 20 درصد از ذخایر این بانک را تشکیل می دهد. به دنبال این پیشرفت، XAU/USD به بالاترین سطح خود در بیش از یک ماه گذشته در 1966 دلار رسید.

در همین حال، داده‌های ایالات متحده نشان داد که مطالبات اولیه بیکاری هفتگی به 187000 نفر در هفته منتهی به 19 مارس کاهش یافته است که پایین‌ترین میزان چاپ از سال 1969 است. علاوه بر این، PMI تولید مارکیت از 57.3 به 58.5 در اوایل ماه مارس بهبود یافت و نشان داد که فعالیت معاملات بخش تولید با سرعتی قوی به رشد خود ادامه داد.

با افزایش بازدهی اوراق قرضه آمریکایی در افزایش هفتگی روز جمعه، طلا شتاب خود را از دست داد اما در نهایت بیش از 1 درصد به صورت هفتگی افزایش یافت.

هفته آینده

سند اقتصادی ایالات متحده در روزهای دوشنبه و سه شنبه هیچ گونه اطلاعاتی را منتشر نخواهد کرد. در روز چهارشنبه، گزارش اشتغال بخش خصوصی ADP و تجدید نظر نهایی دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده در مورد رشد سالانه تولید ناخالص داخلی “GDP” برای سه ماهه چهارم برای انگیزه جدید مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در نیمه دوم هفته، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی “PCE” ، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، در روز پنج‌شنبه و داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” در روز جمعه از نزدیک توسط فعالان بازار مشاهده خواهد شد.

سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که شاخص قیمت PCE از 6.1 درصد در ژانویه به 6.7 درصد در فوریه افزایش یابد. حتی اگر چاپ واقعی کمتر از حد انتظار باشد، نباید تأثیر قابل توجهی بر قیمت گذاری بازار از چشم انداز سیاست فدرال رزرو داشته باشد زیرا منعکس کننده افزایش قیمت انرژی در ماه مارس نخواهد بود.

انتظار می رود که انتشار ماهانه اداره آمار کار ایالات متحده افزایش 450,000 NFP را در ماه مارس نشان دهد. در ژانویه و فوریه، NFP از برآوردهای تحلیلگران پیشی گرفت و دیدگاه فدرال رزرو مبنی بر اینکه بازار کار به خوبی کار می کند، مجدداً تأیید کرد. بعید است که گزارش مشاغل روز جمعه تمایل سیاست گذاران را برای ادامه سیاست سختگیرانه تغییر دهد.

FedWatch Group CME نشان می دهد که بازارها با احتمال 70 درصدی برای افزایش 50 bps نرخ در ماه مه قیمت گذاری می کنند. انتشار داده های هفته آینده می تواند این احتمال را افزایش دهد و به بازده اوراق قرضه آمریکا اجازه دهد بالاتر برود. در این صورت، روند صعودی طلا احتمالاً محدود خواهد بود.

از سوی دیگر، نگرانی سرمایه گذاران نسبت به تأثیر منفی احتمالی درگیری طولانی مدت روسیه و اوکراین بر فعالیت های اقتصادی جهانی افزایش می یابد. تشدید بیشتر تنش های سیاسی باید به فلز زرد کمک کند تا ضررهای خود را محدود کند و بالعکس.

Calender

چشم‌انداز تکنیکال طلا

به نظر می رسد میانگین حرکتی 20 روزه و فیبوناچی 38.2% اصلاحی آخرین روند صعودی یک سطح تکنیکال کلیدی را در 1950 دلار تشکیل داده اند. در صورتی که طلا شروع به استفاده از این سطح به عنوان حمایت کند، قبل از اینکه بتواند 1990 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی” و 2000 دلار “سطح روانی” را هدف قرار دهد، با مقاومت موقت در 1965 دلار “سطح استاتیک” روبرو می شود.

از سوی دیگر، XAU/USD در صورتی که نتواند بالای 1950 دلار نگه داشته شود و تا 1920 دلار “سطح ایستا، حد پایین کانال تثبیت” کاهش یابد، ممکن است با فشار نزولی مجدد مواجه شود. با بسته شدن روزانه کمتر از این سطح، این جفت می‌تواند 1900 دلار” فیبوناچی 61.8% اصلاحی، میانگین 50 روزه” را آزمایش کند.

Technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

در نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet یک شیب صعودی آشکار وجود دارد. اکثر کارشناسان نظرسنجی افزایش قیمت طلا را در بازه های زمانی یک هفته ای و یک ماهه با میانگین اهداف به ترتیب 1956 و 1984 دلار می دانند.

Sentiment outlook

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-can-xau-usd-push-higher-as-west-blocks-russias-gold-transactions-202203251526

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.