رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • اصلاح صعودی ممکن است در زمان خاموشی فدرال رزرو وجود داشته باشد.
  • طلا به پایین ترین سطح خود در نزدیک به یک سال گذشته زیر 1700 دلار سقوط کرد.
  • سرمایه گذاران هفته آینده در میان خاموشی فدرال رزرو اطلاعات را زیر نظر خواهند داشت.
  • اگر 1700 دلار به عنوان مقاومت تایید شود، XAUUSD می تواند تا 1680 دلار سقوط کند.

طلا برای پنجمین هفته متوالی متحمل افت قیمت های سنگین شد و برای اولین بار در نزدیک به یک سال گذشته به زیر 1700 دلار سقوط کرد. تقویت گسترده دلار آمریکا و بدتر شدن چشم انداز تقاضا برای فلز زرد در بحبوحه نگرانی های رو به رشد رکود همچنان بر قیمت تاثیر می گذارد. با ورود فدرال رزرو به دوره خاموشی در 16 جولای، سرمایه گذاران به داده های ایالات متحده در هفته آینده توجه زیادی خواهند کرد تا دریابند که آیا بانک مرکزی ایالات متحده افزایش 100 واحدی “bps” نرخ بهره را در جولای انتخاب خواهد کرد یا خیر.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

جریان های امن در ابتدای هفته بر بازارهای مالی حاکم بود. نگرانی‌های مجدد در مورد اعمال قرنطینه توسط چین برای مهار شیوع زیرشاخه بسیار بیماری BA.5 omicron، سرمایه‌گذاران را مجبور کرد به دنبال پناهندگی بروند. در اروپا، تعمیر و نگهداری سالانه خط لوله گاز نورد استریم 1 آغاز شد و نگرانی ها در مورد تاخیر عمدی روسیه در بازگشایی برای کاهش بیشتر عرضه گاز به اروپا را زنده کرد. دلار آمریکا قدرت خود را در روز دوشنبه حفظ کرد و XAUUSD در محدوده منفی بسته شد.

به دنبال حرکت پرتلاطم بازار روز سه شنبه، قیمت طلا در روز چهارشنبه نوسان شدیدی داشت. داده های منتشر شده توسط اداره آمار ایالات متحده نشان می دهد که تورم، همانطور که توسط شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه گیری می شود، به بالاترین سطح خود در چهار دهه گذشته جهش کرد و در ژوئن از 8.6 درصد در ماه می به 9.1 درصد رسید. . این رقم از انتظار بازار 8.8 درصد فراتر رفت. اگرچه XAUUSD با واکنش اولیه به 1700 دلار سقوط کرد، اما توانست در سشن اخیر آمریکا یک جهش مجدد داشته باشد و در نهایت به افزایش روزانه کمی دست یافت.

با این وجود، افزایش نرخ بهره دلار آمریکا در روز پنجشنبه با سرمایه گذاران در حال ارزیابی مجدد چشم انداز نرخ فدرال رزرو در مورد گزارش تورم داغ افزایش یافت. رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، در پاسخ به این سوال که آیا FOMC پس از آخرین ارقام CPI، افزایش درصدی کامل نرخ بهره را در نظر خواهد گرفت، گفت “همه چیز در جریان است”. ابزار FedWatch گروه CME نشان داد که احتمال 100 bps افزایش نرخ در ژوئیه از 10٪ فقط یک هفته قبل به بالای 80٪ رسید. به نوبه خود، شاخص دلار آمریکا “DXY” به بالاترین سطح خود در نزدیک به 20 سال گذشته بالای 109.00 رسید و طلا به پایین ترین سطح خود از آگوست 2021 به 1697 دلار رسید.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، در اظهار نظر در مورد آخرین تحولات بازار، استدلال کرد که ممکن است بازارها با افزایش قیمت 100 واحدی “bps” نرخ بهره در ماه ژوئیه، از خود پیش بینی کرده باشند. والر در ادامه توضیح داد که طرفدار افزایش 75 واحدی در ژوئیه است، اما افزود که اگر داده‌های خرده‌فروشی و مسکن قوی‌تر از حد انتظار باشد، می‌تواند به سمت افزایش نرخ بیشتر متمایل شود. به دنبال این اظهارنظرها، احتمال افزایش ۱۰۰ واحدی در در ماه جولای به ۵۰ درصد کاهش یافت و دلار وارد مرحله تثبیت شد و به طلا اجازه داد کمی بالاتر از ۱۷۰۰ دلار روی آب بماند.

روز جمعه، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که فروش خرده فروشی با 1 درصد افزایش به صورت ماهانه به 680.6 میلیارد دلار در ماه ژوئن رسیده است. اگرچه این انتشار از پیش بینی بازار 0.8% فراتر رفت، دلار آمریکا همچنان به کاهش علاقه خود ادامه داد. پس از اشاره به افزایش 100 واحدی در فقط یک روز پیش، بوستیچ لحن خود را در روز جمعه تغییر داد و گفت که حرکت بیش از حد چشمگیر می تواند جنبه های مثبت اقتصاد را تضعیف کند و بر عدم قطعیت بیفزاید. DXY تصحیح نزولی خود را با احتمال افزایش نرخ 100 bps در ماه جولای به 30 درصد افزایش داد.

هفته آینده چه خواهد شد؟

اسناد اقتصادی ایالات متحده در آغاز هفته هیچ گونه انتشار داده های پر تاثیرگذاری را نشان نخواهد داد. در روز دوشنبه، فعالان بازار ممکن است به داده های شاخص بازار مسکن NAHB در ماه جولای واکنش نشان دهند، که انتظار می رود از 67 در ژوئن به 68 افزایش یابد. سیاستگذاران به شرایط بازار مسکن توجه زیادی دارند و یک آمار ضعیف می‌تواند باعث تضعیف دلار آمریکا و بالعکس شود. در همین یادداشت، داده‌های شروع مسکن در روز سه‌شنبه برای انگیزه‌های تازه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا “ECB” تصمیمات سیاستی خود را اعلام خواهد کرد. انتظار می رود بانک به طور گسترده ای نرخ های کلیدی را 25 واحد افزایش دهد و برای سپتامبر 50 واحد در افزایش دهد. بانک مرکزی اروپا به خوبی از منحنی انقباضی عقب مانده است و اگر بانک نتواند بازارها را متقاعد کند که آماده است سیاست خود را به شدت تشدید کند، دلار آمریکا می تواند از خروجی های یورو سرمایه گذار جذب کند.

روز جمعه، S&P Global گزارش های اولیه PMI تولید و خدمات را برای ماه جولای منتشر خواهد کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند که فعالیت های معاملاتی در بخش خصوصی با سرعت کم به گسترش خود ادامه دهد. در صورتی که هر یک از این PMI ها به زیر 50 سقوط کند و نشان دهنده انقباض باشد، دلار می تواند قبل از تعطیلات آخر هفته در عقب بماند.

به طور خلاصه، سرمایه‌گذاران تنها چند انتشار داده‌های میان‌رده‌ای خواهند داشت که در ارزیابی اندازه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در جولای مورد توجه قرار گیرند. از این رو، XAUUSD ممکن است انجام یک حرکت قاطع در هر جهت را دشوار بداند.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

تصویر تکنیکال نشان می‌دهد که طلا همچنان به شدت در حالت بیش از حد فروش قرار دارد، زیرا قیمت آن زیر حد پایین کانال نزولی بلندمدت باقی مانده است همچنین از تمامی میانگین حرکتی فاصله گرفته است. علاوه بر این، شاخص “RSI” در نمودار روزانه برای دهمین روز معاملاتی متوالی در روز جمعه زیر 30 باقی مانده که نشانه اصلاح موقت هستند.

در حالت صعودی 1,740 دلار “سطح استاتیک” به عنوان اولین مقاومت قبل از 1,760 دلار “نقطه میانی کانال نزولی” قرار دارد در صورتی که طلا این هفته اصلاح تکنیکال را انجام دهد، می تواند همسو شوند. از جنبه نزولی، اگر فروشندگان موفق به تبدیل 1700 دلار “سطح ایستا، سطح روانی” به مقاومت شوند، ریزش های اضافی به 1680 دلار “سطح ایستا از مارس 2021” و 1670 دلار “سطح ایستا از می 2020” مشاهده می شود.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی FXstreet Forecast نشان می دهد که نیمی از کارشناسان نظرسنجی کاهش قیمت طلا را طی هفته آینده می بینند. با این حال، میانگین هدف یک هفته ای 1691 دلار نشان می دهد که انتظار می رود افت قیمت نسبتاً محدود باقی بماند. چشم انداز یک ماهه تصویر متفاوتی را نشان می دهد، در حالی که چشم انداز فصلی به شدت صعودی باقی می ماند.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-upward-correction-could-be-in-the-books-during-feds-blackout-202207151531

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.