رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طلا نسبت به بازدهی ایالات متحده واکنش نشان می دهد، اما خریدارها همچنان تردید دارند.

طلا در این هفته بر کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا سرمایه گذاری کرد.

صورتجلسه نشست ماه می FOMC می تواند کاتالیزور مهم بعدی باشد.

XAU/USD برای متقاعد کردن خریداران باید بالای میانگین حرکتی 200 روزه تثبیت شود.

طلا پس از سقوط به کمتر از 1800 دلار در ابتدای هفته، مسیر خود را معکوس کرد و به چهار هفته‌ افت قیمت پشت سر هم پایان داد. شاخص‌های تکنیکال حاکی از آن است که XAU/USD ممکن است برای ادامه صعود در هفته آینده دشوار باشد، اما واکنش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده به صورتجلسه ماه می FOMC باید باعث حرکت این جفت ارز در اواخر هفته شود.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

فضای بازار ریسک گریز در ابتدای هفته به دلار کمک کرد تا به قدرت خود ادامه دهد و باعث شد XAU/USD به پایین ترین سطح خود از اواخر ژانویه به 1786 دلار برسد. داده‌های چین نشان می‌دهد که خرده‌فروشی و تولید صنعتی به ترتیب 11.1 درصد و 2.9 درصد به صورت سالانه در ماه آوریل کاهش یافته است که به سرمایه‌گذاران تأثیر منفی سیاست صفر کووید را بر اقتصاد یادآوری می‌کند. با بازتاب عملکرد چشمگیر دلار آمریکا، شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح خود از اواخر سال 2002 رسید.

روز سه‌شنبه، شهر شانگهای اعلام کرد که در تمام مناطق مبتلاها به صفر رسیده است و مجدداً تأکید کرد که از 21 مه کاهش تدریجی محدودیت‌ها را با هدف رفع کامل قرنطینه تا اول ژوئن آغاز می‌کنند. اگرچه این پیشرفت کمک کرد. طلا در مرحله جهش مجدد قرار گرفت، افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، صعود XAU/USD را محدود کرد. اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که فروش خرده فروشی در ماه آوریل 0.9٪ به صورت ماهانه افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 0.7٪ بود. در همین حال، جروم پاول، رئیس FOMC، تکرار کرد که سیاستگذاران فدرال رزرو از افزایش 50 واحدی نرخ بهره در دو جلسه بعدی حمایت گسترده ای داشتند.

طلا در روز چهارشنبه نسبتاً آرام ماند و روز را ثابت نگه داشت و سپس حرکت صعودی را در روز پنجشنبه افزایش داد.

ارقام ناامیدکننده درآمد و چشم‌اندازهای ناامیدکننده فروش خرده‌فروشان بزرگ در ایالات متحده، از جمله Walmart، Target و Kohl’s، باعث صعود شدید به سمت ناحیه امن در روز پنجشنبه شد. علیرغم ریسک گریزی، دلار در میان کاهش بازدهی ایالات متحده برای یافتن تقاضا تلاش کرد و طلا نزدیک به 1.5 درصد افزایش یافت و بزرگترین افزایش یک روزه خود از اوایل ماه مارس را به ثبت رساند. علاوه بر این، XAU/USD به بالای میانگین کلیدی 200 روزه صعود کرد و خریداران تکنیکال را بیشتر به خود جلب کرد.

در غیاب انتشار داده‌های کلان سطح بالا و سرفصل‌های اساسی، طلا در روز جمعه افزایش هفتگی خود را تثبیت کرد و در نهایت کاهش روزانه متوسطی را به ثبت رساند. صرف نظر از این، XAU/USD برای اولین بار از اواسط آوریل افزایش هفتگی را ثبت کرد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

S&P Global گزارش های فلش PMI را برای ایالات متحده در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود این نشریات نشان دهند که فعالیت‌های معاملاتی در اوایل ماه مه هم در بخش خدمات و هم در بخش تولید با سرعتی قوی به گسترش خود ادامه دادند. با این حال، اگر آنها به افزایش قیمت نهاده ها و مشکلاتی که شرکت ها برای پر کردن موقعیت های خالی با آن مواجه هستند اشاره کنند، دلار می تواند جایگاه خود را حفظ کند و بر XAU/USD فشار بیاورد.

روز چهارشنبه، FOMC صورتجلسه نشست ماه مه خود را منتشر خواهد کرد که در آن فدرال رزرو تصمیم گرفت تا نرخ بهره خود را 50 واحد افزایش دهد. پاول، رئیس FOMC گفت: «افزایش 75 واحد پایه “bps” چیزی نیست که کمیته فعالانه در حال بررسی آن باشد. اگر در صورتجلسه مشخص شود که برخی از سیاستگذاران نسبت به ایده افزایش بیشتر از 50 واحد تمایل نشان می دهند، این امر می تواند به عنوان یک توسعه‌ی مناقشه‌آمیز تلقی شود و بازدهی را افزایش دهد و به نوبه خود موجب چرخش طلا به سمت جنوب شود.

از سوی دیگر، اگر مقامات فدرال رزرو تمایل خود را برای افزایش 50 واحدی نرخ بهره در دو جلسه بعدی اعلام کنند. این نشریه می‌تواند نشان دهد که سیاست‌گذاران ممکن است به دنبال موضع محتاطانه‌ای باشند تا تأثیر نرخ‌های بالاتر بر تورم و فعالیت مصرف‌کننده را ببینند. در چنین سناریویی، کاهش ارزش دلار می‌تواند افزایش یافته و راه را برای یک بازگشت طولانی‌مدت در XAU/USD هموار کند.

اسند اقتصادی ایالات متحده رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول و داده های شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” را در نیمه دوم هفته نشان خواهد داد. بعید است که انتشارات تولید ناخالص داخلی واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند زیرا این تجدید نظر در اولین برآورد دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده است که نشان می دهد اقتصاد با سرعت سالانه 1.4 درصد منقبض شده است.

انتظار می رود تورم اصلی PCE از 5.2 درصد در ماه مارس به 4.6 درصد به صورت سالانه در آوریل کاهش یابد. در صورتی که این داده‌ها مطابق با پیش‌بینی بازار یا حتی پایین‌تر از آن باشد، احتمالاً طلا قبل از آخر هفته جذابیت بیشتری پیدا خواهد کرد و بالعکس.

در این میان، سرمایه گذاران همچنان تحولات مرتبط با ویروس کرونا در چین را زیر نظر خواهند داشت. عناوین خبری مثبت در این زمینه باید به افزایش قدرت طلا کمک کند زیرا به چشم انداز بهبود تقاضا اشاره می کند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

در نمودار روزانه، شاخص “RSI” علیرغم بازگشت مجدد این هفته، زیر 50 باقی می ماند، که نشان می دهد پیشرفت اخیر این جفت بخشی از یک اصلاح تکنیکال بوده است. علاوه بر این، این جفت هنوز میانگین 200 روزه را تست نکرده است که در حال حاضر حدود 1840 دلار است.

در صورتی که طلا شروع به استفاده از 1840 دلار به عنوان حمایت کند، مقاومت قابل توجه بعدی در 1850 دلار قرار می گیرد، جایی که فیبوناچی 23.6% اصلاحی آخرین روند نزولی قرار دارد. بسته شدن کندل روزانه بالاتر از این سطح می تواند به عنوان یک پیشرفت صعودی تلقی شود و در را برای صعود بیشتر به سمت 1870 دلار باز کند “فیبوناچی 38.2% اصلاحی”.

از طرف دیگر، اگر طلا نتواند به سطح میانگین 200 روزه برسد، فروشندگان می توانند دوباره وارد بازی شوند. در آن سناریو، 1810 دلار “سطح ایستا” به عنوان هدف نزولی بعدی قبل از 1800 دلار “سطح روانی” قرار می گیرد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که بخش بزرگی از کارشناسان شاهد حرکت یک طرفه طلا در هفته آینده هستند. میانگین هدف 1850 دلاری نشان می‌دهد که در کوتاه‌مدت فضایی برای صعود بیشتر وجود دارد. در هر دو چشم انداز یک ماهه و یک چهارم یک شیب صعودی وجود دارد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-starts-reacting-to-us-yields-but-bulls-remain-hesitant-202205201530

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.