رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تعصب نزولی دست نخورده باقی می ماند زیرا XAU/USD نتوانست 200 DMA را پس بگیرد.
  • طلا برای دومین هفته متوالی افت کرد.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت نشان می دهد که خریداران در حاشیه باقی می مانند.
  • مقاومت قابل توجهی برای XAU/USD در 1850 دلار شکل گرفته است.

طلا پس از بسته شدن هفته قبل زیر میانگین حرکتی 200 روزه، هفته جدید را پشت سر گذاشت و در روزهای دوشنبه و سه شنبه زیان اندکی را به ثبت رساند. پس از بازگشت در روز چهارشنبه، XAU/USD کشش خود را از دست داد و در نهایت برای دومین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شد. با این وجود، نوسانات طلا نسبتاً پایین باقی ماند زیرا سرمایه گذاران تلاش کردند تا دریابند که آیا بانک های مرکزی بزرگ به تشدید سیاست های خود در بحبوحه نشانه های نگران کننده کاهش سرعت سیاست پولی خود ادامه می دهند یا خیر.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

طلا روز سه شنبه تحت فشار نزولی ملایمی قرار گرفت زیرا بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده با بازگشت معامله گران آمریکایی از آخر هفته سه روزه بالاتر رفت. با این حال، در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی سطح بالا، زیان فلز زرد محدود باقی ماند.

جروم پاول، رئیس FOMC، در حالی که روز چهارشنبه در برابر کمیته امور بانکی، مسکن و امور شهری سنا گزارش داد، تکرار کرد که افزایش مداوم نرخ ها مناسب خواهد بود. هنگامی که از پاول در مورد امکان افزایش 100 واحدی bps نرخ بهره پرسیده شد، گفت که هیچ اندازه خاصی از افزایش نرخ را “از روی میز” حذف نخواهد کرد. در مورد چشم انداز رشد، پاول اذعان کرد که افزایش نرخ می تواند باعث رکود شود. بازده اوراق قرضه 10 ساله ایالات متحده در طول گزارش پاول به سمت جنوب چرخید و به XAU/USD اجازه داد تا یک زنجیره باخت سه روزه را پشت سر بگذارند.

در روز پنج‌شنبه، داده‌های منتشر شده توسط S&P Global نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش خصوصی ایالات متحده با سرعت بسیار کمتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت در اوایل ژوئن رشد کرد و PMI ترکیبی از 53.6 به 51.2 کاهش یافت. کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد کسب و کار در S&P Global Market Intelligence، در اظهار نظر در مورد این داده ها، گفت: «سرعت رشد اقتصادی ایالات متحده در ماه ژوئن به شدت کاهش یافته است، با شاخص های آینده نگر که زمینه را برای انقباض اقتصادی در سه ماهه سوم فراهم کرده است. اگرچه واکنش اولیه به گزارش PMI باعث فروش دلار شد، اما سرمایه گذاران تمایلی به شرط بندی روی تغییر چشم انداز سیاست فدرال رزرو نداشتند.

در واقع، CME Group FedWatch Tool نشان می دهد که بازارها در مجموع 125 واحد پایه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در دو جلسه سیاست بعدی، تقریباً به طور کامل قیمت گذاری کرده اند. علاوه بر این، پاول گفت که آنها تعهد بی قید و شرطی برای مبارزه با تورم در دومین روز گزارش شش ماهه خود دارند.

پیش از تعطیلات آخر هفته، دانشگاه میشیگان اعلام کرد که انتظارات تورمی 5 ساله را در نظرسنجی احساسات مصرف کننده خود از برآورد اولیه 3.3 درصدی به 3.1 درصد بازبینی کرده است. همچنین، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که فروش خانه های جدید با 10.7 درصد افزایش در ماه مه به 696000 در پی کاهش 12 درصدی آوریل رسید. پس از این داده ها، دلار علاقه خود را از دست داد و به طلا اجازه داد هفته را بالای 1820 دلار به پایان برساند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

سند اقتصادی ایالات متحده اطلاعات سفارشات کالاهای بادوام را برای ماه می ارائه خواهد کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند در ماه می 0.6 درصد افزایش یابد و انتشار ضعیف تر از پیش بینی ها می تواند ترس از رکود را احیا کند و بر دلار تاثیر بگذارد. در روز سه‌شنبه، شاخص اعتماد مصرف‌کننده هیئت کنفرانس “CB” از نزدیک توسط فعالان بازار مشاهده خواهد شد. سیاستگذاران فدرال رزرو توضیح دادند که افزایش شدید انتظارات تورمی در نظرسنجی اعتماد مصرف کننده دانشگاه میشیگان، دلیل اصلی تصمیم فدرال رزرو برای افزایش 75 واحدی نرخ بهره در ژوئن بود. در صورتی که انتشار CB نشان دهد که تورم تأثیر منفی قابل توجهی بر چشم انداز مخارج مصرف کنندگان دارد، دلار می تواند قدرت بیشتری پیدا کند و باعث شود XAU/USD به سمت جنوب حرکت کند.

روز چهارشنبه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا “ECB” ، اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان “BOE” و جروم پاول، رئیس FOMC، در یک پنل در مجمع سالانه بانک مرکزی اروپا در مورد بانکداری مرکزی صحبت خواهند کرد. اگر در آن رویداد به سرمایه‌گذاران اختلاف سیاست‌های فزاینده بین فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا و BOE در جریان آن رویداد یادآوری شود، طلا برای یافتن تقاضا مشکل داشته باشد.

دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم، را در روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که Core PCE در ماه می بدون تغییر در 4.9٪ به صورت سالانه باقی بماند. حتی اگر داده‌های تورم PCE ضعیف‌تر از حد انتظار باشد، دیدن یک واکنش قابل‌توجه در بازار شگفت‌انگیز خواهد بود، به‌ویژه پس از اینکه شاخص قیمت مصرف‌کننده در همان دوره به بالاترین حد خود در چهار دهه اخیر رسید.

در نهایت، ISM Manufacturing PMI آخرین انتشار داده های هفته در روز جمعه خواهد بود.

با این حال، در شرایط فعلی بازار، سرمایه گذاران احتمالا از تعهد به موقعیت های بزرگ خودداری می کنند. موقعیت بازار نشان می دهد که بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا و شاخص دلار آمریکا جای چندانی برای صعود ندارند. با این حال، برای اینکه طلا به سمت یک روند صعودی ثابت حرکت کند، ممکن است کاهش قابل توجهی در بازدهی ایالات متحده لازم باشد و رویدادهای هفته آینده بعید است که چنین واکنشی را ایجاد کنند.

cover

چشم انداز تکنیکال طلا

در XAUUSD توانسته حالت نزولی خود خود را حفظ کند و بین نواحی 1850 و 1820 نوساناتی داشته باشید ولی بدون سو گیری مشخص تکنیکال قرار گرفته است.

شاخص “RSI” در نمودار روزانه زیر 50 باقی می ماند و نشان می دهد که خریداران در تلاش برای تسلط بر قیمت طلا هستند. در جهت صعودی، سطح اصلاحی فیبوناچی 23.6% آخرین روند نزولی و میانگین 200 روزه مقاومت قوی در 1850 دلار تشکیل می دهند. فروشندگان باید بتوانند کنترل خود را حفظ کنند، مگر اینکه XAU/USD روزانه بالاتر از آن سطح بسته شود. بالاتر از 1850 دلار، 1860 دلار “میانگین 50 روزه” و 1870 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاح” به عنوان موانع بعدی تراز می شوند.

از سوی دیگر، 1810 دلار “نقطه پایانی روند نزولی” می تواند به عنوان هدف نزولی بعدی در نظر گرفته شود. اگر این حمایت شکست بخورد، کاهش های بیشتری به 1800 دلار “سطح روانی” و 1787 دلار” پایین ترین سطح 16 مه” می تواند شاهد باشیم.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش بینی FXStreet به یک سوگیری اندکی نزولی در کوتاه مدت اشاره می کند، اما هیچ یک از کارشناسان نظرسنجی انتظار ندارند قیمت طلا در هفته آینده به زیر 1800 دلار برسد. چشم انداز یک ماهه به شدت صعودی است و میانگین هدف بالای 1870 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-bearish-bias-stays-intact-as-xau-usd-fails-to-reclaim-200-dma-202206241525

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.