رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

همه‌ی نگاه‌ها به 2000 دلار زیرا خریدار‌ها کنترل را به دست گرفتند.

طلا برای دومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد.

XAU/USD می تواند رشد خود را تا 2000 دلار افزایش دهد، قبل از اینکه بیش از حد خرید شود.

در میان ترس از تورم، تنش های سیاسی، جریان های امن همچنان بر بازارها تسلط دارند.

طلا توانست بر اساس رشد هفته قبل رشد کند و بالاترین بسته شدن هفتگی خود را در یک ماه بالای 1970 دلار ثبت کرد. فلز زرد افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را در بیشتر هفته نادیده گرفت و همچنان تقاضا را به عنوان محافظ تورم و پناهگاه امن پیدا کرد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

طلا هفته را با ثبات آغاز کرد اما پس از افزایش تا 1970 دلار در روز دوشنبه، بخش بزرگی از رشد روزانه خود را ازدست داد.

تغییر منفی که در احساسات ریسک در روز سه شنبه شاهد بودیم فلز زرد را تقویت کرد. کم رنگ شدن امیدها در مورد دستیابی روسیه و اوکراین به توافق صلح، قرنطینه های مداوم مرتبط با ویروس کرونا در چین و ترس از تورم، سرمایه گذاران را مجبور به پناه بردن کرد. با انعکاس وضعیت نامطلوب بازار، شاخص‌های عمده سهام در ایالات متحده متحمل زیان سنگین شدند.

اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم، همانطور که با شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه گیری می شود، از 7.9 درصد در فوریه به بالاترین حد خود در چند دهه اخیر یعنی 8.5 درصد در ماه مارس افزایش یافت. در همین دوره، CPI اصلی از 6.4 درصد به 6.5 درصد افزایش یافت.

فشار فروش گسترده در اطراف دلار در روز چهارشنبه به XAU/USD اجازه داد تا رالی خود را به بالاترین سطح ماهانه 1981 دلار افزایش دهد. در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا، کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، یافتن تقاضا را برای دلار دشوار کرد.

روز پنجشنبه، افزایش بازده اوراق قرضه آمریکایی و تقویت مجدد دلار، رشد هفتگی طلا را محدود کرد.

پس از نشست سیاستگذاری ماه آوریل، بانک مرکزی اروپا “ECB” اعلام کرد که تنظیمات سیاست خود را بدون تغییر رها کرده است. بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت به برنامه خود برای کاهش خرید خالص دارایی تحت برنامه خرید دارایی “APP” به 20 میلیارد یورو در ماه ژوئن قبل از انعقاد QE در سه ماهه سوم پایبند باشد. در طول کنفرانس مطبوعاتی، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، تکرار کرد که افزایش نرخ “مدتی” پس از پایان برنامه کاربردی خواهد بود. EUR/USD به پایین ترین سطح خود در دو سال گذشته زیر 1.0800 پس از ECB رسید که منعکس کننده قیمت گذاری بازار ناشی از واگرایی سیاست بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو است. علاوه بر این، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا در آستانه تعطیلات عید پاک 4.5 درصد افزایش یافت و به بالای 2.8 درصد رسید.

اگرچه XAU/USD در جریان رشد دلار در روز پنجشنبه تا 1960 دلار کاهش یافت، اما تقریباً به طور کامل کاهش روزانه خود را دنبال کرد و هفته را بالای 1970 دلار بسته است. در همین حال، XAU/EUR تقریباً 2 درصد به صورت هفتگی افزایش یافت و به این فلز گرانبها کمک کرد در برابر افزایش بازدهی ایالات متحده انعطاف پذیر بماند.

هفته بعد پیش رو

چین روز دوشنبه تولید ناخالص داخلی “GDP” را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود رشد سالانه 4.4 درصدی در سه ماهه اول را نشان دهد. کاهش تولید ناخالص داخلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌شده می‌تواند باعث شود که بازارها در ابتدای هفته ریسک گریز شوند و به طلا کمک کند تقاضا را پیدا کند و بالعکس.

روز چهارشنبه، فدرال رزرو صورت جلسه خود را منتشر خواهد کرد و سرمایه گذاران به جزئیات مربوط به فشارهای قیمتی توجه زیادی خواهند کرد. در روز جمعه، گزارش‌های اولیه PMI تولید و خدمات ماه آوریل S&P Global برای ایالات متحده برای محرک‌های تازه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود که ارقام اصلی PMI تأیید کند که فعالیت‌های معاملاتی در بخش خصوصی با سرعت چشمگیری در اوایل آوریل به رشد خود ادامه داده است. در صورتی که این گزارش ها به کاهش قابل توجهی از شتاب در فعالیت اشاره کنند، دلار باید بتواند جایگاه خود را در برابر رقبای اصلی خود حفظ کند.

روز پنجشنبه، جروم پاول، رئیس FOMC، در رویدادی که توسط صندوق بین‌المللی پول برگزار شد، درباره اقتصاد جهانی صحبت کرد.

ابزار FedWatch Group CME نشان می‌دهد که بازارها با احتمال نزدیک به 70 درصد افزایش متوالی 50 واحد پایه نرخ بهره فدرال رزرو در ماه می و ژوئن در مقایسه با 55 درصد در هفته گذشته، قیمت‌گذاری می‌کنند. علیرغم افزایش 15 درصدی احتمال افزایش 100 واحدی نرخ بهره، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا 4 درصد به صورت هفتگی افزایش یافت. این تحول نشان می‌دهد که چشم‌انداز انقباض فدرال رزرو در حال حاضر تا حد زیادی قیمت گذاری شده است و بازدهی ایالات متحده ممکن است در کوتاه‌مدت به سختی افزایش یابد. در چنین سناریویی، طلا می تواند به رشد بالاتر ادامه دهد.

calender

تحلیل تکنیکال طلا

طلا پنج روز معاملاتی گذشته را بالای میانگین 20 روزه بسته است. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه نزدیک به 60 است و تأیید می کند که خریدارها همچنان کنترل قیمت طلا را در دست دارند.

در روند صعودی، 1990 دلار “فیبوناچی 23.6% اصلاحی روند صعودی فوریه – اواسط مارس” به عنوان اولین مقاومت همسو می شود. با بسته شدن روزانه بالاتر از این سطح، XAU/USD می تواند 2000 دلار “سطح روانی” و 2010 دلار “بالاترین قیمت در 10 مارس” را هدف قرار دهد.

1950 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاح، میانگین 20 روزه” یک حمایت کلیدی را تشکیل می دهد. در صورتی که این سطح به مقاومت تبدیل شود، تصحیح نزولی عمیق تری به سمت 1930 دلار “میانگین 50 روزه” و 1920 دلار ” 50% فیبوناچی اصلاحی” مشاهده می شود.

Gold technical analysis

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-eyes-2-000-as-bulls-retain-control-202204151307

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.