رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

احتمالا XAU/USD می تواند میانگین 200 روزه را در CPI داغ ایالات متحده دوباره تست کند

افزایش بازدهی آمریکا اجازه نداد طلا در این هفته کشش پیدا کند.

گزارش تورم ایالات متحده می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش بازار دلار تأثیر بگذارد.

چشم‌انداز تکنیکال XAU/USD نشان می‌دهد که فروشندگان می‌توانند در کوتاه‌مدت برای اقدام آماده شوند.

طلا در ابتدای هفته به شدت کاهش یافت و به پایین ترین سطح خود از اواسط فوریه تا کنون 1850 دلار رسید. اگرچه فلز زرد توانست در نیمه دوم هفته جهشی داشته باشد، اما قدرت دلار مبتنی بر گسترده اجازه نداد XAU/USD به کاهش پشت سر هم دو هفته‌ای خود پایان دهد. پیش از انتشار آمارهای کلیدی تورم آمریکا در هفته آینده، طلا ممکن است حرکت قاطع در هر دو جهت را دشوار کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

جو بازار ریسک گریز باعث تقویت دلار در روز دوشنبه شد و شاخص دلار آمریکا که عملکرد دلار در برابر سبدی از شش ارز اصلی را دنبال می کند، کاهش قیمت هایی را که جمعه گذشته متحمل شده بود را جبران کرد. داده های PMI چین نشان داد که فعالیت در بخش خصوصی در ماه آوریل به انقباض ادامه داد. علاوه بر این، پکن ممنوعیت همه رستوران‌ها را اعلام کرد و به ساکنان دستور داد برای ورود به مکان‌های عمومی مدرکی مبنی بر منفی بودن تست کووید ارائه کنند که این امر بر احساسات تأثیر می‌گذارد. در نهایت، داده‌های ایالات متحده نشان داد که بخش تولید با سرعت کمتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت در آوریل گسترش یافت، اما تأثیر کمی بر ارزش دلار داشت.

پیش از اعلام سیاست های فدرال رزرو آمریکا، بازارها در روز سه شنبه نسبتاً آرام باقی ماندند و طلا پس از کاهش تقریباً 2 درصدی در روز دوشنبه، در محدوده محدود زیر 1900 دلار در نوسان بود.

روز چهارشنبه، FOMC نرخ سیاستی خود را 50 واحد پایه افزایش داد و به محدوده 0.75٪ -1.00٪ رسید. فدرال رزرو همچنین اعلام کرد که کاهش ترازنامه را از اول ژوئن آغاز می کند و با سقف 47.5 میلیارد دلاری نرخ ماهانه شروع می کند و پس از سه ماه به 95 میلیارد دلار در ماه می رسد. کارشناسان پیش بینی می کردند که بانک مرکزی ایالات متحده از ماه ژوئن دارایی های خود را 95 میلیارد دلار کاهش دهد.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی، جروم پاول، رئیس FOMC، احتمال افزایش 75 واحدی نرخ بهره در جلسات آتی را رد کرد و گفت که آنها “فعالانه” آن را بررسی نمی کنند. علاوه بر این، پاول از تعیین نرخ خنثی خودداری کرد و گفت که آنها شانس خوبی برای “فرود نرم” دارند.

بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از رویداد فدرال رزرو به سمت پایین چرخید در حالی که دلار آمریکا تحت فشار شدید فروش قرار گرفت و در را برای بازگشت قاطع XAU/USD باز کرد. با افزایش قیمت دلار در ساعات معاملات آسیایی در روز پنجشنبه، طلا به بالاترین سطح پنج روزه خود یعنی 1909 دلار رسید اما در پایان روز را در محدوده منفی 1877 دلار به پایان رساند.

بانک انگلستان “BOE” برای چهارمین بار متوالی در ماه مه نرخ سیاست خود را 25 واحد افزایش داد، اما در بیانیه سیاستی خود خاطرنشان کرد که انتظار می رود اقتصاد انگلیس در سال 2022 وارد رکود شود و تورم بالای 10 درصد افزایش یابد. هشدار رکود BOE به سرمایه گذاران این واقعیت را یادآوری کرد که فدرال رزرو می تواند پیش از اینکه اولویت خود را به ارتقای رشد از مهار تورم تغییر دهد، با سرعتی تهاجمی تر از BOE و ECB به سخت گیری سیاست خود ادامه دهد. به نوبه خود، دلار حرکت صعودی خود را بازیافت و XAU/USD را مجبور کرد به سمت جنوب حرکت کند.

گزارش مشاغل ایالات متحده در روز جمعه نشان داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه آوریل 428,000 افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 391,000 بود. جزئیات اصلی این نشریه نشان داد که نرخ مشارکت نیروی کار از 62.4 درصد در ماه مارس به 62.2 درصد کاهش یافت و تورم دستمزد سالانه، همانطور که با میانگین درآمد ساعتی اندازه گیری شد، تقریباً بدون تغییر در 5.5 درصد باقی ماند. با این ارقام که شرایط سخت بازار کار را تأیید می کند، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به قوی ترین سطح خود از نوامبر 2018 به بالای 3.1 درصد رسید و طلا را مجبور کرد تا شتاب بهبود خود را در آستانه آخر هفته از دست بدهد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

چین آمار معاملات بین المللی آوریل را روز دوشنبه منتشر خواهد کرد. در صورتی که داده‌ها تأثیر منفی محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا را بر تراز معاملات نشان دهد، تغییر منفی در تمایل به ریسک می‌تواند به دلار کمک کند تقاضا را پیدا کند و باعث شود که XAU/USD هفته جدید را عقب‌تر شروع کند.

روز چهارشنبه، اداره آمار کار ایالات متحده، داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” آوریل را منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود به‌صورت سالانه، CPI از 8.5 درصد در ماه مارس به 8.4 درصد کاهش یابد. پیش‌بینی می‌شود که CPI اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، از 6.5 درصد به 6 درصد کاهش یابد.

اگرچه پاول، رئیس FOMC از افزایش نرخ 75 واحد عقب نشینی کرد، ابزار FedWatch Group CME نشان می دهد که بازارها همچنان با احتمال 87 درصد افزایش 75 واحد در ثانیه در ماه ژوئن قیمت گذاری می کنند. اگر ارقام CPI این دیدگاه را تأیید کنند که تورم ممکن است در ماه مارس به اوج خود رسیده باشد، دلار ممکن است با فشار فروش مجدد مواجه شود و سرمایه‌گذاران تصمیمات فدرال رزرو را در ماه ژوئن مجدداً ارزیابی کنند. در چنین سناریویی، بازده اوراق قرضه T ایالات متحده احتمالا کاهش می یابد و باعث افزایش قیمت طلا می شود. از سوی دیگر، اگر داده‌های CPI شگفت‌انگیز شود، بازارها باید به دیدگاه افزایش 75 واحدی در ماه ژوئن پایبند باشند.

در همین حال، سرمایه گذاران توجه زیادی به Fedspeak و تحولات جدید پیرامون قرنطینه در چین و درگیری روسیه و اوکراین خواهند داشت. کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا در چین می‌تواند به فلز زرد کمک کند تا در بهبود چشم‌انداز تقاضا و بالعکس جذب شود.

Calender

چشم انداز تکنیکال طلا

چشم انداز تکنیکال حاکی از آن است که گرایش نزولی طلا علیرغم بازگشت اندکی که در نیمه دوم هفته شاهد بودیم دست نخورده باقی می ماند. شاخص “RSI” در نمودار روزانه زیر 50 باقی می ماند و قیمت در تلاش است تا از میانگین 100 روزه که در حال حاضر در حدود 1880 دلار قرار دارد، فاصله بگیرد.

در صورتی که XAU/USD شروع به استفاده از 1880 دلار به عنوان حمایت کند، می تواند بازیابی خود را تا 1900 دلار افزایش دهد. فقط یک قیمت روزانه بالاتر از 1900 می تواند در را برای صعود بیشتر به سمت منطقه 1920/1930 دلاری باز کند “فیبوناچی 50% اصلاح آخرین روند صعودی، میانگین 20 روزه، میانگین 50 روزه”.

از جنبه نزولی، به نظر می رسد حمایت کلیدی در 1860 دلار “سطح ایستا” شکل گرفته است. در صورت شکست این سطح، طلا احتمالا میانگین 200 روزه را در 1840 دلار آزمایش خواهد کرد.

دیدگاه تکنیکال طلا

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از کارشناسان نظرسنجی کاهش حاشیه طلا را در هفته آینده مشاهده می‌کنند. با این حال، چشم انداز یک ماهه به یک تغییر صعودی اشاره می کند که میانگین هدف در 1925 دلار است.

نظرسنجی احساسی

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-could-test-200-day-sma-on-hot-us-cpi-202205061532

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.