رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • امیدهای برای بهبودی پیش از رویدادهای کلیدی ایالات متحده از بین می رود.
  • طلا با وجود بازگشت دیرهنگام روز جمعه، هفته را با رنگ قرمز بسته بود.
  • چشم انداز تکنیکال نشان می دهد که سوگیری نزولی در کوتاه مدت دست نخورده باقی می ماند.
  • تقویم هفته آینده حاوی اطلاعات صورتجلسه FOMC و داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده خواهد بود.

قیمت طلا در چهار روز اول هفته در محدوده منفی بسته شد و در روز جمعه به پایین‌ترین سطح از اواخر ژانویه به زیر 1790 دلار رسید و سپس به بالای 1800 دلار رسید. تقویت مجدد دلار در بحبوحه ریسک گریزی بر XAUUSD فشار آورد و باعث شد که برای سومین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شود. پیش از گزارش شغلی مورد انتظار هفته آینده از ایالات متحده در ماه ژوئن، طلا احتمالاً برای بازگشت متقاعد کننده دشوار خواهد بود.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

با وجود انتشار اخباری مبنی بر تصمیم چهار عضو G7 مبنی بر ممنوعیت واردات جدید طلای روسیه، قیمت طلا روز دوشنبه نتوانست مورد حمایت قرار گیرد. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، روسیه با 330.9 تن در سال 2021 دومین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان است. در همین حال، از دیدگاه کلان، داده های ایالات متحده نشان داد که سفارشات کالاهای بادوام در ماه می 0.7 درصد افزایش یافته است. انتظار بازار برای افزایش 0.1٪.

روز سه‌شنبه، طلا در محدوده نسبتاً محدودی نزدیک به 1820 دلار نوسان داشت، اما در نهایت افت روزانه کوچکی را ثبت کرد. هیئت کنفرانس روز سه شنبه گزارش داد که شاخص اعتماد مصرف کننده در ایالات متحده از 103.2 در ماه می به 98.7 در ژوئن کاهش یافته است. این نشریه همچنین نشان داد که انتظارات نرخ تورم مصرف کننده یک ساله نسبت به چاپ اصلاح شده 7.5 درصدی ماه می به 8 درصد رسیده است. با چرخش شاخص دلار آمریکا به سمت شمال پس از این گزارش، طلا به روند کاهشی خود ادامه داد.

جروم پاول، رئیس FOMC، در حالی که روز چهارشنبه در مجمع سالانه بانک مرکزی اروپا در مورد بانکداری مرکزی صحبت می کرد، مجدداً تاکید کرد که اقتصاد ایالات متحده می تواند در برابر حرکات سیاستی مقاومت کند و خاطرنشان کرد که قدرت دلار “در حاشیه کاهش تورم” است. شاخص های اصلی وال استریت به دلیل اظهارات تندروانه پاول متحمل زیان های سنگینی شدند و دلار همچنان به عنوان پناهگاهی امن برای تقاضا هست.

روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اعلام کرد که شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” بدون تغییر در 6.3 درصد به صورت سالانه در ماه می باقی مانده است. شاخص قیمت سالانه Core PCE که فدرال رزرو از آن به عنوان شاخص تورم ترجیحی خود استفاده می کند، از 4.9 درصد در همان دوره مورد انتظار به 4.7 درصد کاهش یافت. علیرغم گزارش نسبتاً ملایم تورم PCE، جریان‌های پایان ماه اجازه نداد طلا از کاهش بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا سرمایه‌گذار جذب کند.

روز جمعه، دلار در شرایط بازار ریسک گریز به عملکرد بهتر از رقبای خود ادامه داد و با کاهش قیمت طلا به زیر سطح کلیدی 1800 دلار در جلسه اروپا، فشار نزولی تکنیکال افزایش یافت. آخرین انتشار داده های هفته نشان داد که فعالیت های معاملاتی در بخش تولید ایالات متحده در ژوئن با سرعت بسیار ملایم تری نسبت به ماه می گسترش یافت و PMI تولید ISM از 56.1 به 53 کاهش یافت. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا پس از بررسی ناامیدکننده PMI بیش از 7 درصد از دست داد و به XAUUSD کمک کرد افت خود را محدود کند.

هفته آینده چه می شود؟

داده‌های PMI خدمات Caixin از چین برای انگیزه جدید در روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در اوایل هفته، PMI خوش‌بینانه تولید چین نتوانست به طلا کمک کند تا تقاضا را پیدا کند. از این رو، بعید است که این گزارش تاثیر محسوسی بر ارزش گذاری طلا داشته باشد.

در روز چهارشنبه، PMI خدمات ISM در اسناد اقتصادی ایالات متحده معرفی خواهد شد. بعداً در روز، FOMC صورتجلسه جلسه سیاست ژوئن خود را منتشر خواهد کرد. بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها در حال حاضر با احتمال 66.5 درصد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو 75 واحد دیگر در ماه جولای، در مقایسه با 84 درصد یک هفته قبل، قیمت گذاری می کنند. در صورتی که انتشارات FOMC شانس افزایش 75 واحدی را افزایش دهد، طلا ممکن است با فشار نزولی بیشتری مواجه شود. از سوی دیگر، یک لحن مناقشه‌آمیز می تواند بر دلار تاثیر بگذارد و در را برای بازگشت باز کند.

سرانجام، اداره آمار کار ایالات متحده، داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” را برای ماه ژوئن در روز جمعه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود بازار کار در ماه ژوئن با افزایش 250000 NFP به دنبال افزایش 390000 در ماه می، شتاب رشد خود را از دست بدهد. سرمایه گذاران همچنین به داده های تورم دستمزد توجه زیادی خواهند داشت. انتظار می‌رود که میانگین درآمد ساعتی به طور سالانه 5.2 درصد افزایش یابد، مانند ماه می. اگر یک شگفتی منفی در گزارش NFP وجود نداشته باشد، رشد تورم دستمزد بالاتر از پیش بینی شده می تواند دلار را تقویت کند و بالعکس.

شایان ذکر است که همبستگی معکوس طلا با بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا در این هفته به تضعیف خود ادامه داد. بازارها ممکن است چشم انداز تورم را مجددا ارزیابی کنند و نسبت به تورم که قبلا به اوج خود رسیده است خوشبین تر شوند. این می تواند توضیح دهد که چگونه طلا، به عنوان یک محافظ تورم سنتی، و بازدهی ایالات متحده در این هفته همزمان کاهش یافتند. از این رو، هرگونه اظهار نظر یا تحولات بازار که به کاهش فشار قیمت ها تورمی اشاره کند، می تواند واکنش بازار مشابهی را ایجاد کند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

طلا از نظر تکنیکال فعلا نزولی هست و در ناحیه حساس تشکیل الگوی مثلث قرار دارد. شاخص “RSI” در نمودار روزانه نزدیک به 40 باقی می ماند و نشان می دهد که طلا قبل از اینکه از نظر تکنیکال بیش از حد فروش شود، نزولی باقی می ماند و فضای بیشتری در جهت نزولی دارد. با این حال، فروشندگان ممکن است در حاشیه بمانند تا زمانی که XAUUSD روزانه به زیر 1800 دلار “سطح روانی” بسته شود. در آن سناریو، 1780 دلار “سطح ایستا” به عنوان هدف نزولی بعدی بالاتر از 1767 دلار “سطح استاتیک” قرار می گیرد.

در روند صعودی، 1810 دلار “سطح استاتیک، حمایت قبلی” به عنوان اولین مانع تکنیکال قبل از 1832 دلار “میانگین 20 روزه” قرار می گیرد. خط روند نزولی که از اوایل ماه مارس می آید دست نخورده باقی می ماند و مقاومت سختی را در 1840 دلار تشکیل می دهد، جایی که میانگین 200 روزه قرار دارد.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

اکثر کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجی FXStreet انتظار دارند طلا هفته آینده وارد مرحله تثبیت شود. چشم انداز یک ماهه تصویری متفاوت را نشان می دهد که میانگین هدف آن در 1790 دلار است.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-recovery-hopes-fade-ahead-of-key-us-events-202207011533

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.