رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

انس طلا به نظر می رسد 1800 دلار را با حفظ کنترل فروشندگان تست کند.

طلا برای چهارمین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شد.

شکست میانگین حرکتی 200 روزه نشانه بدی برای XAU/USD است.

طلا به احتمال زیاد با ثابت ماندن عواملی که باعث تقویت دلار می شود، در مسیر خود باقی می ماند.

طلا پس از سقوط به زیر 1800 دلار در روز جمعه بهبود یافت اما در نهایت بیش از 3 درصد به صورت هفتگی افت قیمت داشت و دومین افت بزرگ یک هفته ای خود را در سال به ثبت رساند. این حقیقت که XAU/USD به مدت دو روز متوالی زیر میانگین 200 روزه بسته شد، می تواند به عنوان یک پیشرفت نزولی قابل توجه تلقی شود و باعث شود خریداران در کوتاه مدت در حاشیه بمانند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

دلار در آغاز هفته بر جریان های امن سرمایه گذاری کرد و باعث شد که XAU/USD به کاهش خود ادامه دهد. در گزارشی که در آخر هفته منتشر شد، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که رشد اقتصاد جهانی می‌تواند با سرعتی سریع‌تر از حد انتظار کند شود، زیرا تورم برای مدت طولانی‌تر از پیش‌بینی‌ها بالاتر است. علاوه بر این، داده‌های چین نشان داد که صادرات در ماه آوریل 1.9 درصد به صورت سالانه افزایش یافته است، که انتظار بازار 16.4 درصد را با یک حاشیه بزرگ از دست داده است.

روز سه‌شنبه، گزارش‌های مقامات چینی درباره تشدید محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا در شهر شانگهای با وجود کاهش تعداد مبتلاها، اجازه نمی‌دهد احساس خطر بهبود یابد. در همین حال، چندین سیاستگذار FOMC حمایت خود را از دو افزایش 50 واحد پایه “bps” دیگر در دو نشست سیاستی بعدی ابراز کردند که به دلار کمک کرد تا قدرت خود را حفظ کند. علاوه بر این، لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، خاطرنشان کرد که آنها برای همیشه افزایش نرخ 75 واحد در ثانیه را رد نمی کنند.

بهبود ملایمی که در ریسک احساس شد باعث شد که دلار جذابیت خود را در اواسط هفته از دست بدهد و در را برای بازگشت به XAU/USD باز کند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در یک سخنرانی گفت که آنها در حال بررسی حذف تعرفه‌های دوران ترامپ بر واردات چین برای کمک به کاهش تورم هستند. داده های منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده در روز چهارشنبه نشان داد که تورم، همانطور که توسط شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه گیری می شود، از 8.5 درصد در ماه مارس به 8.3 درصد در ماه آوریل کاهش یافته است. با کاهش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به زیر 3 درصد پس از این داده ها، طلا موفق شد روز را در محدوده مثبت ببندد.

با این وجود، افزایش ریسک کوتاه مدت باقی ماند و جو نامناسب بازار در روز پنجشنبه موجب تقویت دلار امن شد و باعث شد طلا متحمل زیان های سنگینی شده و برای اولین بار از فوریه به زیر میانگین 200 روزه بسته شود. در همین حال، جروم پاول، رئیس FOMC، تکرار کرد که انتظار دارد دو افزایش 50 واحدی دیگر در ماه ژوئن و جولای نرخ بهره را داشته باشد و خاطرنشان کرد که در صورتی که داده‌ها به سمت اشتباه بروند، آماده انجام کارهای بیشتری هستند. در نتیجه، شاخص دلار آمریکا اواخر روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو دهه گذشته در 104.92 رسید.

بازارها در روز جمعه نسبتاً آرام بودند و طلا نزدیک به پایین ترین سطح دو ماهه خود در 1810 دلار حرکت کرد. اگرچه فلز زرد در جلسه آمریکا برای مدت کوتاهی به زیر 1800 دلار سقوط کرد، اما پس از انتشار داده ماهانه دانشگاه میشیگان نشان داد که اعتماد مصرف‌کننده به ایالات متحده در اوایل ماه مه بدتر شده است، توانست بخشی از زیان روزانه خود را پاک کند.

هفته بعد چه می شود؟

سرمایه گذاران در اوایل دوشنبه اطلاعات خرده فروشی چین را زیر نظر خواهند داشت که انتظار می رود در ماه آوریل سالانه 6 درصد کاهش داشته باشد. در چند هفته گذشته، طلا در تلاش برای یافتن تقاضا بوده است، هر زمانی که داده‌های چین برای سرمایه‌گذاران تاثیر منفی قرنطینه‌ها بر فعالیت‌های اقتصادی را یادآوری کرد. در صورت کاهش انباشت فروش پیش بینی شده، می توان واکنش مشابهی را در ابتدای هفته شاهد بود. ارزیابی مثبت می تواند زیان طلا را محدود کند، اما بعید است که باعث افزایش ریسک شود مگر اینکه مقامات چینی شروع به کاهش محدودیت ها در شانگهای و پکن کنند.

انتظار می‌رود روز سه‌شنبه، اداره سرشماری ایالات متحده افزایش ماهانه 0.6٪ در خرده‌فروشی ایالات متحده در ماه آوریل را گزارش کند. باز هم، تعجب آور است که شاهد تغییر قابل توجهی در احساس ریسک در یک نقطه داده واحد باشیم. حتی اگر چاپ خوش‌بینانه بتواند به سهام ایالات متحده کمک کند ، این دیدگاه فدرال رزرو را نیز تایید می‌کند که آنها می‌توانند با سرعتی زیاد به کاهش نرخ بهره ادامه دهند بدون اینکه نگران آسیب زدن به اقتصاد باشند. مهمتر از آن، تقاضای مصرف کننده سالم می تواند به عنوان عاملی در نظر گرفته شود که می تواند تورم را افزایش دهد.

در اواخر هفته، اسناد اقتصادی ایالات متحده شامل مطالبات اولیه بیکاری هفتگی و نظرسنجی تولیدی بانک فدرال رزرو فیلادلفیا برای ماه می خواهد بود.

به طور خلاصه، تضعیف طولانی مدت دلار در شرایط فعلی بازار محتمل به نظر نمی رسد. عواملی که باعث افزایش ارزش دلار شده‌اند، یعنی درگیری‌های روسیه و اوکراین، نگرانی‌ها از تورم در بحبوحه قرنطینه‌ها در چین و چشم‌اندازهای سخت‌تر فدرال رزرو، باید در هفته آینده دست نخورده باقی بمانند. از این رو، منطقی است که انتظار داشته باشیم تلاش های بازیابی طلا در کوتاه مدت محدود باقی بماند.

calender

تحلیل تکنیکال طلا

شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه برای اولین بار از آگوست به دنبال اقدامات قیمت این هفته به 30 سقوط کرد، که نشان می دهد طلا می تواند قبل از سقوط بعدی، اصلاح تکنیکال انجام دهد.

در حالت صعودی، میانگین 200 روزه مقاومت پویا در 1840 دلار تشکیل می دهد که می تواند به عنوان یک هدف بازیابی در نظر گرفته شود. با این حال، تا زمانی که این جفت نتواند یک کندل روزانه بالاتر از آن سطح انجام دهد، سوگیری نزولی باید دست نخورده باقی بماند.

1800 دلار “سطح روانشناسی، پایین ترین سطح 13 می” به عنوان اولین حمایت تکنیکال پیش از 1790 دلار “نقطه آغاز روند صعودی فوریه تا مارس” و 1780 دلار “پایین ترین سطح 28 ژانویه” قرار می گیرد.

از طرف دیگر، اگر خریداران موفق به شکست حمایت 1840 دلار به شوند، می‌توان شاهد افزایش بازیابی به 1860 دلار “حمایت سابق، سطح ثابت” و 1880 دلار “میانگین 100 روزه” بود.

Gold technical analysis

نظرسنجی احساسات طلا

نظرسنجی پیش بینی FXStreet تصویر متفاوتی را برای طلا در کوتاه مدت ترسیم می کند. بسیاری از تحلیلگران می‌بینند که فلز زرد در هفته آینده افزایش می‌یابد در حالی که برخی دیگر قیمت 1800 دلار را آزمایش می‌کنند. در چشم انداز یک ماهه یک شیب نزولی جزئی وجود دارد، اما میانگین هدف 1835 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-looks-to-test-1-800-with-sellers-retaining-control-202205131517

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.