رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

رشد قیمت طلا در سطح داینامیک تقاضا محدود می ماند.

قیمت طلا در بحبوحه بدتر شدن چشم انداز خریداران در این هفته کاهش یافت.

چشم انداز نرخ بهره و برنامه کاهش ترازنامه فدرال رزرو بر ارزش دلار تاثیر می گذارد.

XAU/USD با مقاومت قابل توجه بعدی در 1930 دلار روبرو است.

طلا هفته جدید را تحت فشار نزولی شدید آغاز کرد و در روز دوشنبه نزدیک به 2 درصد کاهش یافت. پس از تلاش ناچیز برای بهبودی در روز سه‌شنبه، XAU/USD نتوانست بالای 1900 دلار نگه داشته شود و در روز سه‌شنبه به ضعیف‌ترین سطح خود در بیش از دو ماه گذشته رسید و به 1872 دلار سقوط کرد، اما بخش بزرگی از ضرر خود را پاک کرد تا هفته را بالای 1900 دلار ببندد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

در حالی که قرنطینه کرونا در شانگهای به هفته چهارم کشیده شد، چین روز دوشنبه دستور آزمایش گسترده ویروس کرونا در پکن را صادر کرد و نگرانی‌ها از قرنطینه در پایتخت دومین اقتصاد بزرگ جهان را تشدید کرد. به نوبه خود، XAU/USD برای اولین بار در نزدیک به یک ماه به زیر 1900 دلار سقوط کرد.

در همین حال، دلار از جریان های امن سرمایه گذاری استفاده کرد و وزن بیشتری را بر دوش XAU/USD وارد کرد. علاوه بر نگرانی‌های مربوط به چین، درگیری طولانی روسیه و اوکراین باعث شد که سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای نگران کاهش رشد اقتصاد جهانی شوند.

اگرچه طلا در بحبوحه کاهش بیش از 3 درصدی که در بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا در روز سه شنبه شاهد بود، توانست جهش ملایمی داشته باشد، خرید دلار، کسب شتاب صعودی را برای XAU/USD دشوار کرد. در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت که آنها پیشنهاد اوکراین برای برگزاری مذاکرات صلح در اوکراین را رد کردند و هشدار دادند که نباید خطرات درگیری هسته ای را دست کم بگیرند و ارزش دلار را بیش از پیش افزایش یافت.

افزایش بی وقفه دلار در روز چهارشنبه ادامه یافت و طلا در نهایت بیش از 1 درصد از دست داد. در روز پنجشنبه، داده های ایالات متحده نشان داد که اقتصاد با نرخ سالانه 1.4٪ در سه ماهه اول سال پس از رشد چشمگیر 6.9٪ ثبت شده در سه ماهه چهارم سال 2021، کاهش یافت. واکنش اولیه بازار به داده های رشد ناامیدکننده بود. دلار مقداری از قدرت خود را از دست داد و طلا روز را در محدوده مثبت بسته است.

با افزایش قیمت دلار در آستانه آخر هفته، طلا بازگشت خود را به بیش از 1900 دلار رسید. دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” از 6.3 درصد در ماه فوریه به 6.6 درصد بر اساس سالانه در ماه مارس افزایش یافته است. در یک یادداشت دلگرم کننده، شاخص قیمت اصلی PCE، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم، از 5.3 درصد به 5.2 درصد کاهش یافت.

هفته بعد چه خواهد شد؟

ISM روز دوشنبه PMI تولید ایالات متحده را منتشر خواهد کرد. بازارها انتظار دارند این گزارش نشان دهد که فعالیت های معاملات در بخش تولید همچنان با سرعتی قوی در ماه آوریل گسترش یافته است. قرائت PMI ضعیف تر از حد انتظار، احتمالاً دلار را مجبور می کند که تحت فشار نزولی باقی بماند و به XAU/USD کمک کند تا بالاتر رود. در صورتی که داده های PMI به سمت بالا رشد کند، ممکن است دلار برای جذب سرمایه گذاری قبل از نشست بسیار مهم FOMC در روز چهارشنبه، کار سختی داشته باشد.

انتظار می رود فدرال رزرو نرخ بهره خود را 50 واحد افزایش دهد و از برنامه خود برای ترازنامه رونمایی کند. محتمل ترین سناریو برای فدرال رزرو این است که دارایی های خود از اوراق خزانه داری ایالات متحده و اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن را به ترتیب 60 و 35 میلیارد دلار در ماه از ژوئن کاهش دهد و مجموع کاهش را به 95 میلیارد دلار برساند.

شایان ذکر است که بازارها قبلاً در این اقدامات قیمت گذاری کرده اند. کاهش QE به میزان کمتر از 95 میلیارد دلار می‌تواند به‌عنوان یک انحراف جزئی در چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو تلقی شود و باعث فروش دلاری گسترده شود. چنین اقدامی احتمالاً باعث می شود که بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به شدت کاهش یابد و موجب تقویت XAU/USD شود.

راهنمایی آینده فدرال رزرو در مورد چشم انداز نرخ نیز به شدت توسط سرمایه گذاران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها با احتمال 94.5 درصد در مجموع 125 واحد پایه “bps” افزایش نرخ را در دو جلسه بعدی قیمت گذاری می کنند. در صورتی که بیانیه سیاست یا جروم پاول، رئیس FOMC، احتمال افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را رد کند، دلار فضای بیشتری برای اصلاح نزولی خواهد داشت.

از سوی دیگر، هرگونه اشاره به افزایش 75 واحدی نرخ بهره در آینده نزدیک به عنوان تاییدی بر تمایل فدرال رزرو برای تشدید سیاست به روشی مناقشه‌آمیز و اجازه ندادن به طلا برای حفظ جایگاه خود ارزیابی می شود.

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش مشاغل آوریل را منتشر خواهد کرد. پیش بینی می شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” پس از افزایش 431000 نفری در ماه مارس، 400000 افزایش یابد. سیاستگذاران فدرال رزرو کاملاً روشن کردند که نگران بازار کار نیستند و چشم انداز سیاست FOMC احتمالاً محرک اصلی ارزش گذاری دلار در بازار باقی خواهد ماند.

در این میان، در صورتی که پکن وارد قرنطینه شود، احتمالاً بدون توجه به عملکرد دلار، صعود طلا محدود خواهد ماند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه به سمت 50 در حال افزایش است که نشان دهنده از دست دادن حرکت نزولی است. در روند صعودی، 1930 دلار “فیبوناچی 50% اصلاح روند صعودی فوریه تا مارس” همسو می شود زیرا مقاومت کلیدی و طلا ممکن است در مرحله تثبیت بین آن سطح و 1900 دلار “سطح روانی، فیبوناچی 61.8% اصلاح” قبل از اعلام سیاست فدرال رزرو باقی بماند.

بالای 1930 دلار، مانع بعدی در 1940 دلار “میانگین 20 روزه، میانگین 50 روزه” جلوتر از 1960 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی” قرار می گیرد.

در صورتی که این جفت قیمت روزانه به زیر 1900 دلار برسد، اهداف نزولی بعدی در 1880 دلار “میانگین 100 روزه” و 1870 دلار “مقاومت سابق، سطح ایستا” همسو می شوند.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسات طلا

نیمی از کارشناسان نظرسنجی افزایش قیمت طلا را در کوتاه مدت می دانند. با این حال، میانگین هدف 1918 دلاری در نظر یک هفته ای، نشان می دهد که صعود فلز زرد احتمالاً به عنوان اصلاحات تکنیکال باقی می ماند. چشم انداز فصلی به شدت صعودی باقی می ماند و میانگین هدف بالای 2000 دلار است.

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usds-gains-to-remain-limited-on-demand-side-dynamics-202204291533

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.