رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

آیا XAU/USD به نادیده گرفتن افزایش بازدهی اقتصادی ایالات متحده ادامه خواهد داد؟

طلا علیرغم افزایش بازده اوراق قرضه آمریکایی در این هفته افزایش یافت.

چشم انداز تکنیکال به یک شیب صعودی در کوتاه مدت اشاره دارد.

گزارش تورم ماه مارس ایالات متحده در تقویم اقتصادی هفته های آینده منتشر می شود.

طلا در اکثر هفته تلاش کرد تا حرکتی قاطع در هر دو جهت انجام دهد. علیرغم تقویت گسترده دلار و افزایش شدید بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، فلز زرد توانست جایگاه خود را بر جریان های امن حفظ کند و در نهایت در نیمه بالای محدوده هفتگی خود بالای 1940 دلار بسته شد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در غیاب انتشار داده‌های کلان سطح بالا، طلا در روز دوشنبه رشد روزانه کمی را ثبت کرد. روز سه شنبه، XAU/USD در میان افزایش 6 درصدی بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت، پس از آن که لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو گفت، فدرال رزرو آماده انجام «اقدامات قوی تری» در صورت نیاز به تحولات تورمی است. علاوه بر این، داده‌های ایالات متحده نشان داد که فعالیت‌های معاملاتی در بخش خدمات بدون توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، در ماه مارس با سرعتی چشمگیر به رشد خود ادامه داد. با این وجود، تغییر منفی که در تمایلات ریسک مشاهده شد به طلا کمک کرد تا زیان خود را محدود کند.

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، روز سه‌شنبه ممنوعیت واردات زغال‌سنگ روسیه به ارزش تقریبی ۴ میلیارد یورو در سال را اعلام کرد. علاوه بر این، ایالات متحده و بریتانیا تصمیم گرفتند که سرمایه گذاری های جدید در روسیه را ممنوع کرده و تمام تراکنش ها با چندین بانک بزرگ روسیه را مسدود کنند.

روز چهارشنبه، لحن مناقشه‌آمیز که در صورتجلسه جلسه سیاست گذاری FOMC در ماه مارس مشاهده شد، به افزایش دیگری در بازدهی آمریکا دامن زد و طلا را به زیر 1920 دلار کشاند. یک بار دیگر، XAU/USD روی ریسک گریزی سرمایه گذاری کرد و قبل از پایان روز در قلمرو مثبت، بازگشتی را انجام داد.

بر اساس نشریه فدرال رزرو، بسیاری از شرکت کنندگان خاطرنشان کردند که در نشست مارس، افزایش 50 واحدی در محدوده هدف برای نرخ وجوه فدرال را ترجیح می دادند. علاوه بر این، سیاستگذاران شروع به کاهش ترازنامه پس از نشست ماه مه را مناسب دیدند. با واکنش اولیه بازار، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به بالاترین سطح خود در بیش از سه سال اخیر نزدیک به 2.7٪ رسید.

در نیمه دوم هفته، دلار قدرت خود را در Fedspeak حفظ کرد اما فلز گرانبها انعطاف پذیر ماند. جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، روز پنجشنبه استدلال کرد که نرخ بهره برای مبارزه با تورم باید تا 3.5 درصد افزایش یابد. علاوه بر این، چارلز ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو و رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، گفتند که این سیاست باید تا پایان سال به یک موقعیت بی طرفانه برسد.

روز جمعه، بازدهی اوراق قرضه 10 ساله آمریکا افزایش یافت و شاخص دلار آمریکا برای اولین بار در نزدیک به دو سال گذشته از 100.00 فراتر رفت. با این حال، طلا در آستانه آخر هفته افزایش یافت و رشد هفتگی را ثبت کرد. شایان ذکر است که XAU/EUR در این هفته نزدیک به 3 درصد افزایش یافت، که نشان می‌دهد طلا می‌تواند بخشی از سرمایه خروجی یورو را نیز جذب کند.

هفته بعد

روز سه شنبه، اداره آمار کار ایالات متحده، داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” را منتشر خواهد کرد. به طور سالانه، انتظار می‌رود که CPI از 7.9 درصد در فوریه به بالاترین سطح چند دهه اخیر یعنی 8.3 درصد در ماه مارس برسد.

همانطور که در حال حاضر وجود دارد، CME Group FedWatch Tool نشان می دهد که بازارها با احتمال 56٪ در مجموع 100 واحد افزایش نرخ در دو جلسه بعدی قیمت گذاری می کنند. چاپ CPI قوی‌تر از حد انتظار می‌تواند شانس دو افزایش متوالی نرخ بهره فدرال رزرو را به میزان 50 bps افزایش دهد و بازده اوراق قرضه آمریکایی را حتی بالاتر ببرد. با این حال، حرکات این هفته به تضعیف همبستگی معکوس بین طلا و بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا اشاره کرد. از این رو، ممکن است برای فروشندگان برای شروع به تسلط بر قیمت طلا، بهبود در حال و هوای بازار مورد نیاز باشد.

بانک مرکزی اروپا “ECB” تصمیمات سیاست پولی را روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد. انتظار می‌رود بانک تنظیمات خود را بدون تغییر نگه دارد، اما یک شیب تند در دستورالعمل‌های رو به جلو می‌تواند دری را برای بهبود قاطع EUR/USD باز کند و بر دلار تاثیر بگذارد. در آن صورت، XAU/USD باید بتواند بالاتر از حد خود قرار گیرد. از سوی دیگر، بانک ممکن است محتاطانه رفتار کند و به جای تورم، روی تأثیر منفی بالقوه درگیری طولانی روسیه و اوکراین بر فعالیت های اقتصادی تمرکز کند. در چنین سناریویی، EUR/USD ممکن است تحت فشار نزولی قرار گیرد که این امر باعث می‌شود طلا قدرتی به‌دست نیاورد.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا روز جمعه برای اولین بار در دو هفته گذشته بالاتر از میانگین 20 روزه بسته شد. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی “RSI” اندکی به بالای 50 رسید که نشان دهنده شیب صعودی در دیدگاه تکنیکال است.

در جهت صعودی، 1950 دلار “فبوناچی 38.2% اصلاحیه آخرین روند صعودی” به عنوان اولین مقاومت تکنیکال همسو می شود. در صورتی که طلا از آن سطح بالاتر رفت و شروع به استفاده از آن به عنوان حمایت کند، می تواند 1970 دلار “سطح استاتیک” و 1990 دلار “فبوناچی 23.6% اصلاحی” را هدف قرار دهد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که اکثر کارشناسان نظرسنجی در کوتاه‌مدت مثبت هستند. با این حال، میانگین هدف یک هفته ای 1941 دلار است. چشم انداز یک ماهه و یک چهارم نشان می دهد که انتظار می رود طلا همچنان به صعود به سمت 2000 دلار ادامه دهد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-will-xau-usd-continue-to-ignore-rising-us-yields-202204081604

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.